Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 26 Νοεμβρίου 2011.

?

θα μπορούσε μια Φεμινίστρια να είναι και υποτακτική ?

  1. Ναι

    136 vote(s)
    77,7%
  2. Όχι

    39 vote(s)
    22,3%
  1. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αυτό κρατήσατε από το συγκεκριμένο ποστ;
    Φαντάζομαι το βιντεάκι το προσπερασατε..
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2022
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε το είδα ως αντιπαράθεση -αν και δε μου αρέσει αυτή η λέξη, όσον αφορά μια συζήτηση- αλλά ως απαραίτητη συμπλήρωση αυτού που έγραψα, γιατί έχετε δίκιο, στο post μου είχα λάβει υπόψη τις δυτικές κοινωνίες μόνο.
     
  3. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Δεν το είδα.
    Έχω κουραστεί με το θέμα, την ανούσια αντιπαράθεση, τις επιθέσεις και τις προσβολές για το τίποτα.
    Και στο φινάλε, το νήμα δεν φορά το bdsm, αν ήθελα να διαβάσω για τον φεμινισμό δε θα ήμουν εδώ. Ο μόνος λόγος που ρίχνω και από καμιά ματιά είναι ότι δεν βλέπω κίνηση αλλού.
     
  4. iDontKnow

    iDontKnow Regular Member

    Προσωπικά, δεν βρίσκω κανένα απολύτως λόγο το «φεμινίστρια» και το «υποτακτική» να είναι αλληλοαποκλειόμενα. Αν μη τι άλλο, όπως βλέπω εγώ, στο διάγραμμα Venn το «υποτακτική» είναι μέσα στο «φεμινίστρια». Το να είσαι υπο είναι επιλογή, και ως επιλογή προϋποθέτει αυτοδιάθεση. Και αυτή τη στιγμή ως γυναίκες και θηλυκότητες η αυτοδιάθεσή μας -αν και νομικά κατοχυρωμένη και αυτό ΟΧΙ σε όλο τον κόσμο- δυστυχώς δεν είναι ακριβώς δεδομένη, γι’ αυτό και ο φεμινισμός.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    ναι, βιρνα.

    τριάντα σελίδες τώρα αμφισβητείται το αφήγημα, αλλά τα φίλτρα ταξινόμησης τιμών δεν έχουν προβλέψει δεύτερη απάντηση, ανεξαρτήτως συχνότητας. το ίδιο το "ερώτημα" περιέχει μιγαδικό.

    είτε διευθυντής, είτε διευθύντρια, είναι πατριαρχία.

    σου εξήγησαν ήδη, άθελά τους, ότι το αφήγημα, και το ερωτημα σου, έχει να κάνει με πολιτισμικό ιμπεριαλισμό, γνωστό από προηγούμενους αιώνες. η φωτισμένη δύση δίνει τα φώτα της στα άπιστα βαλκάνια και τις άλλες αποικιακές γαίες. εκπολιτίζει τους ιθαγενείς.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε επί της ίδιας βάσης, χρησιμοποίησα τη λέξη πατριαρχία με τον παρακάτω ορισμό (από το wikipedia)

    Πατριαρχία (από τα αρχαία ελληνικά: πατήρ και αρχή, δηλαδή εξουσία) ονομάζεται το κοινωνικό σύστημα στο οποίο οι άντρες κρατούν κατά κύριο λόγο την εξουσία και κυριαρχούν στην πολιτική, αποτελούν ηθικές και ιδεολογικές αυθεντίες και διαθέτουν κοινωνικά προνόμια ενώ συνήθως διαθέτουν τον έλεγχο της περιουσίας.

