Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος underherfeet, στις 21 Οκτωβρίου 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!


    woohoo σου είπαν έτσι γιατί προφανώς δεν ήθελαν να σε στεναχωρήσουν και να σου πουν πως τελειώνοντας αν δεν έχεις κανένα γνωστό να σε «βολέψει»*, θα αναγκαστείς να ψάχνεις για ιδιαίτερα για να μην πεινάσεις.
    Και τότε κάποιος άλλος… “woohoo” θα σε βρίζει για το ότι δε φορολογείσαι (κι ας το κάνεις για να ζήσεις) ή για το ότι βολεύθηκες σε κάποιο σχολείο (προφανώς ιδιωτικό, γιατί προσλήψεις σε δημόσια σχολεία λόγω τρόϊκας δεν θα υπάρξουν), από κάποιον γνωστό σου.

    Αυτό είναι το σύστημα (και η καλή του περίπτωση μάλιστα), το οποίο σύντομα θα διαπιστώσεις.



    *όπου «βόλεμα», βάλε το να σε συστήσει σε κάποια δουλειά.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Κορνήλιε δηλώνω κομμουνιστής μεν, αιρετικός δε!
    Δεν τρέφω καμμία ντετερμινιστική αυταπάτη για νομοτελειακές επαναστάσεις που θα προκύψουν στη βάση λειτουργίας οικονομικών νόμων.
    Ναι , οραματίζομαι μια κομμουνιστική κοινωνία, αυτό για μένα σημαίνει μια κοινωνία με καταργημένη η σαφώς οριοθετειμένη την έννοια της ιδιοκτησίας, μια κοινωνία συμμετοχικής αυτοδιαχειριζόμενης, άμεσης δημοκρατίας που θα λειτουργεί αυτόνομα, που θα δημιουργεί τους θεσμούς της και την ίδια ώρα θα τους ελέγχει και θα τους ανατρέπει αν χρειάζεται.
    Αντιλαμβάνομαι ασφαλώς πως η πιθανότητα να ανιχνευτει σ' αυτή τη γωνίτσα του πλανήτη μια τέτοιου είδους κοινωνία οχι επί των ημερών μου, επι των ημερών της δέκατης γενεάς των απογόνων μου ,είναι μικρότερη απο την πιθανότητα να κατακτήσει την επόμενη πενταετια η ΑΕΚ το Τσαμπιονς Λιγκ ,αυτό όμως δεν μπορει να μου επιτρέψει να σηκώσω τα χέρια μου μοιρολατρικά προς τον Ουρανό , η μάλλον ρεαλιστικότερα προς Γερμανία μεριά και να ελπίζω στην φιλευσπλαχνία του χερ Σόϊμπλε να μην με αφήσει άνεργο αλλά να μου κάνει την χάρη να δουλεύω 60 ώρες την εβδομάδα μόνο και μόνο για να μαζεύει λεφτά ο εδώ τοποτηρητής του ωστε να του ξεπληρώσω την "βοήθεια" που μου έδωσε ,αυτός και δέκα γενιές προγόνων του, γιατί αυτή είναι η κοινωνία που έρχεται, αν δεν "επαναστατήσουμε".

    Αν αυτή η προοπτική συμφωνείς πως δεν προσομοιάζει με την "αναπτυγμένη αστική δημοκρατία" που εσύ ονειρεύεσαι, Κορνήλιε, (τι ακριβώς συνιστά αυτή είναι ενδιαφέρον να κουβεντιάσουμε κάποια στιγμή)
    , τότε είμαστε σύντροφοι στον αγώνα να αποτρέψουμε την συνέχιση της πολιτικής του μνημονίου και της
    μετατροπής της πατρίδας σε Γερμανική αποικία.
    Ας πετύχουμε αυτό πρώτα, και μετά χωρίζουν , αν χρειαστει οι δρόμοι μας.
     
  3. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Άσχετα με το γεγονός ότι το να γίνω καθηγητής δεν ήταν ποτε ο στόχος μου.

    Όσο υπάρχει άλλη λύση, δεν πρόκειται ποτε να κάτσω σε γραφείο καθηγητή είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό!
     
