Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι είναι για εσάς η υποταγή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος prodigal sub, στις 8 Μαϊου 2020.

  1. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Όλων των ειδών οι σχέσεις, (θα έπρεπε να) στηρίζονται στην αλληλεπίδραση. Ειδικά όμως οι BDSM-ικές σχέσεις, δεν (θα έπρεπε να) προσδιορίζονται από δούναι και λαβείν:

    Δίνω, παίρνω, χαρίζω, λαμβάνω, δωρίζω, κλπ είναι ορολογία για χρηματοοικονομικές συναλλαγές και όχι για Κ/υ.

    Όσοι κάθονται και μετράνε, αντί να εστιάσουν στην αληλεπίδραση, κάνουν καλά ..
    (Αλλά στο τέλος πάντα μένουν εκεί, χαμένοι .. στο μέτρημα).

    Όσοι αφήνονται στην αλληλεπίδραση, Κυριαρχικοί ή υποτακτικοί, κάνουν καλύτερα ..
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    και θα κερδίσει ένα δώρο  
    να κι ένας κανόνας εύστοχος! χωρίς δώρα.


    το τυπική είναι σε διάκριση με την ξεχωριστή; τι είναι η «τυπική που έχει ανάγκη ...»; είναι ένα είδος συνηθισμένης;

    σκεπτόμενη;
    τι σχέση έχει το «σκεπτόμενη» με το αν είναι δώρο η υποταγή ή η κυριαρχία;
    τι σημαίνει το «αποτυγχάνει»;
    πώς σας κατέβηκε οτι δεν είναι σκεπτόμενη κάθε μα κάθε «τυπική» υποτακτική;

    ξεκάθαρα τέχνη είναι η παράσταση, αναμφισβήτητα. το γράφετε τελείως ανάποδα. η υποταγή δεν είναι τέχνη.

    δεν απαιτεί, παράγει.

    περιέχει λίγη μεταφυσική αυτό, λίγη εξιδανίκευση, και λίγη απόσπαση. άλλου τύπου συζήτηση.

    είναι πολύ φυσική εκατέρωθεν. με πολύ βατές «προκλήσεις», εκατέρωθεν. δίνει πληρότητα, εκατέρωθεν. όπου υπάρχουν εμπόδια δυσκολεύει ανάλογα.



    όλη αυτή η ανάγκη εκλογίκευσης και απενεχοποίησης! της υποταγής και της υποτακτικότητας αναδεικνύει μιά αναστολή ή κάποιον φόβο. η υποταγή κι η υποτακτικότητα δεν είναι ένα ελάττωμα που χρειάζεται δικαιολόγηση ή προφάσεις. η εκλογίκευση και οι προφάσεις, κυρίως, δεν μετατρέπουν την υποταγή σε δώρο. δεν υπάρχουν τυπικές υποτακτικές και πριγκήπισσες υποτακτικές. δεν υπάρχει και δώρο υποταγή, απ όσο ξέρω. ανάγκη απενοχοποίησης ή δικαιολόγησης ενίοτε υπάρχει, και ίσως καλά κάνει, αλλά ξεπερνιέται κι αυτό.

    καλώς ήλθατε.
     
  3. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Δεν με βρίσκω ρομαντική. Απο τα ασφαλή όρια τι εννοείς; Ειναι αυτο επικίνδυνο σε τι;
     
  4. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Α χαιρομαι που αλλα λεω και αλλα καταλαμβαινετε και που πιστευω αλλα ειμαι τοσο διαφορετικη! Διαφωνω σε ολα και ειναι οπως τα λεω . Απαντω μονο στο τελευταιο ΚΑΜΙΑ σχεση με ελαττωμα πως το περασα ετσι ολο αυτο που ειπα υπαρχουν πολλων ειδων υποτακτικες και ναι και οι τυπικες και οι κενες, οι αδειες για πριγκηπισσες δεν ξερω. Αλλα σιγουρα ξερω για αυτες που το επιθυμουν γενηθηκαν ετσι και ειναι. Ευχαριστω καλως σας βρηκα.
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Που τα βρήκατε όλα αυτά τα διαμάντια;
    Θα μας εξηγήσετε τι είναι η ψυχική submissive; Η ρομαντική; Η οδαλίσκη; Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε Bedroom Submissive και Sex Slave; Η σκέτη slave είναι εν τέλει υποτακτική ή slave;

    ΥΓ Έχετε γραπτή πηγή για τις κατηγοριοποιήσεις αυτές; Γιατί σε άλλο νήμα ξετυλίγεται μια κουβέντα περί γραπτών πιάτων κανόνων, κάθε συνεισφορά ευπρόσδεκτη.
     
  6. dreams

    dreams Regular Member

  7. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Γίνεται όταν ο Κ μπει πρώτα στο μυαλό σου, όταν η κυριαρχία έχει ξεκινήσει από εκεί από τις πρώτες πρώτες συζητήσεις. Όταν του έχει αναγνωριστεί υπεροχή και έχει ξεκινήσει η κατίσχυση.

    Όταν η θέση / σχέση Κ/υ ξεκινήσει έτσι το σώμα θα ακολουθήσει και πιθανολογώ ότι οι όποιες αντιστάσεις, αγκυλώσεις θα είναι και πιο εύκολα διαχειρισιμες.
     
  8. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    Υποταγή όταν η σκλάβα σου φτιάχνει εσπρέσσο μαγειρεύει πλένει σιδερώνει και μασάζ. Αστειεύομαι.
     
  9. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Ευχαρίστως αργότερα οταν καθίσω σε υπολογιστή εχω για την κάθε μια ανάλυση και εξηγηση πηγή δεν θυμάμαι απο μετάφραση ήταν θα το ψάξω
     
  10. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Όταν αφησω να ξεκινήσει αυτό γιατί να αγκυλώσω αντίστασεις;;;
     
  11. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Εγώ με τη "μοναδικότητα" μου ξεκίνησα, παραμάσχαλα την κρατούσα, κορώνα στο κεφάλι μου την έβαζα! και με επιχειρήματα όχι αστεία. 

    Τελικά με ανακούφιση ανακάλυψα ότι δεν είμαι μοναδική 


    Μάλιστα! Αλλά ούτε διάλογος, ούτε συζήτηση γίνεται έτσι....
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    @Kitten
    Γράφετε και υποστηρίζετε με πάθος, κάποια πράγματα.
    Το κάνετε για να φωτίσετε όλους εμάς εδώ μέσα με το φως της αλήθειας που κατακτήσατε;
    Θεωρείτε ότι όλοι εδώ μέσα δεν έχουν νοιώσει ποτέ τι είναι υποταγή και Κυριαρχία;
    Πάντως σας διαβεβαιώ ότι είναι πολλοί οι αναγνώστες σας που ζουν σχέσεις Κυριαρχίας υποταγής, θέλετε να πείτε σε αυτούς ότι το κάνουν με λάθος τρόπο ή ότι έχουν λάθος αντίληψη αυτού που κάνουν και ζουν;

    Γιατί το κάνετε;
    Αναλογιστείτε τον λόγο όλης αυτής της προσπάθειας που καταβάλετε και πείτε στο εαυτό σας: "γιατί συμβαίνει αυτό και σε τι αποσκοπεί;"