Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Anatolikos, στις 8 Μαρτίου 2013.

  1. slave dimi

    slave dimi Regular Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Ομοφιλόφυλος έρως στην αρχαιότητα υπήρχε αλλά σε θεσμικό επίπεδο (όχι στην πράξη) δεν σήμαινε υποχρεωτικά την δια του πρωκτού συνουσία. Ο έρως για εφήβους συγκεκριμένα δεν προϋπέθετε καν την συνουσία με τον νέο αλλά τον θαυμασμό, την αγάπη και την χορηγία για την παιδεία του. Στο Συμπόσιο του Πλάτωνα αναφέρεται και καταδικάζεται η ύβρις (η υπέρβαση του μέτρου) από κάποιον Αθηναίο που εκμεταλλευόταν ερωτικά τον νέο του οποίου είχε αναλάβει την χορηγία. Επομένως ο Αριστοφάνης τον οποίο αναφέρεις Miss Mary (ευχαριστώ για τις παραπομπές στις Νεφέλες) σαφώς και θα χλεύαζε τις υπερβολικές ερωτικές συμπεριφορές, ακριβώς για τον λόγο ότι υπερέβαιναν το μέτρο. Το ενδιαφέρον είναι ότι στην αθηναϊκή κοινωνία δεν υπήρχαν νόμοι γι΄αυτό το μέτρο αλλά ένας πολιτισμός τον οποίο έπρεπε ο κάθε πολίτης από μόνος του να εφαρμόζει, όχι να του επιβάλλεται εκ των άνω. Άλλο τώρα αν αυτό γινόταν πράξη.
     
  2. Anatolikos

    Anatolikos Regular Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Ο Σωκράτης είχε δίκιο, το βέβαιο είναι ότι στη φύση δεν υπάρχει το 'κακό'. Η οικονομία της θέλει όλα τα όντα να βλάπτουν άλλα όντα μόνο όταν υπάρχει κάποια ανάγκη. Δε σκοτώνουν παρά μόνο αν κινδυνεύει η ζωή τους, ή για να συντηρηθούν σε αυτή. Δεν προκαλούν πόνο ή τραυματισμούς παρά μόνο στα πλαίσια συγκρούσεων για τη διεκδίκηση κάποιου αγαθού, συνηθέστατα υλικού, που έχει σχέση με την επιβίωση. Μόνο ο άνθρωπος βλάπτει από πρόθεση, χωρίς να έχει όφελος. Και μόνο ο άνθρωπος βλάπτει δυσανάλογα πολύ με το όφελος που θα έχει, καταστρέφοντας κυριολεκτικά και μεταφορικά τις ζωές άλλων, ιδίως ομοίων του.
     
  3. Anatolikos

    Anatolikos Regular Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Ποίηση, μάλιστα!  

    Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτή, σε στίχους και μη  
     
  4. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Μέχρι ένα σημείο αναπαράγεις τις παραπομπές μου οπότε δεν έχω παρά να συμφωνήσω..  
    Η ύβρις δεν είναι η υπέρβαση του μέτρου ακριβώς...σημαίνει πιο πολύ προσβολή προς άλλους προς θεούς και νόμους.. κτλ...
    Σύμφωνα με αναφορές στο ιντερνετ, υπήρχε η νομοθεσία του Σόλωνα περί ομοφυλοφιλίας, στο «Νόμοι» του Σόλωνα (βιβλίο 5, κεφάλαιο 5, άρθρο 332).
    Δεν ξέρω εσύ τι εννοείς με το "Το ενδιαφέρον είναι ότι στην αθηναϊκή κοινωνία δεν υπήρχαν νόμοι γι΄αυτό το μέτρο αλλά ένας πολιτισμός τον οποίο έπρεπε ο κάθε πολίτης από μόνος του να εφαρμόζει, όχι να του επιβάλλεται εκ των άνω."

    Αναφέρομαι στον slave dimi.
     
  5. Anatolikos

    Anatolikos Regular Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Κανένα θέμα με μένα, Elysium.

