Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θεωρείται/ε τιμωρία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Donna Mia, στις 29 Ιανουαρίου 2020.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Η τιμωρία είναι μια συνήθης πρακτική που εφαρμόζεται στις ασύμμετρες σχέσεις.

    Αποτελεί πρακτική που αποσκοπεί στη συμμόρφωση του submissive /slave, όταν αυτό έχει παραβιάσει έναν ή περισσότερους από τους κανόνες, τις κατευθυντήριες γραμμές ή τα πρότυπα αποδεκτής συμπεριφοράς που έχουν τεθεί από τον Κυρίαρχο/Ιδιοκτήτη.

    Η τιμωρία παρόλο που είναι μια συνήθης πρακτική και παρόλο που εφαρμόζεται ευρέως εντός των ασύμμετρων συσχετισμών D/s και M/s, κατά τη γνώμη Μου δεν αποτελεί δομικό στοιχείο (πυλώνα) των ασύμμετρων σχέσεων.

    Θεωρώ ως βασικούς πυλώνες τις ασυμμετρίας την προσήλωση, την πίστη και την αφοσίωση στις Ε/εκατέρωθεν θέσεις.

    Ως εκ τούτου μπορεί να υπάρξει ασυμμετρία χωρίς να εφαρμόζεται η τιμωρία ως μέσο συμμόρφωσης.

    Στο ξεκίνημα Μου, όταν άρχισα το ταξίδι Μου στην ασυμμετρία εφάρμοσα την τιμωρία ως μέσο συμμόρφωσης.

    Στην πορεία διέκρινα ότι η τιμωρία δεν αποσβένει μια συμπεριφορά αλλά απλά την καταστέλλει για μεγάλο ή μικρό διάστημα .

    Επίσης, αφουγκραζόμενος Εμένα και τις ανάγκες Μου, είδα ότι δεν Μου ταιριάζει καθόλου αυτή η πρακτική.

    Στην περίπτωση που βρεθώ σε μια συνθήκη όπου πρέπει να διαχειριστώ την παραβίαση κανονισμού, έτσι όπως αυτός έχει τεθεί με σαφήνεια στο πλαίσιο που ρυθμίζει τις θέσεις και την σχέση, προσπαθώ να κατανοήσω το γιατί συνέβη αυτό και στη συνέχεια να αποφασίσω τι θα κάνω έτσι ώστε να μην συμβεί ξανά.

    Μέσα από την παρατήρηση Έχω διακρίνει ένα όχι και τόσο ευκαταφρόνητο μέρος, κυρίως αποτελούμενο από submissives, το οποίο παραβιάζει κανόνα, επί τούτου, για να τιμωρηθεί, άσχετα αν διαρρηγνύει τα ιμάτια του και διαβεβαιώνει ότι η τιμωρία του προκαλεί δυσθυμία.

    Τα συγκεκριμένα submissives τρέφονται από την τιμωρία, την προκαλούν με μαεστρία, κινούνται ύπουλα από τα κάτω και είναι άκρως χειριστικά.

    Όταν γίνει αντιληπτός ο χειρισμός η αποδέσμευση είναι η μόνη λύση.

    Όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα.

    Ένας Κυρίαρχος δεν έχει χρόνο για χάσιμο.

    Στις σοβαρές περιπτώσεις submissives/slaves εξετάζω όλες τις παραμέτρους για να καταλήξω σε συμπέρασμα.

    Να κατανοήσω τον λόγο που ένα συνειδητοποιημένο άτομο παραβίασε κανόνα.

    Αναλόγως το συμπέρασμα θα κρίνω και θα ορίσω στο υποτακτικό, μια σειρά από tasks, εκπαιδευτικού χαρακτήρα, που θα το βοηθήσουν να ενσωματωθεί και πάλι, πιο ισχυρά όμως αυτή τη φορά. σε σχέση με την συνειδητοποίηση της θέσης.

    Δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση ότι η τιμωρία δεν μπορεί να φέρει ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

    Φυσικά και μπορεί.

    Όμως μια ασυμμετρία χωρίς τιμωρία έχει τεράστιο ενδιαφέρον.

    Εμπεριέχει στον πυρήνα της τον ηδονισμό.

    Iagos

     
    Last edited: 30 Ιουνίου 2023
  2. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Αυτό είναι βέβαιο..

