Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Master DO, στις 19 Μαρτίου 2010.

  1. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

    Φίλτατε σύντροφε,
    Τα πράγματα ήταν και είναι απόλυτα ξεκάθαρα μεταξύ μας.
    Περιττή η σπορά αμφιβολιών. Δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε.
    Είχα αντιληφθεί από την αρχή ότι πιστεύεις
    πως το ζήτημα που μας χωρίζει είναι αισθητικό.
    Η αισθητική είναι ζήτημα υποκειμενικό.
    Το αποδεικνύεις κι’ εσύ ο ίδιος με τα γραφόμενά σου
    αφού εκτός από την ομορφιά μου που κατέπεσε προ των οφθαλμών σου,
    καταπίπτει και το μπόϊ μου, κάτι το οποίο αντικειμενικά δεν μπορεί να συμβεί.
    Άρα πάλι συμφωνούμε διαφωνούντες.
    Αλλά, δυστυχώς το ζήτημα δεν είναι αισθητικό.
    Μάλλον έχεις αρχίσει να το υποπτεύεσαι.
    Αγαπητέ σύντροφε.
    Εάν ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς εννοείς εδώ,
    ειδικά στις τρεις πρώτες γραμμές του κειμένου σου
    ίσως μπορέσουμε να το περπατήσουμε.
    Η Syrah λέει κάτι ξεκάθαρο εδώ.
    Αναφέρεται σε διαχωρισμό που μάλιστα τον τονίζεις κι’ εσύ για να φαίνεται.
    Έπειτα δηλώνεις τα παραπάνω και με μπερδεύεις.
    Ξέρεις τι καταλαβαίνω έτσι όπως το φορμάρεις;
    Ότι είσαι υπέρ του διαχωρισμού
    αλλά επειδή αμφιβάλεις για λογαριασμό των πολλών
    κατά πόσον τον έχουν αντιληφθεί,
    προληπτικά και προστατευτικά λειτουργών
    φροντίζεις να αποφεύγονται κάποιες ακρότητες τύπου «Εγώ».
    Και με τον αστυφύλαξ και με το χωροφύλαξ σύντροφε;
    Πιθανολογώ πως όχι.
    Μάλλον τα εκφραστικά σου μέσα σε πρόδωσαν στην προκειμένη περίπτωση.
    Αναμένω λοιπόν.

    Σύντροφε vautrin.
    Οφείλω να σου πω από καιρό
    ότι σε διαβάζω πάντα με μεγάλη ευχαρίστηση
    άσχετα αν απαντώ ή όχι σε πολλά.
    Δεν έχει σημασία η επιμέρους διαφωνία,
    αυτή θα δεις ότι θα επιλυθεί.
    Η εκτίμηση είναι αυτό που πάντα μένει.
    Υμετέρως.
     
  2. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    εδώ καράβια χάνονται βαρκούλες αρμενίζουν.
    χαίρετε
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)


    Εγώ νομίζω ότι μιά χαρά λειτούργησαν τα εκφραστικά μου μέσα κι ότι ήμουν σαφής, σύντροφε, αλλά ας προσπαθήσω να γίνω έτι σαφέστερος (αν και δεν κατανοώ ακριβώς τί είναι αυτό που δεν κατάλαβες, ή το που βρίσκεις την όποια αντίφαση):

    Είμαι κάθετα υπέρ του διαχωρισμού των εντός και των εκτός του bdsm πραγμάτων. Και κάθετα κατά του να συγχέεται το μέσα με το έξω. Και δεν είμαι πεπεισμένος γιά το ότι δεν υπάρχει όντως σύγχυση του μέσα με το έξω, στο μυαλό κάποιων (είτε εκούσια όπως είπα, είτε ακούσια).

    Όταν λοιπόν βλέπω κάποιον να προσδίδει στον εαυτό του μεγαλείο (είτε κεφαλαιοποιώντας τις αντωνυμίες, είτε χρησιμοποιώντας πληθυντικό αντί γιά ενικό όπως είπε ο vautrin, ή με οποιονδήποτε άλλον τρόπο που δεν μπορώ ίσως να φανταστώ) και μάλιστα να θεωρητικολογεί περί αυτού και να προτείνει αυτή την πρακτική και σε άλλους, χωρίς παράλληλα επαρκώς να επιχειρηματολογεί γιά τη σκοπιμότητα ή τη χρησιμότητά της, έστω κι αν τα πράττει αυτά μέσα σ' ένα bdsm φόρουμ, εγώ αρχίζω να σκέφτομαι ότι πιθανώς τη βασιλική πορφύρα που θεωρεί ότι δικαιούται να φοράει μέσα (επειδή "σκέπτεται, αποφασίζει και ενεργεί γιά παραπάνω από έναν"), δεν την βγάζει μόλις βγαίνει από το φόρουμ, αλλά τη φοράει κι όταν πηγαίνει στη λαϊκή ν' αγοράσει ζαρζαβατικά... Ομοίως φοβάμαι ότι κάποιοι κουβαλάνε το "υ" τους κι εκτός φόρουμ κι εκτός bdsm, κι ότι εάν συναντήσουν εμένα ας πούμε -που δεν μου οφείλουν καμμιά υποταγή και κανένα σεβασμό- ψωνίζοντα κρεμμύδια κι αγγουράκια, μπορεί να μην με βλέπουν όπως είμαι, αλλά στεφανωμένο μονίμως με το "Κ", κι ας μην έχω εγώ καμμιά διάθεση να το φορώ εκτός bdsm (κι ακόμη κι εντός δεν το φορώ γιά κανέναν άλλο, παρά γιά όποιον εγώ εκάστοτε επιλέγω)...

