Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 4 Ιουλίου 2005.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ε μα
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Είναι ένα νήμα με 26 σελίδες.
    Γιατί επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια;
    Έχουν απαντηθεί πράγματα και επαναλαμβάνονται τα ίδια ερωτήματα.
     
  3. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θεωρεί και κρίνει ο ίδιος. Δυστυχώς ή ευτυχώς σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει manual.

    Οπότε έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λες, τι χες Γιάννη τι χα πάντα, να χαμε να λέγαμε κι άλλα τέτοια κλισαδουρικα.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Θωρώ ότι υπάρχει μια εσκεμμένη παρανόηση. Λέω εσκεμμένη, γιατί παρουσιάζεται επαναλαμβανόμενη από τα ίδια άτομα.
    Εμφανίζεται το φαινόμενο να υπάρχουν επαναλαμβανόμενες τοποθετήσεις στο θέμα της 24/7 συμβίωσης και παράλληλα αναφέρονται οι δυσκολίες μιας σχέσης 24/7 που λειτουργεί παράλληλα εκτός γάμου με το υποτακτικό μέλος να έχει παιδιά και να συμβιοί με σύζυγο και πατέρα των παιδιών.
    Οι 24/7 σχέσεις μέσα σε οικογενειακό περιβάλλον μπορούν να λειτουργήσουν σαν όλες τις ερωτικές σχέσεις χωρίς να επηρεάζουν τα παιδιά. Οι ερωτικές σχέσεις των γονέων δεν αφορούν τα παιδιά.
    Έχουμε παραδείγματα μακρόχρονης οικογενειακής συμβίωσης σε σχέσεις D/s.
    Υπάρχουν και σχέσεις D/s και Μ/s (λίγες) από απόσταση αλλά στερούνται λόγω απόστασης την συχνή σωματική επαφή χωρίς όμως να χάνουν τα στοιχεία Κυριαρχίας υποταγής που τις διέπουν.
    Αυτό που μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα για συζήτηση είναι οι 24/7 σχέσεις S/m, οι οποίες θεωρώ ότι ούτε στην σφαίρα του φανταστικού δεν μπορούν να είναι εφικτές, γιατί δεν θα ήταν σχέσεις αλλά κάτεργο.
    Να υπενθυμίσω ότι το 24/7 δεν σημαίνει 24 ώρες για 7 Σαββατοκύριακα τον χρόνο, ούτε 24 επτάωρα τον χρόνο.
     
    Last edited: 28 Ιουνίου 2018
  6. '' οι ερωτικές σχέσεις των γονέων δεν αφορούν τα παιδιά "
    Να που συμφωνούμε κάπου . Δεν λέμε κάτι διαφορετικό παραπάνω . Αυτό ως απάντηση στο "όποιος ντρέπεται γι αυτό που κάνει κρύβεται και δημιουργεί ενοχικα παιδιά "
    Η λέξη κλειδί είναι τα όρια .
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Από το να μην δινω λεπτομερειες για την ζωη και την σχεση μου και να μην τριβω στην μουρη των παιδιων τις επιλογες μου, ΟΠΟΙΕΣ κι αν ειναι αυτες, με το να γινομαι μια υποκριτης και ψεύτης και να απαξιωνω τον εαυτο μου και τις επιλογες μου σε βαθμο που να κρυβομαι σαν εγκληματιας γι αυτο και να μαθαινω με το υποδειγμα μου τα παιδια να ειναι υποκριτες, υπαρχει τεραστιο χάσμα.

