Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. brenda, douze points!
     
  2. Wolverine

    Wolverine Wolvie

     

    Έχει απόλυτη εφαρμογή ΚΑΙ στις ανθρώπινες σχέσεις...
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    Είναι οι ανθρώπινες σχέσεις κλειστό σύστημα; Η εντροπία περιγράφει το σύστημα. Μπορείς να μου απαντήσεις το πώς έχει εφαρμογή σ΄έναν χώρο που δεν μπορεί να οριστει; (και δεν μπορεί να οριστεί ούτε ο χώρος, άρα ούτε να μετρικοποιηθεί η εντροπία μέσα σε αυτόν)


    @seduced mind welcome back.

    Ο όρος ''αρνητική εντροπία'' είναι μη φυσικός αδόκιμος όρος κάτω από τους 0, δεν ορίζεται η εντροπία. Μάλλον θες να πεις για την ''ελεύθερη'' ενέργεια.

    Για την ερώτηση σου για τον χρόνο τώρα, σαφή απάντηση δεν έχω, γιατί αν ο χρόνος έχει τέλος, τότε έχει και αρχή; Ως οντα την διάσταση του χρόνου την αντιλαμβανόμαστε μέσω της διάστασης του χώρου.
     
  4. seduced mind

    seduced mind Guest

    Στη Βιολογία, οι Βιολόγοι συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τον όρο που ανέφερα παρόλο που όντως δεν υπάρχει υπό του μηδενός. Ο λόγος όμως που συνεχίζεται η ύπαρξη του όρου είναι για να επιβεβαιωθεί και κατανοηθεί η ύπαρξη της ως αντίμετρο της εντροπίας ώστε να δικαιολογηθεί η ύπαρξη της ζωής. Ακόμα και ο Lovelock φυσικός ο οποίος ήθελε να επιβεβαιώσει ή μη την ύπαρξη ζωής στον Άρη χρησιμοποίησε τον ίδιο όρο στη θεωρία του για την ύπαρξη ή όχι της ζωής στο πλανήτη.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    ωραία αφού μου φέρνεις τους βιολόγους στην κουβέντα και απ' ότι γράφεις η εντροπία και η ζωή πάνε πακέτο, να σε ρωτήσω κάτι;

    γιατί από γενιά σε γενιά μερικοί απόγονοι γίνονται πιο σύνθετοι από ότι οι πρόγονοι τους;
     
  6. seduced mind

    seduced mind Guest

    Διότι εκεί πέρα συμβάλλει η φυσική επιλογή όπου τους αποδίδει κάποια χαρακτηριστικά για την επιβίωση τους.
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Επομένως μου λες ότι οι ζωντανοί οργανισμοί για να επιβιώσουν, διαθέτουν έναν μηχανισμό που μετασχηματιζει την ελευθερη ενεργεια του περιβάλλοντος (αρνητικη εντροπία όπως αναφερεις) με στόχο την αύξηση της δικής τους για να επιβιώσουν, επομένως δεν υπάρχει κανένα θέμα με τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο για τους ζωντανούς οργανισμούς γιατί αυτοί είναι ανοικτά συστήματα και ως ανοικτά συστήματα έχουν την τάση να αντιστέκονται σε οτιδήποτε οδηγεί στην καταστροφή και το χάος. Η εντροπία λοιπόν πάει περίπατο σε ότι αφορά τους ζωντανούς οργανισμούς, που δεν είναι απομονωμένοι. Συνακολούθως αυτό συμβαίνει και με τις ανθρώπινες σχέσεις που αναφέρθηκε προηγουμένως.

    Αυτά από μένα...
     
  8. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Ο λόγος του Lovelock έχει τη δική του βαρύνουσα σημασία. Εάν ενθυμούμαι σωστά, είναι ο πρωτεργάτης της Θεωρίας της Γαίας;
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    μαργαριτάρια και κουραφέξαλα...

    κάτι για την ακριβή πραγματικότητα έχουμε;
     
  10. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    θα κανω μαγια βουντου βασανιστηρια μεσαιωνικα και ιαπωνικα σε οποια μου ματιαξε τα μαλλια μου.
    αυτη τη τουφα που αναγκαστηκα να χασω θα μου την πληρωσει.
     
  11. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ότι είχα μήνυμα από παλιό μέλος που σαν νέος μάρτυρας του ιεχωβά μου έκανε πρόταση (προσηλυτισμό) να ενταχθώ σε όμορης ιδεολογίας με την κοινότητα φόρουμ.
     
  12. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Ω ρε που πάμε!!!!!!!!