Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φτάνει πια!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Guest000060256, στις 20 Μαϊου 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Φτάνει πια!!!

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Φτάνει πια!!!

    Μα για να κουνιουντε τα @@ του καπετανιου μεγαλη φουρτουνα θα τον επιασε.. ειναι και αυτα τα αριστερα κυματα φαντασματα στη μασκα την πλωρια, που θελει κοτσια για να τα κανει ζαφτι..μην τον αδικεις λοιπον που χανει την ψυχραιμια του..αλλωστε ο καλος ο καπετανιος.....................
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    @ elfcat
    Κάθε άποψη που εκφέρεται είναι υποκείμενη σε κριτική, αντεπιχειρηματολογία, ειρωνία, σαρκασμό, χλεύη (τελευταία δύο δεν τυγχάνουν της αρεσκείας μου, το τρίτο υπό συνθήκες). Μεταξύ αυτού και της αξίωσης επιβολής λογοκρισίας, καταλαβαίνεις υποθέτω, υπάρχει αντικειμενική διαφορά. Νομίζω ότι και οι υπόλοιποι που ανέφερες εκτός εμού κυρίως για αυτό το λόγο δυσανασχέτησαν- όχι για την έκφραση απαρέσκειας (ακόμα και εντόνως) μα για την πίεση που ασκείται προς την κατεύθυνση επιβολής λογοκρισίας.



    @ alnair
    Απορώ προς τί το ενδιαφέρον. Ήδη, η χρήση pluralis majestatis αποσαφηνίζει πως αποκλείεται να σε αφορά κατά οποιονδήποτε τρόπο το θέμα. Αν επιμένετε, ωστόσο, δεν περιφρονώ καθόλου την πρωτορακή και με την προϋπόθεση πως θα αντιπαρέλθεις την εύκολη ειρωνία είστε αμφότεροι ευπρόσδεκτοι για σεμινάριο.
     
  4. female

    female Contributor



    Ο καθένας έχει ένα δικό του τρόπο να προκαλεί την προσοχή. Για να υπάρξει, να ξεχωρίσει, να ψηλώσει μερικούς πόντους. Για να συμβαίνει κάτι σημαντικό στη ζωή του, για να έχει δράματα, να είναι κέντρο του ενδιαφέροντος ακόμα και ως μισητού υποκειμένου. (Χμμμ, μαζοχισμός μου μυρίζεται;;; lmfao)


    Με τραβάει μόνο ο έξυπνος και ουχί ο προκλητικός τρόπος -- για τον οποίο αδιαφορώ παγερά. Ούτε με ενδιαφέρει να φουσκώνω αδηφάγα εγώ, ούτε τακούνια οιοδήποτε είδους για ψηλώνουν κι άλλο.



    ( Γιατρέ έγραψες πάλι! Ο συνδυασμός σερβιρίσματος βολοβάν μετά κομπολογάτων μεγαλοκλανιών θα μείνει στην ιστορία! )



     
  5. atasai

    atasai Regular Member

    Re: Απάντηση: Φτάνει πια!!!

    elfcat, τίθεται ένα ζήτημα σε σχέση με το φόρουμ και πήρα θέση. Δεν ενοχλήθηκα από καμιά διαμαρτυρία. Τουναντίον, βρίσκω την κουβέντα ιδιαίτερα ευχάριστη και εξόχως πολιτική -αν προσπεράσει κανείς το παραβαν της τυπολατρίας.
     
  6. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Φτάνει πια!!!

    Μου κάνεις τσαχπινιές Μαυροβασίλη, αλλά δεν μου απαντάς...
     
  7. Captain_Morgan

    Captain_Morgan https://www.youtube.com/watch?v=9wj6BqmyjM4

    Απάντηση: Φτάνει πια!!!









     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    πρώτον και κυριότερο υπάρχει παραβίαση των κανόνων του φόρουμ σαφώς σαφέστατα. άρα έπρεπε με κάθε τρόπο και ανεξάρτητα του ποιος/α ειναι ο νηματοθέτης να έχει πάρει το νήμα την άγουσα για τον κάλαθο των αχρήστων (κλείδωμα).
    τώρα αν το δούμε σαν μια έκφραση άποψης ενός μέλους σεβαστή σεβαστότατη αφού κανένα δεν προσπάθησε να προσυλητίσει ή να πείσει. όμως σε ανάλογες περιπτώσεις θρησκευτικών συζητήσεων θυμηθείτε τι έγινε. της π................. το κάγκελο.
    άρα υπάρχει ξεκάθαρη μεροληπτική στάση εδώ.
    δεύτερον η γνώμη μου στο θέμα γιατί του χίτλερ και γιατί όχι του στάλιν και τούμπαλιν είναι ότι τα ίδια γ......... ήταν και οι δύο. τι μαύρος τι κόκκινος φασισμός.
    μου θυμίζει το ελληνικότερο τι παπάγος τι πλαστήρας.
    καλό θά είναι πάντως να λείπουν αυτά αφού το φόρουμ πραγματεύεται άλλα πράγματα, ιδέες και καταστάσεις.
     
  9. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Αυτό το παράδειγμα ήταν ατυχέστατο. Γιατί: ήταν ένα σύνθημα του ΚΚΕ, τότε, που εξίσωνε το δικτάτωρα (Παπάγο) με το δημοκράτη (Πλαστήρα).
     
