Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    "Aς ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα, ας ιδιωτικοποιηθεί η θάλασσα και ο ουρανός, ας ιδιωτικοποιηθεί το νερό και ο αέρας, ας ιδιωτικοποιηθεί η Δικαιοσύνη και ο Νόμος, ας ιδιωτικοποιηθεί και το περαστικό σύννεφο, ας ιδιωτικοποιηθεί το όνειρο, ειδικά στην περίπτωση που γίνεται την ημέρα και με τα μάτια ανοιχτά. Και σαν κορωνίδα όλων των ιδιωτικοποιήσεων, ιδιωτικοποιήστε τα Κράτη, παραδώστε επιτέλους την εκμετάλλευση υμών των ιδίων σε εταιρίες του ιδιωτικού τομέα με διεθνή διαγωνισμό. Διότι εκεί ακριβώς βρίσκεται η σωτηρία του κόσμου… Και μια και μπήκατε στον κόπο, ιδιωτικοποιήστε στο φινάλε και την πουτάνα τη μάνα που σας γέννησε."
    Ζοσέ Σαραμάγκου

    Εις μνήμην...

    https://www.google.com/amp/s/www.thetoc.gr/koinwnia/article/tragodia-dixos-telos-sta-tempi-stous-32-oi-nekroi-kai-85-oi-traumaties-apo-ti-sugkrousi-trenon-eikones---binteo/?amp=true
     
    Last edited: 1 Μαρτίου 2023
  2. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Το να εκμεταλλεύονται κάποιοι μια τραγωδία για να προάγουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις είναι όνειδος και διασυρμός.
     
  3. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

     
     
  4. Rupa

    Rupa New Member

    https://www.cityofathens.gr/dimos-athinaion-ektakti-aimodosia/

    Έκτακτες αιμοδοσίες στα δημοτικά ιατρεία και στο νοσοκομείο «ΕΛΠΙΣ» διοργανώνει ο Δήμος Αθηναίων σε συνεργασία με την ΝΥ Αιμοδοσίας του Αρεταίειου Νοσοκομείου, προκειμένου να καλυφθούν άμεσα οι ανάγκες αίματος για τους δεκάδες τραυματίες που νοσηλεύονται στα νοσοκομεία μετά το πολύνεκρο σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη.

    Οι πολίτες που θέλουν να βοηθήσουν, δίνοντας αίμα, μπορούν να προσέρχονται:

    Τετάρτη 1 Μαρτίου: Νοσοκομείο Ελπίς (Δημητσάνας 7) άμεση προσέλευση αιμοδοτών μέχρι τις 19:00. Τηλ: 2132039265

    Πέμπτη 2 Μαρτίου από τις 10:00 π.μ. – 15:00 μμ στα εξής δημοτικά ιατρεία:

    1ο Δημοτικό Ιατρείο (Σόλωνος 78) – τηλ. για ραντεβού 2103626587

    2ο Δημοτικό Ιατρείο (Φανοσθένους και Φρειδερίκου Σμιθ ,Νέος Κόσμος) Τηλέφωνο για ραντεβού 2109239865

    5ο Δημοτικό Ιατρείο (Σαρανταπόρου 4, Πατήσια) – τηλ. για ραντεβού 2102015510
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    «Οι νεκροί μας - τα κέρδη τους».

    Με αυτό το σύνθημα οι Φοιτητικοί Σύλλογοι της Αθήνας καλούν σήμερα σε σιωπηρή διαμαρτυρία, στις 18:30, στα γραφεία της Hellenic train (Λ. Συγγρού 41 & Πετμεζά 13), απ' όπου θα ακολουθήσει πορεία προς τη Βουλή.
    Επίσης, καλούν στην κινητοποίηση φοιτητών - μαθητών που θα γίνει την Παρασκευή, στα Προπύλαια, στις 12 το μεσημέρι.

