Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι να την κάνει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Katemou, στις 1 Απριλίου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όπως λέμε "πού πας ξεβράκωτος στο λάκκο με τα κωλοδάχτυλα";
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Και όποιος έχει πρόβλημα το αντιμετωπίζει, αν όχι, κακό του κεφαλιού του, η κλάψα που η άτιμη κενωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους ρίχνει στα τάρταρα, δεν βοηθάει κύριε Πετροχείλο μου και αν δε βρέξεις κώλο ψάρι δεν τρως.

    Πώς το λέγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι;

    Σὺν Ἀθηνᾷ καὶ σὺ χεῖρα κινεῖ
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Καραμήτρο νόμιζα.
    Αλλά για να λες εσύ Καραμίχαλε κάτι θα ξέρεις...
    Γενικώς.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Μάλλον εσείς των θετικών επιστημών τα βλέπετε όλα άσπρο μαύρο.
    Το ψευδές της δήλωσής σου ήταν πως η παραμονή δεν συνιστά συναίνεση.
    Και μετατοπίζεις το θέμα, κάνοντας πως δεν καταλαβαίνεις στο θέμα της ατομικής ευθύνης, θέμα στο οποίο δεν εντοπίζεται κάποια διαφωνία, αντίθετα, όλοι όσοι τοποθετήθηκαν φαίνονται να συμφωνούν.
    Το δικό σου "ας πρόσεχαν" και το δικό μου "στα παπάρια μας" (δηλαδή σας, μιας κι εμείς ούτε έχουμε, ούτε το υποβιβάζουμε σε κάτι τόσο ισοπεδωτικό) μου θυμίζει ένα άλλο αμαρτωλό θέμα, την εκμαίευση, ή αλλέως υφαρπαγή συναίνεσης.
    Οποιος/α Κ καταφεύγει σε τέτοιες διατυπώσεις λοιπόν είναι κατ'εμέ παπάρια Κ.
    Αν ο/η Κ δεν έχει ξεκάθαρη συναίνεση, ανεξαρτήτως "δίκαιοπρακτικής" ικανότητας του υ (γέλασα λίγο μέσα μου με τον λαθρονομικίστικο όρο που αποτελεί εγγενή αντίφαση), είναι ένα άτομο που δικαιωματικά του ανήκει η ανυποληψία.
    Τουλάχιστον η δική μου.
    Για σας δεν ξέρω.
    Λου και ο Λο, Λου και α Λα, Λόλα, να ένα μήλο...
    Δεν μπορώ να το πω πιο απλά.
    Και πάλι την καλησπέρα μου.
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Θα το κάνω πολύ νιανιά γιατί τελικά αυτά που λέμε "εμείς των θετικών επιστημών" φαίνονται πολύ δυσκολοχώνευτα: Αν κάθεται ενώ μπορεί να φύγει συναινεί, όλα τα άλλα -της δυσκολίας συμπεριλαμβανομένης- είναι λόγια να αγαπιόμαστε. Όποιος δε θέλει τότε είτε αποδέχεται τη μοίρα του (άρα συναινεί) είτε κάνει κάτι για να την αλλάξει.
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μόνο που εγώ είμαι στη Γη, κάποιοι άλλοι πετάνε και νομίζουν ότι το σύμπαν τους χρωστάει.

    Σας έχω νέα: το σύμπαν δε δίνει δεκάρα τσακιστή.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Τρίτη και φαρμακερή.
    Δεν θα επανέλθω, έχω και πιο ευχάριστα πράγματα να κάνω από το να επαναλαμβάνω μία θέση και να παίρνω άσχετη απάντηση.

    Η παραμονή δεν συνιστά συναίνεση.

    Η συναίνεση πρέπει να είναι ξεκάθαρη και αβίαστη.

    Οι λόγοι που κάποιος μένει είναι άσχετοι με το παραπάνω, το οποίο για έναν/μία Κ που υποτίθεται πως έχει την ευθύνη πρέπει να είναι α-δια-πρα-γμά-τευ-το.
    Η προσωπική ευθύνη του υ, ομοίως είναι αδιαμφισβήτητη, αλλά δεν αναιρεί με κανέναν τρόπο την τονισμένη διατύπωση.
    Over and out.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το γεγονός ότι γράφεις με μεγάλα πλάγια γράμματα ότι ο ήλιος δεν ανατέλλει από την ανατολή αφήνει τον ήλιο γενικά αδιάφορο.

    Over and out
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Συμφωνούμε ως προς την κλάψα,δεν βοηθάει κάπου όντως.Όμως το "όποιος έχει το πρόβλημα,το αντιμετωπίζει" φαίνεται σαν να λειτουργούμε ως μονάδες στον όποιο συσχετισμό έχουμε.Δεν λέω να παίρνουμε ευθύνη για τα λάθη του άλλου αλλά ότι υπάρχει η υπευθυνότητα διαχείρισης του αποτελέσματος που αυτά φέρνουν καθώς επηρεάζει και εμάς αφού συσχετιζόμαστε με το άλλον.
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    χαίρομαι που βρέθηκε κάποιος να μου το πει... δεν το είχα καταλάβει...

    η κλάψα και τα "χρωστούμενα" του σύμπαντος απέχουν απ' αυτόν που δεν μπορεί να φύγει για διάφορους λόγους σε κάποια φάση...

    καιρό είχες να πάθεις φραγή εισερχομένων...
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    είναι πιασάρικο θέμα.