    Last edited: 20 Μαϊου 2009
  10. Zondag

    Zondag Regular Member

    Μπάζει λίγο όμως, όχι πολύ... Πιο πολύ μπάζει να μην καταλαβαίνει κάποιος ποια είναι
    η ουσία αυτού στο οποίο αντιιτίθεται. Και όταν κάπος αδυνατεί να κατανοήσει την ουσία τότε
    πολυ απλά μενει στον τύπο, στην τυπολατρέια δηλαδή, φλερτάροντας επικίνδυνα...πολύ
    επικίνδυνα θα έλεγα προς την διολίσθηση προς όλα εκέινα στα οποία θεωρητικά αντιτίθεται.

    Ή ουσία εδώ για μένα είναι ότι προοδευτικοί άνθρωποι ζητούν να αφαιρεθούν φωτογραφίες
    επειδή εκφραζουν κάτι στο οποίο οι ίδιοι αντιτίθενται. Πολύ περισσοτερο όταν αυτο το κάτι
    ειναι ένα πεθαμένο σύμβολο, και δυο αφίσσες που θα μπορούσες να τις δει σε ενα μουσείο
    ιστορίας. Τι διαφορά εχει αυτο απο το καψιμο των βιβλίων? Με ποιο δικαίωμα αυριο θα δια
    μαρτυρηθήτε αν κάποιος αποφασίσει να απαγορευσει τον Σαντ? Κάθαρμα δεν ήταν και αυτός?

    Ι might be wrong... Μπορεί όλο το κοσμοθεωρημα μου, η φιλοσοφία πάνω στην οποία έκτισα
    τη ζωή μου να ειναι ένα λάθος. Δεν θέλω κανένας να αποφασίζει για μένα τι μου επιτρέπεται
    να βλέπω, και ποιές ιδεες επιτρέπεται να κυκλοφορούν και ποιές όχι. Θέλω όλους τους ορίζοντες
    ανοιχτούς και όλες τις πιθανότητες ζωντανές.

    Αν υπάρχει υφέρπον κλίμα και δυσαρέσκεια στο φόρουμ δεν το ξέρω και ποτέ δεν το αντιλήφθηκα.
    Φυσικά δεν μπάινω κάθε μέρα στο φορουμ και υπάρχουν μεγαλα διαστηματα αποχής, η οποία όμως
    δεν εχει καμμια σχέση με την φανταστική ή όχι ναζιστική προπαγανδα που λαμβάνει χώρα εδώ.

    Ακόμα όμως και αν υφίσταται αυτη η κατάσταση για την οποία μιλάς είναι σημαντικό για μένα
    ότι το αρχικό μήνυμα του νηματοθέτη δεν με έπεισε στο ελάχιστο ότι αυτό το υφέρπον κλίμα είναι
    δικαιολογημένο. Βρίσκω τα επιχειρήματα της σβάστιγκας, των δύο πόστερς και του τι ειχε πει
    η Syrah μαι φορά για τον γκέμπελς τουλάχιστον αστεία. Eξέθεσα μια επιχειρηματολογία σχετικά
    με αυτά στην οποία κανένας δεν μπήκε στον κοπο να απαντήσει.

    Τα ποστς μου ειναι η δικιά μου διαμαρτυρία εναντίων των κραυγών και της επικράτησης της
    αρχής "είμαστε πολλοί, άρα έχουμε δίκιο". Όχ δεν προτιμαω τη σιωπή, την απεχθανομαι οσο
    και τις κραυγες. Μου αρέσουν τα επιχειρήματα, και όχι οι ζητωκραυγες και οι αποδοκιμασίες.

    Δεν αισθάνθηκα ποτέ φιμωμένος σε αυτο το φόρουμ, δεν είδα καμμια λογοκρισία (τα βιντεο που
    γελοιοποιούν τους ναζι ειναι ακομα εκεί, τα ιστορικά ντοκουμέντα όμως όχι), και δεν εκφράζομαι
    ποτε μέσω της "σιωπηρής δυσαρέσκειας". Πολύ απλά ότι έχω να πω το λέω χωρίς να περιμένω τον
    νέο Παλαιών Πατρων Γερμανό να σηκώσει το λάβαρο της Επαναστασης για μένα, πολύ δε περισσότερο
    όταν διαπιστώνω ότι αυτο το λάβαρο δεν ειναι τίποτα παραπάνω απο μια φτηνή πλαστική σημαιούλα.

    Ασε με να μπερδευομαι λοιπόν. Το μπέρδεμα είναι η καλύτερη απόδειξη ότι κάποιος σκέφτεται.
    Τους ξεκάθαρους και τους κατασταλαγμένους να φοβάσαι..






     
  11. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    το γωωρίζω αυτό αλλά κατά βάση είναι το ίδιο. για τους απο δώ ο χίτλερ ήταν ο δικτάτορας και ο στάλιν ο δημοκράτης και το αντίθετο. ανάθεμα και αν βγάζει κάποιος άκρη. είναι θέμα του πως βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Αυτό που αντιλήφθηκα ως ουσία είναι ότι μέλη μιας online BDSM κοινότητας, ασχέτως πολιτικών πεποιθήσεων, ζητούν να μη συνδέεται το BDSM με οποιαδήποτε φασιστική ιδεολογία και κυρίως την εθνικοσοσιαλιστική του Χίτλερ. Και ότι αυτό το ζητούν επειδή γνωρίζουν ότι σε ένα Χιτλερικού τύπου καθεστώς οι BDSMers θα ήταν εξ ορισμού extinct, ασχέτως του τί πιστεύουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους και πού τον τοποθετούν πολιτικά.
     
Thread Status:
Not open for further replies.