    Ποιος είδατε να λεει κανείς οτι πρεπει να λεμε πως χωνουμε και τι χωνουμε στους κωλους μας; Γιατί αυτή η επιθετικότητα;
    Δεν λεω μην γραφετε τις θεωρητικες σας αποψεις, αλλα για ονομα του Θεου, μπηκατε σ ενα νημα που καποιους και μας αφορα και μας πονα και μας νοιαζει και χεζετε πατοκορφα πραγματα που δεν μπορειτε να αντιληφθειτε, οχι απο χαζομαρα, αλλα απο επιθυμία ΕΠΙΒΟΛΗΣ σε οσους δεν αντιλαμβανομαστε το Ms όπως το έχετε εσείς στο μυαλό σας του δικου σας.
    Μην μου γαματε το νημα σας παρακαλω. Τα ειπατε, σας διαβασαμε, σεβομαστε το δικαιωμα σας να εκφρασετε την αποψη σας, δεν είναι το νήμα στο Σεξ και Σχεσεις και δεν θα επιτρεψω να το κανετε χωρο να βγαλετε το μισος και την ΑΓΝΟΙΑ σας αναφορικα με το τι ειναι Ms.

    Καποιοι αφιερωσαμε χρονια δουλειας και μελετης και ψαξιματος και προσπαθειων στο να μεγαλωσουμε και να βγαλουμε στην κοινωνια, οχι αντίγραφα δικά μας που πάνε μια γενεά πάρα πέρα απ αυτά που εμάς μας καταπίεζαν, επιτρέποντας τους να μην μεγαλωνουν με τοσο μισος για το οτι καποιοι χωνουν πραματα στον κωλο τους και χωρίς να νιώθουν την ανάγκη να υποκρίνονται, να λένε ψέματα και να διαιωνίζουν όλα όσα αυτή η κοινωνία σήμερα αντιπροσωπεύει.

    Και το Ms δεν είναι σφήνες στον κώλο. Μην προσπαθειτε να απαξιωσετε αυτο που δεν χωρά στα μυαλά τα δικά σας.

    ΕΛΕΟΣ
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στην ανατροφή των παιδιών κάτι μη εφικτό που συνεπώς, ως μη εφικτό, δεν συμβαίνει.
    ΥΓ. Ελπίζουμε πάντα ότι τα παιδιά δεν έχουν διαβάσει τις 120 μέρες στα σόδομα σε κόμικς;

    Αυτό είναι το ζητούμενο του νήματος  
    Το θέμα δεν είναι απόλυτα "καμία αλληλεπίδραση με τα παιδιά" το θέμα είναι η αλληλεπίδραση να μην κάνει κακό στα παιδιά και να μη στρεβλώνει τις αντιλήψεις τους για το πώς είναι η κοινωνία στην οποία μεγαλώνουν, ανάλογα με την ηλικία τους κάθε φορά.

    Δεν επιλέγουμε σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας και μέχρι να γίνουμε εμείς η αλλαγή που θα θέλαμε να δούμε μπορεί να περάσει καιρός. Είμαστε, γι αυτόν τον λόγο, αναγκασμένοι να τους μάθουμε ότι θα είναι ως ενήλικοι ελεύθερα να αναπτύσσουν την προσωπικότητά τους και να επιδιώκουν την ευτυχία τους στον βαθμό που δεν καταπατούν τα αντίστοιχα δικαιώματα των άλλων, το Σύνταγμα και τα χρηστά ήθη. Ότι η ατομική βούληση είναι ελεύθερη μέσα σε ηθικά ανεκτά όρια.

    Αυτό είναι το σημείο έναρξής μου, αυτή την εντύπωση έχω.

    Μου φαίνεται ότι αυτό είναι ζήτημα αρχής και όχι πώς θα τύχει. Δεν μου αρέσει ως έννοια ο προσηλυτισμός και έχω την εντύπωση ότι δεν ταιριάζει με την έννοια της συναίνεσης που για μένα είναι σύμφυτη με το BDSM και όλα του τα είδη καθώς και με το S/m και με το M/s και με το ΤΡΕ  

    Ας γραφτούν στο ασυνείδητό τους πρότυπα και αντεστραμμένα πρότυπα συμπεριφοράς, άνθρωποι είναι και είμαστε. Σημασία έχει ότι δεν τους έχει επιβληθεί οτιδήποτε, οποιαδήποτε οπτική και αισθητική. Έτσι και αλλιώς όταν έρχεται η ώρα τους να εκφραστούν ερωτικά τα παιδιά αρχίζουν να χειραφετούνται από τους γονείς και να κάνουν τις δικές τους ερωτικές επιλογές.

