Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τιμωρια....Κυρίαρχου. Επιτρέπεται?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 11 Ιανουαρίου 2011.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Σήμερα (και όχι μόνο) νιώθω πως ότι θα έλεγα εγώ, το λες εσύ για μένα, ταυτίζομαι τόσο πολύ με τις τοποθετήσεις σου, που αρχίζω να ανησυχώ....  

    Υ.Γ. Μία μόνο συμπλήρωση...Αρκεί ο Κυρίαρχος να συνειδητοποιήσει το λάθος του και να μην ερμηνεύσει την απόρριψη σαν τιμωρία...
    Τότε θα ισχύει αυτό που είπε και παλιότερα ο @guruni, ότι η μεγαλύτερη τιμωρία του θα είναι πως θα ξέρει ότι έχει κάνει λάθος...
     
  2. yagos69

    yagos69 Live with a dream, not a substance

    Κύριος ≠ Θεός/Πάπας
    ΔΕΝ έχουμε το αλάθητο
    ΔΕΝ ξέρουμε τον άλλο
    ΔΕΝ κρίνουμε βάση του δικού μας εγωισμού.

    Αν κάνουμε μαλακία καλά θα πάθουμε και θα τιμωρηθούμε. Και αν η λέξη "τιμωρία" στα λημέρια μας μοιάζει να ανήκει μόνο σε μας τότε θα την αλλάξω με τη λέξη "νουθεσία". Πώς θα γίνεις καλύτερος Κύριος απέναντι στο άτομο που αγαπάς (ή έστω είσαι ερωτευμένος) αν δεν κάτσεις να ακούσεις τι έχει να σου πει; Αυτό το άτομο υποτίθεται ότι αποφάσισε να σου δοθεί - άρα σ' εμπιστεύτηκε. Με λίγα λόγια, αν έκανες κάτι που το πλήγωσε, καλά θα κάνεις έστω να ακούσεις το λάθος σου απέναντί του...
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Εγώ πάλι δεν ανησυχώ καθόλου     

    Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι για να συνειδητοποιήσει ο Κυρίαρχος το λάθος του πέρα από μια ειλικρινή συζήτηση. Βασικά για κανέναν άνθρωπο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από αυτό  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Ο Κυρίαρχος υποθέτω πως συνειδητοποιεί το σφάλμα του από τις αντικειμενικές συνέπειες. Η συζήτηση είναι απλά ένδειξη διάστασης απόψεων μεταξύ των δύο ανθρώπων. Η διάσταση απόψεων δεν συνιστά σφάλμα του Κυρίαρχου, ας μην το φτάσουμε και ως εκεί  
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όχι βέβαια    
     
  6. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Τιμωρία με επαναλαμβανόμενη μορφή προφανώς και δε μπορεί να υπάρξει.

    Όμως για τον Κ υπάρχουν 2 βασικές, νομίζω, αλλά και επώδυνες μορφές τιμωρίας.

    1) Να νιώσει ο ίδιος "ηττημένος" και ότι "ξεπέφτει" για κάποιο λόγο στα μάτια και την κριτική σκέψη της υ του.

    2) Να χάσει την υ του. Με δική του ευθύνη-υπαιτιότητα. Κάθε χωρισμός πονάει και για κάποιους μπορεί να είναι τελικά λύτρωση, όμως από την άλλη σίγουρα κάποιοι υποφέρουν πραγματικά. Ακόμη και Κ. Που μέσα από την εξαίρεση επιβεβαιώνουν (συχνά πανηγυρικά) τον κανόνα.
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση του @dimfetishman  
    Θεωρώ ότι το θέμα έχει να κάνει και με την πολυσυζητημένη έννοια της συναίνεσης.
    Ως προς το 1) έχω να προσθέσω ότι καλό θα ήταν αυτό να μην εκληφθεί ως τιμωρία, ειδικά αν υπάρχει πρόθεση να συνεχιστεί η σχέση αλλά σαν αφορμή για σκέψη και τυχόν αλλαγές πλεύσης που χρειάζονται. Αν εκληφθεί ως τιμωρία τότε και για τον ίδιο τον Κ έχει τελειώσει η σχέση ακόμη και αν δεν το θέλει.
    Και 2) με τον κίνδυνο να θεωρηθώ φάουλ από πολλούς συνομιλητές θα πω ότι σε μια σχέση τέτοια, συνήθως ο Κ επενδύει περισσότερα από τον υ, ειδικά στην αρχή. Άρα δεν θεωρώ του Κ αυτούς εξαίρεση αλλά κανόνα  
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τιμωρία Κυρίαρχου;
    Πως δεν επιτρέπεται....
    να τους στείλουμε ως διαπραγματεύτρια τη Ζωή...
    ...θα φάμε release άμεσα βέβαια ,αλλά αυτό είναι άλλο τσάπτερ.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Παρακαλώ μη μου θυμώσει κανείς   αλλά νομίζω ότι θα γινόταν πιο εύκολο στον κάθε Κυρίαρχο να προσαρμοστεί σε νέες καταστάσεις αν αυτά τα μαντάτα για "αλλαγές πλεύσης που χρειάζονται" του τα έσκαγε επιτροπή εμπειρογνωμόνων αντί για την υποτακτική του μόνη της και αν σε αυτή την επιτροπή μετείχε και ένας καλός γελωτοποιός …  
     
  10. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Δεν πιστευω οτι μπορει ενα υ να "τιμωρησει" εναν Κ. Ο μονος που μπορει να "τιμωρησει" εναν Κ ειναι ο ιδιος του ο εαυτος (ειπωθηκε και σε αλλα ποστ αλλα το ξαναλεω γιατι με βρισκει απολυτως συμφωνη)..
    Οπως "τιμωρειται" και το ιδιο το υ και απο τον εαυτο του..Οταν απογοητευσει τον Κ του ή οταν δεν τον ικανοποιησει οπως εκεινος θα ηθελε.
    Ως προς την εκδικηση που διαβασα σε καποια ποστ..τη βρισκω εντελως ανουσια. Αν ο Κ παραδεχτει το λαθος του, απολογειται με λογια ή με πραξεις ή με το να μην επαναλαβει το λαθος του και η σχεση προχωραει. Αν ο Κ δεν παραδεχτει το λαθος του και το υ δεν μπορεσει να το αποδεχτει αυτο με τιποτα και καταπιεζεται, τελειωνουν τη σχεση και χωριζουν τους δρομους τους.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2016
  11. ΣΕ μια σχεση ειτε ειναι BDSM η οχι ΔΕΝ πρεπει να ξεχναs oτι διπλα σου εχειs εναν ανθρωπο. για να μπορεσειs να κυριαρχησειs! σε καποιον πρεπει πρωτα να τον ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ! Η κατακτηση ειναι ΤΕΧΝΗ για να το πετυχειs αυτο πρεπει να κατανοησειs τιs αναγκεs του αλλου και να σεβαστειs καποια θελω του. π.χ. εναν αντρα υποτακτικηs ψυχολογιαs πρεπει να τον φερω κοντα μου και να τον κανω να με αγαπησει! και περα απο την αναγκη του για υποταγη ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!! να του καλυπτω και την καυλα του σαν ΑΡΣΕΝΙΚΟ! και τοτε πετυχαινω την ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ- ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ.   η υπερτατη τιμωρια ειναι η παυση τηs σχεσηs!
     
  12. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Κανένας δεν έχει το αλάθητο.Σαφως και επιτρέπεται.