Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 26 Νοεμβρίου 2011.

?

θα μπορούσε μια Φεμινίστρια να είναι και υποτακτική ?

  1. Ναι

    136 vote(s)
    77,7%
  2. Όχι

    39 vote(s)
    22,3%
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Κι εγώ περαστά κοίταξα τα διάφορα φεμινιστικά σχήματα για να είμαι ειλικρινής, δεν αντέχω να προσπαθούν να με καλουπώσουν και να με οδηγούν κάποιοι άλλοι -αυτό κι αν μοιάζει παράδοξο σε μια πρώτη ματιά με την σκλάβα.
    (Μικρή σπίτι με φώναζαν αντιπολίτευση).

    Όπως ανέφερα και κάπου πιο πάνω, αυτό που εγώ ονομάζω φεμινισμό δεν αφορά κινήματα, αλλά κοσμοθεωρία.
    Οι γυναίκες που δηλώνουν πως τις αφήνει αδιάφορες το άδικο, Αφέντη νά 'χουμε και τι μας νοιάζει τι γίνεται στον κόσμο, για μένα ορίζονται ως μη φεμινίστριες.

    Ίσως το βεβαρυμένο του όρου να δυσκολεύει την επικοινωνία και αλληλοκατανόηση, τι να πω?

    Ευχαριστώ για την απάντηση. 
     
  2. feeldepaint

    feeldepaint New Member

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    To πρόβλημα με το φεμινισμό είναι ότι είναι η διαλεκτική αντίθεση της φαλοκρατίας και μ' αυτή την έννοια είναι άνευ νοήματος και ενδιαφέροντος για την μέση γυναίκα. Οι περισσότερες τον αντιλαμβάνονται σαν ένα συμφέρον εργαλείο διεκπεραίωσης διαφόρων λογικών ή γελοίων αιτημάτων, ανάλογα με την ποιότητα του ατόμου, και γι'αυτό είναι γι'αυτές διαπραγματεύσιμος και αυξομειούμενος αναλόγως το πρόσωπο και τις προτεραιότητες της στιγμής. Τίποτα παραπάνω από ένα εργαλείο που το παίρνεις ή το αφήνεις ανάλογα με το αν το χρειάζεσαι ή όχι. Υπάρχουν οπωσδήποτε εξαιρέσεις, αλλά μου φαίνεται ότι λιγοστεύουν σταθερά.

    Σ'αυτό που μας αφορά εδώ, η πραγματική υποτακτική γυναίκα ΔΕΝ είναι υποταγμένη από επιλογή όπως λένε οι περισσότεροι εδώ πέρα, υποτάχθηκε ΠΑΡΑ την θέλησή της. Πάλεψε για να το αποφύγει αλλά δαμάστηκε και υποτάχθηκε από κάποιον και τελικά της άρεσε, την βρήκε, είτε λόγω του ότι ατύχησε (ή ευτύχησε?) να βρεθεί μπροστά στον κατάλληλο/η που την έλιωσε ωραία, είτε από την καύλα γιατί έτσι γεννήθηκε, καυτή και 150% γυναίκα (ακόμα κι αν ήτανε αγόρι). Η "φεμινίστρια υποτακτική" είναι μια ενδιάμεση κατάσταση που οδηγεί από την φεμινίστρια στην υποτακτική, ή -σπανιότερα- σε έναν ακόμα αποτυχημένο ερωτικό πειραματισμό, ή ακόμα πιο σπάνια από την υποτακτική στη φεμινίστρια όταν η εμπειρία είναι επαρκώς τραυματική.
     
    Last edited: 8 Δεκεμβρίου 2011
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.


    Κι όμως το είπατε! Δεν έχουν περάσει λίγες μέρες που γράψατε τα εξής:


    Φυσικά μπορεί έκτοτε ν’ αναθεωρήσατε τις απόψεις σας, έχετε κάθε δικαίωμα να το κάνετε, όπως αναφέρεται σε παράλληλο νήμα. Προσωπικά πάντως μιαν αντίφαση εξακολουθώ να διακρίνω. Τώρα έγιναν δύο…
     
  4. Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Προσωπικά θεωρώ ερεθιστικότατα ενδιαφέροντα τον αντικατοπτρισμό της φεμινίστριας υποτακτικής:
    Την παραδοσιακή-καλοβαλμένη-καθωσπρέπει-αστή-σύζυγο-μαγείρισσα-ένακλικκάτωαπότονάντραμου τόπα!
     
  5. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Φίλτατε vautrin,

    απευθυνόμουν στη λάρα για κάποιο λόγο: επειδή μπορούσε να καταλάβει τί της έλεγα 

    Aπαντούσα λοιπόν στην ερώτηση που μου έκανε, αν κουτουλάνε αυτά που έγραφε ακριβώς από πάνω, δλδ. αυτά:
    ...με την υποτακτικότητα.

