Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τσακωμοι κυριαρχου-υποτακτικης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Dancingsoil, στις 23 Ιανουαρίου 2019.

  1. tithon

    tithon Contributor

    θα μας προτείνετε μιά αντικειμενική ερμηνεία για το συγκεκριμένο κουβάλημα;
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όταν μιλάτε για σχέσεις Κ/υ με και χωρίς συναίσθημα εννοείτε αντίστοιχα με και χωρίς τσακωμούς;  
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Αν πρόκειται για "σφάλμα" , προφανώς, βρίσκεται στην διατύπωση και όχι στην ερμηνεία.
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Τσακωμοι κυριαρχων-υποτακτικων,
    που δεν εχουν ειδωθει ποτε,
    δεν εχουν γνωριστει απο κοντα
    και δεν ανηκουν καν στην ιδια σχεση...
    LOL
     
  5. Dancingsoil

    Dancingsoil Regular Member

    Θεωρειτε οτι υπαρχει συσχέτιση μεταξυ των δύο ;
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Στο ποστ μου αναφέρω δυο τοποθετήσεις σας, η απορία μου προέκυψε από τον συνδυασμό τους.

    Με ποιόν τροπο αυτό που πιστεύω εγώ θα απαντούσε στην απορία αυτή;  
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτά τα λες, διότι ποτέ δεν παράγγειλες "μία ολίγον από γιουβέτσι"...
     
  8. Dancingsoil

    Dancingsoil Regular Member

    Ευχαριστω πολυ για τον προβληματισμό!
    Δεν ξερω αν στις περιπτωσεις που απαγορεύονται οι διαφωνίες και κατ επέκταση και οι τσακωμοί σε μια Κ/υ σχεση μπορει να απαγορεύονται και τα συναισθήματα. Αλήθεια αυτο μπορει να συμβεί; Προσωπικα δεν είχα πρόθεση να συνδέσω τπτ και αν κατι δεν το γνωριζω δεν απαντάω και προτιμώ να ρωτάω για αυτο θα με συγχωρέσετε αλλα δεν εχω απαντηση σε αυτο που ρωτάτε. Προσωπικά μιλώντας προτιμώ μια σχέση με απολαύσεις, συζήτηση και συναισθήματα ( αγαπης, χαρας και ερωτα κυριως γιατι και ο φοβος το μισος η απογοητευση και η ματαίωση συναισθηματα ειναι κι αυτα αλλά μακρια απο μένα).  
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν διαθέτω αντικειμενικές ερμηνείες.
    Προσπάθησα να διαθέσω μια αξίνα σε όποιον τυχόν ενδιαφερόταν να σκάψει εντός του.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    αλλά τις διακρίνετε εύκολα από τις «υποκειμενικές». εξ ίσου ουδέτερα, χωρίς μομφή, χωρίς αποδοκιμασία, χωρίς απαξίωση, χωρίς ενοχοποίηση.

    ουδέτερα; ή κουβαλώντας;

     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Δεν διάβασα στο διάλογο ότι σε μια σχέση Κ/υ απαγορεύονται οι διαφωνίες και τα συναισθήματα. Δεν γράφτηκε. Ούτε οι τσακωμοί είδα να διατυπώνεται ότι απαγορεύονται. Ότι δεν έχουν θέση, ή ότι διαταράσσουν την ασυμμετρία, όπως ειπώθηκε, σημαίνει άλλο πράγμα, εξηγήθηκε με σαφήνεια σε αρκετές αναρτήσεις.

    Πώς ο τσακωμός είναι "επέκταση" της διαφωνίας; Σε ποιό είδος σχέσεων η διαφωνία οδηγεί αναπόφευκτα σε τσακωμό;

    Υποθέτω ότι όχι μόνο εσείς αλλά όλοι προτιμάμε μια σχέση με απολαύσεις, συζήτηση και συναισθήματα, ποιός να επιλέγει να βρίσκεται σε μια σχέση με φόβο μίσος απογοήτευση και ματαίωση;  
     
  12. Dancingsoil

    Dancingsoil Regular Member

    Αγαπητη μου ομολογώ οτι με εκπλησεις καθε φορά με τις απαντησεις σου. Εκανα ενα γρηγορο review για να δω την συμμετοχη σου στις αποριες μου. Ομολογω πως ναι , συμφωνώ. Αν σε οποιαδηποτε απορια ενος υ μελους μιας σχεσης ειχε καποιος την ηρεμία να εξηγησει και να απαντησει οπως το κανεις εσυ πιθανότατα θα υπηρχε και μια περίπτωση να μην υπαρχουν τσακωμοι σε οποιαδηποτε σχεση. Στην αντίπερα όχθη βλέπω πολλες φορές απαντησεις σε απλές απορίες που βρίθουν με υποτιμηση και χλευασμο την συζητηση.
    Οποτε νομίζω το τοπιο καθαρισε αρκετα για μενα. Οχι τσακωμοι. Ανοικτα αυτια, συνδεση, κατανοηση, εξηγηση ξανα και ξανά. Στους τσακωμους τλκ κατι και τα 2 μελη δεν εχουν καταλαβει σωστά. Στις σχεσεις οπως κι αν αυτες λέγονται ακούμε και συζηταμε