Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή κατ'ομοιότητα.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 8 Νοεμβρίου 2016.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ΟKAY! Μιλάω στο ταβάνι για BDSM. Ευχαριστώ για το διάλογο.
     
  2. katerina

    katerina Regular Member

    You cannot fill a cup that is already full ....  
     
  3. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Ναι. Τι σε χαλαει?
     
  4. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Όχι, δεν το έχω βιώσει.
    Φαντάζομαι πως για να συμβεί αυτό η σχέση έχει δοκιμαστεί και δοκιμάζεται (η στασιμότητα νεκρωνει το πλέον βέβαιο)κι εξελίσσεται, τόσο χρονικά, όσο και εμπειρικά.
    Αν η ταύτιση, το καθρέφτισμα δεν τον ενδιαφέρει, γιατί να μπει κάνεις σε μια τέτοια σχέση;
    Αν το υ δεν προσανατολίζεται μόνο προς το Κ του, δεν γίνεται ένα με το Κ του, γιατί να είναι υ σε σχέση Κ/υ σε βάθος χρόνου;
    Κι αν ένα υ μπορεί να λειτουργήσει ως αντικείμενο, τραπεζάκι, pet, γιατί να μην είναι και γλάστρα αν αυτό είναι το ζητούμενο μια δεδομένη στιγμή;
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όχι, εγώ προσωπικά ποτέ δεν αποτίναξα την προσωπικότητά μου.  
    Ούτε και μου ζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο.
    Κατά καιρούς μου ζητήθηκε να μην έχω κόντρες, να μην εκφράζω αντιρρήσεις με άσχημο τρόπο, να αλλάξω οπτική σε κάποια θέματα αλλά ότι να αποτινάξω την προσωπικότητά μου.
    Εξάλλου η προσωπικότητα είναι κάτι σαν την πραγματικότητα: ακόμη και αν σταματήσεις να πιστεύεις ότι υπάρχει, εκείνη δεν εξαφανίζεται  
    Η προσωπικότητα είναι η προσωπική μου πραγματικότητα  

    Πιστεύω βαθύτατα και ξέρω ότι κανένας Κ δεν θέλει άβουλο υ.
    Το στάδιο "άβουλος", που η αλήθεια είναι ότι συζητιέται πολύ συχνά, είναι απλώς ένα στάδιο που έχει σκοπό να κάμψει αντιρρήσεις που προκύπτουν από βαθιά ριζωμένες αδράνειες. Και δεν είναι κακό, βοηθάει πολύ και όχι μόνον τους Κ. Αρκεί να έχεις εμπιστοσύνη στον Κ ότι μπορεί να έχει το τιμόνι.
    Η προσωπικότητα δεν είναι άμυνα, να τη ρίχνεις ή και να τη διαλύεις ακόμη και αν εμπιστεύεσαι. Ίσα ίσα είναι το κομμάτι εκείνο που θα σου επιτρέψει την ενεργητική υποταγή, δηλαδή την μόνη υποταγή που υπάρχει κατά τη γνώμη μου.
    Το "η επιθυμία Σας διαταγή μου" δεν είναι καθόλου καταπιεστικό. Προκύπτει μέσα από μια (μακρόχρονη, shorthcuts δυστυχώς δεν έχει εδώ   ) αλληλεπίδραση του Ενός με τον άλλο.
    Και η επιθυμία του Ενός είναι επιθυμία του άλλου τελικά, όχι διαταγή. Δεν είναι απώλεια προσωπικότητας, είναι εναρμόνιση και τελικά αρμονία.
    Και θέλει προσωπική απόφαση για να το κάνεις αυτό  
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τυπικώς ομιλώντας όλοι οι άρθρωπες έχουν την προσωπικότητά τους...
    Πολιτικώς ορθώς έχουν ακόμα περισσότερο...
    Επί τση ουσίας ουδέν ψευδέστερον τούτου...
    Διγιότι προσωπικότη πα να πει, πως νογάς και καναδυο πραματάκια και ξες γιατί τα νογάς, με τον τρόπο που νογάς...
    Διγιότι υπάρχουσι προσωπικότη που είναι πανομοιότυπες, απλώς αλλάζει λίγο κάτι σε χρώμα ένα πράμα...
    Δεν κάνει προσωπικότη το αν σ΄ αρέσει η περτικαλάδα κι όχι η λεμονάδα, το παστίτσιο, οι γάτες...
    Ούτε χρειάζεται καν τίναγμα για να το δει κάποιος...
    Δια να αποτιναχτεί κάποια προσωπικότη πρέπει να υπάρχει...
    Κι αν υπάρχει δεν αποτινάσσεται, επιλέγει να συν...
    Συν + πορεύεται/υπάρχει/τάσσεται/βαδίζει/λειτουργεί/αντιλαμβάνεται...


