Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?


    Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοείς την παθητική στάση εσύ Πέρρυ. Προσωπικά δεν ήμουν ποτέ παθητική στον τομέα αυτό. Έτσι αισθάνομαι τουλάχιστον. Τώρα αν εννοεις πως με το να μην πληρώσω τα χρέη μου και ότι μου αναλογεί σταματάω έτσι μια παθητική στάση δεν το δέχομαι.
    Αν εννοεις πως με το να μην εργαστώ και αρχίσω τις απεργιακές κινητοποιήσεις παύω να είμαι παθητική, πάλι δεν το δέχομαι. Η τυπικότητα και το πραγματικό ενδιαφέρον με ότι καταπιάνεται ο Έλληνας λείπει. Και αυτό ισχύει για όλους. Από το μεγάλο αφεντικό μέχρι τον τελευταίο εργάτη του μεροκάματου.
    Χωρίς προσφορά δεν μπορούμε να πάμε μπροστά. Ούτε φυσικά με το χάος που υπάρχει.
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    @sklavina, πιστεύεις ότι μετά από αυτό το ανελέητο ξεζούμισμα των αδύναμων να προσφέρουν άλλο οικονομικά θα πάμε μπροστά σαν χώρα;

    Και αφού η χώρα πρέπει να σωθεί και να μην πτωχεύσει.

    Γιατί να μην φορολογήσουν τα υπερκέρδη τόσων ετων στις τράπεζες;

    Γιατί να μην φορολογήσουν τα υπερκέρδη του Μπόμπολα ή ακόμα για μερικά έτη μέχρι να ορθοπεδήσουμε, να εισπράτει όλα τα κέρδη της Αττικής οδου το κράτος;

    Γιατί να μην βάλουν φυλακή και να κατασχέσουν τις περουσίες των λαμόγιων που καταχράστηκαν τόσα χρόνια τα χρήματα των Ελλήνων;

    Γιατί εγώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας να φορολογούμαι με 45% από τα καθαρά κέρδη μου και η ΕΠΕ ή ΑΕ με 20%;

    Γιατί να παραγράφονται οι λαμογιές των βο(υ)λευτών;

    Γιατί να υπάρχει η ασυλία των βουλευτών;

    Γιατί....

    Γιατί....

    Θέλεις και άλλα γιατί.....;
     
  3. Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Φυσικά Πέρρυ, εγώ δεν τα έβαλα με τους "αδύναμους", η νοοτροπία είναι ίδια σε όλους. Μικρούς και μεγάλους. Αυτό λέω. Και αυτή η νοοτροπία είναι που πρέπει να αλλάξει. Για όλους. Δεν διαφωνώ να γίνει η αρχή από εκεί. Aλλά ποιος θα τολμήσει; Aφου όλοι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους. Κόρακας κοράκου μάτι βγάζει;; 
     
  4. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Εμεις οι Έλληνες θα τολμήσουμε αγαπητή μου, φυσικά αφού πρώτα μεταλαχτούμε από κότες... σε άνθρωπους με αξιοπρέπεια!
     
  5. Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Χμμ...θεωρητικά θα συμφωνησω. Πρακτικά όμως, επειδή ο ορισμός της αξιοπρέπειας είναι τελικά πολύ ελαστικός θα διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου...οι μέχρι τώρα πάντως πρακτικές, μόνο αξιοπρέπεια δεν μου θυμίζουν
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Και να μην συμφωνήσεις δεν έχω πρόβλημα...

    Οταν οι βασικοί ένοχοι αυτης της κατάστασης αδυνατούν να καταλάβουν μεχρί που φτάνουν οι οικονομικές αντοχές αρκετών συνανθρώπων μας, τότε υπάρχουν άλλοι τρόποι... που θα κάνουν αυτά τα λαμόγια να καταλάβουν μεχρί που σταματούν τα όρια του ξεζουμίσματος των αδυνάτων και των ανήμπορων για να μην χάσουν ούτε ένα ευρώ οι τοκογλύφοι, απλά οπώς σου είπα πρέπει να μεταλαχτούμε από κότες... σε άνθρώπους με σεβασμό στην αξιοπρεπειά μας, που αν χρειαστεί να την υπερασπιστούμε από τα λαμόγια, εκτος από το δεν μπορώ να πληρώσω, θα το κάνουμε και με κάθε άλλο μέσον ή τρόπο που μπορούμε και ο νοών νοείτω...
     
    Last edited: 2 Οκτωβρίου 2011
  7. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?


    Τhaleia και εγώ χαίρομαι που σε ξαναβλέπω 

    O ρυθμός ανάπτυξης στην Τουρκία με 16% είναι ότι δίνουν αυτοί πρός τα έξω.
    Στην πραγματικότητα το 16% είναι πλασματικός αριθμός και οφείλεται στους συνεχείς δανεισμούς της εσωτερικής τους αγοράς από την Κεντρική Τράπεζα.
    Είναι μία φούσκα που αργά ή γρήγορα θα ξεφουσκώσει .....

    Η μοίρα της Τουρκίας είναι ήδη προδιαγεγραμμένη από τις μεγάλες δυνάμεις .....
    Δημιουργία ανεξάρτητου Κουρδικού κράτους μέρος του οποίου θα είναι και ολόκληρη η νοτιοανατολική Τουρκία όπου ζουν οι Κούρδοι.

    Όσο για εμάς, η άποψή μου είναι ότι τα κοινά μας με αυτούς, στην πραγματικότητα είναι οθωμανικά κατάλοιπα αιώνων και τίποτα περισσότερο.

    Είναι τα κατάλοιπα εκείνα τα οποία υπάρχουν ακόμα και σήμερα εδώ στην Ελλάδα και για αυτό το λόγο δεν μπορέσαμε να φτιάξουμε ποτέ σοβαρό κράτος και τώρα έχουμε πάρει τον κατήφορο της οικονομικής καταστροφής και στην συνέχεια της εθνικής συμφοράς που έπεται.

    Και εκεί να ζούσαμε, είναι θέμα χρόνου ότι θα βιώναμε ότι βιώνουμε τώρα εδώ.
     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    εχω εντασεις σε πολλα ,
    αλλα συμφωνω σ αλλα τοσα...
    αν αναπτυξω εδω τις συμφωνιες και διαφωνιες μου
    θα θεωρηθει οτι πολιτικολογω και θα μου κανουν μπαν ,
    κι επειδη ο καιρος εχει κρυωσει και δε λεει να τρεχω για μπαν(ιο)
    προτεινω να συνεχιστει ο διαλογος με κρασι και προβατινα    
     
  9. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?



    Συμφωνώ απόλυτα και όπως σου είχα πεί ....

    "ο καιρός γαρ εγγύς " .....
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    αειντε τελειωνετε με τα "παιχνιδια" σας κι ελα ...
     
  11. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Αν ηξερα οτι η ευτυχια κερδιζεται τοσο απλα.....δεν θα ειχα χασει εκεινο το μηνα!
     
  12. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Τι σκέφτεσαι τώρα ?

    Πες τα...αυτό ειναι το πιο τρομαχτικό απ'ολα στην όλη κατάσταση...