    Όπως επίσης και τη συνειδητότητα των θέσεων.
    Χωρίς μανιπουλαρίσματα από κάτω, χωρίς μαζοχιστικούς χειρισμούς, χωρίς ανούσιες επιδείξεις ισχύος προς χάρην συμμόρφωσης συναινόντων ενηλίκων.
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν ένας Κ είναι ακατανόητος στην υ του, we have a problem Houston...
    Όσο για την φράση περί ευθυνών, είναι πολύ καλό τσιτατο για τη Βουλή αλλά δεν χωράει στο Κ/υ...  
     
  4. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    We sure have one..
     
  5. Keeper_

    Keeper_ Dominant: One who guides and protects another

    Και ποιός είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν ο Κ είναι ακατανόητος στην υ του;
    Άλλη είναι η ουσία του κειμένου που έγραψα και αφορούσε στην ανάρτηση άλλου μέλους.

    Σχετικά με το τσιτάτο, σεβαστή η άποψή σας, όχι αποδεκτή όμως.
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ένα αλαφρό "εγώ αυτό λέω και αν κατάλαβες καλώς" είναι πολύ διαφορετικό από το "από αυτό το σημείο κοιτάω Εγώ τον κόσμο και είτε θα κάνεις την κοσμοθεώρηση Μου δική σου ή η έξοδος είναι από εκεί". Προσωπικά προτιμώ να λέγεται ρητά το δεύτερο. Και όχι εις άτοπον απαγωγές και συμπεράσματα.
    Φυσικά είναι προσωπική προτίμηση και ως τέτοια την καταθέτω  
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, γιατί αν υπάρχει δεν υπάρχει Κ ούτε υ.
     
  8. Keeper_

    Keeper_ Dominant: One who guides and protects another

    Δεν διαφωνούμε πουθενά αγαπητή, ίσα ίσα που συμφωνούμε απόλυτα.
    Γνωρίζουμε όμως πολύ καλά πως δεν γίνονται αντιληπτά τα ίδια πράγματα και οι ίδιες θεωρίες από όλους.
    Προφανώς επάνω στην θεωρία της προσωπικής σας προτίμησης θα πρέπει να χτιστεί μια Κ/υ σχέση, όμως η προσωπική σας προτίμηση, που είναι και δική μου, δεν προϋποθέτει και το επιτυχές της μέλλον.

    Η ουσία της αρχικής μου τοποθέτησης ήταν στην δήλωση πως αν υπάρχουν σκιές σε μια τέτοια σχέση φταίει το Κ αποκλειστικά και μόνο, το οποίο έρχεται σε αντίθεση με την προσωπική μου αντίληψη πως μπορεί η ευθύνη να είναι αντίστοιχα του υ, το οποίο ενδεχομένως να μην έχει τις δυνάμεις και την αντοχή να ακολουθήσει την κοσμοθεώρηση του Κ.
    Ευθύνη του Κ είναι να εντοπίσει τις όποιες αδυναμίες του υ, να κάνει αυτό που κρίνει πως πρέπει να γίνει/κάνει ώστε να διορθωθούν ή/και να συμπληρωθούν τα όποια κενά και να κρίνει εκ νέου τη δυναμική αυτής της σχέσης.
    Αν μετά από όλα αυτά υπάρχουν και παραμένουν σκιές τότε και μόνο τότε είναι δική του ευθύνη η απόφαση για το μέλλον της σχέσης.
     
    Last edited: 1 Ιουλίου 2023
  9. Keeper_

    Keeper_ Dominant: One who guides and protects another

    Αν μιλάτε για εγκαθιδρυμένη σχέση αγαπητέ συμφωνούμε απόλυτα.
     
  10. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Φρονώ πως ειδικά μια σχέση Κ/υ δεν χτίζεται γύρω από τις προσωπικές προτιμήσεις του υ.
    Οι Κ δεν προσαρμόζονται στα υ. Τουναντίον.

    Σε κάθε περίπτωση, το «η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα» είναι πάντα δεδομένο.
     
  11. Keeper_

    Keeper_ Dominant: One who guides and protects another

    Δεν αντιλαμβάνομαι το σχόλιό σας. Είδατε κάπου στα γραφόμενά μου να αναφέρω ή να υποστηρίζω κάτι τέτοιο; Νομίζω πως είναι ξεκάθαρες οι απόψεις μου.
    Αν πάλι κάνω λάθος και έχω αναφέρει κάτι τέτοιο η παραπομπή σας θα με βοηθούσε.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Μία μη εγκαθιδρυμένη σχέση δεν είναι σχέση D/s
    Όπως και να έχει όμως μια σχέση στην οποία Κυρίαρχος δεν γίνεται κατανοητός από την υποτακτική, δεν μπορεί να θεωρηθεί εγκαθιδρυμένο D/s, είναι κάτι άλλο.