Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το όχι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Θρυαλλίς, στις 2 Ιουνίου 2016.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Α, αν εννοείς τα βάσανα της καθημερινότητας, ο.κ!  
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Της καθημερινότητας ή και μιας ακραίας κατάστασης. Πρόσφατα μου έτυχε μια ακραία κατάσταση. Εξ ου και το νήμα η "αδιανόητη προσταγή"  
     
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    @Θρυαλλίς

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

    Γιατί το υ να φοβάται την διακοπή της σχέση με τον Κ όταν του πεί ΌΧΙ; και γιατί π.χ να μην φοβάται ο Κ οτι μια τέτοια εντολή φέρνει και το τέλος της σχέσης...;
    Αισθήματα δηλ έχει μόνο το υ προς το Κ; όχι και το αντίστροφό;...

    Αν ήμουν στην θέση σου πριν πω ΌΧΙ θα σκεφτόμουν...

    Η εντολή αυτή είναι σωστή; στέκει λογικά και αν στέκει παράλογα μου κανει ζημιά ή καλό στο τέλος;;; τι κίνητρα έχει μέσα απο αυτή την εντολή;
    Το όχι που θέλω να πω γιατί θέλω να το πω; με καταπατά σαν Θρυαλλίς; και αν ναι; δεν μπορώ να το συζητήσω;

    Η Καταπιέση δεν κάνει καλό είτε σε βανίλλα σχέσεις είτε σε bdsm σχέσεις (φαντάζομαι...) δημιουργήθει πολλά ψυχολογικά που συσσορεύονται
    και μετά γίνεται ένα μεγάλο μπάμ.... και είναι τρείς χειρότερο...

    Αν το ΌΧΙ σου τον φέρει σε κατάσταση να τερματίσει την σχέση σας... για μένα δεν σε σεβάστηκε... αφού μιλάμε για υ και όχι για σ...
    Και δεν χάνεις τπτ... γιατί δεν θα σεβοτάν ούτε μετά...

    (βανίλλα άποψη... μην πέσετε να με φάτε...)
     
  4. ΠανοςΧανια

    ΠανοςΧανια Regular Member

    Δεν ξερω αν φταιει το οτι ειμαι υ, αλλα εμενα το οχι βγαινει πολυ δυσκολα, οχι μονο σε bdsm κοματι αλλα και γενικοτερα στην προσωπικη μου ζωη, στην εργασια με τους συναδελφους κτλπ κτλπ και ναι...μου βγαινει σε κακο
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Γράφω από το το κινητό και θα στο αναλύσω χοντρικά το θέμα.

    Εάν το όχι είναι προσυμφωνημενο πως μπορεί να επιφέρει τη διακοπή της σχέσης (δεν θα πω εάν είναι σωστό ή λάθος, είναι επιλογή των εμπλεκομενων), εάν έχει ειπωθεί ότι αυτό θα γίνει προσωπικά περιμένω από όλα τα Κ να το πραξουν,εγω εάν ήμουν Κ αυτό θα έκανα. Κ που φοβάται να μην χάσει το υ του και κάνει εκπτώσεις στα θέλω του, μου δημιουργεί ανασφάλεια, άγχος και σύγχυση μεγάλη.

    Εχει ειπωθεί αρκετές φορές εδώ μέσα πως τις όποιες υποχωρησεις τις κάνει αυτός που έχει να χάσει τα περισσότερα, νομίζω πως αυτός ο κάποιος είναι το υ και όχι το Κ.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ ως Κ και το μεγαλύτερο λάθος κατ' εμε που μπορεί να κάνει ένα υ είναι να προσπαθήσει να μπει στο μυαλό του Κ. Οι switch ίσως να έχουν αυτό το "προνόμιο", δεν κατέχω και πολύ την ψυχολογία τους και δεν έχω καταλάβει πλήρως πως λειτουργούν, εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορώ και χαίρομαι γι αυτό.

    Απο εκεί και πέρα δε θα το φτάσω στα άκρα, εννοώ μια εντολή που σε καμία περίπτωση δε θα με στείλει στο τρελαδικο.

    Αφοριστικά (μερικοί μπορεί να διαφωνήσουν, δεκτό) το Κ είναι εκεί για να προβλέψει όλο αυτό το μπαμ, να είναι σε θέση να προστατεψει Κ, υ και σχέση. Εάν όχι το αναλύω κάποια στιγμή...

    Αφήνω τις βανίλια σχέσεις τελείως έξω.
    Χάνεις πολλά, πίστεψέ με. Μέγαλη κουβέντα αυτή, δυστυχώς δεν έχω τα μέσα και το χρόνο αυτήν τη στιγμή.

