Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

το τιμημα του bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Afrodyte, στις 31 Δεκεμβρίου 2008.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Στην ουσία πάντα μόνοι είμαστε.
    Ανάλογα με την ικανότητα αντίληψης μας, μπορούμε να βιώσουμε την πραγματικότητα δλδ. την μοναξιά μας με διαφορετικούς τρόπους, από το να έχουμε απόλυτη άγνοια της ύπαρξης της μέχρι την απόλυτη συνειδητοποίηση της, με πολλές ενδιάμεσες καταστάσεις.

    Αλλά ειτε την αντιλαμβανόμαστε και την βιώνουμε, είτε όχι δεν παύει από το να είναι η μοναδική πραγματικότητα. Είμαστε πάντα μόνοι, με μοναδικά διαλείμματα τις στιγμές που κατορθώνουμε να ερχόμαστε σε ευθυγράμμιση χώρου και χρόνου και συναισθηματικής και ερωτικής και σεξουαλικής κι εγώ δεν ξέρω ποιας άλλης ευθυγράμμισης με μονάδες άλλων. Όσο πιο "δύστροποι" "διαφορετικοί" τόσο λιγότεροι οι άλλοι που μπορούμε να ευθυγραμμιζόμαστε να βρεθούμε ακριβώς στον ίδιο χωρόχρονο έστω και για λίγο.

    Κάπου είχα διαβάσει πως η ζωή μας είναι στιγμές με τους άλλους και αιώνες με τον εαυτό μας.
    Αυτή για μένα είναι η πραγματικότητα και την αποδέχομαι πλέον χωρίς ανάγκη για εξωραισμούς ή ψευδαίσθησεις πως τα πράγματα μπορούν να είναι αλλιώς.
    Κι όταν αποδεχτείς πως έτσι είναι τα πράγματα, πάυει ο πόλεμος για την ανατροπή μιας μη ανατρέψιμης πραγματικότητας.

    Η Μ. Βαμβουνάκη λέει στο η 'Μοναξιά είναι από χωμα'. Όπως ο σπόρος πέφτει στη γη και το χωμα τον βοηθάει να φυτρώσει και να δώσει δέντρο ολόκληρο, έτσι κι η μοναξιά. Το να μένεις με τον εαυτό σου και μόνο σε βοηθάει να ερθεις face to face μαζί του. Να γνωριστείτε επιτέλους καλά.Να τον μισήσεις, να τον αγαπήσεις στη συνέχεια, να φιλιώσετε. Και στη συνέχεια μπορεί και να βρεις διαμάντια καμια φορά εκεί μέσα, να ριζοβολήσεις να βγάλεις κλαδιά και να ανθίσεις."
     
  2. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Δεν καταλαβαινω γιατι το bdsm ή οποιαδηποτε αλλη ερωτικη εκφραση
    πρεπει να σε οδηγει στην μοναξια!
    Κανεις ο,τι κανεις για να εισαι ευτυχισμενος..
    Αν δεν εισαι , αστο να παει.....
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Ο εθισμός.
    Και η απομυθοποίηση ανθρώπων και καταστάσεων.
     
  4. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: το τιμημα του bdsm

    +1 ακριβως αυτο εννοουσα με την χαμενη αθωοτητα
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: το τιμημα του bdsm

    Ξεκινώντας να βάλω "σινηδητά" κατι μεγάλο και δυνατό στη ζωη μου οφείλω να ορίζω σα σκοπό μου τη προσωπική μου εξέληξη και διεύρινση σαν άνθρωπος.Καλούμαι να καταλάβω εγώ τον εαυτό μου να νιώσω τις ανάγκες μου (να τις διαχωρίσω από τα θέλω μου)και να με γνωρίσω μέσα από αυτό.
    Καλό είναι να θυμάμαι ότι μπορεί να χρειαστεί να καταβάλω τίμημα δύσκολο που μπορεί να μην το γνωρίζω απ την αρχή.Η δύναμη για να προχωρώ έρχεται από την πίστη μου στο στόχο.Για να αντέχω το εκάστοτε τίμημα.
     
  6. skia

    skia Contributor

    το τίμημα που πληρώνουμε κάθε φορά σε καθετί, είναι αυτό ακριβώς που αξίζει στις επιλογές μας.
    καμιά φορά είναι αυτό που επιθυμούμε, καμιά φορά είναι αυτό που πρέπει να πληρώσουμε, καμιά φορά είναι αυτό που απλά δεχόμαστε και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε.....
     
  7. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι που δε μας καταλαβαίνουν. Εμεις άραγε τους καταλαβαίνουμε ή είμαστε απασχολημένοι...με τον εαυτό μας;
     
  8. melt4U

    melt4U Guest


    Είναι δύσκολα όντως , και για μας τους άντρες
     
  9. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Τίμημα υπάρχει για όλες τις επιλογές οπότε δε βλέπω κανένα λόγο σύνδεσης αυτού ειδικά με το bdsm , όπως και με οποιοδήποτε άλλο συγκεκριμένο πλαίσιο ενασχόλησης.

    Από κει και πέρα , αν το βάρος του τιμήματος αποδεικνύεται στην πράξη πολύ βαρύ για τα γούστα μας , τότε δεν έχουμε παρά να αναπροσαρμόσουμε τις επιλογές μας.

    Ειδάλλως μπορούμε να κάτσουμε και να κλαίμε τη μοίρα μας , αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια.

    Trust me , it works !