Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

κανονες και πρωτοκολλα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 16 Μαρτίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: κανονες και πρωτοκολλα

    Aφού είναι ανόητοι!














     D)
     
  2. maiy

    maiy New Member

    syrah
    αν αυτο το γραφετε για το δικο μου post σας πληροφορω οτι ουτε τον γνωριζω τον κυριο , ουτε αχουμε ξαναμιλησει και ως εκ τουτου ουδεν "προσωπικον" υφισταται, φαινεται δε καθαρα οτι δεν προκειται περι προσωπικης αντεγκλησεως αλλα καθαρα επι του θεματος.
    οσον αφορα στο θεμα σεβασμος στην φιλοξενια ως γνησια ελληνιδα το γνωριζω πολυ καλα συνεπως παραβιαζετε ανοικτας θυρας αγαπητη.
     
  3. alkioni

    alkioni New Member

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    πιστευω οτι τα πρωτοκολλα και οι κανονες κανουν πιο ξεκαθαρη την κατασταση και βοηθουν την σκλαβα να ξερει τι να κανει σε καθε περιπτωση.
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    αγαπητη alkioni
    βασικα καλως ορισες στην κοινοτητα, αναμφιβολα βοηθανε τα πρωτοκολλα ομως οταν λεμε τα ακολουθουμε θεωρω οτι πρεπει να τα ακολουθουμε ολα κι οχι οποια μας αρεσουν
    και να τα ακολουθουμε πιστα,
    μηπως ομως ετσι χανεται η μαγια της αυθορμητης ανευ ορων παραδοσης ?
    αυτης που μας εμπνεει το απεναντι μας ατομο και γι αυτο το κανουμε?
     
  5. Pain-Inducer

    Pain-Inducer Premium Member

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    οκ τα ακολουθουμε τα πρωτοκολλα που ειναι ομος η προσωπικη γνωση του καθε κυριαρχου?
    ειναι σαν ειμαστε μεσα στα καλουπια
    ετσι χανετε η μαγεια της εξερευνησης της ανακαλυψης
    καθε μερα να βρησκουμε καινουργεια μονοπατια ανεξερευνητα
    καθε μερα και κατι αλλο κατι καινουργειο
    πως μπορουμε να εγκλοβηζουμε ολη αυτη την ομορφια πισω απο πρωτοκολλα?
    πισω απο δηθεν τροπους?
     
  6. alkioni

    alkioni New Member

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    φυσικα και πρεπει να ακολουθουνται ολα τα πρωτοκολλα και μαλιστα αυστηρα,δεν χανεται καμια μαγεια,ισα ισα που πιστευω οτι ετσι αυξανεται.Οσο για για την ανευ ορων παραδοση πιστευω οτι ετσι πετυχαινεται καλυτερα.Γιατι εαν δεν υπαρχει πρωτοκολλο τοτε υπαρχουν και καποια περιθωρια για την σκλαβα.Εγω σαν σκλαβα δεν λειτουργω με οτι με εμπνευει αλλα συμφωνα με οτι θελει ο αφεντης.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα, πως η Ms σχέση, όπως και κάθε άλλη σχέση, είναι σχέση δούναι και λαβείν.
    Πάντα μα πάντα, ιδιαίτερα όταν διαβάζω απόψεις ροζουλιές με στρασάκια, μιλούσα και μιλώ για το πως η σκλάβα ότι κάνει δεν το κάνει από αλτρουισμό.
    Ότι κάνει, το κάνει επειδή μέσα από αυτό παίρνει εκείνα που θέλει/έχει ανάγκη να πάρει.
    Αν δεν τα έπαιρνε θα ζητούσε release και θα την έκανε.
    (Δεν αναφέρομαι στο να μην παιρνει όσα χρειαζεται για κάποιο διάστημα, αλλά γενικά. Αν δεν παίρνει για κάποιους λόγους, είτε αυτοί είναι πειθαρχικοί, είτε απλά αδυναμία Του Κ. να ασκήσει άμεση εξουσία για κάποια περίοδο, τότε κάποιες μπορεί και να μείνουν και όχι απλά να παραμείνουν σκλάβες αλλά να φροντίζουν μόνες τους για την ανάπτυξη τους μέχρι να τις ξαναφέρει κοντά Του.)
    Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες "Αν ομως ο σκλαβος δεν αρκειται μονο σ'αυτο ,η στην πορεια αποκαλυφθει οτι δεν το εννοουσε ακριβως ετσι....ο αφεντης θα πρεπει ν'αρχισει να σκεφτεται και το δουναι,..." γιατί το δούναι εξ αρχής υπάρχει. Αν τώρα το δούναι από αυτο που φανταζόταν η σκλάβα πως θα΄λάμβανε είναι διαφορετικό, τότε πολλά μπορούν να συμβαίνουν.
    Θα μπορούσε να μην έχει κάνει σωστή επιλογή, πάνω στη βιασύνη της να βιώσει την υποταγή.
    Θα μπορούσε να είχε μη ρεαλιστικές αντιλήψεις περί του ποια είναι η ίδια και ποιες οι ανάγκες της.
    Θα μπορούσε απλά να αφεθεί να την παρασύρουν οι φοβίες, πανικοί, αντιστάσεις της και μέσα σε αυτοκαταστροφική κρίση να τα διαλύσει όλα.
    Και ανάλογα όπως και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό μπορούν να συμβούν και με τον Κ.
    Αλλά μια σχέση είτε το θέλουμε είτε όχι, είτε όπως λες, συνειδητά ή υποσυνείδητα δομικο στοιχειο, ειναι το δουναι και λαβειν.