    Δεν είναι η πρώτη φορά, σύντροφε, που βλέπω το "μέσα" (το bdsm), να ξεχειλίζει προς τα έξω, να συγχέονται δηλαδή οι πραγματικότητες: Έχουμε εδώ το "ψώνιο" να πιστεύουμε (δυστυχώς είναι ικανό το ποσοστό αυτών που το πιστεύουν) ότι το βίτσιο μας είναι όχι μόνο το υπέρτατο βίτσιο, αλλά το ύψιστο ιδανικό στις ερωτικές σχέσεις, γενικά. Οι bdsmικές σχέσεις "είναι οι πιό δυνατές, οι πιό ολοκληρωμένες, οι πιό έντονες, οι πιό ποιοτικές, μεγεθύνουν τα αισθήματα, απογειώνουν τις αισθήσεις, εξυψώνουν τους μετέχοντες σ' αυτές κατά τρόπο που κανενός άλλου είδους σχέση δεν μπορεί να το κάνει" κλπ κλπ κλπ υπέροχα... "Μπουρμπούτσαλα" λέω εγώ, και "κούνια που μας κούναγε". Με μιά λέξη, "τρίχες"...

    Κι όμως, εν πολλοίς, τα πιστεύουμε. Απέφευγα να το βλέπω ως μερικούς μήνες πριν, έβαλα και "χέρι" μάλιστα κάποια φορά στον jimboy που το έλεγε, με εγκάλεσε όμως ο extreme και μου έδειξε πως όντως τα πιστεύουμε, τα λέμε και τα γράφουμε, και είχε δίκιο. Κάπου εδώ γύρω είναι γραμμένα, όποιος ψάξει, θα τα βρει...


    Δεν είναι ποιοτικότερες οι "μέσα" σχέσεις από τις "έξω", κι αν έχουν κάποια ανωτερότητα οι Κ (δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως υπάρχει η οποιαδήποτε ανωτερότητα, ακόμη και στους καλύτερους -κατά ποιό τεκμήριο, άραγε;- Κ, είμαι σίγουρος μόνο γιά τη συμπληρωματικότητα), αυτή η ανωτερότητα μπορεί να ισχύει μόνο "μέσα", αυστηρά. Όπως κι η όποια (εάν υπάρχει τέτοιο πράγμα) "κατωτερότητα" των υ... Ε λοιπόν έχω την αίσθηση -ανακεφαλαιώνοντας- πως αυτός ο διαχωρισμός (ο περί ου ο λόγος διαχωρισμός), δεν είναι απόλυτα σαφής, πάντοτε και γιά όλους. Και θά 'πρεπε να είναι. Εκεί είναι όλος ο "καυγάς"...


    Υ.Γ.: Λέγοντας αυτά, δεν εννοώ πως όποιος χρησιμοποιεί τα κεφαλαία εδώ μέσα, είναι ντε και καλά ψώνιο ή ξιπασμένος, ή πως δεν μπορεί να ξεχωρίσει το "μέσα" απ' το "έξω". Μπορεί κάποιοι να μην είναι, και να μπορούν, θαυμάσια. Μέχρις ότου όμως μου δώσει κάποιος μιάν ικανοποιητική εξήγηση γιά τη χρησιμότητα και τη σκοπιμότητα του πράγματος, εγώ δεν μπορώ να αποφύγω το να πιθανολογώ το ψώνισμα και την ξιπασιά γιά όποιον το κάνει, και το να λέω πως σίγουρα δεν βοηθάει στο να είναι σε όλους σαφής, ο περιώνυμος "διαχωρισμός"... Όπως και το να θίγεται η αισθητική μου, γιατί όπως είπα εν παρόδω, εκτιμώ πολύ τη σεμνότητα, όταν ιδίως επιδεικνύεται από αυτούς που δεν οφείλουν να την επιδεικνύουν...