    Και για όσους αναρωτιούνται γιατί το θέμα μπορεί να απασχολεί κάποιον που δεν ανατρέφει παιδιά - αλλά τουλάχιστον κάνει 24/7 M/s - θα έλεγα ότι είναι δύο οι λόγοι ο ένας να μην γίνει αδιάκριτος ο ίδιος με παιδιά άλλων και ο άλλος να μη φτάσουν τα "ενημερωμένα" παιδιά άλλων BDSMάδων να έχουν άποψη για το τι κάνει, πώς το κάνει και αν καλώς το κάνει ο ίδιος στην προσωπική ζωή και στο κρεβάτι του  
     
    Last edited: 28 Ιουνίου 2018
  9. tithon

    tithon Contributor

    φαίνεται πως, η κύρια, εσκεμμένη ή από περιορισμένη αντίληψη, σύγχυση, παράγεται από την εντύπωση, που αφήνουν οι τσόντες, ότι d/s ή m/s είναι να την κάνει ντα την ώρα που την πηδάει.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Μια χαρά μπορεί να υπάρξει 24/7 με παιδιά αρκεί οι ενήλικες να ξέρουν τί τους γίνεται.
    Νομίζω ότι ένα από τα καλύτερα μαθήματα = παραδείγματα που παίρνει ένα παιδί είναι να βλέπει τους γονείς του ερωτικά γεμάτους και ευτυχείς, χωρίς οι γονείς να καταστούν τα παιδιά τους κοινωνούς στην ερωτική τους ζωή. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζουν όσοι το φοβούνται και δεν είναι τίποτε ηρωικό σαν την κατάκτηση του Έβερεστ. Μια καθημερινή ζωή είναι όπως τόσο εκατομμυρίων άλλων ανθρώπων με την δική της ιδιαιτερότητα, όπως και οι ζωές των άλλων εκατομμυρίων ανθρώπων έχουν τη δική τους ιδιαιτερότητα.
     
  11. RAIN

    RAIN nefelibata

    @gaby_m

    Συμφωνώ από τη στιγμή που ξεκινάμε από τη παραδοχή ότι ειμαστε ώριμοι άνθρωποι.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι η ιδέα της ανισότητας και ασυμμετρίας η οποία βέβαια μπορεί να βρεθεί άνετα και σε μη bdsm σχέσεις γονέων και πως ένα παιδί μικρής ηλικίας μπορεί να το αντιληφθει και να το επηρεάσει στην μετέπειτα ερωτική του ζωή και όχι μόνο.

    Σέβομαι όλες τις διαφορετικές απόψεις ιδίως από ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες καταστάσεις και σκοπός μου δεν ειναι να κρίνω κανένα.
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    @sokolata μου σε συμπαθώ και μου αρέσει πολύ το χιούμορ σου. Είναι φορές όμως που πραγματικά αισθάνομαι ότι οι θέσεις σου είναι πολύ μακρυά από την πραγματικότητα μου.
    Όπως σε αυτό το νήμα. Δεν είμαστε λέσχη πορνοστάρ. Υπάρχουν άλλα μεγέθη και άλλες ποιότητες που παραβλέπεις.

