Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 20 Μαρτίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Aκριβώς.. "ο κορνήλιος που όλοι ξέρουμε.. " ..
     
  2. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποι

    Εμένα μιά φορά είναι συμπάθεια μου ο cornilios. Οι άλλοι δύο που είναι? Να ενφανιστούν πάραυτα να απλωθούμε!!!
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής απο

    Κανείς δεν είναι τέλειος...  
     
  4. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Είμαι κι εγώ. Αλλά βρίσκομαι σε παραλλαγή mode για να μη με αναγνωρίσουν οι οχτροί.
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Κανείς δεν είναι τέλειος! Ποια μένει?????  
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Εγώ είμαι φαν και groupie του cornilios. Με φωνάξατε??
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

     
     
  8. gallant

    gallant Regular Member

    "Εμένα μιά φορά είναι συμπάθεια μου ο cornilios. Οι άλλοι δύο που είναι? Να ενφανιστούν πάραυτα να απλωθούμε!!!"



    Παρόν!!!
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Σε αντίθεση από τον τίτλο του νηματοθέτη και τα όσα στο θέμα του ισχυρίζεται, είμαι από τα άτομα που θα υποστηρίξουν μια αντίθετη άποψη. "Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής σταθεροποίησης».

    Από τότε που κάποια "μεγαλόψυχα" αρσενικά, διέκριναν σε εμένα κάποια χαρακτηριστικά μου, με λάτρεψαν και υποταχθήκαν σε μένα. Το έκαναν αυτό παρακάμπτοντας τα όσα ελαττώματα και αναποδιές και αν έχω ως άνθρωπος. Με έκαναν να νοιώσω σαν πραγματική "θεά"! "Θεά" σημαίνει κατά βάση, ψυχική δύναμη, ικανότητα εξουσίας και καθοδήγησης και ψυχολογική σταθερότητα. Αυτά τα "προσόντα" προφανώς και να τα είχα μέσα μου, αλλά χωρίς την βοήθεια αυτών των ανθρώπων γύρω μου, ίσως θα μου ήταν αδύνατον να τα ανακαλύψω και να τα αξιοποιήσω σωστά.

    Ομολογώ ότι αυτό δεν συνέβη, μόνο στα πλαίσια ενός ρόλου και των παιχνιδιών που προέκυπταν μέσα στα διάφορα session. Αυτή η ειλικρινής και διαρκής λατρεία, η πίστη, η αφοσίωση και η εμπιστοσύνη τους, έδρασε επάνω μου καταλυτικά, αφού επηρέασαν την ψυχολογία μου θετικά, δίνοντας μου την δύναμη να πιστέψω ακόμη περισσότερο στον εαυτό μου και τις δυνατότητες μου ως άνθρωπος. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν επίσης να αντλώ εσωτερική δύναμη, που με έκανε άξια να ανταπεξέλθω σε δύσκολα προβλήματα που η ίδια η ζωή μου επεφύλασσε.

    Από την άλλη πλευρά, σε όλους αυτούς τους υποτακτικούς φίλους μου, έχω την πεποίθηση ότι η παρουσία μου στην ζωή τους, τους έχει προσφέρει αρκετά.
    Μέσα από αυτήν την αλληλεπίδραση μαζί μου, έχουν ισχυροποιηθεί σαν χαρακτήρες, έχουν ωριμάσει σαν προσωπικότητες, ανακαλύπτοντας πράγματα για τον εαυτό τους που τους βοήθησαν να τον αποδεχτούν και να τον αγαπήσουν, γι αυτό που είναι και που νοιώθουν. Άρα η γνωριμία μεταξύ μας υπήρξε αμφίδρομη και πολύτιμη.

    Γι αυτούς τους λόγους, δεν είναι υπερβολή αυτό που ισχυρίζομαι, ότι σε όλους αυτούς που πίστεψαν σε μένα, χρωστώ την ίδια μου την ζωή!
    Άρα είμαι από αυτά τα τυχερά άτομα, που πιστεύουν στην ψυχική ισορροπία που το BDSM και οι εκφράσεις του προσέφεραν.


     
     
    Last edited: 22 Μαρτίου 2009
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ρε κορνήλιε, τώρα βρήκες να λείψεις; Χάνεις επεισόδια!!!!  
     
  11. Θαύμα-θαύμα… οι φαν μου είναι οι τρεις χάριτες και το φεγγάρι.
    Τέσσερις είναι οι θαυμαστές και ένας εγώ που με θαυμάζω πέντε.
    Άλλος ένας να εμφανιστεί θα γίνουμε γαρίδες κοκτέιλ.


    Πως είσαι σίγουρη ότι έχεις όλα αυτά τα προσόντα που αναφέρεις?
    Πως είσαι σίγουρη ότι αν σε προσκυνούν σαν θεά αυτό έχει πάνω
    σε εσένα θετική επίδραση?

    Αυτό είναι το πρόβλημα … «…αυτό δεν συνέβη, μόνο στα πλαίσια ενός
    ρόλου και των παιχνιδιών που προέκυπταν μέσα στα διάφορα session.»

    Ακόμα το πρόβλημα είναι ότι δεν συμβαίνει ούτε στα πλαίσια ενός
    έρωτα που είναι περίπου αναμενόμενη μια «θεοποίηση» και ένα «βάθρο»
    Το κακό είναι ότι το άτομο κάτω από αυτές τις συνθήκες κινδυνεύει να
    χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα και αυτό δεν γίνεται χωρίς
    συνέπειες οι οποίες μπορεί να είναι από ασήμαντες έως πολύ σοβαρές.
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Όχι είναι και άλλο δύο.Με εσένα αρχηγό θα φτιάξετε ομάδα βόλεϋ..



    Επειδή και δεν υπάρχει καμία-μα καμία επαφή με το τι θα πει υποτακτική φύση, αλλά επίσης με το τι θα πει κυριαρχική φύση,μα ακόμα περισσότερο δεν υπάρχει διάθεση τουλάχιστον να αντιληφθείς (όχι να ενστερνιστείς) το τι είναι αυτά,είμαστε αναγκασμένοι να δεχόμαστε τέτοιου είδους απόψεις.

    Σε ένα BDSM forum (από τα εκατοντάδες ελληνικά) δυστυχώς δεχόμαστε αυτήν την άρνηση.Μήπως να πάω σε κανένα θρησκευτικό;Εκεί θα με πουν ευθέως αμαρτωλό και ανώμαλο και θα λήξει εκεί το θέμα.Ούτε θα εμβαθύνουν ,ούτε τίποτα..

    Με λίγα λόγια και κάνω γενική ερώτηση:γιατί να είμαστε υποχρεωμένοι εδώ μέσα να μας απορρίπτουν έμμεσα,αφού άμεσα απορρίπτεται όλο το BDSM κομμάτι;

    Υ.γ.1 Μην αρχίσεις πάλι τα "γιολαλαούα,πάνε να μας φιμώσουν " ... Απλή ερώτηση κάνω..
    Υ.γ.2 Απαντησεις επί των ερωτημάτων σου από ΄μένα μην περιμένεις(γιατί εκεί θα το πας..)..Δεν αξίζει τον κόπο πραγματικά..Θα συμβούλευα μαλιστα την Εύα να κάνει το ίδιο και ας τραγουδήσετε όπως θέλετε μετά..


    Υ.γ.3 Η κατάσταση εδώ μέσα καταντάει τραγική,όταν μπαίνουμε σε διαδικασία να επεξηγούμε και να απολογούμαστε,αντί να συζητάμε..