     
  4. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

    Ξανά για σου ρε ΜΜ . άντε πες τα
    Και όποιος τα κατάλαβε τα κατάλαβε
    Αυτό είναι το θέμα , εσύ μιλάς για τον εαυτό σου με κ μικρό αυτήν τη στιγμή , και εγώ το βλέπω Κ κεφαλαίο
    Η εκτίμηση κερδίζεται , δεν απαιτείται
     
  5. Jomaru

    Jomaru Guest

    Ταμπελομανια στην χωρα των προεδρων. Φιλε, αναγνωστη μην ξεχνας ο καθενας οπως αισθανεται..

    ---------- Post added at 16:42 ---------- Previous post was at 16:40 ----------

    και συμπληρωνω το μαλιστα κυριε ποτε δεν μου αρεσε, η σκλαβα κατερινα μ'εμαθε να μου αρεσει. Δεν της ζητηθηκε ποτε.
     
  6. Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)


    Aπλά και ξεκάθαρα...πραγματικά και όχι φανταστικά...σεμνά και όχι υπεροπτικά...
    Τα συγχαρητήρια και την εκτίμηση μου MindMaster 
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)


    Χαίρομαι που αυτή τη φορά τα εκφραστικά μου μέσα δεν με πρόδωσαν ως φαίνεται, κι αυτά που έγραψα ήταν απλά και ξεκάθαρα...

    Σας ευχαριστώ αμφοτέρους ιδιαίτερα, προ πάντων γιά την εκτίμηση. Δεν σας κρύβω ότι θα με βοηθήσει πολύ να αντιμετωπίσω τη νέα κατηγορία που βλέπω να με πλησιάζει με δρασκελιές, αυτήν του λαϊκισμού και της δημαγωγίας (μετά από αυτήν που πολύ πρόσφατα μου απαγγέλθηκε σε κάποιο μεσημερινάδικο -του κενόδοξου σφετεριστή του ελέγχου κυκλοφορίας στις διασταυρώσεις του ιδεοδρομίου- κι εκείνην που μου είχε παλαιότερα πάνω από μία φορά προσαφθεί -κι εδώ είναι το οξύμωρο- του σκληροπυρηνικού ελιτιστή)...


    Υπόχρεως,
    MM

     

     
  8. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

      Τα σεβη μου ΜΜ
     
  9. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

    Όταν σε αποκαλούν τη μια λαϊκιστή, δημαγωγό και τροχονόμο (*) και την άλλη ελιτιστή, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας κίνδυνος. 

    (*) Αυτή είναι κατ' εμέ και η πιο σοβαρή κατηγορία: Όλοι θα έχουν παρατηρήσει ότι όπου στέλνουν τροχονόμους, η κίνηση γίνεται από χειρότερη ως απόλυτο μπάχαλο.
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)


    Μήπως λοιπόν το "αυτόκλητος τροχονόμος" αποτελεί τελικά εύσημο, μιά και -τουλάχιστον- δεν τον έχει στείλει κανείς;

     
  11. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

    Λοιπόν.
    Έχουμε και λέμε.
    Το κείμενό σου σύντροφε είναι εδώ οπότε δεν το διαστρεβλώνω απομονώνοντας τα παραπάνω.
    Αν είναι να με θυσιάσεις για την επιστήμη πες το μου να το δεχτώ.
    Αλλά να συναινέσω πρώτα σε παρακαλώ.
    Διαδικαστικά (θα πάω και στην ουσία την οποία δυστυχώς μόνο η thaleia είχε αντιληφθεί), δεν θα μπορέσω να σε ακολουθήσω σε διαλεκτική τύπου
    «σχολιάζω τον Α επειδή λέει το Β το οποίο εγώ αρχίζω να σκέφτομαι / πιθανολογώ / φοβάμαι, κ.λ.π. ότι ομοιάζει με το Δ που κάνουν (ίσως) οι Ε,Ζ,Η,Θ και δεν συμμαζεύεται.»
    Εάν είχες ακολουθήσει παρόμοιες μεθόδους και σε άλλες σου δηλώσεις δεν αιφνιδιάζομαι που όπως λες σε είχαν χαρακτηρίσει δημαγωγό και λαϊκιστή, αν και προσωπικά τις θεωρώ βαριές εκφράσεις και θα τις απέφευγα.
    Εάν θέλεις να συζητήσουμε το συγκεκριμένο ζήτημα πολύ ευχαρίστως.
    Όλες οι υπόλοιπες υπερβατικές σου πιθανολογήσεις μπορεί να χαίρουν επιδοκιμασίας από άλλα μέλη που χαίρονται όταν τώρα καταγγέλεις ότι
    Αλλά εάν ανατρέξεις σε κάποια πρόσφατα μάλιστα νήματα θα διαπιστώσεις έκπληκτος ότι κάποια από τα ίδια άτομα είχαν επικαλεστεί τα ίδια ακριβώς λόγια (του Agitator) επιδοκιμάζοντας τα ( ! ).
    Ξύριζε λαγούς και κούρευε χελώνες δηλαδή…
    O θυμόσοφος Paralax είχε την πρόνοια να μας προειδοποιήσει αμφότερους σύντροφε για κάποια μέλη που πιθανόν κρυφτούν από πίσω σου ή μου, θυμάσαι;
    Εγώ τα κράτησα τα λόγια του…
    Για να το κλείσω λοιπόν το ζήτημα περί κεφαλαίων (το διαδικαστικό στην προκειμένη περίπτωση), όποτε θελήσεις σου παρουσιάζω τις απόψεις Μου.