  4. sw

    sw

    Re: Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    στριφτο προς τα οικολογικα.
    ...μεγαλες προοπτικες!
    Ενας δικος μου συμμαθητης (που σπουδασε φυσικος) το εκανε (τοτε) και εδω και πολλα χρονια ασχολειται δημιουργικοτατα σε ερευνητικα και εφαρμοσμενα προγραμματα στο
    http://www.cres.gr/kape/index.htm
    Εχει μελλον αυτο!

    Δες το!

    Γι ργος
     
  5. Re: Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Ατυχώς, αυτό δε σε κάνει λιγότερο κομμουνιστή μεν , ουτε νομοτελιακά καλύτερο ως κομμουνιστή δε!
    Και ο Πολ Ποτ αιρετικός κομμουνιστης δήλωνε χωρίς να θέλω να πω οτι περαν του οτι ειστε και οι δυο κομμουνιστές και αιρετικοί έχετε κάτι αλλο κοινό  

    Κατα τον Ρουσο . ο πρώτος ανθρωπος που περιεφραξε ένα κομμάτι γης και ειπε στους αλλους οτι είναι δικό του και οι αλλοι τον πιστεψαν , είναι ο ιδρυτης του ανθρώπινου πολιτισμού.
    Κατα τα άλλα είναι απαραίτητο να επισημανω οτι στο συγχρονο αστικό περιβάλον δεν μπορεί να υπάρξει άμεση δημοκρατία;
    Το γεγονός οτι "οραματίζεσαι" θα μου χρειαστεί παρακάτω
    Καταλαβαίνεις ασφαλώς και ο ίδιος πως αυτός ο λόγος δεν είναι πολιτικός , κατα τη γνώμη μου εχει θρησκευτική βάση. Ο vautrin σε ενα ποστ πρίν λιγες μερες (βαριέμαι τωρα να το ψάχνω) ειχε γράψει στο περίπου πως παρόλο που κομουνισμός απέτυχε πάντου το όραμα είναι ζωντανο μεσα του και εξακολουθεί να το πιστεύει. Η πίστη σε κάτι που κατα βάθος ξέρεις ότι δεν θα γίνει ποτε-δεν λειτουργησε-δεν βγήκε σε καλό, δεν μπορεί να είναι πολιτική εξ ου και αυτο το κάτι το "οραματίζεσαι" ως κάτι που δεν εχεις δει ουτε εσυ ούτε κανείς άλλος και κατά ομολογία σου δεν ελπίζεις να δείς, κι ωστόσο το πιστεύεις βαθιά . Σου θυμίζει κάποιου είδους πίστη όλο αυτό; Εμένα ναι
    Συμφωνώ ότι δεν δεν προσομοιάζει με την "αναπτυγμένη αστική δημοκρατία" που θέλω. Το πρόβλημα ειναι πως ουτε κι εσυ μου λες τι σημαίνει σε πρακτικό επίπεδο αυτο το "επαναστατήσουμε" Τωρα στις εκλογές ας πουμε πως λες να εκφραστει; Γιατί δεν μιλάτε καθαρά; Ενα αλλο μέλος πρότεινε ενα νεο σχηματισμό. Εσύ τι έχεις να προτήνεις. Καταλαβαίνεις πως υπο τις παρούσες συνθήκες συνθηματολογικός λόγος η λογος που απευθύνεται στο θυμικό καθώς και οι αοριστίες δεν με βοηθούν και ουτε θέλω να τ ακούω.
    Τώρα καταλαβαίνω γιατί όταν στα πολιτικά θέματα εδω μεσα αλωνίζουν φασίστες, εννιοτε ασχημονόντας ,απεμεινα μόνος μου ως αντίλογος. Προσεξτε όμως διότι αν και όταν πετύχετε τους "κοινούς σας στοχους" μετα ο επόμενος στόχος ,εκτός απο μένα, θα είστε και εσεις.  Θεωρητικά σχήματα θα μου πεις και υπερβολές για τα μέτρα του φόρουμ ,συμφωνώ ,αλλα αν κάνεις τις απαραίτητες ιστορικές αναγογές θα δείς πως και στην προσφατη ιστορία τετοια γεγονότα είναι πολύ συχνά.
    Αν εχουμε μικρες διαφορές μπορούμε να τα βρούμε , αν όμως θελω αλλη κοινωνία εγώ και αλλη εσύ ποιό είναι το σημείο συναντησης; Ο κοινός εχθρός; Εξήγησα παραπάνω που οδηγεί αυτη η λογική
    Μη λες μεγάλα λόγια...!
     