    Εύχομαι να σε κάλυψα
     
  6. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δυστυχώς δεν μπορώ να κατανοήσω απόλυτα αυτή την στάση...
    Δεκτό αν είναι προσυμφωνημένο αν και έχω μια ένσταση! Δεν υπάρχει περίπτωση ο τάδε Κ να έδωσε λάθος εντολή; να το ξανασκέφτηκε να μετάνιωσε αλλά λόγου
    χαρακτήρα να μην κάνει πίσω; (Είπε ένα λόγο άρα πρέπει να το εκτελέσει...) δηλ αν το υ πει όχι και ανακουφιστεί ο Κ... δεν μπορεί να πάρει πίσω την διακοπή;

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω προφανώς είναι το εξείς.... με ενα ΟΧΙ διακόπτεται η σχέση; η υποταγή ή τπτ;
     
  7. yannouli

    yannouli busy mind

    συμφωνα με το δικό μου σημείο αναφοράς, όλα ξεκινούν απο την βάση της σχέσης...που ένα απο τα θεμέλια της ειναι η εμπιστοσύνη .

    Σε μια D/s σχέση η εμπιστοσύνη εμπεριέχει πολλά χαρακτηριστικά αποδοχής , χτίζεται μερα με την μέρα και σίγουρα δεν χαρίζεται .
    Σε μια τέτοια σχεση λοιπον , θεωρω δεδομένο πως ο Κ γνωρίζει πολύ καλά τι ζητάει και για ποιο λόγο το ζητάει.
    Δεν χρειάζεται ανάλυση, όταν γνωρίζει η υπο πως η όποια αποφαση Του έχει μετρηθεί καλά με γνώμονα την ασφάλεια της υπο .

    Σαφως και υπάρχουν άβολες στιγμές σε κάποια εντολή αλλά όπως προανέφερε η @Dark_Explorer , σημασία έχει ο τρόπος που μεταφέρεται ο προβληματισμός
    ως προς την εκτέλεση της εντολής .

    Υπάρχει διαφορά αναμεσα στις lifestyle D/s σχεσεις και στις κινκυ σχέσεις με D/s χαρακτηριστικά . Στην πρώτη, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να πει οχι.
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Δε δέχομαι τη λέξη λάθος εντολή από Κ.. Άνθρωπος είναι, αλλά δεν μιλάμε για κίνηση αντανακλαστική... Μιλάμε για κάτι το οποίο υποτίθεται έχει σκεφτεί.

    Σε αντίθετη περίπτωση έαν τη δώσει και καταλάβει πως ήταν λάθος, ναι να μην κάνει πίσω και ας αναλάβει τις όποιες ευθύνες... ας απαντήσουν τα Κ..... . Νομίζω πως η σωστή λέξη είναι απογοήτευση και όχι ανακούφιση.

    Με ένα όχι χαλάει η "ισορροπία". Ίσως. Αυτό ψάχνω να βρω.
     
  9. Είχα συζητήσει με μια φίλη από το χώρο, που έγραφε και παλιότερα σχετικά με έναν Κ. που είχε με αρκετά ανήσυχο μυαλό. Είχε πάθει μεγάλο σοκ μαζί του. Μέσα στις διάφορες εντολές που τις έδινε ήταν και κάποιες πέρα από τα όρια της. Που φοβόταν να τα πραγματοποιήσει. Λόγω όμως αφοσίωσης τις εκτελούσε αδιαμαρτυρητα. Η κοπέλα ήταν υψοφοβική σε πολυ μεγαλο βαθμό, την επιανε ζάλη,τάσεις λιποθυμίας κτλ Την ανέβασε στη ταρατσα του κτιρίου που εργαζόταν. Της είπε ν'ανέβει στα κάγκελα και να καθίσει στη γωνία που σχημάτιζαν. Αυτός θα ήταν μακριά και θα τη βιντεοσκοπούσε. Εάν επιτύγχανε, όπως της είχε πει ,α της έκανε τη τιμή να της φορέσει κολάρο με τα αρχικά του. Η κοπέλα το σκέφτηκε και απέρριψε την εντολή. Το διέλυσαν με συνοπτικές διαδικασίες. Και καλώς κατά την άποψή μου γιατί η παράνοια η δική του θα μπορούσε να αποβεί μοιραία για την ιδια.
     
  10. angel42

    angel42 Regular Member

    Με ποιό τρόπο το όχι σου βγαίνει σε κακό;
    Α.
     
  11. Geissa

    Geissa New Member

    Σαν "υ" ουτε θέλω ουτε μπορω να πω οχι... ο εσωτερικός δισταγμος που βγαίνει σε "δυσκολες εντολες " φευγει μονο με την εμπιστοσυνη προς το "Κ". Καποιες φορες εύκολα , καποιες οχι... είναι θέμα χρονου όμως και υπομονής εκατέρωθεν
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...γιατί δηλαδή να μη κάνει πίσω, για να μη χάσει το πρεστίζ του?