Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 18 Μαρτίου 2009.

  1. DiDi

    DiDi Regular Member

    Νομίζω πως αν κάτσεις να μιλήσεις μαζί μου.. μόνο τα αρνητικά του φόρουμ θα σου πω παρά τα θετικά..

    Οπότε καλύτερα είναι να σε κατατοπίσουν οι Κυρίες που είναι Κυρίαρχες amixanos παρά εγώ!
     
  2. amixanos

    amixanos New Member

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    ευχαριστώ...
    άλλωστε έχεις δίκιο!!!
    τι slave είμαι αν δεν ακούω μόνο αυτές!!!
    kisses
     
  3. 4you

    4you Regular Member

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    Μετα τα 18, να εχει ωριμασει το ατομο, να ξερει οτι θελει κατι τετοιο, εγω νομιζω μετα τα 20 αρχισα να ασχολουμαι, με το ιντερνετ, πρην δεν ηξερα καν την υπαρξη ερωτικων παιχνιδιων και οτι το δεσιμο ειναι και σαν ερωτικο παιχνιδι και οχι τιμωρια εγκληματιων.
     
  4. liontari12345

    liontari12345 New Member

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    ειμαι στα 27 και αρχισα απο τα 25...εχοντας οριμασει σεξουαλικα
     
  5. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    θα συμφωνήσω με το 25 και θα έβαζα ως προϋπόθεση την ικανότητα του ατόμου να επιβιώσει μόνο του.
     
  6. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    Πολυ δυσκολη ερωτηση οσο αφορα την ηλικια, γιατι δυσκολος ειναι και ο διαχωρισμος μεταξυ bdsm και D/s σχεσεων. Το σιγουρο ειναι και τα δυο προαγουνται απο τα ενστικτα ενος ατομου. Ο Κυριαρχικος η υποταχτικος χαρακτηρας φαινεται απο πολυ μικρη ηλικια. Η εξωτερικευσι εκεινων των ενστικτων που μας οδηγουν ενεργα, ειναι θεμα ευκαιριων. Ομως καλο θα ηταν ο γονικος ελενγχος να γινεται πιο χαλαρος πανω απο 18, τοσο για την ενδυναμωσι του σωματος, αλλα και για πνευματικη καλλιεργεια των γονιων προς τα παιδια τους, που θα εχη προκυψη σταδιακα απο την πιο μικροτερη τους ηλικια. Ειναι πολυ δυσκολο να επεξηγηση κανεις σε ενα ατομο που ακομα δεν εχη φταση σε οργασμο η "χυση" η εκσπερματωση, τι ειναι ηδονη και τι ειναι ικανοποιησι απο σεξουαλικη δραστηριοτητα. Μην ξεχναμε οτι ολοι εντασομαστε στο bdsm σταδιακα, διαδοχικα. Μια σφαλιαριτσα στα κολομερια που μπορη να δωση η να παρη ενα ατομο 18 χρονων ισως να θεωρειτε kinky η επιπροσθετο, αλλα οχι bdsm enhancement η roleplay.
     
  7. sado81

    sado81 Regular Member

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    Eμένα οι φαντασιώσεις γύρω από τo bdsm ξεκίνησαν στα 15, όταν είδα ένα έργο που κατά τα άλλα νορμάλ αλλά έδειξε μια σκηνή που μου έμεινε χαραγμένη για πάρα πολλά χρόνια στο μυαλό και από τότε άρχισα να ψάχνομαι γύρω από το bdsm. H σκηνή έδειχνε ουσιαστικά τo βασανισμό ενός άνδρα σε ένα μποντρούμι στα πλαίσια ανάκρισης όπου τον είχαν δέσει σε ένα κρεβάτι με κλίση και με ένα χωνί στο στόμα ο βασανιστής τον ανάγκαζε να πίνει κρασί νομίζω ή νερό μέχρι να ομολογήσει. Το όλο σκηνικό με ερέθισε απίστευτα, και ιδίως η ανωτερότητα του βασανιστή όπου διέκοπτε για λίγο το βασανιστήριο για να μπορέσει να καταπιεί όλα τα υγρά το θύμα, έδινε την ευκαιρία για ομολογία και συνέχιζε αν δεν έπαιρνε ικανοποιητική απάντηση, συνέχιζε παρά τη αγωνία και ανησυχία του θύματος. Φαντάσου ακόμα και σήμερα δεν μπόρεσα να βρω ποια ήταν αυτή η ταινία. Αυτή η σκηνή μου έμεινε χαραγμένη για πολλά χρόνια, όπου φανταζόμουν το εαυτό μου ως κυρίαρχο στο όλο σκηνικό και ουσιαστικά ήταν το έναυσμα για να αρχίσω να ασχολούμαι με το χώρο του bdsm. Ήθελα πάρα πολύ αν είμαι ο Κυρίαρχος σε ένα παρόμοιο σκηνικό, αλλά δεν μπορούσα να βρω ο θάρρος διότι το θεωρούσα κάτι extreme. Έψαχνα ώρες για αυτό το είδος βασανιστηρίου, συλλέγοντας πληροφορίες, έχοντας παράλληλα από τα 23 εμπειρίες bdsm, χωρίς όμως να έχω αναφέρει τη κρυφή μου φαντασίωση πουθενά. Μετά από 10 ολόκληρα χρόνια στα 25 είχα την ευκαιρία να πραγματοποιήσω ακριβώς μια αντίστοιχη bdsm session ως submissive με μια επαγγελματία Μistress στην Αγγλία, δηλαδή εγώ ο ίδιος να δεχτώ το είδος αυτό του extreme water torture. H αγωνία μου ήταν μεγάλη και ένοιωθα παράλληλα ένα φόβο περίεργο εκστατικό, αλλά στο τέλος η απόλαυση και εμπειρία που πήρα ήταν τεράστια (η ψυχολογία μου για μήνες ήταν τελείως διαφορετική σαν να έφυγε ένα βάρος από πάνω μου). Ενώ στα υπόλοιπα ήμουν ο Κυρίαρχος σε αυτό το bdsm ήθελα να είμαι ο υποτακτικός, στη συνέχεια είχα σχέση με μια submissive, όπου το εκτέλεσα ως κυρίαρχος πλέον ολοκληρώνοντας πλέον την ιδιοσυγκρασία μου στο χώρο του bdsm
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2010
  8. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    18+ σίγουρα
     
