Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το όχι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Θρυαλλίς, στις 2 Ιουνίου 2016.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Θα προτιμούσα το νημα να εξελιχτεί ως προς την αρχική μου τοποθέτηση και να μην περιστραφει γύρω από εμένα για πολλούς λόγους και ένας από αυτούς είναι πως και άλλα υ μπορεί να πάρουν απαντήσεις. Η δική μου περίπτωση είναι λίγο πιο συνθέτη και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, εάν δεν υπάρχει πρόβλημα να το συζητήσουμε πριβε μεταξύ μας.

    Το όχι ενός υ πάντα με απασχολουσε και με τριβελιζει πολύ έντονα με αυτά που έχω διαβάσει τελευταία.

    Το πρώτο σου ποστ ήταν εξαιρετικό και άκρως αναλυτικό.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    ξαναδιάβασα με κάποια αγωνία! την προηγούμενη απάντησή μου γιατί είναι αλήθεια οτι είχα στο μυαλό μου συγκεκριμένο περιστατικό όταν τη διατύπωνα,
    και φοβήθηκα οτι εκφράστηκα στενά, δε βλέπω να γινε κάτι τέτοιο, αλλά βλέπω οτι άφησα έξω παραμέτρους απ την αρχική ερώτηση.

    ειναι λίγο θολό το τι σημαίνει "αρνητικό συναίσθημα" αλλά και το "το οποίο δε θέλει"

    αυθαίρετα υποθέτω οτι έτσι περιγράφεται μια δυσαρμονία, μιά δυσλειτουργικότητα, όχι μια (ρητή ή κάθετη) άρνηση,
    όχι μια αλλαγή ή μετατόπιση προτεραιοτήτων.
    με αυτήν την παραδοχή, προκύπτει το συμπέρασμα οτι αυτό που προκάλεσε την αμφισβήτηση της απαίτησης χρειάζεται και να εκφραστεί και να διερευνηθεί.
    δεν μου φαίνεται αρκετό το σχολαστικό "οφείλεις, έτσι κι αλλιώς, να συμμορφωθείς στην απαίτηση" οφείλεις μεν, αλλά δεν αρκεί αυτό, οφείλω να εξετάσω.
     
  3. Φυσικά και είσαι εξωπραγματικά άξια σε πολλούς τομείς της ζωής σου δεν αμφιβάλω καθόλου γι'αυτό   Αλλά δεν αναφερόμουν στις ικανότητές σου γενικά. Αυτό που εννοούσα είναι αν νιώθεις ότι αξίζεις την αγάπη του.
    Αν ναι,γιατί δε σε αγαπάει;
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Βρε συ ...
    Καταρχας ασε το θρεντ της Θρυαλλις, το χαλάμε.
    Ελα ινμποξ να μου πεις, τι εννοεις " σε αγαπαει" αγαπαω, και ιιιισως βγάλουμε άκρη.
    Εγραψα και παραπάνω τι με ενδιαφέρει να αξίζω  
     
  5. Έρχομαι, τρώω κουλουράκια κανέλας  
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Όταν το Κ δίνει μια εντολή διεκδικεί ερωτικά το υ. Όταν το Κ λέει πχ "στα καθήκοντά σου τσούλα" στην υ που μπήκε στο σπίτι μια ώρα αργότερα απ το κανονικό, έχοντας τρακάρει το αυτοκίνητο και πρώτη μέρα αδιάθετη, παράδειγμα λέω, με έναν δικό τους τρόπο της λέει "μη σε νοιάζει, εγώ είμαι εδώ για σένα, τώρα, έλα να χαρούμε και μετά βλέπουμε." Το υ που ανταποκρίνεται στην εντολή του Κ, και αυτό διεκδικεί ερωτικά με την ανταπόκρισή του.

    Αυτό είναι όλο. Και δεν έχει την παραμικρή σχέση με την διαπραγμάτευση.

    @smelly_cat
    είναι αλήθεια ότι τα πρόσωπα που πιστεύουν ότι δεν τα αγαπούν ή δεν είναι για να αγαπηθούν δεν κάνουν καλή διαπραγμάτευση στη σχέση τους. Ψωνίζουν από σβέρκο σε τιμή μοσχαρακίου του Κόμπε. Μόνο που αυτό δεν έχει καμία σχέση με το να διατηρήσει ή όχι την ευχέρεια άρνησης στη σχέση του ένα υ, είναι τελείως άλλο πράγμα.

    @Θρυαλλίς
    με συγχωρείς εκ των προτέρων αν καταπατώ πεδίο που δεν πρέπει, όμως τι θα έλεγες για μια λίστα με το "γιατί ναι";
    Και κάτι άλλο, για σένα, σε αυτό που είπα ήθελα να καταλήξω και στην "αδιανόητη προσταγή"  
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @gaby δεν καταπατας τίποτα απολύτως. Θα την κάνω, ευχαριστώ  
     
  8. Έχεις δίκιο για την παρεκτροπή. Και ζητώ συγνώμη από τη Θρυαλλίς.
     
  9. angel42

    angel42 Regular Member

    Χαίρομαι που θεωρείς ότι κάπου βοήθησα με την τοποθέτησή Μου... Στόχος με την ερώτησή Μου ήταν να διευκρινιστεί με μεγαλύτερη σαφήνεια αυτό που σε απασχολούσε στην εισαγωγή του θέματος που έθεσες για να προχωρήσει περισσότερο το νήμα και όχι για να παρεκτραπεί... Δεν επιμένω... Να συγχαρώ κι εσένα και τους συνομιλητές για το μέχρι τώρα επίπεδο και για το σεβασμό που έχει κατατεθεί ώστε το νήμα να μην παρεκτραπεί από εκεί που του χρειάζεται να είναι... Χαρά Μου να κουβεντιάσουμε πριβέ όποτε θέλεις... Α.
     
  10. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Το θέμα είναι γιατί να πει όχι... αφού αυτό που θέλει είναι να είναι ένα υπέροχο τεράστιο ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ (μην το πάρετε ως βουλευτές στο κοινοβούλιο μόνο)...?  

    Μπορεί να πιέζεται, μπορεί να μην είναι έτοιμη, μπορεί να είναι η ριμάδα η λάθος η στιγμή... αλλά "όχι"; Έτσι "ξερά"...; Μάλλον δεν πρέπει... και δεν εννοώ για το "καθώς πρέπει" του πράγματος... αλλά γιατί... αλλιώς δεν είναι αυτό που η (ή ο) ίδια (ος... αλλά μη το συνεχίζω, καταλάβατε ότι είναι και για άνδρες)... θέλει (υποτίθεται) να είναι...

    Έχω ακούσει πάμπολα "όχι"... συνήθως όμως ή έφταιγα εγώ κατά βάθος... ή ήταν λάθος και που ρώτησα/ζήτησα/απαίτησα  

    Ανδρ(ε)ας
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εγώ θα αντικαθιστούσα το "διεκδικεί" με το "δίνει ερωτικό σήμα". Διεκδικεί άλλωστε απο ποιόν;
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Από όλα τ άλλα, καλέ μου underherfeet