    Κι έλεγα ότι δεν κουτουλάνε ΑΥΤΑ, ο φεμινισμός όμως κουτουλάει. Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι αυτά είναι ο φεμινισμός, ε;

    Εν πάση περιπτώσει, η αθώα παρερμηνεία σας σε κάτι ωφέλησε, απ΄ότι είδα στα rep σας: κάποια/ος πήρε χαρά στα σκέλια 

    Dream
     
  6. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.



    Κατάλαβα, ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Μετά την διασαφήνιση αυτή, δεν νομίζω πως διαφωνούμε σε κάτι. Όσο για το ρεπ, αν και ματαιόδοξος, είναι η πρώτη φορά που ένας έπαινος με χάλασε…
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Διαβάζοντας το αυτό μου ρθε στο μυαλό το εξής:
    Και τι είναι ο φεμινισμός τότε?
    Μην είν'οι κάμποι? Μην είναι τ´ άσπαρτα ψηλά βουνά?

    /me γελά με τη ψυχή της

    Με συγχύσατε Κύριοι, αρχίζω να αμφιβάλλω για την ικανότητα μου αντίληψης, ανάλυσης και ερμηνείας.
    (Μ αρέσει να αμφιβάλλω, με βάζει ακόμα και τώρα που είμαι άυπνη κοντά 20ωρο να ψάχνω που κάνω λάθος)

    Έχουμε και λέμε..

    Η Wiki λέει:
    Ο Φεμινισμός είναι μια συλλογή κοινωνικών θεωριών, πολιτικών κινήσεων και ηθικών φιλοσοφιών...μπλα μπλα

    Το ΦυλοΠαιδεία λέει:
    Ο όρος χαρακτηρίζει ένα ευρύτατο σύνολο ιδεολογικών και θεωρητικών τοποθετήσεων, καθώς και ακτιβιστικών πρακτικών ή κινημάτων...μπλα μπλα

    Όλα όσα γράφω προσωπικά αναφερόμενη στον φεμινισμό αφορούν θεωρητικές τοποθετήσεις, ηθικές φιλοσοφίες, ιδεολογίες.

    Απ ότι βλέπω οι πολιτικές κινήσεις, κινήματα και ακτιβιστικές πρακτικές δεν είναι ο μοναδικός ορισμός του όρου ή απαραίτητη συνθήκη.

    Οπότε τι είναι αυτό που εσύ DreamMaster ορίζεις ως μη φεμινισμό σ αυτά που γράφω και με τα οποία εσύ Vautrin δεν βλέπεις να διαφωνείς?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

    Κι αν όσα γράφω είναι απλά χαζά, συγχωρέστε με, αλλά παρόλα αυτά σας παρακαλώ εξηγήστε μου (Ο Κύριος μου δεν με αποκαλεί τυχαία μπουφάκο  )

    Αν βέβαια είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου θεωρείστε πως για όλα φταίει η αϋπνία και συγχωρέστε με, όπως και νάχει  
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    - Κυρία, κυρία, να πω εγώ;
    (-Αντε αντερφητουλη, πες μας εσυ , μια που ο βοτρινακος και ο ντρημουλης λειπουν σήμερα)
    -Λοιπον , εεεε...
    ...Η εκμετάλλευση, η κακοποίηση, η διάκριση , η αδικία ,με μια κουβέντα κάθε έκφραση της ανισότητας των γυναικων σε σχέση με τους άντρες,είτε σε κοινωνικό επίπεδο ,είτε σε ατομικό ειναι η βασικη διαπίστωση πάνω στην οποία βασίστηκε η ανάπτυξη του φεμινιστικου κινήματος .

    Μετά όμως βγήκαν κάτι λυσσάρες στους δρόμους ,φεμινίστριες κι αυτες , του συριζα ητανε λέει ο μπαμπάς μου,, και φωνάζανε «εργάτες όλου του κόσμου.... ποιος πλένει τις κάλτσες σας;» και δεν ειναι σωστό τώρα μια σουμπίτσα να υποστηρίζει τέτοια πράματα γιατί αμα γυρίσει σπίτι ο Κύρης της και της πει να του πλύνει τις κάλτσες που πρέπει να πάει αύριο στη δουλεια και είναι φτωχός και δεν έχει δεύτερο ζευγάρι να συναλλάξει τι θα κάνει δηλαδή, θα τον αφήσει να φοράει τις βρωμόκαλτσες,άσε που αφού είναι σουμπίτσα πρέπει να υπακούσει ,γι άυτό ο ντριμάκος ειπε πως κουτουλάνε ,αυτές οι λυσσάρες του συριζα φταίνε για το μπέρδεμα
    ...τα 'πα καλά κυρια; 
     
