Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @rea.. : well said, μια παρατήρηση μόνο, το
    δεν δηλώνει αλλαγή αλλά επανάληψη εκτός αν εννοείτε πως η ζωή σας εξελίσσεται σε σπείρες.
     
  2. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Αν μου επιτρέπετε μια σκέψη σε αυτό.
    Δεν είναι το ίδιο πράγμα οι 0 μοίρες με τις 180 και με τις 360.
    Στις 0 μοίρες δεν έχουμε τίποτα, στις 180 μοίρες έχουμε ένα ημικύκλιο στις 360 μοίρες έχουμε έναν ολόκληρο κύκλο.
    Μπορεί οι 0 μοίρες με τις 360 να ξεκινάνε από το ίδιο σημείο η διαφορά όμως είναι πολύ μεγάλη.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @D Q Juls : Οι 180 σίγουρα όχι, όσο για τις 360 δεν αναφέρθηκα τυχαία σε σπείρες, αλλά και σε επανάληψη,(ξανα)σκεφτείτε το.
     
  4. RAIN

    RAIN nefelibata

    Τη παραμυθα του τη ζει ο καθένας διαφορετικά από τους άλλους. Για αυτό είμαστε εδώ για να συγκρίνουμε, αναλύσουμε, προβληματιστούμε για τις παραμυθες μας. Να τις απολαύσουμε, να τις μοιραστούμε.

    Στην ερώτηση του, υπήρχαν απαντήσεις. Το εξαιρετικές είναι δικός σου καθαρά χαρακτηρισμός.
    Το ότι δεν τις επεξεργάστηκε, πάλι είναι δικό σου συμπέρασμα εκτός εάν το έχετε συζητήσει προσωπικά.

    Η ταύτιση της πατούσας με την παράδοση νοητικού ελέγχου ακόμα και ως παράδειγμα είναι εντελώς άκυρη.
    Το ότι η διαφορετική άποψη φουντώνει ενοχές και ταμπού, και εμποδίζει κάποιον να καυλώνει με τις "πατούσες" πραγματικά με ξεπερνά.
    Μάλλον διαβάζεις επιλεκτικά η εγώ δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω.
    Μετά από ένα χρόνο εδώ μέσα μπορώ να πω ότι οποιαδήποτε απόπειρα προβληματισμού(και όχι απαραίτητα αρνητικής κριτικής) πέφτει στο κενό. Κάθε φορά!


    Χαίρομαι πραγματικά για σένα που βρήκες το δρόμο σου αλλά όλοι οι δρόμοι δεν είναι οι ίδιοι και δεν οδηγούν στο ίδιο σημείο.
    Αν θες να προσφέρεις στήριξη και ενθάρρυνση, ιδιαίτερα με τη πένα που διαθέτεις, κανένας πραγματικά δεν θα σε εμποδίσει. Ο ρόλος του coach είναι δικός σου.

    Το δράμα και οι ενοχές είναι μέσα στο ψυχισμό μας(τουλάχιστον σε ένα σοβαρό ποσοστό). Τα παλεύουμε, τα δουλεύουμε. Μπράβο σε αυτούς που τα χαλιναγωγησαν και ίσως τα ξεπέρασαν.
    Εμείς λοιπόν που ταλαιπωρούμαστε με σκέψεις, αμφιβολίες, ενοχές και δράματα αν δεν τα εκφράσουμε, συζητήσουμε εδώ που αισθανόμαστε άνετα, τότε που;

    Στη τελική γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο; Και γιατί η δική σου σκέψη να είναι πιο "ελευθεριακή" από των άλλων;
    Γράφουμε όλοι σε μια ελεύθερη αγορά διακίνησης απόψεων, καλλιεργούμε αυτό που έχουμε, διαλέγουμε ότι μας κάνει είτε από απόψεις είτε από ανθρώπους.
    Αυτό δεν φτάνει;
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2019
  5. espimain

    espimain Contributor

    Είναι εμφανές από το σχόλιο σας αυτό, ότι δεν καταλάβατε "τι θέλει να πει ο ποιητής"
     
  6. RAIN

    RAIN nefelibata

    Η ποίηση ερμηνεύεται ποικιλοτρόπως.
     
  7. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ο προβληματισμός δεν πέφτει στο κενό. Αν ο προβληματισμός συνοδεύεται με φόβο και προπαγανδιση φοβιών, τότε οποιαδήποτε προσπάθεια επεξήγησης, χτυπάει σε τοίχο.

    Φοβίζει η παράδοση ελέγχου. Φοβίζει η παράδοση εαυτού. Oh yes! Ας το πούμε και μια φορά στα ίσα. Δεν είναι κακό.
     
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Παρότι αρχικά χρησιμοποίησα λάθος έκφραση, η ερμηνεία σας με τις σπείρες μου αρέσει. Ο ένας κύκλος οδηγεί στον επόμενο και στον επόμενο. Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Επιλεγω τις σπείρες.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Ο σωστός όρος είναι "Ντραμακουϊνιλίκι''. Να μιλάμε σωστά ελληνικά παρακαλώ... 


