Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 7 Σεπτεμβρίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Σε ευχαριστω καλε μου αλλα δεν μπορεσα ποτε να ειμαι η γνησια και ορθη υποτακτικη που θα πει Κυριε και Αφεντη παρα μονο οταν καυλωνω πολυ.....ισως γι αυτο και δεν μπορω να ειμαι με κανεναν που θα απαιτει κατι τετοιο σε ολες τις στιγμες μας,που θα μου ζητα γραπτες αναφορες και να ζητω την αδεια του για να φορεσω το θαλασσι φορεμα που λατρευω.
    Και ναι ο Συντροφος μου ειναι αφεντης μου....αλλα στην καρδια μου και κατ'επεκταση σε οτι με αφορα.
    Αλλα δεν επιθυμει πρωτοκολλο....ευτυχως για μενα.
    Φυσικα δεν κρινω αρνητικα κατι τετοιο.
    Καθενας μας συμπεριφερεται οπως του ταιριαζει γι αυτο και επιλεγει με ποιον θα...."τακιμιασει".
    Ισως να μην ειμαι υποτακτικη με την γνωστη εννοια.
    Ειμαι ομως υποτακτικη του κι αυτο μου αρκει.
     
  2. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Αν το θέλω σου είναι να ικανοποιείς... αν αφήσεις στα χέρια του (τα σωστά επιλεγμένα... που έχουν "χτίσει") τον εαυτό του και χαλαρώσεις στο ότι τα θέλω σου καλύπτονται μέσα από ένα πιο πλήρες "πακέτο...?

    Τέλος πάντων... απόψεις...  


    Ανδρ(ε)ας
     
  3. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Και για ποιο λόγο θα έπρεπε όλοι να έχουμε τα ίδια φετίχ;
     
  4. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Δε νομίζω ότι εννοούσε ότι πρέπει να τα έχουμε...   Απλά ξεχνάμε εδώ μέσα... πόσο διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικά θέλω και εμπειρίες... γυρνοβολάμε...

    ΕΥΤΥΧΩΣ... δεν υπάρχει η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ σωστή κατεύθυνση...

    ... θα ήταν τόσο... μα τόσο βαρετά αν ήταν μόνο μία...  


    Ανδρ(ε)ας
     
  5. Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Συνεχίζω το off topic, αλλά νομίζω ότι ταιριάζει, μια που το θίξαμε. Εξάλλου δεν μαλώνουμε, για BDSM συζητάμε.
    Οι όροι σκλάβα, Αφέντης κ.λπ. αποτελούν προφανώς σχήμα λόγου και ουδεμία σχέση έχουν με τον ορισμό που δίνεται στα λεξικά, η με αυτό που πραγματικά σήμαιναν όταν υπήρχαν στην πραγματικότητα. Έτσι, η χρήση τους θεωρώ ότι γίνεται περισσότερο για αισθητικούς λόγους και για την ενίσχυση της αίσθησης Κυριαρχίας ή υποταγής.
    Η τήρηση πρωτοκόλλων επιλέγεται ή όχι, τουλάχιστον από εμένα και πολλές φορές επηρεάζει την ποιότητα του Κ/υ. Είμαι άνθρωπος που δεν τηρώ τα πρωτόκολλα αλλά βρίσκω ότι τελικά, πολλές φορές αυτά δίνουν την υποδομή, ένα δίκτυο πάνω στο οποίο θα μπορέσει καλύτερα να χτιστεί το Κ/υ και να εκπαιδευθεί το υ. Αλλιώς, η χρήση τους και πάλι βρίσκω ότι είναι αισθητική και μόνο.


    Το ίδιο νομίζω λες και εσύ, γιατί αλλιώς να χρησιμοποιείς αυτούς τους όρους όταν είσαι πολυ καυλωμένη? Και στην περίπτωση που ο σύντροφός σου με κάποιο μηχανισμό σε κρατήσει καυλωμένη συνέχεια, θα τον αποκαλείς μονίμως Κύριο? Όσο ανεβαίνει η καύλα δηλαδή, τόσο ανεβαίνει η Κυριαρχία Του πάνω σου??  
     