    Last edited: 22 Μαρτίου 2012
  6. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Κορνήλιε, κανεις αυτό το forum καλύτερο.
     
  7. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Πράγματι.
    Είναι καθαρά θέμα status.

    Οικονομολόγος δεν είμαι,
    οπότε αναγκαστικά εφόσον μπλέχτηκα σε οικονομικής αποχρώσεως κουβέντα
    πρέπει να γίνω προπέτης.
    Τουτέστιν, εσύ σαν οικονομολόγος (και όχι μόνο…)
    οφείλεις να καταδείξεις τις ευεργετικές συνέπειες
    του νεοφιλελευθερισμού και της οικονομίας των αγορών
    σε τούτο ‘δω το όνειρο που ζούμε (άχου και μη με ξυπνάτεε! ),
    παρεκτός και φρονείς ότι και γι’ αυτό φταίει ο Κέϋνς.
    Όταν με πείσεις περί του λόγου σου το αληθές
    σου υπόσχομαιι να σου φέρω σιμπαριασμένο τον Βαρουφάκη
    στα τέσσερα να τον στραπονάρεις.

    Σε αντιδιαστολή με το κακό, το οποίο το κρίνουμε εκ του αποτελέσματος,
    το οποιοδήποτε καλό δεν βρίσκεται προκαταβολικά,
    παρά μόνο στοχεύεται και γίνεται προσπάθεια να επιτευχθεί.

    Μια καλή αρχή είναι οπωσδήποτε να δρομολογηθούν δράσεις
    σε αντίθετες κατευθύνσεις από τις μέχρι τώρα που μας ταλαιπώρησαν.
    Για παράδειγμα, να αποφασίσει ο νεοέλληνας να χειραφετηθεί
    στέλνοντας τους παλαιοπολιτικούς είτε φυλακή είτε σπίτι τους.

    Μια δεύτερη αλλαγή δέον όπως είναι η αλλαγή νοοτροπίας
    ακόμα και σε παρωχημένους κοινωνικοπολιτικούς προσδιορισμούς,
    σαν του κομμουνιστή που ανέφερες για παράδειγμα.
    Είναι αντικείμενο ολάκερου συμποσίου, αλλά επιγραμματικά μιλώντας,
    δεν ξέρω κατά πόσο είσαι σε θέση να προσδιορίσεις με σαφήνεια σήμερα έναν σοσιαλιστή,
    έναν χριστιανοδημοκράτη, έναν κομμουνιστή*
    ή ακόμα-ακόμα και έναν από εκείνους που αποκαλούνται (νέο) φιλελεύθεροι.
    Τοιούτου φυράματος ονοματοδοσίες έχουν προ πολλού καταπέσει
    στο επίπεδο του φερετζέ πίσω από τον οποίο κρύβονται αλλότριες σκοπιμότητες, συνήθως πονηρές.

    Οπότε περνάμε σε μια τρίτη κατά σειρά πρόσληψη του κατ’ εσέ «καλού»,
    ίσως και τη σημαντικότερη,
    που δεν είναι άλλη από το να κατανοήσουν οι μάζες
    { βλέπεις πως λανσάρω το καθοδηγητικό μου ταμπεραμέντο, ε; }
    ότι ο προφανέστερος όλων των διαχωρισμών στη σημερινή Ελλάδα
    είναι εκείνος που ξεχωρίζει δύο κυρίως πόλους.
    Αυτόν ενός αλλληλοδιαπλεκόμενου συστήματος προνομιούχων
    που απαρτίζεται από οικονομικούς ολιγάρχες, εξωνημένους πολιτικάντηδες της καρπαζιάς
    και ένα ευρύτερο υπερσύνολο – αυλή ευνοούμενων λούμπεν υπερ-προλετάριων
    (συνδικάλες της καλοπέρασης / προστατευόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι-κλαδικά κομματικά στελέχη
    / σκανδαλωδώς ευνοημένοι επιδοτούμενοι τυφλοί που βλέπουν και ανάπηροι που κάνουν πρωταθλητισμό
    / αλληλοκαλυπτόμενα τσιράκια – ποντίκια του συστήματος που τα παίρνουν από εκατό μεριές
    και χτυπάει εκ περιτροπής κάρτα στην υπηρεσία ένας για άλλους τριάντα,
    / ψιλοαβανταδόρους, κλακαδόρους, λακεδοκόλακες του ευρύτερου ιδιωτικού τομέα κ.λ.π.),
    το οποίο υπερ- σύνολο αποτελεί ταυτόχρονα το άλλοθι των προηγούμενων δύο συνομοταξιών
    (ολιγαρχών και πολιτικάντηδων), παρασιτεί σε βάρος του υπόλοιπου μεγαλύτερου τμήματος του λαού
    που δεν έχει τέτοιου είδους εύνοιες και κονέ (ο δεύτερος πόλος που λέγαμε)
    και παράλληλα δίνει νόημα στην παγκάλειο ρήση « Μαζί τα φάγαμε»
    παίρνοντας στο λαιμό του τους πολλούς, που το μόνο που έχουν φάει "μαζί" είναι ένα αρχίδι.