    Οι Φοιτητικοί Σύλλογοι εκφράζουν την αλληλεγγύη τους στις οικογένειες των θυμάτων, ανάμεσα τους πολλοί φοιτητές και απαιτούν εδώ και τώρα να υπάρξει πλήρης διερεύνηση των αιτιών της τραγωδίας, να μην συγκαλυφθεί ή κρυφτεί τίποτε.
    Συγκεκριμένα, σημειώνουν:

    «Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες της χώρας παρακολουθούμε συγκλονισμένοι από το πρωί το τραγικό γεγονός της σύγκρουσης των δύο αμαξοστοιχιών στα Τέμπη, που κόστισε τη ζωή σε δεκάδες ανθρώπους και πολλών συμφοιτητών μας.

    Εκφράζουμε την τεράστια θλίψη μας και τα συλλυπητήρια μας στις οικογένειες των θυμάτων. Στην θέση τους θα μπορούσε να βρίσκεται ένας από εμάς.


    Την ίδια ώρα γεμίζουμε με τεράστια οργή!

    Πώς είναι δυνατόν να χάνονται ανθρώπινες ζωές με αυτόν τον τραγικό τρόπο;
    Πώς είναι δυνατόν να μην έχουν τόσο καιρό εισακουστεί από το κράτος οι κραυγές αγωνίας των εργαζομένων για την απαράδεκτη κατάσταση που επικρατεί στις υποδομές;
    Πώς είναι δυνατόν να μπαίνουν πάνω από τις ανθρώπινες ζωές τα κέρδη των επιχειρηματικών ομίλων;

    Οι ευθύνες είναι τεράστιες!

    Εδώ και τώρα να δοθεί όλη η αναγκαία βοήθεια στους τραυματίες και τις οικογένειες τους. Να υπάρξει πλήρης διερεύνηση των αιτιών αυτής της τραγωδίας. Να μην συγκαλυφθεί τίποτα!».
     
  6. sklvgay

    sklvgay New Member

    δεν ξέρω αν πραγματικά μπορώ να πω κάτι σχετικό στο θέμα αυτό και αν οι ευθύνες έχουν κάποια ουσιαστική ουσία να αποδοθούν... Στη σφενδόνη, πάλι στη σφενδόνη, στη σφενδόνη,
    πόσοι γύροι, πόσοι αιμάτινοι κύκλοι, πόσες μαύρες
    σειρές· θα αρκεστώ στα λόγια του Σεφέρη, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα υμνεί τον ταλαιπωρημένο λαό μας. Επίσης, σαν φοιτητής πόσες φορές μπήκα σε κτήρια εγκαταλελειμμένα από το κράτος.... που αναγκαστήκαμε να υποστούμε λάμπες να πέφτουν, σοβάδες.... χούλιγκαν να σπάνε το κτήριο μπροστά μας.... δεν ξέρω αν τελικά ζούμε από τύχη εδώ... και αν έχει νόημα να μιλάμε ενώ οι πιο πολλοί πολιτικοί στέλνουν τα παιδιά τους στα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία και πανεπιστήμια εντός και εκτός χώρας...
     
  7. Naja

    Naja New Member

    Η συμφορά ξεκινά όταν για
    να αντιληφθείς ότι
    κάτι δεν πάει
    καλά
    σκέφτεσαι
    "αν ήταν το παιδί μου".

    Εντάξει, δεν ήταν.
    Συνέχισε
    until
    next time.

    Δεν θα το ξαναβάλεις σε τρένο
    και λύθηκε το
    ζήτημα.

    Το παιδί μου είναι παντού,
    όπως και η ευθύνη
    μου
    ή
    μάλλον
    αν η ευθύνη μου
    είναι παντού θα είναι παντού
    ασφαλές και το παιδί.

    Όταν
    ψηφίζω εκχωρώ
    το δικαίωμα να νομοθετούν
    αντί εμού, δεν εκχωρώ την ευθύνη
    μου έναντι της κοινωνίας.