    Πάμε τώρα στην ουσία επειδή όπως λέει και ο γε…όργιος «εδώ καράβια χάνονται…»

    Παρακολούθησα με καθυστέρηση, δηλαδή όχι από την αρχή αλλά μερικές μέρες αργότερα, την κατάθεση ψυχής νεαρής επίδοξης, εκκολαπτόμενης slave ονόματι katt η οποία καθ’ υπόδειξην επίδοξου Master, του Jomaru, είχε εισέλθει σε διαδικασία εκπαίδευσης εν δημοσία θέα. (Ευτυχώς).
    Από τις λεπτομερείς διηγήσεις της άρχισα να προβληματίζομαι.
    Σαν bdsmική διαδικασία την επικροτώ απολύτως.
    Σαν φορουμική κατάθεση και παραμένουσα μαρτυρία τη θεωρούσα χρήσιμη είτε προς μίμηση είτε προς αποφυγήν. (Έμενε να δείξει).
    Σαν ανθρώπινη διεργασία όμως άρχισα να έχω σοβαρούς φόβους.
    Διαφαινόταν σοβαρός ψυχαναγκασμός δίκην πειράματος επί πραγματικού υποκειμένου (άνθρωπος) και μάλιστα επί μιας νεαρής κοπέλας που κατά τη δική της μαρτυρία είχε μακρύ ψυχολογικό ιστορικό, ασαφές μεν, φανερό δε, έδειχνε να έχει ξεφύγει το πράγμα από κάποιο στοιχειώδη έλεγχο και η κοπέλα έπραττε πράξεις χωρίς τη συναίνεσή της υπό το πρίσμα της προσχώρησης στο αληθινό M/s.
    (Έχουν συμβεί και άλλα τα οποία κατατέθηκαν και δημοσίως ελαφρά τη καρδία που δεν επιθυμώ να σχολιάσω αυτή τη στιγμή.).
    Τα συμπεράσματα δικά Μου και ας Μου επιτραπεί να έχω μία κάποια στοιχειώδη – αν μη τι άλλο- εμπειρία να μπορώ να διαχωρίσω καταστάσεις.
    Χρησιμοποιώντας σαν διακριτικό πρόσχημα την ποίηση και τη άποψή μου περί κεφαλαίων και πεζών προσπάθησα να υπομνήσω και στους δύο τους την ανάγκη λογικής και συναίνεσης.
    Αυτή και είναι η ουσία, όλα δε τα υπόλοιπα είναι στην προκειμένη περίπτωση φιοριτούρες.
    Όχι, δεν θα σώσω εγώ τον κόσμο, ούτε το ζήτημα είχε να κάνει με bdsm, M/s, D/s και δεν ξέρω’ γω τι άλλο.
    Το θέμα είναι καθαρά ανθρώπινο και πάρα πολύ σοβαρό.
    Δυστυχώς, η επιδεικνυόμενη σπουδή και ευαισθησία διαφόρων μελών του φόρουμ περί εννοιών, κανόνων, κωδίκων και άλλων που πρυτανεύει στον παρόντα χώρο δεν βοήθησε στο να αντιληφθούν οι περισσότεροι το τι επρόκειτο με μαθηματική ακρίβεια να προκύψει.
    Αποτέλεσμα. (Χθεσινό).
    Η υπόθεση αυτή να τεθεί δια της «διπλωματικής οδού» υπό την γνώση της διαχείρισης όπου αφού εξετάστηκε, κρίθηκε πως το νήμα έπρεπε να αποκαθηλωθεί πάραυτα και έγιναν (όχι από εμένα φυσικά) σχετικές συστάσεις…
    Ελπίζω ότι οι συστάσεις αυτές θα διαφωτίσουν τους εμπλεκόμενους και για περαιτέρω ουσιαστική αλλαγή του τρόπου διαπραγμάτευσης της σχέσης τους…

    Αυτά.
     
  12. Paralax

    Paralax Regular Member

    Απάντηση: Χρήση κεφαλαίων γραμμάτων (Split)

    Σαν δεις στο άσπρο χιόνι το αίμα να κυλά
    σε δύο λαβωμένους κανένας δεν νικά.
    Κανένας δεν νικά.