    Έχεις κάποιο διαφορετικό;
     
  7. Dapom

    Dapom Contributor

    Είστε σίγουρη πως ότι έγινε σχετικά με την υπόθεση Ροου - Γουειντ είναι λόγω πατριαρχίας και οχι κάτι άλλο; Πως ακριβώς το στηρίζετε αυτό;

    Και ρωτάω γιατί στα δικά μου μάτια δεν έχει να κάνει σε τίποτα με πατριαρχία...αλλά εχει ξεκάθαρα θρησκευτικές ρίζες.
    Άλλωστε είναι γνωστό οτι στην Αμερική οτι οι πιο δυνατοί "παικτες" που επηρρέαζουν πολιτικές αποφάσεις είναι το λόμπι των όπλων και το λόμπι των Χριστιανικών εκκλησιών.
     
  8. de7

    de7 s

    @Nickname δεν έχετε κάτι άλλο να κάνετε Κυριακάτικα από το να ασχολείστε με πόσα edits κάνω στα posts *μου* ή αν η γραφή *μου* αλλάζει; εντυπωσιάζομαι με την επιμέλεια που δείχνετε στην υφολογική ανάπτυξη της γραφής *μου*. Κάτι για το θέμα του νήματος έχετε να πείτε, ή ασχολείστε μόνο με μορφολογικές αναλύσεις;
     
  9. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Κυριακή, αφού

    Αυτό σχολίασα

    Μη με προκαλείτε να μαζέψω σε ένα ποστ τα γραπτά σας που δεν αφορούν το θέμα του νήματος, δεν το θέλετε.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Oι τρεις αβραμικές θρησκείες δεν λέγονται τυχαία πατριαρχικές. Αυτό που λέτε εκκλησία, ως αιτιολόγηση της απόφασης, είναι ένας κατ' εξοχήν πατριαρχικός θεσμός. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι ο επικεφαλής της κάθε χριστιανικής εκκλησίας λέγεται Πατριάρχης.

    Η χριστιανική θρησκεία, ως γνωστόν θεωρεί αμαρτία την άμβλωση, γιατί (έτσι) η γυναίκα μετακινείται από την θέση και τον ρόλο που της έχει αποδώσει, η μητρότητα είναι χρέος της γυναίκας, όχι δικαίωμα. Αυτό και μόνο είναι η απαγόρευση της γυναίκας στην αυτοδιάθεση του σώματος και του ψυχισμού της και δημιουργεί ακόμα μια ανισότητα μεταξύ των φύλων.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2022
  11. de7

    de7 s

    *είμαι*

    Θα ξεκινήσω από το αγαπημένο του @tithon BBC.
    https://www.bbc.co.uk/bitesize/guides/zxwd3k7/revision/1
    νομίζω πως μπορεί να σας βοηθήσει αρχικά.

    Αν πάλι θέλετε μελέτες Ακαδημαϊκές σάς προτείνω το βιβλίο
    "Patriarchal Religion, Sexuality, and Gender"
    https://www.cambridge.org/us/academ...-new-natural-law?format=HB&isbn=9780521868631
    Επίσης μπορείτε να ανατρέξετε και στην Οξφόρδη
    https://www.oxfordbibliographies.com/view/document/obo-9780199766567/obo-9780199766567-0202.xml

    Σας επισυνάπτω αυτά προς το παρόν και θα επανέλθω με τοποθέτηση *μου*.

    ευχαριστώ για τον γόνιμο διάλογο.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2022
  12. Dapom

    Dapom Contributor

    Συμφωνώ μαζί σας...αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η συγκεκριμένη απόφαση πάρθηκε επηρρεασμένη απο πατριαρχικές απόψεις αλλά απο θρησκευτικές απόψεις.
    Η πατρίαρχία μπορεί να είναι ένα "χαρακτηριστικό" των θρησκειών αλλά δεν είναι η κινητήριος δύναμη.

    Να το εκφράσω με ένα απλό παράδειγμα για να σε εξηγήσω και το σκεπτικό μου.

    Ένα πιάτο καρμπονάρα έχει κρέμα γάλακτος που εχει κυρίαρχη γεύση...αλλά αν σας ρωτούσα τι τρώτε δεν θα μου λέγατε κρέμα γάλακτος.