    Παραταύτα όμως οι πολλοί μη προνομιούχοι
    συγχέονται σκοπίμως και συστηματικώς απο τις μαύρες φάρες των προνομιούχων,
    έτσι ώστε να δίνεται η γενική εντύπωση
    πως όλοι οι Έλληνες αξίζουν το σέσσιον που μας κάνουνε.

    Αν τούτοι οι πολλοί που την πληρώνουν χωρίς να έχουν φταίξει,
    παρά μόνο επειδή ανέχονται τους υπόλοιπους λιγότερους,
    αποκτήσουν ταξική συνείδηση της θέσης τους και αποφασίσουν να χειραφετηθούν και να δράσουν,
    τα πράγματα θα απλοποιηθούν δραματικά.


    Για αρχή, νομίζω ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο προς αναζήτηση του «καλού».



    (*)
    Ενδεικτικά θα σου αναφέρω
    πως αν με ρωτήσεις ποιόν από τους δυό
    έχω καταχωρίσει βαθύτερα εντός της συνείδησής μου
    ως πιό κομμουνιστή,
    τον Βλαδίμηρο ή τον Κολοζώφ,
    θα σου απαντήσω αβίαστα,
    τον Μήτσο τον Κωστόπουλο.
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2012
  8. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    "αν δεν υπηρχε το χρημα,θα ειμασταν ολοι πλουσιοι"
     
  9. sw

    sw

    Ο κοινωνικός μυθριδατισμός
    22-10-2010
    'Μιθριδατισμός', για όσους το έχουν ξεχάσει, λέγεται η πρακτική της απόκτησης ανοσίας απέναντι σε κάποιο δηλητήριο, μέσω της βαθμιαίας χορήγησής του σε μικρές και μη θανατηφόρες δόσεις. Ο όρος προέρχεται από τον βασιλιά του Πόντου, Μιθριδάτη, ο οποίος και εφάρμοσε τη μέθοδο, φοβούμενος μη τυχόν τον δηλητηριάσουν άλλοι. Κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και στην ελληνική κοινωνία με τη διαφορά ότι η χορήγηση του δηλητηρίου, δεν γίνεται με ιδία βούληση του πολίτη αλλά παίρνει την καταναγκαστική ενέσιμη μορφή από τους κυβερνώντες «ιατρούς», οι οποίοι την εισάγουν συστηματικά, τακτικά και μεθοδικά στο κοινωνικό σώμα. Το δηλητήριο στην περίπτωση αυτή, είναι η γενικευμένη διαφθορά που χορηγείται κατά δόσεις. Η βαθμιαία δοσολογία είναι η ανάδυση των κάθε λογής σκανδάλων, σε καθημερινή σχεδόν βάση. Η ανοσία, δεν είναι άλλη από την πλήρη απαξίωση των πολιτικών θεσμών, με τελικό αποτέλεσμα την πολιτική απάθεια μεγάλου τμήματος των πολιτών.
    Κάποτε το σκάνδαλο του Κοσκωτά δημιούργησε σεισμό. Σήμερα, θα χρειαζόντουσαν 40 Κοσκωτάδες για να ιδρώσει κανενός μας το αυτί. Η φράση «όλοι το ίδιο είναι» κυριαρχεί. Λίγο η Ζίμενς, λίγο το Βατοπέδι (μεταξύ πολλών άλλων) και ο κύβος ερρίφθη. Η αδιαφορία είναι πλέον γενική. Ειδικότερα από τους νέους ανθρώπους, που βιώνουν την αβεβαιότητα και το άγχος για το μέλλον τους, η αδιαφορία συνοδεύεται και από την απόλυτη απαξία και την αποστροφή για την πολιτική σήμερα.
    Η αποχή από τις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογικές διαδικασίες θα είναι απλώς ένα από τα πολλά συμπτώματα της νόσου. Άλλωστε σε λίγο, μια σημαντική μερίδα του πληθυσμού μας δεν θα γνωρίζει καν το όνομα του εκάστοτε πρωθυπουργού. Δεν θα ενδιαφέρεται. Και ίσως αυτό να ήταν και το ζητούμενο εξαρχής. Ποιος ξέρει;
    Τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε την έλευση του οδυνηρού τέλους; Για να ξαναγίνουμε «πολιτικά ζώα», με την Αριστοτελική σημασία της έκφρασης; Θα παραμείνουμε απαθείς, ιδεολογικά ανάπηροι, εξοικειωμένοι με το δηλητήριο της διαφθοράς και του πελατειακού συστήματος ή θα αφυπνιστούμε ως πολίτες συμμετέχοντας ενεργά στην πολιτική ζωή του τόπου μας στέλνοντας ένα μήνυμα στους ανακυκλωμένους και πολλαπλά φθαρμένους επαγγελματίες της πολιτικής, που με περισσή αλαζονεία ξαναζητούν την ψήφο μας;