    Όσον δε, αφορά τον ετεροκαθορισμό ζωής, είναι ένα βασικό στοιχείο στη λίστα με όσα μια σκλάβα επιθυμεί κι έχει ανάγκη να λάβει.
    Οπότε το να κατηγορείς μια σκλάβα για για την αποδοχή του ετεροκαθορισμού ζωής, είναι σαν να την κατηγορείς για αυτό που είναι.  
    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ εξωτερικο κεντρο ελεγχου. Χρειαζομαι καποιον να οριζει την σεξουαλικοτητα μου, τα όρια μου, τη συμπεριφορα μου.
    Αυτό προσωπικά επιθυμώ να λάβω ανάμεσα σε άλλα σε μια Ms σχέση, γι αυτό μπαίνω εξάλλου σε ανάλογη σχέση.
    Αν επιθυμώ να καθορίζω μόνη μου τα της ζωής μου, ή μέρος αυτής τότε απλά δεν μπαίνω σε Ms αλλά σε μια Ds σχέση όπου εξ αρχής καθορίζω τα σκληρά μου όρια και τα γενικότερα θέλω μου.
    Μετά..
    Πουθενά δεν λέω, δεν θα ήμουν ειλικρινής αν το έκανα, πως σώνει και καλά, πρέπει όλοι να ακολουθούν πρωτόκολλα και συγκεκριμένες συμπεριφορές.
    Αντίθετα πάντα έλεγα πως μόνο ο Κ μου μπορεί να μου καθορίσει πως, με ποιους τρόπους, πότε και αν θα έχω συγκεκριμένη συμπεριφορά, συγκεκριμένες στάσεις κ.ο.κ.
    Γιατί ο Κ. μου και όχι μόνη μου?
    Γιατί αυτό γουστάρω, αυτό χρειάζομαι. Αν ήθελα να τα ορίζω μόνη μου, δεν θα ήμουν σκλάβα αλλά κάτι άλλο.
    Κι επειδή πραγματικά δεν πιστεύω πως η σκλάβα είναι καλύτερη από την υποτακτική, ή την bottom ή την βανιλλα, αλλά απλά διαφορετική, δεν μπορώ να κατανοήσω την ανάγκη να αλλιωθεί ο ορισμός της σκλάβας, για να χωρά και όλες τις άλλες κατηγορίες.
    Αυτή ήταν και παραμένει μια από τις βασικές μου αντιρρήσεις.

    Αν σε ενοχλεί ο όρος σκλάβα, λέγε με κοκκινοσκουφίτσα, αλλά ως κοκκινοσκουφίτσα αναγκαστικά θα έχω κάποια γενικά χαρακτηριστικά κοίνά με άλλες κι αυτό θα μας κατατάσει στην κατηγορία κοκκινοσκουφίτσες. Δεν είμαστε ίδιες, η καθεμιά είναι η δική της ξεχωριστή μοναδική οντότητα, αλλά έχουμε κοινά χαρακτηριστικά, εκείνα που ορίζουν την επιθυμία/ανάγκη για επισύναψη ειδικά Ms σχέσης και όχι καποιόυ άλλου είδους αυτόνομης επί μέρους ή απόλυτα σχέσης.

