Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

τιμωρώ ή διορθώνω;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Yes, στις 10 Απριλίου 2009.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα ήθελες να επεξηγήσεις τι εννοείς?
     
  2. Ο Κυριος προσπαθει να διορθωσει με διαφορους τροπους πρωτου επιβαλλει την τιμωρια.Η τιμωρια επερχεται αφου απετυχαν όλα τα υπολοιπα μηπως και μεσα απο αυτη ερθει τελικα η διορθωση.
     
  3. Τελικά ακόμη να καταλάβουμε... Το πατρόν φταίει; Οι ράφτες; Οι μοδίστρες;
    Τις πταίει;
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: τιμωρώ ή διορθώνω;


    μη δινεις σημασια καλη μου λαρα
    σε μενα τα χωνει
    troll=θαλεια
     
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: τιμωρώ ή διορθώνω;

    Α! γι αυτο δεν κατάλαβα λέξη!
     
    Σ ευχαριστώ, είχα αρχίσει να νιώθω πως χειροτερεύουν και οι αντιληπτικές μου ικάνότητες και μουρθε στο μυαλο η παροιμία "το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο" και λέω ας δοκιμάσω να καταλάβω έστω και μετ' επεξηγήσεων αλλιως το καινούριο ρητό που ασπάζομαι " τα σημερινά σαράντα είναι τα παλιά είκοσι" θα χάσει την ισχύ του  
     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: τιμωρώ ή διορθώνω;

    γι αυτη σου την τελευταια φραση σ' αγαπησα παραφορα  
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: τιμωρώ ή διορθώνω;

     
     
  8. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: τιμωρώ ή διορθώνω;

    ντα που καμνεις ρα κουμερα?
    σε καλαν οξα να βαλω τες φωνες καλο?
     
  9. Zondag

    Zondag Regular Member

    Για κάποιους λόγους η λέξη τιμωρία, το ρήμα τιμωρώ και όλες οι εκφράσεις που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο περιέχουν αυτό ή τα παράγωγα του ηχούν
    στα αυτιά μου πολύ πιο ερωτικά σε σύγκριση με το διόρθωση, διορθώνω, ήρθε η ώρα να σε διορθώσω και τα λοιπά.

    Εκτός αυτού το διορθώνω είναι ένα ρήμα που κατά κάποιο τρόπο εξειδικεύει, εστιάζοντας πάνω σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Πχ διορθώνω τον τρόπο με τον
    οποίο κάθεται μια σκλάβα, τη στάση του σώματος της, τον τρόπο που με κοιτάζει, το πως αναφέρεται σε μένα. Διορθώνω τη στάση και το βλέμμα
    προσαρμόζοντας τα στα δικά μου ζητούμενα τιμωρώντας την σκλάβα , αν χρειαστεί. Δεν τιμωρώ τη στάση ή το βλέμμα διορθώνοντας τη σκλάβα.

    Τόσο αισθητικά όσο και σημασιολογικά λοιπόν το τιμωρώ μου πάει πολύ περισσότερο απο το διορθώνω.
     
  10. Yes

    Yes Regular Member

    Έχω μείνει έκπληκτος (ευχάριστα) από το πόσο ένα θέμα ύφους (style) που θέλησα να θίξω με αυτό το παιγνιώδες (νόμιζα) νήμα έχει μετατραπεί σε μείζον ζήτημα στο αξιολογικό σύμπαν του s/m. Δύο τινά: είτε το ζήτημα είναι πολύ βαθύτερο απ’ όσο φανταζόμουν, είτε χωρίς να το θέλω έχω πατήσει κάποιον κάλλο. Πιθανόν τον κάλλο του: «οι άνθρωποι δεν είναι αντικείμενα να διορθώνονται…»
    Εφόσον πάντως η «σοβαρή προσέγγιση» υπερτερεί συντριπτικά, ας μου επιτραπεί να επισημάνω μια περίεργη έλλειψη στον σχετικό διάλογο. Ακόμα πιο ενδιαφέρον από το γιατί ορισμένοι ηδονίζονται με το να βλέπουν τον ερωτικό τους σύντροφό σαν αντικείμενο είναι ότι ορισμένοι ηδονίζονται με το τους βλέπει ο ερωτικός τους σαν αντικείμενο. Και υπάρχουν αρκετοί, ξέρετε. Πρέπει άραγε να υποστούν κάποιου είδους κατήχηση για να γίνουν «υγιέστεροι», λιγότερο «αυτοκαταστροφικοί» κ.ο.κ.; Ή μήπως «τη βρίσκουν μια χαρά» έτσι όπως «τη βρίσκουν» και δεν χρειάζονται κανέναν ταγό;

    Τέλος πάντων…
    Καθώς νομίζω ότι ούτως ή άλλως το νήμα αυτό έχει κάνει τον κύκλο του, λέω ν’ αρχίσω ένα παρεμφερές που ίσως διαφωτίσει την παραπάνω απορία μου:

    «Διατροφές, εφόδιο ή εμπόδιο;»

    (Λίαν προσεχώς).
     
  11. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Ομορφο νημα...καιρος για λιγο ξεσκονισμα...
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    Δεν πιστεύω πως κάποιος μπορεί να με τιμωρήσει (γιατί δεν πιστεύω πως η τιμωρία έχει αποτελέσματα...επάνω μου)
    Επίσης δεν πιστεύω πως μπορεί να με "διορθώσει" κάποιος, μιας που δεν είμαι "χαλασμένη"

    ()

    Πόσο μάλλον να με "σωφρονίσει"   (γελάω πνιχτά)
    Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος με εμένα η με την οποιαδήποτε υποτακτική που έχει τα δικά μου "μυαλά" είναι να με τιμωρήσει, να με σωφρονίσει, ή ακόμα και να με διορθώσει σε φάση παιχνιδιού γιατί έτσι Μ/μας γουστάρει...
    Από κει και πέρα στην υπόλοιπη 24/7 σχέση Μ/μας αν δεν Του αρέσει κάτι θα πρέπει να Μπει στον κόπο να μου το Πει (γιατι δεν είμαι μέντιουμ), να το Σ/συζητήσουμε και να καταλάβω εγω πάνω από όλα γιατι αυτό που κάνω δεν κάνει καλό στην σχέση μας. Όταν λοιπόν το κατανοήσω (και αν πραγματικά θέλω αυτή τη σχέση) θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν να το περιορίσω ή να το διορθώσω.... (εδω κολλάει το ρήμα... μόνο αν το θέλω εγω... αλλιώς είναι δώρο άδωρο..)
    Το ίδιο λοιπόν θα κάνω κι εγω με την σειρά μου σε περίπτωση που κάτι "με χαλάσει" στην σχέση  
    Ας μην μακρηγορήσω και πλατύνω το νήμα προς άλλη κατεύθυνση (μην ξεχνάτε απλός πως οι σχέσεις διορθώνονται με την συζήτηση, όλα τα άλλα είναι θέματα καύλας)