Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τυχαίες σκέψεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 17 Νοεμβρίου 2017.

  1. Delilah

    Delilah Yes. No.

    Μακάρι. Και να δημιουργούνται οι συνθήκες, όσο το δυνατόν, να περιμένουμε καλύτερα πράγματα. Ευσεβείς μεν, πόθοι δε.
     
  2. iolanda

    iolanda Contributor

     
     
  3. lotus

    lotus Silence

    Όσο δεν βλέπεις τη σιδερώστρα σαν υπερφυσική κατσαρίδα είσαι σε καλό δρόμο  
     
  4. lotus

    lotus Silence

    Δεν είμαι σίγουρη βρε βυσσιναδούλα γιατί μερικές φορές ξέρεις τα όνειρα περιλαμβάνουν αρκετή ουτοπία....
    Κι όπως μου χε πει και κάποιος όταν ήμουν βαθιά ρομαντική και μου τσάκισε τα ροδοπέταλα μου (χα χα χα) αυτά που λες είναι ευχολογίες.
    Άσχετα αν είχα δίκιο τελικά ή όχι κι αν τα κατάφερα...
    Το πρόβλημα με τα όνειρα λοιπόν των τρίτων, για να επανέλθω, είναι ότι σε αφήνουν να δεις απλά κάτι.
    Τώρα αν αυτό εσένα σου κάνει ως μαγιά για να δημιουργήσεις τη δική σου εικόνα και να την κόψεις στα μέτρα και τα σταθμά που εσένα σου κάνει είναι ένα άλλο θέμα.
    Γιατί τελικά πάντα αυτή είναι η κατάληξη.
    Σχηματίζουμε τη δική μας εικόνα σύμφωνα με τις δικές μας ανάγκες
    Την καλημέρα μου και καλή βδομάδα
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν.Σκοπός δεν ήταν να καταγράψω μια κοσμοθεωρία ή το κρυφό συστατικό με το οποίο γνωρίζουμε τον κόσμο...
    Δεν γίνεται να μάθουμε έναν άνθρωπο από ένα πράγμα μόνο,όποιο και να είναι αυτό.Για παράδειγμα,ο τρόπος σκέψης είναι πολυδιάστατος,μπορεί κάποιος να πει ένα πράγμα,και να σκέφτεται από πίσω δέκα άλλα,πολλές φορές κι αντιφατικά μεταξύ τους.Το να διαβάσω δέκα χιλιάδες γραπτά από 'σένα,δεν με καθιστά ικανή στο να σε μάθω,ούτε στο ελάχιστο,ούτε καν να δω τον τρόπο σκέψης σου γιατί βλέπω μόνο ένα κομμάτι αυτής.Όπως ο τρόπος σκέψης,έτσι λειτουργεί και η θέαση ενός κομματιού του εσωτερικού κόσμου του άλλου.
    Σε αρκετά αμπελοφιλοσοφικό επίπεδο,έγραψα ότι γνωρίζεις τον άλλον (σίγουρα όχι στο σύνολό του,κακώς που δεν το είχα επισημάνει),μέσω των εικόνων που φτιάχνει.Δηλαδή μέσα απ' την ουτοπία του όπως είπες,βλέπεις ένα βαθύ κομμάτι του.Ίσως σωστότερη λέξη γι' αυτό που ήθελα να πω να ήταν τελικά το "βλέπω" και όχι το "γνωρίζω".Που θα πάει,κάποια στιγμή θα μάθω να είμαι όσο ακριβολόγος όσο θα ήθελα να είμαι. 

    Όντως θα ήταν άλλο θέμα...Γιατί να είναι πάντα αυτή η κατάληξη; Άλλο να γνωρίζω κάτι κι άλλο να συμπεραίνω μέσα απ' αυτό που γνωρίζω ή καλύτερα "βλέπω"...Για παράδειγμα,έστω ότι μου λες μια προσωπική σου εμπειρία,εγώ θα την δω και θα την γνωρίσω μέσα απ' τα μάτια σου,θα μάθω ένα κομμάτι σου,δε μπορώ όμως να βγάλω κάποιο συμπέρασμα απ' αυτό ως προς εσένα σαν σύνολο ή για την κατάσταση γενικώς.Σαφώς κι είναι άλλο να παρατηρείς και άλλο αυτό.

    Πρόθεση μου ήταν να γράψω μια τυχαία σκέψη που μου πέρασε σήμερα απ' το μυαλό,ότι μέσω των ονείρων του άλλου,βλέπεις ένα πολύ βαθύ κομμάτι μέσα του.Δεν ήταν να εκθέσω μια θεωρία μου ή μια καθολική αλήθεια,και σαφώς και υπάρχουν πολλά άλλα που παίζουν ρόλο ως προς το να μάθεις τον όποιον άλλον.

    Καλή εβδομάδα επίσης και προς όλους 

    Δεν περίμενα να πάρει διαστάσεις συζήτησης η συγκεκριμένη σκέψη,μάλλον η καραντίνα ευθύνεται σε αυτό ,όπως και να έχει χάρηκα πολύ τα σχόλια και με έβαλαν σε σκέψεις σχετικά με το τι είναι τα όνειρα και πως ο καθένας τα βλέπει.Ενδιαφέρουσα η προσθήκη απεικονιζόμενων φόβων στα όνειρα,έχει βάση σε κάποιες περιπτώσεις.Τα όνειρα όντως μπορεί να είναι πολύ υψηλοί στόχοι αλλά ρεαλιστικοί ή στόχοι που εκ των πραγμάτων είναι μη επιτεύξιμοι,όπως στο παράδειγμα με το τζόκερ,ή πράγματα που δεν ανταποκρίνονται σε καμία πραγματικότητα,ακριβώς επειδή είναι όνειρα και η φαντασία κυριαρχεί.
    Εν κατακλείδι,το κάθε όνειρο ό,τι και να ερμηνεύει,εκφράζει ένα βαθύ κομμάτι του εαυτού και η μοιρασιά αυτού σε βάζει βαθιά στον κόσμο του άλλου (σε ένα μέρος αυτού).
     
    Last edited: 23 Νοεμβρίου 2020
  6. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Βρε κορίτσια για τυχαίες σκέψεις, είστε μιλάμε ακαδημία επιστημων!

    Εμένα μια τυχαία σκέψη είναι «γ*μιεσαι κι εσυ, κι εσυ, κι εσυ, κι εσυ που κρύβεσαι πίσω από τους άλλους τρεις. Κι εσυ!»   
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

       μ' αρέσεις
     
  8. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Δέχομαι μόνο σοβαρές προτάσεις   
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    σε παίρνω με παπά και με κουμπάρο!
     
  10. iolanda

    iolanda Contributor

    Σαν τις καλύτερες ιδέες, που σου 'ρχονται στη τουαλέτα   
     
  11. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Εμένα πάλι οι καλύτερες ιδέες μου έρχονται στον ύπνο μου  
     
  12. iolanda

    iolanda Contributor

    Α στον ύπνο μου έρχονται στίχοι, αλλά πάντα τους ξεχνάω γαμωτο