    Ακολουθεί μία σκέψη αυθόρμητη και τζαναμπέτα:

    Το αστείο είναι πως κάποιοι/ες εντελώς τελειωμένοι/ες ντράμα κουίνς του φόρουμ κατηγορούν όοοοοολους τους άλλους για ντραμακουϊνιλίκι, δεν αναφέρομαι σε σένα μεσιέ Καντ, ιφ γιου νόου γουότ άι μιν του. Κοίτα να δεις πράματα, τς, τς, τς... 

    Κι άμα δεν δέχεσαι τον απόλυτο έλεγχο του μυαλού του Τάκη, της Ζωζώς , του Φούφουτου, τότε δεν είσαι τρου μπιντιεσέμερ, είσαι τάχαμου, άθλιε πουλμουρίστα, είσαι μέχρι και το ''όνειδος'' του χώρου και φτου σου που είσαι και καιρό εδώ και δεν έμαθες ακόμη τι πρέπει να λες για να σε παίζουνε τα άλλα παιδάκια και να σου κάνουνε και πολλά λάικς και να σε καλούν στα παιδικά πάρτυ...
    Νιε-νιε, νιε-νιέ-νιεεεεε.... 
     
  10. RAIN

    RAIN nefelibata

    Φοβίζει και καυλώνει συνάμα.
    Καθόλου κακό.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @rea... and whoever may concern...

    Εμείς καταλαβαίνουμε ο,τι "βλέπουμε" , επεξεργάζοντας το ερέθισμα που προσλαμβάνουμε με τα δικά μας φίλτρα.
    Και ναι, η δικιά μας παραμύθα είναι ένα απο αυτά τα φίλτρα.
    Επειδή όμως είναι η δικιά μας, που έχουμε δομήσει με τον δικό μας τρόπο μπορεί να μας βοηθήσει, αλλά μπορεί και να μας παραπλανήσει , των αλλονωνε μπορεί να'ναι φτιαγμένη με άλλα υλικά, με άλλο τρόπο.
    Καλύτερα λοιπόν ν αφήνεις τους άλλους ν 'απαντούν για πάρτη τους ο καθένας,κι αν έχουν απαντήσει μερικοί τα χρόνια που είμαι δω, δεν θα χαθεί ο κόσμος ν απαντήσουν 5-6 ακόμα.

    Δεν καταλαβαίνω όμως την ενόχληση που προκάλεσε αυτή η διερώτηση μου, σ ένα νήμα που δεν παρεκτρέπει την πορεία και το θέμα καμιάς συζήτησης, αλλά που οι απαντήσεις του εντάχθηκαν σε άλλες συζητήσεις , όχι με δικιά μου πρωτοβουλία.
    Το ρήμα "κουβαλάω" που χρησιμοποίησα, ελέγχθηκε ως υποκρύπτον μομφή και η ερώτηση εν τέλει ως προσχηματική .
    Οντως, καλλιεργούμε το δράμα και τα ενοχικά στο φόρουμ...

    Θα μου πείς, "και τι σε κόφτει εσένα ρε φίλε και μας σπας τ αρχίδια ";
    Ε, λοιπόν, πέρα απο την διαστροφή που έχω να αναζητώ πάντα και παντού την αρχική αιτία , η δικιά μου παραμύθα με τις ιδιαιτερότητες της έχει γίνει η βάση οχι για απαντήσεις, αλλά για ερωτήσεις για τις υπόλοιπες παραμύθες, αλλά και για τα βδσμικά ιδεολογήματα
    που ΄χουν στηθεί με βάση αυτές.

    Από εκεί και πέρα..
    ...Τους φαντάζομαι όλους αυτούς. Με κάποιους θα γελάσω και θα τους σαρκάσω, κάποιους άλλους θα τους αγνοήσω, (αν δεν τροφοδοτήσεις μια φωτιά αυτή θα σβήσει) και με κάποιους άλλους θα συζητήσω, γιατι όντως δεν υπάρχει μόνο η ποδολαγνεία που ξέρω, γιατί είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το ερώτημα " Τι διάολο βρίσκετε στις πατούσες μωρέ?" όσες φορές και να επαναληφθεί, γιατί έχω χίλια δυο ακόμη ερωτήματα, όπως πχ. γιατί υπάρχουν απο τη μια σκέτοι ποδολάγνοι κι απο την άλλη ποδολάγνοι που συνδέουν την ποδολαγνεία με την υποτακτικότητα...
    Τι να κάνουμε τώρα, σε ανοιχτό φόρουμ βρισκόμαστε, οπου συμμετέχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Οποιος θέλει να βρεί ή να μάθει αυτό που ψάχνει ,θα παραμερίσει τη σαβούρα και θα το βρεί και θα το μάθει.
    Η δικαιολογία της παρουσίας ολούθε στο φόρουμ του φαντάσματος "τι κουβαλάω στο κεφάλι μου" ως εμποδίου στην ενημέρωση και ένταξη κάποιου στο βδσμ η μάλλον στον D/s τρόπο ζωής οπως τον ζεί τον εννοεί και τον επικοινωνεί μια συγκεκριμένη ομάδα με κάνει απλά να χαμογελάω!
     
  12. lotus

    lotus Silence

    Αφού ...