    Αθανασάκης Αντώνης
    εκπαιδευτικός

    ...χμμμμ!


    Γι ργος
     
  10. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Για ρίξτε μια ματιά εδώ για να δείτε τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα του γκάλοπ για τις εκλογές ....

    www.capital.gr - Κεφάλαιο στην ενημέρωση
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Προφανως ο προσδιορισμός "κομμουνιστης" ενεργοποιεί κάποια αμυντικα ανακλαστικά μέσα σου.
    Κατανοητό, εξ άλλου ούτε γω είμαι ευτυχής με την πορεία και την κατάληξη των κοινωνιών που προσπάθησαν να θεσμισθουν και να υπάρξουν έχοντας σαν μπούσουλα τον Μαρξ, τον Λένιν η τον Μαο
    Κατέληξαν γραφειοκρατικές ολιγαρχικές δικτατορίες που τελικά το μόνο που καταφεραν ήταν να δυσφημίσουν την κομμουνιστική αντίληψη για τον κόσμο, για την κοινωνία που κατά την γνώμη μου πρέπει να είναι άρρηκτα δεμένη με την δημοκρατία και να δημιουργήσουν ανακλαστικά σαν τα δικά σου.
    η και πολύ χειρότερα.



    Ας μην ανοίξουμε τώρα κουβέντα περί πολιτισμού, θα πλατειάσουμε πολύ..
    Αμεση δημοκρατία ασφαλώς είναι δύσκολο να υπάρξει, με την μορφή που υπήρξε στην πόλιν των Αθηνών του 4ου-5ου πΧ αιώνα ,από την άλλη όμως η σύγχρονη αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι φανερό πως έρχεται σε αντίφαση με την ίδια την φύση του άναρχου, καννιβαλικού καπιταλισμού ,είναι στην πραγματικότητα μια ψευδο-δημοκρατική ολιγαρχία που δεν διστάζει όταν το απαιτούν οι περιστάσεις να απεκδυθεί τον "δημοκρατικό" μανδύα και να εμφανίσει τον αυταρχικό ,κατασταλτικό χαρακτήρα του.

    Η κινητήρια δύναμη της ανθρώπινης δημιουργίας είναι το φαντασιακό Κορνήλιε.Το ίδιο ισχύει και για σένα , η "αναπτυγμένη αστική δημοκρατία" που θέλεις υπάρχει στο φαντασιακό σου,είναι κάτι που θέλεις να φτιάξεις.
    Νομίζω πως με δοσμένη την σημερινή πραγματικότητα ,την κυριαρχία δηλαδή της "ανάπτυξης" για την ανάπτυξη, του άκρατου νεοφιλελευθερισμου χωρις τις Κεύνσιανες ασφαλιστικές δικλείδες, οι δικές σου πιθανότητες δεν είναι πολύ περισσότερες απο τις δικές μου.
    Αν θεωρείς οτι μιλάω λοιπόν εγώ σε θρησκευτική βάση ,το ίδιο κάνεις και συ.


