Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τρυφερότητα και σκληράδα στο BDSM: θέμα ρόλου ή ανθρώπου?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος peleas, στις 6 Απριλίου 2015.

  1. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Βιάστηκες να απαντήσεις. Ωστόσο το "έσωσες" με τη συνέχεια. Έναν ορθοπεδικό επομένως θα ξαναχρειαστείς όσο νάναι!!
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Κατα την γνωμη μου παντα υπαρχουν ατομα μεγαλου βαθμου μαζοχισμου. Προσωπικα εαν δεν νιωσω την αναγκη να χρειαζομαι την τρυφεροτητα απο καποιον δεν τη θελω απλα και μου εχει τυχει μαλιστα να επιζητω μονο σαδισμο και τιποτα αλλο.
    Υπαρχει περιπτωση το να μου φερθει καποιος τρυφερα να μου δημιουργησει κι αλλα συναισθηματα τα οποια να μην θελω σε καμια περιπτωση να τα νιωσω για δικους μου λογους με αποτελεσμα να αμυνομαι με αυτο το τροπο.

    Κατι χανω....θες να μου πεις λιγακι πιο αναλυτικα τι θελεις να μου πεις;
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Έχω πει πως σύμφωνα με τις εμπειρίες μου αυτό που θέλει το υ είναι να αφεθεί, το πώς θα συμβεί αυτό εξαρτάται περισσότερο από το πόσο καλά ξέρει να το διαβάζει το Κ παρά από το ίδιο το υ.

    Η περίπτωση που αναφέρετε φίλτατε δεν είναι και τόσο σπάνια, ούτε θα την θεωρούσα "κακό" ή "λάθος" και χαίρομαι που ούτε εσείς πέφτετε στην παγίδα της "κακοποίησης". Αυτό που την διαφοροποιεί από την αυτήν είναι οι αιτίες της. Σε έννοιες τόσο υποκειμενικές είναι πολύ δύσκολο να αποφύγει κανείς την χρήση της "νόρμας" προσπαθώντας να τους προσδώσει αντικειμενικότητα. Δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχει νόημα σε κάτι τέτοιο. One's medicine is the other's poison.

    Θεωρώ πως το χαρακτηριστικό γνώρισμα του BDSM είναι το "ζόρι", όχι απαραίτητα η σκληρότητα. Αυτή κατατάσσεται στα de gustibus...Όπως ανέφερε ο @dimfetishman το βαμβάκι μπορεί να σφάξει εξ' ίσου καλά αν όχι καλύτερα. Μπορώ να ζορίσω το υ μ' ένα φτερό, άσχετα αν ενίοτε βρίσκω χρήσιμη και ολόκληρη την κότα. Δεχόμενος πως το Κ προσαρμόζει τις μεθόδους του ανάλογα με το υλικό που έχει στα χέρια του με στόχο την παράδοση του ελέγχου δεν βλέπω την αναγκαιότητα στερεοτύπων στα θέματα σκληρότητας ή τρυφερότητας. Δεν αμφισβητώ την ύπαρξη ή την απουσία τους αλλά την αποδίδω στον τρόπο έκφρασης ενός εκάστου.

    p.S.Προτιμώ τις συνειδητοποιημένες συνειδητά "άβουλες γίδες" από τα για το θεαθήναι "ατίθασα άτια"
     
  4. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Ότι μπορεί πάλι κάποιος ορθοπεδικός να βρεθεί στο δρόμο σου με το ίδιο αποτέλεσμα και την ίδια τύχη. Αυτό. Ή και ο ίδιος ακόμη.  
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ξαναζεσταμενο φαγητο δεν τρωω. Οταν λεω οτι κατι τελειωσε το εννοω.

    Θα συμφωνησω ως προς το οτι μπορει να ξαναχρειαστω ορθοπεδικο μετα απο ενα καλο <<S/m ξεχαρβαλιασμα>> 
     
    Last edited: 7 Απριλίου 2015
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Φίλτατε @MasterJp να πω ότι από σας θα περίμενα μια απάντηση λιγότερο περιεκτική, θα ήταν ψέμματα...
    Η διαφορά της όποιας D/s σχέσης ( η της οποιασδήποτε "νορμάλ" σχέσης ) είναι η συνειδητή "καταβύθιση" σε αυτήν από τα μέρη της...
    Και η επίγνωση/δύναμη να αποχωρούν από κείνη, όταν καταντάει "τοξική" και εδραιώνεται στην εξάρτηση...
    Όταν η εξάρτηση έχει σαν θεμέλιο το όποιο είδος κακοποίησης ("λιανά" το Σύνδρομο που λέγαμε)...
    Οι έννοιες τρυφερότητα και σκληράδα γίνονται ένα και πάντα με "θετικό" πρόσημο...
    Και ίσως και στο BDSM τα σύνορα ανάμεσα στις δυο και να είναι αρκετά δυσδιάκριτα..
    Τέλος πάντων, απλά για την κουβέντα ήταν η ερώτηση μου...
    Δεν είμαι ειδήμων σε καμία περίπτωση...Απλά ένας περίεργος, που του αρέσει να "ψάχνεται", τίποτε παραπάνω... 

    Το P.S. σας για κορνίζα...
    Και όπως σωστά είπατε κι εσείς...De gustibus non est disputandum...
     
  7. NAI.
     
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  9. Janine

    Janine Regular Member


    Με αφορμή τις παραπάνω φράσεις και τη σύντομη κουβέντα που εξελίχθηκε παραπέμπω στο https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Κακοποίηση-ακόμη-και-συναινετική-vs-bdsm.47000/ και περιμένω τις απόψεις σας  
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Όταν υπάρξει η κατάλληλη χρονική στιγμή...Και το απαραιτήτως καθαρό μυαλό...
    Ευχαρίστως και να σας αφήσω τον "οβολό" μου...

    Υ.Γ. Έριξα μια ματιά στο νήμα σας...
    Με "γλιτώσατε" από ένα νήμα που ετοίμαζα και που θα "περιφερόταν" γύρω από το Σύνδρομο της Στοκχόλμης...
    Θα έρθω να "ξεσπάσω" στο δικό σας χαχαχα... 
     
  11. Janine

    Janine Regular Member

    Θα στρώσω και το κόκκινο χαλί      
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ντίνος Χριστιανόπουλος