Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

κανονες και πρωτοκολλα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 16 Μαρτίου 2009.

  1. α)Τα βανιλλα ατομα δεν μπορουν να βαλουν οποιδηποτε στατους?
    Το μονο που θα μπορουσε να γινει θα ηταν να αφαιρεθει η επιλογη
    "βανιλλα" αλλα τι θα αλλαζε?
    β)Που ακριβως εχουμε φτασει?
     
  2. gaby

    gaby Guest

    @cornilios,

    α) σωστά. τα βανίλλα άτομα μπορούν να βάζουν οποιοδήποτε στάτους, το ίδιο και τα αβανίλλιαστα και έτσι, όλοι μαζί, αμέριμνα και άνετα, να βαράμε σε όλα τα ταμπλώ, με τόλμη και γοητεία, χωρίς να δίνουμε δεκάρα για την προσωπική μας ιστορία, για τις ερωτικές μας επιθυμίες, για το πού θέλουμε να πάμε, αλλά μόνο να νοιαζόμαστε για τον εντυπωσιασμό και να περνάει η μέρα με ωραίο μπλα μπλα.

    Υπάρχει ένα φόρουμ φίλε μου, που καταγίνεται με γατάκια και σκυλάκια. Πρώτος κανόνας, που υπογράφουν τα μέλη για να γραφτούνε, είναι ότι μόλις πούνε κακή κουβέντα για τα γατάκια, για τα σκυλάκια, για τους γατόφιλους και για τους σκυλόφιλους, όσο καλυμμένη και να είναι η κακή κουβέντα, θα πάνε στα τσακίδια, αυθωρεί και παραχρήμα. Σκέπτομαι να γραφτώ εκεί πέρα γιατί ναι μεν δεν θα μπορώ να μιλώ για βδσμ, θα παίρνω όμως αίσθηση βδσμ τουλάχιστον, δια της εφαπτομένης στην πειθαρχία του λόγου!

    β) φτάσαμε εδώ που φτάσαμε = δεν μπορούμε να πούμε μια κουβέντα, τους καημούς ή τις χαρές μας ή τις απορίες μας, μερικοί του χώρου και την πέφτουν δέκα πουριτανοί, ναι πουριτανοί, με την έννοια ότι δεν ανέχονται να περνάει άλλος καλά με τρόπο που δεν έχουν εγκρίνει οι ίδιοι, πάντα οι ίδιοι, πάντα με τις ίδιες αγιαστούρες, πάντα με το ίδιο λαιτ μοτίβ, που προφανώς τους έχει αποδόσει κάποιες καλές στιγμές για να το κρατάνε με τέτοια επιμονή ή που καθησυχάζει τους φόβους τους.

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους βανίλλα, το ξαναλέω.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor


    Καιρό είχα να γελάσω τόσο πολύ. Α, έχεις κέφια σήμερα. 

    +1000
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

     
  5. gaby

    gaby Guest

    Πολύ ωραία  
    Τότε δεν πας σ εκείνο το φόρουμ  

    ΥΓ. ξεφεύγεις κατά την εφαπτομένη  
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Οχι,παω, κι'ας μου βγει και σε κακο.( εκτος κι'αν προκειται για κοινοτητα φασιστων ζωοφιλων.)

    υ.γ Πιστευω οτι μπορεις να διαβαζεις πισω απ'τις γραμμες... 
     
  7. Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω ποιο είναι το ζητούμενο.
    Μια ματιά μόνο στο φόρουμ φτάνει για να καταλάβει κάποιος ότι είναι ένας
    χώρος που ασχολειτε με το βδσμ. Οι περισσότερες συζητήσεις είναι σχετικές.
    Νομίζω ότι ζητάτε από το «μέσο» κάτι που δεν μπορεί να σας το δώσει γιατί
    απλούστατα δεν το έχει. Στην περίπτωση μας φταίει το μέσο.
    Ο μόνος τρόπος να περιοριστεί αυστηρά στην θεματολογία θα ήταν τα άτομα
    που εισέρχονται να γνωρίζονται μεταξύ τους από κοντά και αυτό να είναι
    απαραίτητη προϋπόθεση για την εισαγωγή κάποιου στο φόρουμ

    Σχετικά με το φόρουμ που αναφέρεις, έχω την εντύπωση ότι οι γατοφιλοι και
    οι σκυλοφιλοι δεν έχουν καμιά διάθεση να συζητήσουν και να συνδιαλαγουν
    αλλά να αυτόεπιβεβαιωθούν και σίγουρα η διαλεκτική δεν είναι το δυνατό
    τους σημείο. Το ζητούμενο είναι να λέμε ο ένας στον άλλο πόσο σωστοί είμαστε?
    Πόσο καλά τα κάνουμε όλα? Τελικά το ζητούμενο είναι η αποδοχή? Περί αυτού
    πρόκειται? Αν κάποιος , όπως λες , δεν ανέχεται να περνάς καλά με τρόπο που
    ο ίδιος δεν εγκρίνει , τι μπορεί να σου κάνει? Χρειάζεσαι την άδεια του
    οποιουδήποτε «πουριτανού» για να περνάς καλά? Την δημόσια αποδοχή του μήπως?

    Όσο αφορά τους καημούς και τις χαρές μας καθώς και τα υπόλοιπα εσωψυχα μας,
    είναι καλύτερα να τα λέμε με τους φίλους μας από κοντά. Εδώ είναι ένα δημόσιο βήμα και
    σίγουρα υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι (ευτυχώς λέω εγώ , δυστυχώς λένε άλλοι)
    Ως δημόσιο βήμα λοιπόν ,είναι αδύνατο να έχει μια ευθυγραμμισμένη διάθεση σαν
    κι’ αυτή που ζητάτε. Υπάρχουν άλλοι που θεωρούν τις «κακές» και «αιρετικές»
    κουβέντες αφορμή για συζήτηση και όχι αφορμή για να πάνε οι «αιρετικοί» στα «τσακίδια»

    Τα κίνητρα και οι προθέσεις ενός εκαστου είναι άγνωστα και επίσης απουσιάζει
    το «πρόσωπο». Το τελευταίο το ξεχνάμε πολύ συχνά αλλά θεωρώ ότι είναι
    κορυφαίος παράγοντας. Πως θα πεις τους καημούς και τις χαρές σου σε κάποιον
    που ,για σένα, δεν διαθέτει φυσική υπόσταση? Γιατί να σε ενοχλήσουν τα σχετικά
    η άσχετα σχόλια κάποιου ο οποίος σου είναι άγνωστος?
    Για όλα αυτά αλλά και για πολλά άλλα νομίζω ότι ζητάτε από το μέσο να σας
    δώσει πράγματα που δεν διαθέτει σήμερα και δεν διέθετε ποτέ. (από ότι βλέπω
    στις συζητήσεις που έγιναν το 2006.)


    Με καλυψες απολυτα. Αυτο λεω κι εγω αλλα εσυ το λες πολυ καλυτερα απο μενα.  
     
    Last edited: 13 Απριλίου 2009
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Moderator's notification:

    Αν έχετε την καλοσύνη σεβαστείτε το θέμα του νήματος στο οποίο φιλοξενείστε, και παραμείνετε σε αυτό. Σε περίπτωση περαιτέρω ανάρτησης off-the-topic posts θα γίνει split σε νέο νήμα.