Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φτάνει πια!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Guest000060256, στις 20 Μαϊου 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μία απορία: Τι είναι πολιτικό φρόνημα; Είναι κάτι άσχετο από τον τρόπο που λειτουργεί το άτομο στη ζωή του; Δεν επηρρεάζει τη δράση του; Πόσο μάλλον τον τρόπο άσκησης εξουσίας, ανεξάρτητα από το είδος αυτής. Αν, λοιπόν, θεωρήσουμε τη διαχείριση μέσα σ' ένα forum ως άσκηση εξουσίας (εντός ή εκτός εισαγωγικών) τότε το φρόνημα δεν έχει σχέση με τον τρόπο που ασκεί κανείς τη διαχείριση;
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor



    vautrin δεν προτίθεμαι να δώσω εξηγήσεις για κάθε εικόνα την οποία αναρτώ.



    Τι ακριβώς όμως θα μπορούσα να επιδιώκω σε ένα bdsm forum όταν αναρτώ οποιαδήποτε πολιτική - συμβολική εικόνα πέρα από να τη δουν τα μέλη;

    Προφανώς τίποτα.


    Κάποιοι οι οποίοι είχαν αναρτήσει εικόνες κουμουνιστών σε τι ακριβώς αποσκοπούσαν;

    Προφανώς σε τίποτα.




    Επαναλαμβάνω.
    Είχα θέσει ζήτημα ώστε να απαγορευθούν οι πολιτικές συζητήσεις και αναφορές στο forum.
    Δυστυχώς πολλοί εκ των οποίων σήμερα φωνάζουν για τις πολιτικές συζητήσεις, τότε είχαν ταχθεί υπέρ των συζητήσεων αυτών.


    Για να τελειώνω.
    Δεν είναι δυνατόν να αναρτάται οποιοδήποτε αριστεριστικό κείμενο ή εικόνα και να υπάρχουν αντιδράσεις όταν αναρτάται και η αντίθετη πλευρά.

    Είτε θα υπάρχει η ελευθερία ανάρτησης και των 2 πλευρών είτε καμίας (προσωπικά προτιμώ το 2ο). Αλλά και η πρώτη περίπτωση να ισχύει... μια χαρά είμαστε.
    Ποτέ μου δε διαμαρτυρήθηκα όπως εσείς.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Φτάνει πια!!!

    Γιατί αποκλείει, περιορίζει τη σκέψη, βάζει φράγματα στην ανάπτυξη του λόγου. Και ο άνθρωπος, σαν ελλογο ον, με το λόγο εκφράζεται. Αν τον περιορίσεις, τότε περιορίζεις και την ίδια ύπαρξη του ανθρώπου, καταδικάζοντάς τον σε έναν αργό θάνατο.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Φτάνει πια!!!

    Θέλετε να ζήσουμε πάλι όλοι το Αρκάδι? Ποιο υπήρξε ιστορικά το πιο φασιστικό πολίτευμα;Ο ναζισμός ή ο κομμουνισμός;Καείτε πήπολ!  
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Φτάνει πια!!!

    Μα και τα δυο ηταν δημοκρατικα , ρωτα για καποιο αλλο.....
     
  6. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Το πήπολ!!! 
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Φτάνει πια!!!



    Αγαπητέ μου φίλε μιά παράκληση: Αναφέρεις κι εσύ όπως ανέφερε νωρίτερα κι η atasai "αναρτηθείσες εικόνες κομμουνιστών", εσύ μιλάς και γιά αριστερίστικα κείμενα. Ομολογώ ότι δεν με βοηθάει η μνήμη μου γι' αυτές τις περιπτώσεις. Υπάρχει μήπως η δυνατότητα, είτε εσύ είτε η atasai -και προς τους δύο το αίτημα- να με βοηθήσετε με κάποια links, διότι θα ήθελα να έχω μιά σφαιρική και όχι ελλειπή εικόνα περί του τί έχει αναρτηθεί στο φόρουμ, γιά να μην οδηγούμαι πιθανώς σε εσφαλμένα συμπεράσματα; Επίσης, τα links θα βοηθήσουν οπωσδήποτε στο να δω και να κρίνω είτε τις εν λόγω εικόνες είτε τα κείμενα, in και όχι out of context.


