Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί έπαθε η ορθολογίστρια όταν ανακάλυψε τον εμπειρισμό;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Neeva, στις 24 Μαρτίου 2009.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ναι τέτοια να του λες εσύ. Δεν θα μπορούμε να τον κάνουμε ζάφτι μετά. 
     
  2. Neeva

    Neeva Regular Member

    θα το πάρει επάνω του; Μπορώ να το συμμαζέψω λίγο νομίζω..
    You swing!
     
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Neeva

    Neeva Regular Member

    ναί ναί! Είχα και λίγο απο Duke Ellington μυαλό μου.. Αχ τί καλά, καλημέρα μας!
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

  6. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Οταν η ορθολογίστρια συνάντησε τον εμπειρισμό ήμουν παρών και άρα μπορώ να δώσω ακριβείς λεπτομέρειες για το τί συνέβη.

    Αντελήφθη η ορθολογίστρια, αίφνης, ότι η στιγμή της εμπειρίας, αν θέλει να λέγεται εμπειρία αυτό που βιώνει, απασχολεί τόσο πολύ τις αισθήσεις που δεν αφήνει περιθώρια παράλληλης εγκεφαλικής επεξεργασίας, και άρα το όλο concept "εμπειρισμός", ως άρθρωση εμπειρίας για να μετουσιωθεί αυτή σε γνώση, ήτο ατυχέστατο.

    Γιατί, για να μπορεί να αρθρώσει -ορθολογιστικά- για εμπειρία την ώρα της εμπειρίας έπρεπε να μην νιώθει, ενώ για να μπορέσει να νιώσει κατά το μέγιστο, έπρεπε να μην μπορεί να αρθρώνει.

    Κάθε προσπάθεια να ανάψουν όλες μαζί οι συνάψεις οδηγούσε σε υπερφόρτωση και η μούρη της ομοίαζε εκείνων των εφήβων στα ίντερνετ καφέ που όλοι αποκαλούν "καμμένους".

    Εκανε λοιπόν X-hume από τον τάφο του αυτόν που έπρεπε και έφτυσε εκεί μέσα, πράγμα που είχα και εγώ την ευκαιρία να κάνω παλαιότερα σε περιπάτους μου εν τόπω χλοερό σε μια πόλη του Βορρά.

    Εκτοτε, οργάνωσε τη ζωή της (δλδ. αφέθηκε) έτσι ώστε τις στιγμές κατά τις οποίες ζούσε μια εμπειρία δεν ξόδευε μετωπιαίο λοβό για να την ερμηνεύει συγχρόνως, και τις στιγμές που ερμήνευε έκλεινε και τα τέσσερα μάτια (της κουζίνας) ώστε να μην επιτρέψει στις πραγματικές αναμνήσεις να επηρεάσουν τις ερμηνευτικές αναπλάσεις που της ήταν απαραίτητες.

    Μάλιστα μου το έδωσε και σε μπλουζάκι: "Fuck now, explain later" - στην αγγλική, καθώς συμπυκνώνει καλύτερα.

    Καλά έζησε - δεν είχε παράπονο. Φυσικά, δεν άλλαξε ποτέ άποψη για την αξία της εμπειρίας στην επιστημονική γνώση.

    Dream

    ΥΓ. Δεν την απασχόλησε κάποια ανατολίτικη, μυστικιστική "γνώση" που έχουν ίσως οι σαμάνοι της Αφρικής και της Ασίας, μια "γνώση" που την αποκτάς ανάβοντας τα ινδικά σε σκοτεινό δωμάτιο και η οποία "γνώση" έτσι κι αλλιώς είναι άρρητη και άφατη. Γιατί, καθώς είπαμε, ήταν ήδη ορθολογίστρια.