Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 24 Απριλίου 2009.

?

Συναίνεση σε ποιόν ή για τί;

  1. Συναινώ σε πρόσωπο

    23,8%
  2. Συναινώ για πράξεις

    19,0%
  3. Συναινώ και σε πρόσωπο και για πράξεις

    33,3%
  4. Δεν συναινώ πουθενά και αφήνω το ένστικτό μου να με οδηγήσει

    23,8%
  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ψήφισα την τέταρτη επιλογή,το ένστικτό μου αποδεικνύεται αλάθητο.
     
  2. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Δίνουμε τη συναίνεσή μας ΣΕ πρόσωπο ΓΙΑ βίτσια ακολουθώντας το ένστικτό μας συνεχώς. Θα προσέθετα κι άλλες παραμέτρους αλλά δεν έχει σημασία γιατί οι τέσσερις επιλογές δεν είναι ακριβώς mutually exclusive. Νομίζω πως αυτό που ουσιαστικά ερωτάται, κι ίσως χωρίς την authorial intent -αν κάνω λάθος παρακαλώ να μου συγχωρεθεί- είναι τί έχει προτεραιότητα: ο έτερος, εγώ, ή το βίτσιο;

    αν έχει προτεραιότητα ο έτερος, δεν νομίζω να τίθεται θέμα συναίνεσης...it is not an issue...
    Aν έχω προτεραιότητα "εγώ", η συναίνεση είναι ο πρώτος και κύριος τρόπος για να το διασφαλίσω.
    Αν έχει προτεραιότητα το βίτσιο, τότε δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία τα πρόσωπα, αφού λίγο ή πολύ βρίσκονται για να "διεκπεραιώνουν" το βίτσιο... και τα περί συναίνεσης απλώς άλλοθι...
    το ένστικτο είναι όταν ξέρεις τί πραγματικά θέλεις, αλλά δεν απαιτείς από τον εαυτό σου να στο τεκμηριώσει  

    Οσο για το "δε συναινώ σε τίποτα. Με πηγαίνουν σέρνοντας" που είναι ίσως το όνειρο αρκετών Κυρίαρχων, είναι το γνωστό "τραβάτε με κι ας κλαίω"  
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Όσον αφορά στα sessions, υπάρχει σαφώς η συναίνεση στο πρόσωπο (με την έννοια του οτι επιλέγω να είναι εκείνος αυτός ο οποίος θα μου κάνει ότι μου κάνει) αλλά δεν υπάρχει ο εξ αρχής ορισμός του περιεχομένου του παιχνιδιού, οπότε ξεκινώ χωρίς να έχω συναινέσει στις πράξεις που θα ακολουθήσουν, καθότι δεν τις γνωρίζω.(με πιάνουν κορόιδο ε?).
    Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού όμως υπάρχει η μη λεκτική συναίνεση που πραγματώνεται (   ) μέσω της παρουσίας μου στον χώρο.
    Οπότε ουσιαστικά συναινώ (άτυπα) στις πράξεις.

    (Στην πραγματικότητα, η συναίνεση του "ναι" ποτέ δεν μου άρεσε, αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να είμαστε τυπικοί.)


    Όσον αφορά το ένστικτό μου, λειτουργεί σωστά όταν βρίσκομαι πολύ μακριά από το ποιητικό αίτιο της επιθυμίας μου. Είτε πριν, είτε μετά.
    Πέρα από τα βασικά (αυτόματες κινήσεις κάλυψης ή διαφυγής την ώρα του πόνου κλπ) συνήθως μπλοκάρεται όταν βρίσκομαι προ των πυλών και όταν τις διασχίζω, με αποτέλεσμα είτε να μην μου δίνει πληροφορίες είτε να μην τις επεξεργάζομαι.

    υγ: δεν θα ψηφίσω,καθώς νιώθω πως κάτι δεν έχω ορίσει σωστά.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Με καλύπτει το πιο πάνω.