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Δεν μετραω την κυριαρχια ουτε σε μεγεθος ουτε σε ποιοτητα βασει αυτων που ακουω ή διαβαζω.
    Και δεν ειπα πουθενα οτι συνδεω την καυλα μου με την κυριαρχια του αναλογικα.
    Ειπα πολυ απλα οτι κυριο και αφεντη τον αποκαλω μονο κατα την διαρκεια του σεξ που ειμαι πολυ καυλωμενη.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    "Οταν έχεις μάθει να ζείς μ΄εναν εξουσιαστή, δεν μπορείς κι ούτε ξέρεις, ούτε θέλεις στο κάτω κάτω,να διαχειριστείς την ελευθερία σου.
    Ποιά ελευθερία σου,δηλαδή.Αυτή πρέπει να την έχεις μάθει από την αρχή, σαν αλφαβητάρι.
    Οταν στην προσφέρουνε ξαφνικά στο δίσκο, τα χάνεις.Ντρέπεσαι.Δε θα πάρω λές, ευχαριστώ πολύ.
    Με πειράζει ξέρετε, μου προκαλεί δυσπεψία.
    Παιρνεις παραμάσκαλα την ψυχή σου και ψάχνεις για νέο δυνάστη.

    Είναι να μη μάθεις να σου πιάνουνε τον κώλο , με λίγα λόγια.
    Το΄μαθες ; Τελείωσε. Σ' αρέσει! "...

    ( Αλκυόνη Παπαδάκη - " οι κάργιες" )

    ...το είχα ανεβάσει στο άλλο νήμα , το παλιό περι ελευθερίας
    ταιριάζει και εδώ νομίζω.
    ...γάντι.
     
  8. Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Και πάλι νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία διαφωνία μεταξύ μας. Προσπαθώ όμως να καταλάβω τη θέση σου.

    Από τη στιγμή που τον αποκαλείς Αφέντη και Κύριο μόνο όταν είσαι πολύ καυλωμένη, είτε χρησιμοποιείς τους όρους επειδή είναι εύηχοι (βελτιώνουν αισθητικά δηλαδή τη σκηνή), είτει συνδέεις την καύλα με την Κυριαρχία (ασχέτως αν η σύνδεση είναι αναλογική ή όχι) Ποιά είναι λοιπόν η πηγή της προσφώνησης? Αισθητική, ή λόγω καύλας νιώθεις εντονότερη την Κυριαρχία Του πάνω σου;

    Για να προχωρήσω τη σκέψη μου, έτσι ώστε να αποφύγω και την πιθανότητα να νομίζεις ότι σε κοντράρω, αγαπητή νηματοθέτρια, νομίζω ότι όσο αυξάνεται η ένταση του Κ/υ, τόσο μπαίνουν, αναπόφευκτα και τα πρωτόκολλα, σε ποικίλο βέβαια βαθμό.
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Δεν σκεφθηκα ουτε στιγμη οτι κοντραρει ο ενας τον αλλον.
    Συζηταμε και μαλιστα απολαμβανω τον διαλογο μαζι σας, παντα.
    Η αληθεια ειναι οτι με καυλωνει η αισθηση κυριαρχιας πανω μου.
    Και απολαμβανω να το δειχνω με πολλους τροπους.
    Ενας απο αυτους ειναι και αυτες οι προσφωνησεις.
    Οσον αφορα τα πρωτοκολλα, ανεφερα και πριν οτι δεν τα ασπαζομαστε ουτε εγω ουτε εκεινος.
    Μας απωθει η ιδεα της σχεσης αφεντη/σκλαβας με την εννοια και τον τροπο ολων οσων διαβαζουμε εδω.
    Προτιμαμε τον δικο μας τροπο.
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Υποταγη = απολυτη ελευθερια-ευτυχια?

    Πριν δυομισυ χρονια ειχα κανει την παρακατω ερωτηση...
    απο διψα για μαθηση?
    απο αφελεια?
    απο ενθουσιασμο?
    στην πορεια διαπιστωσα οτι η τηρηση των πρωτοκολλων
    εκτος του οτι βοηθαει στην συνειδητοποιηση της υποταγης
    προσφερει αρωμα, χρωμα και γοητεια στο ονειρο...