     
     
  7. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Από την μεριά μου τα πρόσωπα (γυναίκες υποτακτικές) με τα οποία έχω δοκιμάσει μία BDSMική σχέση, σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να τις αποκαλέσω «γλάστρες» – το αντίθετο.

    Επίσης δεν επιθυμώ μία υποτακτική «γλάστρα».
     
  8. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Η προσωπικότητα είναι κάτι που διαμορφώνεται από το περιβάλλον μας όσο μεγαλώνουμε και είναι σχεδόν αδύνατον να αλλάξει από ένα σημείο και μετά.
    Η συμπεριφορά είναι κάτι που πηγάζει μεν από την προσωπικότητα, αλλά είναι πολύ πιο μεταβλητό.

    Να αποτινάξεις την προσωπικότητα, δύσκολο. Να διαμορφώσεις τη συμπεριφορά σε σημείο σχεδόν πανομοιότυπης συμφωνίας με κάποιου άλλου, λιγότερο δύσκολο.

    Νομίζω. Πιστεύω. Θεωρώ.
     
  9. Ενδιαφέρον νήμα. Ευτυχώς που το εισάγει προς συζήτηση μια γυναίκα διότι αν το είχε εισαγάγει άντρας θα τον είχαν φάει ζωντανό οι Mods για μισογυνισμό, σεξισμό...

    Κατά την άποψή Μου, ένα τέτοιο υποτακτικό άτομο είναι και το ιδανικό. Tabula Rasa. Ώστε να το εκπαιδεύσεις για να γίνει προέκταση του δικού Σου θελήματος. Σαν να προγραμματίζεις ρομπότ. Όλοι οι Αφέντες αυτό θέλουμε κατά βάθος και όποιος δεν το παραδέχεται λέει ψέματα. Γι'αυτό και αρκετοί επιλέγουν μικρές σε ηλικία υποτακτικές με μηδαμινή πείρα στο BDSM. Αν είναι δυνατόν και παρθένες, όπως έκανα Εγώ. Εκπαιδεύονται πιο εύκολα, υποτάσσονται ΠΛΗΡΩΣ και μένουν μαζί Σου για χρόνια. Διαμορφώνεις Εσύ την προσωπικότητά τους στον σεξουαλικό τομέα μιας και λειτουργείς ως Αρχέτυπο.
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    δυστυχως υπαρχει δοση αληθειας σε αυτα που λες. τωρα αν πραγματικα ειναι αυτο που θελουν η απλα καταλαβαινουν οτι δεν τους παιρνει για κατι παραπανω ειναι αλλο θεμα...
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    ας κάνουμε κι αυτό το νήμα διασκεδαστικό ή θλιβερό:
    δεν υπάρχει αμφιβολία πως υπάρχουν άνθρωποι που αγωνιούν να αναγνωρίσουν τον εαυτό τους σε οτιδήποτε συμβαίνει γύρω τους.
    δεν υπάρχει αμφιβολία πως υπάρχουν άνθρωποι που εκλιπαρούν να αναγνωριστούν απ' τους γύρω τους.
    δεν υπάρχει αμφιβολία πως υπάρχουν άνθρωποι που δυσφορούν με τον εαυτό τους κι αγωνίζονται να του βρούν μιά θέση.
    διακρίνονται στα πάντα, πρωτεύουν στα πάντα, καταπιάνονται με την αιχμή, παράγουν τελειότητες.
    φυσικά οι υπόλοιποι, ως υστερούντες, δεν μπορούν να διαπιστώσουν ολ' αυτά τα ξεχωριστά επιτεύγματα, αλλά τόσο το χειρότερο, διατίθενται λίστες.
    το κρίσιμο παραμένει οι άνθρωποι αυτοί να πείθονται για τη δική τους "ανωτερότητα" έναντι των "κακόχρωμων". στη δική τους φαντασίωση.
    οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι ευτυχισμένοι, νικάει η δυσφορία.
     