    Αν η μόνη μου έγνοια
    είναι πως
    θα
    πληρώσω
    τον λογαριασμό
    τότε η εξουσία θα μου
    στέλνει συνεχώς λογαριασμούς.
    Και μετά ένσημα, κουπόνια,...you name it!
    Χωρίς ανάσα.
    Σατανικό;

    Πετάω την καυτή πατάτα
    στον βουλευτή, αυτός
    στον πρωθυπουργό
    και εκείνος
    στον γιο
    του
    Ιωσήφ
    και της Παναγιάς;

    Σαν να λέμε ο Περικλής στον Δία;

    Δεν φταις, μόνο αν είσαι κεφτές.

    (Γ. Π.)
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Σοβαρά τώρα;
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Σήμερα Πέμπτη 2 Μαρτίου, πορεία διαμαρτυρίας στις 18:00 στο Σύνταγμα.

    Η προγραμματισμένη για τις 2 Μαρτίου πανκαλλιτεχνική κινητοποίηση δεν μπορεί παρά να μετατραπεί σε παλλαϊκή διαμαρτυρία για τις αδικοχαμένες ζωές των συνανθρώπων μας από τις φονικές πολιτικές απαξίωσης του δημοσίου αγαθού των σιδηροδρομικών συγκοινωνιών.

    Για όλους τους ανθρώπους που χάθηκαν σε αυτήν την Τραγωδία, τους εργαζόμενους που σκοτώθηκαν εν ώρα εργασίας, τους συγγενείς και φίλους που θρηνούν ή ακόμα ψάχνουν τους αγαπημένους τους, όλους εμάς που άναυδοι παρακολουθούμε λεπτό προς λεπτό τις εξελίξεις της πιο θανατηφόρας σύγκρουσης τρένων στην χώρα μας, σας καλούμε να συναντηθούμε όλοι μαζί στο δρόμο, να βρούμε τον τρόπο να εκφράσουμε τη θλίψη και την οργή που μας ξεπερνά, να αντισταθούμε στη βίαιη και αναίτια σημερινή καταστολή που δεχθήκαμε, να φωνάξουμε όχι στη συγκάλυψη.

    Τα σωματεία των εργαζομένων είχαν μιλήσει ξανά και ξανά. Δεν τα άκουσε κανείς.

    Δεν θα ανεχτούμε πάλι το ψέμα του μεμονωμένου περιστατικού. Δεν είναι ατομική η ευθύνη, δεν είναι ένα ανθρώπινο λάθος, είναι μια ιδιωτική εταιρία που αυθαιρετεί, ένα κράτος που δολοφονεί.

    Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε από εμάς.
    Σας καλούμε όλους και όλες, Πέμπτη 2 Μαρτίου, σε πορεία διαμαρτυρίας στις 18:00 στο Σύνταγμα.
    Ποτέ ξανά.

    Το κάλεσμα του Συλλόγου Σπουδαστών/τριών Σχολής Δραματικής Τέχνης Εθνικού Θεάτρου και όλων των καταλήψεων ενισχύει τις προγραμματισμένες διαδηλώσεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Ναύπλιο, σήμερα (02.03) στις 18.00. Οι κινητοποιήσεις δεν θα σχετίζονται αμιγώς με τις διεκδικήσεις των ανθρώπων του Πολιτισμού, αλλά όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν στην ανακοίνωσή τους, «με την εξαθλίωση των ζωών μας εν γένει».

    Με προηγούμενη ανακοίνωσή του και το Σωματείο Ελλήνων Ηθοποιών συμμετέχει στην συγκέντρωση στο Σύνταγμα, στην οποία καλούν οι καταλήψεις ενώ ο Πανελλήνιος Μουσικός Σύλλογος συμμετέχει στην κινητοποίηση που καλεί το Εργατικό Κέντρο Πειραιά στις 6 μ.μ. έξω από τα γραφεία της Hellenic Train (Λ. Συγγρού 41 & Πετμεζά 13).


