Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. bd.bd

    bd.bd Regular Member

    Ότι θα αλλάξει η σελίδα (στο νήμα)
     
  2. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Τα λόγια της Μαλβίνας:
    «Για μας τους αιώνιους θνητούς, η μόνη αιωνιότητα είναι η στιγμή.
    Και είναι προτιμότερο να την πιείς, παρά να την κλάψεις..»
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Φυσικά  
    Αν και νομίζω ότι η βασική χρήση των δράκων στα παραμύθια δεν είναι για να τρομάξουν αλλά για να ενσαρκώσουν το "απόλυτο κακό" το οποίο φτιάχνει τον ένα πόλο του αρχέτυπου κλπ

    Για τη δική μου περίπτωση βέβαια: όλα αυτά τα "κτήνη" των παραμυθιών εγώ τα ήθελα για να με φυλάνε, οπότε δεν έπιασε και πολύ το αφήγημα  
     
  4. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Εισαγωγή στην πραγματικότητα.
    Αναρωτιέμαι τι παραμύθια να λένε οι γιαγιάδες σήμερα στο Belsen;
     
  5. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Και για να τρομάξουν, καθώς "ο φόβος φυλάει τα έρμα"!
    Αυτό που κάνει το αφήγημα "παραμύθι", δεν είναι η μυθοπλαστική απεικόνιση του "κακού", αλλά η παραμύθα πως στο τέλος το "καλό" επιβάλλεται του "κακού", ώστε να διδάξει με ποιά πλευρά πρέπει να συντάσσεσαι αν θέλεις να κερδίζεις...
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ισχύει  
    Κάτι που έχω διαπιστώσει από την προσωπική μου εμπειρία όμως είναι ότι η σκαιότητα, η αγριότητα δεν είναι κάτι ιδιαίτερα τρομακτικό για τα παιδιά. Υπάρχει η "διασφάλιση" του "εγώ δεν είμαι αυτό" άρα όλα είναι ΟΚ. Επιδιωκόμενη όντως ώστε να διδάξει το "σε ποια πλευρά θέλεις να είσαι...".
    Αυτό, όμως, που ένα παιδί δυσκολεύεται τρομερά να καταλάβει και που για μένα ήταν από τις πιο σκληρές συνιστώσες της ενηλικίωσης/ωρίμανσης μου είναι ότι όλοι είμαστε και από το ένα και από το άλλο...
     
  7. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Μα στο παραμύθι ενυπάρχει, στα μέσα που χρησιμοποιεί ο "καλός" για να επιβληθεί στον "κακό". Ο "καλός" συνήθως φονεύει το τέρας, ούτε το νουθετεί, ούτε το ψυχαναλύει...
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μόνον οι Ιησουίτες το διάβασαν πρακτικά το αφήγημα  
     
  9. ΜουσΑ

    ΜουσΑ Regular Member

          πρόσφατα το είδα
     
  10. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Από διδακτική πραγματικότητα άλλο τίποτα!

    Belsen ε; Δεν έχω ιδέα.
     
  11. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Τα μεγάλα πνεύματα συναντιουνται...
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όταν πιαστείς "γιατί έτσι ρε καργιόλη, με λένε μέση και σήμερα στραβωσα με την πάρτη σου" το ξανασυζητάμε.