Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί Λ/λέμε παραέξω;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 28 Ιουλίου 2006.

  1. savra

    savra Guest

    "Να λες αυτό που νιώθεις και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει"
    William Blake

    Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων, πριν λίγες μέρες είχα πάει για καφέ στη γειτονιά μου με ένα φιλαράκι μου και ήμουν στο τσαφ για να του πω τα φετίχ μου και μου είπε πως όταν θελήσω να ανοιχτώ χωρίς φόβο, το πολύ πολύ στους πέντε οι τέσσερις να με απορρίψουν αλλά ο πέμπτος θα εκτιμήσει την ειλικρίνιά μου  
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    Aναρωτιεμαι αν χρειαζεται να λεμε και να επιβεβαιωνουμε αν ειμαστε ανδρες ή γυναικες, ασπροι ή μαυροι, ασιατες ή ευρωπαιοι κλπ.

    Αν αυτα λοιπον ειναι αυτονοητα και δεν χρειαζονται επεξηγησεις και εκμυστηρευσεις γιατι αραγε να εχουμε αναγκη να κοινοποιησουμε το πως συμπεριφερομαστε στην ιδιωτικη μας ζωη? Αν το πουμε δηλ. το σωσαμε? το κατοχυρωσαμε? Ενω αν απλα υπαρχει ειναι σαν να μην υπαρχει?
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Δεν νομιζω οτι χρειαζεται οι άλλοι να ξερουν τις επιθυμιες σου, το ειδος των σχεσεων σου κλπ...τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει έναν ανθρωπο αξιο της εμπιστοσυνης μου οχι για να του μιλησω για bdsm-εξαλλου ζω και κινουμαι σε συντηρητικό περιβαλλον- αλλα και για πολλα άλλα θεματα προσωπικα..θεωρω το εαυτο μου πολυ τυχερο εστω και που συναναστρεφομαι μεσω νετ ανθρωπους με τις ιδιες ανησυχίες..επιθυμιες κλπ, κλπ
     
  4. DarkSide

    DarkSide Regular Member


    Αναρωτιέμαι αν έχεις φίλους, αδελφικούς και πως εννοείς την φιλία, αφήνω έξω το συγγενικό περιβάλλον και τον εργασιακό χώρο . Όταν συζητάς με την κολλητή σου τον κολλητό σου λες αν όχι όλα σχεδόν όλα όσα σου συμβαίνουν στην ζωή σου και όχι μόνο φυσικά, απλά και φυσικά . Δεν είναι κοινοποίηση είναι ο φίλος σου που μοιράζεσαι μαζί του την ζωή σου .
    Τι θες να πεις , γράφοντας ‘’ Αν το πούμε δηλ. το σώσαμε? το κατοχυρώσαμε? Ενώ αν απλά υπάρχει είναι σαν να μην υπάρχει? ‘’
    Ποιο να σώσουμε και να κατοχυρώσουμε και ποιο είναι αυτό που είναι σαν να μην υπάρχει ? για πιο πράγμα μιλάς ?
    Διάβασε το ποστ της lara[E-p] , εχει μια φραση που τα λεει όλα ‘’ Ή που θα έπρεπε να υποκρίνομαι και να βάζω μάσκα όταν έρχονται οι φίλοι μου που δεν ξέρω πόσο φίλοι μου θα μπορούσαν να θεωρούνται όταν τους κρατάω έξω και μακριά από το ποια πραγματικά είμαι. ‘’
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εάν οι συμπεριφορές περιορίζονται ανάμεσα στους 2, σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να κοινοποιηθούν.
    Όπως δεν νομίζω να τίθεται θέμα επιβεβαίωσης ή κατωχύρωσης, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστο.
    Μιλάμε για την άνεση να φερόμαστε μπροστά σε κάποια άτομα, όπως είμαστε. Όπως δεν θα συμπεριφερόμουν σαν μαύρη ενώ είμαι λευκή, βάφοντας το πρόσωπο μου, έτσι και δεν θα συμπεριφερτώ λες και είμαστε ίσοι ενώ είμαι η σκλάβα Του.
     