  9. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Θα πείτε νωρίς το θυμήθηκα - ένα χρόνο μετά το άνοιγμα του thread - αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι:

    Κατ' αρχάς εξαρτάται τι εννοούμε με το "ξεκινάω το bdsm". Είμαστε συνειδητά μέρος μιας αμφίδρομης σχέσης κυριαρχίας/υποταγής ή κάνουμε κανένα δεσιματάκι (απλό κιόλας να μην σπαταλάμε χρόνο), ρίχνουμε και κανένα χαστουκάκι και καμιά βουρδουλίτσα και μετά την υπόλοιπη ώρα αναλωνόμαστε στα "βανιλλοειδή" και επιπλέον την βλέπουμε "αρχιερείς του bdsm";

    Αν δεχθούμε ότι η Κυριαρχία και η Υποταγή αποτελεί ένα είδος σχέσης όπου ο "από πάνω" ελέγχει τα συναισθήματα και την θέληση του "από κάτω" με βάση κάποιους κανόνες τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν χρονικά στα 18, 20, 25 κλπ., αλλά επηρεάζονται από τη ωριμότητά μας και τις συνθήκες που υπάρχουν για να δημιουργηθεί μια τέτοια σχέση. Για απλές καταστάσεις (δεσιματάκια κλπ.) ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει και ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε θύματα.
     
  10. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    Απ τα 15 μπορεί να ξεκινήσει ?
    Ακόμα καλύτερα
    Τι θα πει να ωριμάσει ?.Το βδσμ είναι επικίνδυνο όσο και το συμβατικό σεξ, όλα τρόπο χρειάζονται
    Κανένας δεν ξεκίνα από τα δύσκολα , σίγα σίγα όλα μαθένονται
    Εγώ με το ξεκίνημα της σεξουαλικής μου ζωής αν δεν έβριζα και δεν χτυπούσα , δεν λειτουργούσα
    Αυτό δεν είναι σαδισμός δηλαδή ?
    Απ τα 14 το λοιπόν , και πολύ άργησα
    Έπρεπε να ασχοληθώ πριν ακόμα αρχίσει να με σηκώνετε
    Ένα άθλημα που έκανα , αντί για ποδόσφαιρο και διάφορα άλλα , που προτιμούσε η μάζα του κόσμου , εγώ επέλεξα στον χώρο της δύναμης
    Πήρα πρωτάθλημα Ελλάδος και πάλεψα στο εξωτερικό στα 18 μου
    Με αρκετές διακρίσεις , πηγαίνοντας στο νοσοκομείο , και στέλνοντας και άλλους στο νοσοκομείο
    Εκεί κανείς δεν μιλούσε για ωριμότητα , ούτε για την ηλικία ,όλοι μπράβο έλεγαν
    Έχω ακόμα ένα τραυματισμένο πόδι από εκείνη την εποχή , από το βδσμ δεν έχω ούτε μελανιά
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    ας το συγκεκριμενοποιησουμε εδω , ανεξαρτητως ηλικιας.

     
  12. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: ποια ηλικια θεωρειται ή θεωρειτε καταλληλη για να ξεκινησει το bdsm?

    (Πάλι) άργησα να το δω.

    Σίγουρα όλα μαθαίνονται, αλλά "με όποιο δάσκαλο καθήσεις...". Δηλαδή πρέπει να ξέρεις τι ζητάς και τι όρια μπορείς να δεχθείς πριν βρεθείς σε κανένα νοσοκομείο αν είσαι "Υ" ή σε κανένα δικαστήριο αν είσαι "Κ".

    Στο τέλος μιλάς για άθλημα. Εκεί υπάρχουν αποδεκτοί κανόνες που αν δεν τους τηρείς υπάρχει και το ντισκαλιφιέ (I think...). Επίσης στον αθλητισμό τα ατυχήματα είναι απόλυτα αποδεκτά και αναπόφευκτα (ακόμα και στο "ευγενές" σκουώς). Στις σχέσεις μπορεί και να μην είναι (το "μπορεί" για να καλύψει τις ακραίες μαζοχοπεριπτώσεις).