    ΠΕΜΠΤΗ 02/03 στις 18.00
    ΑΘΗΝΑ – ΣΥΝΤΑΓΜΑ (ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΑΡΙΣΗΣ)
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΚΑΜΑΡΑ
    ΝΑΥΠΛΙΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ
    Συντονισμός Εργαζομένων στον χώρο του Πολιτισμού / Κατάληψη Ρεξ
    Σώμα Συντονισμού Σπουδαστών Δραματικών Σχολών / Κατάληψη Τσίλλερ
    Συντονιστικό της Κατάληψης της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου
    Συντονιστικό Δραματικών Σχολών Θεσσαλονίκης Κατάληψη Βασιλικού Θεάτρου
    Κατάληψης Δραματικής Σχολής ΚΘΒΕ
    Σύλλογος Σπουδαστών / Κατάληψη Κ.Σ.Ο.Τ.
    Κατάληψη Σχολής Καλών Τεχνών του ΠΑΠΕΛ
    Συντονιστικό Κατάληψης ΑΣΚΤ
    Κατάληψη Ολύμπια-Συντονισμός εργαζομένων και σπουδαστών/τριών στο χώρο του χορού.
    https://athina984.gr/2023/03/02/allagi-charaktira-ton-simerinon-pankallitechnikon-kinitopoiiseon/
     
  10. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Παντα αγαπούσα το τρένο. Απο μικρο παιδι. Ριναιντο αγαπημένο μου μέσο ταξιδιου. Εχω ζήσει τις ωραιότερες στιγμές σε ταξίδια με τρένο εντος κι εκτος Ελλάδας.
    Στα πηγαινελα με το τρένο εδω στην Ελλάδα παντα ταξιδεύω με φοιτητές, νέα παιδιά, γυναίκες κε τα παιδάκια τους - μερικοί απ αυτους μου έχουν μείνει στη μνημη,...και τώρα τους σκεφτομαι εκει στο τρένο....

    Και μαζι μ αυτά σκέφτομαι καπως κυνικά ποσο τυχερος ειμαι που δεν βρέθηκα στο λάθος μέρος τη λάθος ατιγμη, ποσο ψευδαίσθηση ειναι η ασφάλεια, ποσο συχνά κρεμομαστε σε ενα ανθρώπινο λάθος, ποσο διαβρωμενα κι ετοιμα να διαλυθουν εινςι τα στοιχειώδη κοινά πραγματα από την αδιαφορία τα μικροσυμφεροντα και την έλλειψη καταλογισμού, ποσο λιγο εξελίχθηκαν οι νοοτροπίες εδω και τόσες δεκαετίες. Και μετα η σκέψη παει στο αν μπορουσε να με αναγνωρίσει κανενας τωρα αν ημουν στο κυλικείο εκείνη την ώρα. Και στους ανθρώπους που ψάχνουν τους δικούς τους σε νοσοκομεία και διοικήσεις χωρις καμια ενημέρωση.
    Πήρα το διο τρένο πριν 20 μερες.
    Αλλοι το πήραν προχθές...
    Αυτή η μικρή διαφορά μου επιτρέπει να γράφω σήμερα. Και να επανεκτιμω τη ζωή μου, την τυχαιότητα της συνεχισης της, και τον πολλαπλασιασμο αυτής της τυχαιότητας από τη διάβρωση και διάλυση νοοτροπιων, δομών, υποδομών και διαιώνισης αρρωστων καταστάσεων του 20ου αιώνα στον 21ο.
    Και ο κυνισμός της καθημερινότητας σε λιγο θα τα σκεπάσει ολα, παρα τα ολουθε παχιά λόγια, και οι μόνοι που θα το θυμούνται μέρα νυχτα ειναι αυτοι που τους ξεριζώθηκε η καρδιά προχθές.
     
  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor


    «.. Θέλει νεκροί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς
    Θέλει κι οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους…»

    Ακριβή η Άνοιξη φέτος..Μονάκριβη.
    «.. μύρισε το σκοτάδι κι όλη η άβυσσος..»

    Ελλάδα. Έτος 2023.
     
  12. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Μια Ελλάδα που ηγείται στην 4η βιομηχανική επανάσταση...