  9. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Δεν ξέρω πως ακριβώς ο αγαπητός DreamMaster ορίζει τον φεμινισμό, εκεί που συμφωνώ μαζί του είναι πως φεμινισμός κι υποτακτικότητα κουτουλάνε. Για να είμαι πιο ακριβής, επειδή υπάρχουν πολλές παραλλαγές τόσο φεμινισμού όσο κι υποτακτικότητας, νομίζω πως οι περισσότερες μορφές φεμινισμού αντιφάσκουν με ορισμένες μορφές σεξουαλικής υποτακτικότητας όπως η γυναικεία εθελοδουλεία.

    Η αντίφαση θα ήταν λιγότερο οξεία αν τα αιτήματα του φεμινισμού περιορίζονταν στην ισονομία και την ισοπολιτεία, πιστεύω όμως πως συμπεριλαμβάνουν επίσης την αλλαγή νοοτροπίας αμφοτέρων των φύλων σε θέματα ερωτικής συμπεριφοράς, ηθών και εθίμων. Δεν θεωρώ πάντως πως μια αντίφαση είναι το τέλος του κόσμου, απλώς απαιτεί κατάλληλους χειρισμούς, εσωτερική διαπραγμάτευση, μια νέα νοηματοδότηση των εννοιών, ιεράρχηση προτεραιοτήτων κι ερωτικό εκλεκτικισμό. Αν αυτές οι λύσεις αποτύχουν, τότε διαλέγεις στρατόπεδο…
     
    Last edited: 10 Δεκεμβρίου 2011
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Ο φεμινισμός και η γυναικεία υποτακτικότητα στις ομοφυλόφιλες σχέσεις όπως και ο φεμινισμός και η αντρική υποτακτικότητα , κουτουλάνε κατά vautrin και dream;
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    /me γελά με την καρδιά της

    Κι εγώ σ αυτές ρίχνω το φταίξιμο!

    Για να γίνω ακόμα πιο γραφική, θεωρώ πως "φεμινισμός" (το βάζω σε εισαγωγικά μια και πλέον πείστηκα πως όλοι ταυτίζουν τον όρο φεμινισμός με τις λυσσάρες) αφορά το δικαίωμα μου να επιλέξω αν επιθυμώ όχι απλά να πλένω αλλά και να απολαμβάνω το πλύσιμο των βρόμικων καλτσών του, όχι επειδή δεν έχω άλλη επιλογή όμως...

    Ελευθερία, αυτονομία, αυτοδιάθεση,ισονομία και ισοπολιτεία...

    Εσωτερικές πεποιθήσεις είναι αυτές και τις ορίζω ως είδος φεμινιστικής ιδεολογίας και θεωρώ τόσο παράλογο είτε αυτό να απορρίπτεται ως είδος φεμινισμού, είτε να θεωρείται πως είναι ασύμβατο με την υποτακτικότητα ή/και εθελοδουλία.
    Ακόμα και η ελευθερία να επιλέγω την ερωτική μου συμπεριφορά και όχι να μου επιβάλλεται από τα κοινωνικά πρότυπα και κατεστημένα, δεν θα ήταν και δεν θα είναι δυνατή αν οι γυναίκα παρέμενε στον ρόλο που ήταν παλαιότερα.

    Και όσοι λένε πως όλα αυτά πέρασαν και δεν υπάρχει λόγος πλέον να αναφερόμαστε καν σ αυτά, μάλλον δεν βλέπει πόση εκμετάλλευση, κακοποίηση, ανισότητα και καταπίεση υπάρχει έξω από τον μικρόκοσμο του.


    Αρχίζω να καταλαβαίνω τις γυναίκες που επιλέγουν τον όρο womanism
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Φεμινισμός και Υποτακτικές γυναίκες.

    Αγαπητή Uther, χωρίς διάθεση υπεκφυγής, νομίζω πως το εύλογο ερώτημά σου δεν επιδέχεται μια μονοσήμαντη απάντηση από την στιγμή που ούτε τα ίδια τα πολυποίκιλα φεμινιστικά κινήματα δεν έχουν καταλήξει σε μια ενιαία, κοινή στάση απέναντι στο θέμα του σαδομαζοχισμού και της ερωτικής υποταγής. Για περισσότερες λεπτομέρειες σε παραπέμπω στους λεγόμενους Feminist Sex Wars. Αν πάντως σε ενδιαφέρει η αμιγώς υποκειμενική άποψη ενός φτωχού και μόνου cowboy, ευχαρίστως να επανέρθω.