Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ορθολογιστικά vs συναισθηματικά

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Noardos, στις 30 Ιουλίου 2012.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: ορθολογιστικά vs συναισθηματικά

    Χμμμμ... γατί, εσύ δεν έχεις ανάγκη να διαβάσεις Κλαούζεβιτς...  
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: ορθολογιστικά vs συναισθηματικά

    Θα πω μόνο κατι γιατι νυσταζω.

    Είναι φορές που αν δεν παραμεριστεί η Λογική η υποτακτικότητα είναι αδυνατον να εκφραστει ή ακόμα και να υπάρξει.

    Αυτό δεν σημαίνει πως γενικά είναι ασύμβατη με την υποτακτική ψυχοσύνθεση στους υπόλοιπους τομεις.

    Καλή σας νύχτα  
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: ορθολογιστικά vs συναισθηματικά

    Αστειεύεσαι; Φυσικά και είναι συναίσθημα. Στεγνός Πρώσσος στρατιωτικός και φιλόσοφος, θεωρητικός του πολέμου, με τίτλο και ευπαθή υγεία; Άσε πώς γίνομαι όταν το σκέπτομαι   λολ

    Με λίγα λόγια για το θέμα, νομίζω ότι η ώριμη υποτακτική δεν δίνει μια για τη λογική και εφόσον βρίσκεται σε ασφαλές συναισθηματικά περιβάλλον λειτουργεί κυρίως με τη διαίσθηση και το συναίσθημα, γιατί το θέλει έτσι και ζει ολοκληρωμένα με αυτόν τον τρόπο, όχι επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Απλά, όταν κάνει αλλιώς μένει λειψή.

    Εγώ πάντως, στην έξω ζωή μου, σκέπτομαι λογικά με κριτήριο πάντα τον ανθρώπινο παράγοντα. Αυτό κάνει μερικούς άλλους γύρω μου να μην παραδέχονται τη λογική μου. Αναγκάζομαι να δώσω σφαλιάρες τότε...  

    Μην ξεχνάμε ότι κατά μία έννοια, ο σαδισμός είναι η βία της λογικής, χώρια την απαλή αίσθηση ταπείνωσης όταν της υποδεικνύεται, αφ' υψηλού, ο "λογικός δρόμος", οπότε είναι φυσικό μια υποτακτική που θέλει να το ζήσει να αφήνει, ασυναίσθητα, το πεδίο της λογικής στον Κύριό της.
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: ορθολογιστικά vs συναισθηματικά

    Χμμμμμ.......νομιζω το καταλαβα..... 
     
  5. Απάντηση: ορθολογιστικά vs συναισθηματικά

    Nαι είναι εφικτό. Δύσκολο μεν αλλα εφικτό δε. Διοτι αν δεν μπει στη διαδικασία αυτη να μάθει να λειτουργεί έτσι και να το προσπαθήσει, θα τρώει συνεχώς τα μούτρα του.
    Ο συναισθηματισμός, η ρομαντισμός μπορεί να υπάρχει σε μεγαλύτερα ίσως ποσοστά αλλα αυτό δεν θα πρέπει να το αφήσει να σταθει εμπόδιο στην επιβίωση και την καθημερινή του διαβίωση.
    Ενα υποτακτικό άτομο δυσκολεύεται να πάρει την απόφαση της λογικής όταν απέναντι από αυτή υπάρχει το συναίσθημα και είθιστε προς αυτό να γέρνει.. αλλά το να το πετύχει είναι θέμα δουλειάς με τον εαυτό του. Αναγνώρισης του προβλήματος και προσπάθεια επίλυσής του.  
     
  6. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν πραγματικά περίμενες απάντηση σε αυτή την ερώτηση.
    Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ,αλλά οδηγούμαι να υποθέσω πως έπεται...συνέχεια ?