    Έτσι κι αλλιώς, πάντα με τον εαυτό μας πολεμάμε, όλοι, κι όπως λέγανε οι παλιοί, μόνο αν καταφέρουμε να νικήσουμε τον εαυτό μας είμαστε ισχυροί.

    'ο νόμος που είμαι δε θα με καθυποτάξει'
    που είπε κι ο Ελύτης,
    αφήνοντας να παρεισφρήσει λίγη ακόμα, πυκνή ποίηση.
     
  6. noone

    noone Regular Member

    Πείτε την αλήθεια. Πόσοι διαβάσατε το ποίημα?
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Απάντηση: Re: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Εγώ πάντως το διάβασα...και δεν θεωρώ ότι ήταν ποίημα ποίημα, αλλά πεζό διήγημα με την εξωτερική μορφολογία του ποιήματος. Όσο για το νοήμα του ποιήματος, αν εξαιρέσουμε τον τίτλο της συλλογής (Διαστροφή) δεν είδα κάτι το σχετικό με το θέμα μας ή το διαστροφικό (αλλά φυσικά αυτό χωράει πολύ κουβέντα).

    Περισσότερο με ενόχλησε ο εξυπνικίστικος τρόπος που δώθηκε το ποίημα παρά το ποίημα καθεαυτό.
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    εμένα με προβληματίζει ότι η κτηνοβασία, αρχιζει να συζητιεται οπως και οτι ηταν μια απο τις επιλογες του workshop. Παντως αν μιλησουμε καθαρα στατιστικα, το δειγμα ειναι πολυ μικρο για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα, για τους φοιτητες του εν λογω πανεπιστημιου. Ειναι δε τοσο μικρο, που δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για αυτους που πανε στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο, οποτε το να γενικευουμε κατι τετοιο ειναι εξαιρετικα εσφαλμενο.

    Αυτο που ισως μπορει καποιος να καταλαβει ειναι οτι στο συγκεκριμενο workshop συμμετεχουν ανθρωποι με διαφορες σεξουαλικες προτιμησεις.
     
  9. Aquarius

    Aquarius New Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Αχμ, καλά, μην πιάσουμε το θέμα της κτηνοβασίας. Κάποτε είχα πετύχει αποσπάσματα από βιβλίο (δεν ξέρω εάν μπορώ να τα βρω ακόμα) περί εθιμοτυπικής κτηνοβασίας σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"

    Διευκρίνιση Moderator:

    Δεν αφήνετε καλύτερα τα πολλά περί κτηνοβασίας, με τις εξυπνάδες των φοιτητών του Yale παραβαίνουμε συστηματικά εδώ και μέρες βασικό κανόνα του φόρουμ να μην γράφουμε για κτηνοβασίες  

    Μ' αρέσει που η μεν κτηνοβασία είναι κάτι που έκαναν και δεν έτρεχε τίποτα αλλά η αιμομειξία ήταν φαντασίωση! Πάλι καλά που όταν κάνανε ξέρετε τι σε αρνάκι ονειρεύονταν π.χ. την ξαδέλφη τους και όλα καλά κι ωραία!
     
  11. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"



    Απίστευτο ...!
    Ένα αρνάκι, και δη γάλατος το τιμούμε διαφορετικά ....(στο πιάτο μας)...
    Aν είναι πρώτα να το μαμήσουμε και μετά να το τιμήσουμε, καλύτερα
    να πάμε να ....."τραγουδήσουμε" ...
     
  12. Aquarius

    Aquarius New Member

    Απάντηση: Τι απάντησαν οι φοιτητές του Yale σε έρευνα στα πλαίσια του μαθήματος "Σεξ: Είμαι φυσιολογικός"



    Για την τέλεση της αιμομιξίας χρειάζεται και η σύμφωνη γνώμη του έτερου μέλους, γι' αυτό και παραμένει φαντασίωση. Νομικά πάντως δεν είναι αιμομιξία η σύναψη σχέσης με εξαδέλφη/εξάδελφο.