  12. Queen87

    Queen87 Contributor

    @margarita_nikolayevna

    Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου   πραγμάτικα την βρήκα πολύ ενδιαφέρον...

    Το μυαλό έχει την τάση να δημιουργεί εικόνες και να ταξιδεύει μέσα απο αυτές....
    Με πήγες λοιπόν πίσω, σε κάτι έργα που δείχνουν να εκπαιδεύουν μικρά παιδία ως στρατιώτες πολέμου. Πάντα κάποιος ξεχώριζε, πάντα κάποιος έβλεπε πιο καθαρά, πάντα κάποιος είχε την αλήθεια.... Ξεφεύγω αλλά να, βλέπεις οι εικόνες... Θα το συνδυάσω όμως με το θέμα.

    Με προβλήματισε το "βαθιά ριζωμένες αδράνειες". Θα ήθελες λίγο να το εξηγήσεις; Πως το έχεις αντιληφτεί;

    Συμφωνώ απόλυτα με ότι λές.... τελικά η λέξη "γλάστρα" που χρησιμοποιησα δεν είναι και τόσο γλάστρα ε; Αφου διαλέγει έναν Κ και εμπιστεύεται τον εαυτό της σε Αυτόν ως προς την καλυτερευσή της ως άνθρωπος, προσωπικότητα, γυναίκα, υποτακτική...

    _________

    @zoeleene

    Η Αλήθεια είναι οτι απο κάποια ηλικία κ μέτα η προσωπικότητα δύσκολα αλλάζει. Θα έλεγα κι'ολας, οτι προσωπικότητα έχουμε απο τα μικρά μας παιδικά χρόνια, απλά ανακαλύπτεται με το πέρασμα των χρόνων...

    Να παραθέσω κ εγώ την άποψη μου. Πίστευω λοιπόν, οτι κάλλιστα μπορεί να διαμορφωθεί η προσωπικότητα του υ μέλους και του Κ μέσα απο την τριβή όπως θα έχετε δει και στα βανίλλα ζευγάρια.
    Είναι συχνό φαινόμενο με την τριβή και με το τάδε Χ χρονικό διάστημα να βλέπουμε ομοιότητες στο ζευγάρι που πρίν δεν τις βλέπαμε όταν ήταν μεμονωμένοι.
    Ασυναίσθητα υπάρχουν ομοιότητες με το πέρασμα του χρόνου.

    ________

    @Beyonder


    Οκ, το πως την βρίσκει ο καθένας είναι δικαιωμά του... μιας κ τοποθετείς την αποψή σου ως προς συζήτηση να σχολιασώ.

    Θεωρώ (προσωπική άποψη) ότι ο Κ που λειτουργεί έτσι όπως περιγράφεις έχει ανασφάλειες και φυσικά δεν μπορεί να Κυριαρχήσει πάνω σε μια 30άρα.
    Δεν τα έχει βρεί με τον εαυτό του... ίσως να μην έχει αποτινάξει απο πάνω του κάποιες εφηβικές απόψεις, ασχολείες κτλπ...
    Διότι όταν είσαι με μικρούλα είναι de facto οτι περνάς 2η εφηβεία... η μικρούλα μεγαλώνει εσύ πάλι όχι...
    Η Κυριαχικότητα του Κ δεν φαίνεται στην ηλικία αλλά στο δέος και το σεβασμό που προκαλεί στο υ μέλος...
    Σίγουρα η κάθε ηλικία έχει τα + της και τα - της. Απλά ο συγκέκριμένος Κ είναι σαν να λέμε οτι Κυριαρχεί εκεί που τον πέρνει...


    Queen.