    Αυτό που έχω να προτείνω είναι να μην ψηφιστούν οι μνημονιακές συνιστώσες ωστε να ανατραπεί η σημερινη δοσιλογική συμμαχία.
    Από κει και πέρα ειναι προφανές πως για να κυβερνηθεί το καράβι θα πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί ανάλογα με τον καινούργιο συσχετισμό δυνάμεων.
    Σιγουράκι δεν έχω, θα πρέπει να πάρουμε τα ρίσκα μας.

    Βρε Κορνήλιε, εσένα ζήτησα για σύμμαχο για να φύγουν οι βενιζελοσαμαράδες, οχι τους φασίστες,
    μην προβοκάρεις σε παρακαλώ, είναι κρίμα!
     
  12. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ξεσηκωθείτε, οργανωθείτε, α-ντι-στα-θει-τε!!!

    Αυτο δεν σε προβληματίζει ως κομμουνιστή; Εσείς οι κομμουνιστές που μεγαλώσατε στην δυση δεν 'εχετε καταλάβει οτι ο κομμουνισμός , σε διάφορες εκφανσεις του , κυβερνησε την μισή γη κατα την διάρκεια του 20 αιώνα. Με προβληματίζει το γεγονός πως πέρα απο τα επιμέρους , τα συνολικά αποτελέσματα ήταν απο άσχημα εως φρικτά. Αυτό γινόταν κάθε φορά ανεξάρτητα απο την εκδοχή του κομμουνισμού που διάλεγαν να ακολουθήσουν. Ηταν όλοι κακοί ανάξιοι και κακών προθέσεων κομμουνιστές; Μήπως φταίει η θεωρία; Μήπως δεν είναι συμβατη με αυτό που είναι ο άνθρωπος;
    Επομένως κανενα αντανακλαστικό δεν ενεργοποιεί, δεν πιστεύω οτι πιστεύω επειδη το πιστευε και ο πατέρας μου η ο καθηγητής μου η δεν ξέρω ποιός , έχω πιστεψει στον κομμουνισμό παλιότερα ,δεν έχω καμιά ιδεοληψία αλλά δεν μπορώ να πιστεύω κατι που έχω δει κατ επαναληψη οτι δεν λειτουργεί. Το να "πιστευω" απλα εμένα δεν μου φτάνει , θέλω ερωτώ και να καταλαβαίνω ,οσο τελος πάντων μου επιτρέπει το μυαλό μου να καταλαβαίνω (εστω αυτό το λίγο)

    ΕΕΕ!!!! Οχι κι έτσι! Δεν υπάρχει μόνο στο φαντασιακό μου. Στην δύση είδαμε πως η αστική δημοκρατία ειναι το μοναδικό πολιτευμα που έδωσε στους ανθρώπους τοση ελευθερια κίνησης και έκφρασης παρεχοντας ταυτοχρονα αξιοπρεπεστατο επίπεδο διαβίωσης για τους απλούς και μη προνομιούχους ανθρώπους. Σε πολλες χωρες μαλιστα ακόμα και σε περιοδους καπιταλιστικής κρίσης το επίπεδο των κοινωνικών παροχών παραμένει υψηλότατο. Μην τα θεωρείς δεδομένα αυτά διότι στην ίστορία δεν είχαν ξαναγίνει σε τόσο μεγάλη έκταση και σε τόσο μεγάλες κοινωνίες. Δεν είναι κατι που πιστεύω , ειναι κατι που όλοι έχουμε δει. Φυσικά έχει και σκαμπανεβάσματα και αδυναμίες και επίσης δημιουργει αδικίες (μην τα γράψεις , τα ξέρω) αλλα πάντως λιγότερες απο οποιοδήποτε αλλο πολιτευμα εχουν εφαρμόσει οι κοινωνίες. Δεν ειναι λοιπόν ένα θρησκευτικό πιστεύω απο την πλευρά μου αλλα κατι που καπου υπάρχει η έχει υπάρξει στο παρελθόν και το εχω δει. Τα παραδείγματα πολλα , ας μην αραδιάζουμε τωρα χωρες.
    Απο μένα δεν θα ψηφιστούν αλλα όχι επειδή είναι "μνημονιακές" Εχω πολύ σοβαρότερους λόγους να μην τους ψυφίσω.
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2012
Thread Status:
Not open for further replies.