  6. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Αυτά που μας επιτρέπονται από τον/την Κυρίαρχο, για τα υπόλοιπα τα πάντα (όπως λέει πολύ σωστά και η lara).
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Θα ήθελα να πω πάρα πολύ σε φίλους γνωστούς και συγγενείς για τον τρόπο ζωής που έχω επιλέξει να ζήσω.
    Πολλές φορές αυτό με απομονώνει και με κλείνει στον εαυτό μου ίσως επειδή δεν έχω κάποια σχέση αυτό το διάστημα.
    Όμως πιστεύω ότι οι γύρω δεν έχουν γνώσεις καθόλου για τον χώρο δεν γνωρίζουν τπτ και εκτός του ότι δεν γνωρίζουν τίποτα σωστό, έχουν παραπληροφόρηση και αυτό είναι ένας σημαντικός λόγος ώστε να σιωπώ γιατί υπάρχει κίνδυνος να χαρακτηριστώ άσχημα ως ένα άβουλο ων ,ανωμαλη,κτλ.
     
  8. Kits

    Kits Contributor


    Καταπιεση...
    Οι αλλοι εχουν το προβλημα και το 'κολλημα' να καταλαβουν, οχι εσυ!

    ( παντως αλλο να μην θελει καποιος να το πει, και αλλο να μην μπορει επειδη αλλοι δεν θελουν..)
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Όταν νοιάζεσαι για τους γύρω σου όπως είναι οι γονείς σου και ξέρεις ότι δεν είναι σε θέση να καταλάβουν αυτό που βιώνεις τότε αναγκαστικά καταπιέζεις κάποιες φορές την φύση σου.
    Παράδειγμα αν έλεγα στον πατέρα μου αυτό που είμαι το λιγότερο που θα πάθαινε ήταν να χάσει τον ύπνο του .
     
  10. Kits

    Kits Contributor

    μην το παρεις προσωπικα, αλλα ειναι αυτο που λεμε οτι ''ζουμε για τους αλλους και οι αλλοι εις βαρος μας..''

    ( μην βιαστεις να απαντησεις ...)
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Έτσι είναι πολλές φορές γίνετε αυτό ...
     
  12. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: Τί Λ/λέμε παραέξω;

    Γενικά είμαι άνθρωπος μυστικοπαθής και οι εμπειρίες μου με έχουν δικαιώσει, σχετικά με την διάδοση διαφόρων εμπιστευτικών πληροφοριών.

    Η εμπειρία μου λέει οτι άν θέλεις κάτι να μην μαθευτεί ΜΗΝ το πείς. ΠΟΥΘΕΝΑ.
    Ούτε καν σε φίλο σου ή άνθρωπο που εμπιστεύεσαι.
    Αν πρόκειτε για φίλο σου ή άνθρωπο που εμπιστεύεσαι θα αρχίσει να κελαηδάει γύρω στα 5-10 χρόνια μετά, έχοντας χαλαρώσει και μιλώντας γενικά, (ένας φίλος μου μου είπε κάποτε...).
    ΜΗΝ γελιέσαι θα τα ξεράσει όλα με ονοματεπώνυμο μόλις γνωρίσει κάποιον/α που εμπιστεύεται φίλο ή σχέση.
    Εκείνος/η φυσικά δεν δεσμεύεται απο κάποια φιλία ή άλλη υποχρέωση απεναντί σου οπότε παύει πλέον να είναι μυστικό.
    ΘΑ μαθευτεί παντού.

    Ειδικότερα με το ΒΔΣΜ αλλά και κάθε άλλης μορφής σεξουαλική παρέκκλιση οφείλουμε να προστατεύουμε τον εαυτό μας και τους άλλους με παρόμοια γούστα.
    Ένας απο τους λόγους δημιουργίας των ΒΔΣΜ κοινοτήτων άλλωστε είναι και η προστασία των μελών τους.
    Αλλά δεν μπορείς να προστατεύσεις ποτέ κάποιον που αυτοπροβάλλεται με κάθε δυνατή ευκαιρία στο γενικό βανίλια πλυθυσμό.
    Χαρακτηριστικό το πρόσφατο παράδειγμα δημόσιου λειτουργού σε υπεύθυνη θέση, (σκλάβος / ποδολάγνος) ο οποίος αφού την έπεφτε σε σημείο παρενόχλησης στις υπαλλήλους της υπηρεσίας του δημοσίευε και φωτό του στο ίντερνετ μέχρι που έγινε πρώτο θέμα στα κουτσομπολοέντυπα εφημερίδες και κανάλια.

    Στο χώρο εργασίας και ιδιαίτερα σε ανταγωνιστικό περιββάλον όπου τα συναδελφικά μαχαιρώματα παίζουν καλύτερα να μήν εκτίθεσαι σε οτιδήποτε.