    Ευχαριστώ.



     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Φτάνει πια!!!

         
     
     
         
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πέρα του ότι οι περισσότεροι υιοθετούν ένα φρόνημα δίχως να έχουν ιδέα ή δηλώνουν ένα αντίστοιχο δίχως να το εφαρμόζουν ούτε στο ελάχιστο, ναι θα έλεγα ότι επηρεάζει τη δράση άσκησης εξουσίας. Δεν θεωρώ όμως την διαχείριση των mod ως άσκηση εξουσίας, εκτός ίσως αυτής του ιδιοκτήτη, γιατί οι διαχειριστές είναι απλά όργανά που μέσω αυτών ο ιδιοκτήτης αποβλέπει στο να τηρηθούν οι κανόνες και μόνο αυτοί.

    Αν ένας διαχειριστής εκτελεί κατά γράμμα τους κανονισμούς, δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις για απολυταρχική διαχείριση. Φανταστείτε απλώς ένα bot στο μέλλον, που θα εκτελούσε αυτό τους κανονισμούς και όχι άνθρωπος. Θα μπορούσαμε να το κατηγορήσουμε για τα πολιτικά του φρονήματα;
     
  10. vautrin

    vautrin Contributor



    Εξακολουθείς να μην απαντάς στο ερώτημά μου. Δικαίωμά σου βέβαια, αλλά η άρνηση υποδηλώνει περιφρόνηση για τον συνομιλητή σου. Έτσι διάλογος δεν γίνεται.

    Και κάτι ακόμα. Εκπροσωπώ το εαυτό μου και μόνον και δεν μιλώ εν ονόματι άλλων. Άλλο πράγμα η υπεράσπιση μιας ιδέας κι άλλο πράγμα να εκθειάζεις έναν εγκληματία και τα εγκλήματά του. Οι ναζί έχουν καταδικαστεί για εγκλήματα πολέμου κι έχουν τεθεί εκτός νόμου. Είδα 3 ναζιστικές αφίσες και μια σβάστικα κι αυτό επέκρινα. Αν υπάρχουν νήματα που εκθειάζουν τα σταλινικά εγκλήματα σε παρακαλώ να με παραπέμψεις σε αυτά ώστε να πω κι εκεί την γνώμη μου που δεν θα είναι διόλου εγκωμιαστική όπως λανθασμένα υποθέτεις. Μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει τέτοιο κείμενο, αλλά βέβαια είμαι σχετικά νέο μέλος στο φόρουμ.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    MindMaster αν και απαιτεί αρκετό χρόνο αυτό που ζητάς θα το κάνω.
    Εξάλλου η μνήμη μου δεν με απατά.
    Φοβάμαι όμως πως επειδή τα posts αυτά ήταν άλλων μελών ή κάποιων που δεν βρίσκονται πλέον στο forum, πως θα έχουμε «άλλα».

    Vautrin. Κανένας δεν εκθείασε τον Hitler σε αυτό το forum. Με τη σειρά μου σε παρακαλώ να μου υποδείξεις που ακριβώς έγινε αυτό και από ποιον;
    Επίσης να μου υποστηρίξεις την άποψή σου περί προσπάθειας συσχετισμού bdsm και ναζισμού-φασισμού ή ό,τι άλλο... νομίζετε.
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ακόμα και η "κατά γράμμα" εκτέλεση κανονισμών διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Όλοι οι δικαστές απονέμουν δικαιοσύνη με τον ίδιο τρόπο; Όλοι οι αστυνομικοί δρουν το ίδιο σε ίδιες συνθήκες; Όχι φυσικά, άσχετα αν οι νόμοι που εφαρμόζουν είναι οι ίδιοι. Αλλά ας έρθουμε στο δια ταύτα. Το γεγονός πως η συγκεκριμένη mod για την οποία γίνεται λόγος κάνει αισθητή την παρουσία της, ή καλύτερα το ρόλο της, περισσότερο απ' όσο αθροιστικά όλοι οι υπόλοιποι μαζί δε δείχνει κάτι; Προσωπικά, πιστεύω πως πηγάζει από την αντίληψη που έχει για την "κατά γράμμα" εκτέλεση κανόνων. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
     
Thread Status:
Not open for further replies.