    Όταν μιλάμε για bdsm, ας ξεκαθαρίσουμε για αρχή, δεν μιλάμε για το προαύλιο με τους δήθεν και το υπόλοιπο συρφετό. Στο οποίο σαφώς έχεις πολύ καλύτερη άποψη και θέση από εμένα. Σε διαβεβαιώ πως όσο και να προσέχουν και να κρύβονται αυτοί οι άνθρωποι, πάλι άθλιοι γονείς θα είναι, γιατί θα έχουν μεταλαμπαδεύσει στα παιδιά τους την υποκρισία και την έκπτωση. Θα παράγουν άλλη μια γενιά ανθρώπων που θα κάνουν κακούς γάμους και θα προχειροχύνουν στα πληκτρολόγια για εκτόνωση.

    Το φλόγκερ κάτω από το κρεβάτι δεν είναι το πρόβλημα, όταν διδάσκουμε στο μέλλον την σαθρή νοοτροπία του χθες.

    Όταν μιλάμε για bdsm, θα έπρεπε να μιλάμε για τους ανθρώπους, που ξεβολεύτηκαν και πριν πιάσουν το μαστίγιο ή πριν στήσουν τον κώλο προς το μαστίγιο, έκαναν έναν κόπο να ψάξουν να μάθουν. Τι σημαίνει ηδονισμός - ελευθεριότητα - καύλα.
    Μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες στις θέσεις και στις θεωρίες, αλλά προτιμώ χίλιες φορές έναν άνθρωπο με δομή στην θέση του παρά ότι να ναι.

    Αν είχαμε μεγαλώσει με αυτού του είδους τους ανθρώπους, εγώ και εσύ σήμερα θα είχαμε πολύ καλύτερες βάσεις από αυτές που είχαμε μεγαλώνοντας. Δεν έχω παράπονο, ό,τι μπορούσε έκανε και η δόλια μάνα μου που παντρεύτηκε παρθένα, έχει κάνει άλματα σκέψης σε σχέση με το χθες. Αλλά όχι τόσα όσα μια γυναίκα που έχει μπει στην διαδικασία να ασχοληθεί με το δικαίωμα της ερωτικής διάθεσης του εαυτού της σε αυτό που την ευχαριστεί και της αξίζει.

    Ξέρω γυναίκες που ασχολούνται με το bdsm 24/7 και έχουν καταφέρει να κάνουν υπέροχες σχέσεις με τα παιδιά τους που τα ίδια με την σειρά τους, χαίρονται και απολαμβάνουν υγιείς ερωτικές συντροφικές σχέσεις. Αυτές οι γυναίκες μπήκαν στον κόπο να ξεκολλήσουν από τον καθωσπρεπισμό της κουζινίτσας και της μπουγάδας και να στοχεύσουν προς την καλλιέργεια πνεύματος των ανθρώπων που έφεραν στον κόσμο.
    Υπάρχουν και εκτός bdsm τέτοιες μανάδες-γονείς, αλλά όταν μιλάμε για bdsm, στα μεγέθη που αντιλαμβάνομαι, δεν μπορώ να δω έναν άνθρωπο που αισθάνεται την καύλα σαν ενοχή και ντροπή. Αυτά είναι από τα στεγανά που πρέπει να σπάσεις για να μπεις σε αυτό το "σπορ" . Τα νιούμπις με μια βαριοπούλα είμαστε συνέχεια φφφ!

    Η νέα γενιά σήμερα κουτουλάει ανάμεσα στην ασυδοσία και τον συντηρητισμό και ψάχνει να βρει στα τυφλά μια άκρη. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, είναι ανύπαρκτη και καταλήγουν να μιμούνται εμάς, μια γενιά που τώρα ξεσπάει, όπως να ναι, από τον πουριτανισμό που μας καταπίεζε, χωρίς δομές, χωρίς βάσεις στο χύμα και κουτουρού.Εκτός από λίγους..

    Ζούμε στην εποχή της πληροφόρησης, και υπάρχει ελπίδα ακόμα για αυτήν την νέα γενιά να καταλάβει πόσο βλάκες είμαστε, να μας ρίξουν μια μούντζα και να φτιάξουν τον δρόμο που εμείς δεν τολμήσαμε.