    Κανείς δεν επιβάλλει τίποτα σε κανένα, καποιοι επιθυμουν αυτονομία παντου, καποιοι επιλεκτικα και καποιοι καθολου.
    Κανείς δεν αμφισβητεί το δικαίωμα σου και την βαρύτητα που δίνεις στην αυτονομία μέσα στις σχέσεις σου. Κανείς δεν σε υποχρέωσε σε κάτι διαφορετικό.
    Απλά λέμε πως κάποια άτομα δεν έχουν τις ίδιες με σένα ανάγκες και δεν επιθυμούν την αυτονομία.
    Γιατί σώνει και καλά δηλαδή θα έπρεπε όλοι να είμαστε οι ίδιοι?

    Δεν προσπαθώ να ακυρώσω κανενός τις επιλογές, ακόμη κι αυτές που ποτέ δεν κατανόησα.
    Δεν ζητώ τίποτα παραπάνω και για το Ms.
    Μπορούμε να διαλεγόμαστε, να συζητάμε, να διαφωνούμε...
    Κοίταξε όμως πόσοι και πόσες έρχονται να[ B]ακυρώσουν, να ειρωνευτούν, να σαρκάσουν, να προσβάλουν [/B] μόνο και μόνο επειδή οι ίδιοι έχουν διαφορετικές αντιλήψεις και κοσμοθεωρείες.
    Αυτό είναι που δεν κατανοώ κι αυτό είναι που πολεμώ.
     
  8. maiy

    maiy New Member

    Re: Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    μα.... δεν ειναι ομορφο να τηρεις κανονες ευγενειας
    να τηρεις ορισμενη υποτακτικη συμπεριφορα?
    να μιλας στον κυριο σου στον πληθυντικο?
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Re: Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    Για καποιες μπορει να ειναι θεμιτο,εγω παντως περα απο το οτι θα θεωρουσα οτι σε αποξενωνει αν του μιλησω στον πληθυντικο θα λαβω ειρωνικη απαντηση.Και οσον αφορα την ευγενεια αυτη φαινεται απο τη γενικοτερη συμπεριφορα και οχι απο την εφαρμογη των συγκεκριμενων τυπων.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    περί γούστου... ουδείς λόγος
     
  11. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: κανονες και πρωτοκολλα

    Συμφωνώ απόλυτα. Οι τύποι είναι ένα βοήθημα που πολλές φορές δεν είναι απαραίτητο.
     
  12. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor


    απο ποτε το πρωτοκολλο ή ενας κανονας χρηζει συζητησης ; Ποτε δεν καθησα να συζητησω κανονα.Ή Η εκαστοτε σκλαβα τον δεχοταν ετσι οπως τον ηθελα εγω ή δεν τον δεχοταν αρα δεν μπορουσε να ειναι μαζι μου.Τι να συζητησω δηλαδη και τι παραπανω να πω οταν η αλλη δηλωνει σκλαβα και πρεπει να της συμπεριφερομαι ετσι ; Πως μπορει καποιος να ονομαζεται Κυριαρχος,οταν εχοντας αναλαβει την ζωη του αλλου, δεν τηρει ο ιδιος πρωτοκολλα και κανονες ;
    Να ειμαστε λιγο σοβαροι.Εγω μιλησα για προσωπικη εμπειρια σε σχεση M/s και οχι βρεθηκαμε,πηδηχτηκαμε,εριξα/εφαγες και δυο μπατσες στον κωλο και ειμαστε bdsm ζευγαρι με M/s σχεση.
    Συγνωμη αλλα αδυνατω να κατανοησω το bdsm διαφορετικα(χωρις κανονες και πρωτοκολλα).Σεβομαι οτι καποιοι το βλεπουν αλλιως απλα εγω δεν το καταλαβαινω και σαφεστατα ποτε δεν τους εκρινα ως ανιδεους.Απλα επιτελους πρεπει να καταλαβουμε οτι το bdsm δεν ειναι αοριστο,δεν ειναι οπως διευκολυνει τον καθενα μας.Εχει κανονες ρητους και απαραβατους και εχει και πρωτοκολλα.Οταν αυτα δεν ακολουθουνται τοτε αρχιζουν προβληματα με γνωστα σε ολους αποτελεσματα