Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος bdsmcouple_cy, στις 29 Ιανουαρίου 2008.

  1. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: 24/7

    Μετά από καιρό, ας μιλήσω μιλήσω και εγώ 

    Τι είναι το "24/7?
    Ποιους κανόνες διέπει το "24/7? Και που είναι γραμμένοι αυτοί οι "κανόνες"?
    Είναι παιχνίδι? Είναι τρόπος ζωής? Είναι εξαναγκασμός? Είναι υποχρέωση? Είναι ανάγκη?

    Μήπως είναι όλα μαζί αλλά και το καθένα ξεχωριστά? Μήπως συνυπάρχουν (ή συνδυάζονται μερικά από αυτά) μέσα σε μια "τέτοια" σχέση, σε καθημερινή βάση, χωρίς να έχουμε στο μυαλό μας "κάτι" το συγκεκριμένο? Και μήπως είναι "υποχρέωση" του Κυρίαρχου χειρίζεται σωστά μια τέτοια σχέση (από την στιγμή που τον εκφράζει) ώστε η υποτακτική να νοιώθει "ελεύθερη" μέσα στην "σκλαβιά" της ?
    Είναι μια απλή σχέση ή είναι μια ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ σχέση?

    Εχω την εντύπωση πως μάλλον αυτό είναι. Είναι μια ιδιαίτερη σχέση, που συμβαίνει καθημερινά αυθόρμητα χωρίς να προκαλεί κάτι ο ένας και χωρίς να αποδέχεται κάτι ο άλλος. Απλά, ο καθένας ζει και βιώνει το "είναι" του, όλο το 24ωρο. Ο ένας την Κυριαρχία και ο άλλος την υποταγή του.

    Είναι ένας τρόπος ζωής. Και αυτός ο τρόπος ζωής "εξελίσσετε" και "προσαρμόζετε" ανάλογα τις καταστάσεις.

    Ποιος είπε πως επειδή είναι όλη μέρα γυμνή, θα είναι έτσι και μπροστά σε φίλους ή γνωστούς? (εκτός και αν είναι του χώρου, αλλά και πάλι με προϋποθέσεις).
    Εχετε δει πολλούς αλυσοδεμένους μέσα σε ένα μπαρ επειδή έτσι κυκλοφορούν στο σπίτι τους?
    Νομίζετε πως υπάρχουν πολλές κοπέλες που πηγαίνουν στην δουλεία τους φορώντας ακόμα τα μανταλάκια στις ρώγες τους?

    Οχι. Δεν είναι αυτό το 24/7.
    Το 24/7 δεν έχει να κάνει μόνο με αλυσίδες, λουριά, μπαλκόνια, πατώματα....... και όλα όσα αναφέρατε.
    Η "Επιβολή" δεν είναι μόνο "πράξεις" αλλά είναι και "ψυχολογία". Είναι ένας ολόκληρος τρόπος ζωής.

    "Εντολή" είναι ακόμα και όταν την βλέπεις να μένει ξύπνια για σένα και εσύ της λες "Ξάπλωσε και κοιμίσου τώρα".
    "Εντολή" είναι να την βάζεις στην ώρα της να τρώει ενώ εσύ δεν πεινάς ακόμα.
    Ακόμα και να την βάζεις να φοράει παντόφλες και να μην περπατά ξυπόλητη στα μάρμαρα, "εντολή" είναι.
    Και μετά από χρόνια, μπροστά στα παιδιά ή στους γονείς ή στον κόσμο, μια ματιά είναι αρκετή για να καταλάβει τι "εντολή" πήρε. Χωρίς να πεις τίποτα. Χωρίς κανείς να καταλάβει τι γίνετε.

    Και η "σχέση", γίνετε "εξάρτηση". Δεν μπορεί ο ένας χωρίς τον άλλον.
    Ο όρος "24/7" δεν υπάρχει πια.
    Αυτή είναι η "ζωή" τους.
    Και είναι μια πολύ απλή, υγιής και ήρεμη ζωή για αυτούς.
    Γιατί και οι δύο πάντα θέλανε να ζουν έτσι.
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: 24/7

    Είναι πάρα πολύ όμορφα αυτά που έγραψε ο Afentis_Epi8ymiwn και θα συμφωνήσω μαζί Του, παίρνοντας το ρίσκο να φανώ ανακόλουθη με την πρώτη μου δήλωση περί ουτοπίας

    Το μοντέλο που θεωρώ ουτοπικό είναι το "24 ώρες την ημέρα, 7 μέρες την εβδομάδα μαζί". Δεδομένων των συνθηκών και των διαφόρων ρόλων που έχουμε επωμισθεί (στη δουλειά, στην οικογένεια κλπ), το προαναφερθέν μοντέλο -κατά την εκτίμησή μου- είναι ανέφικτο.

    Αυτή όμως που δεν είναι ανέφικτη είναι η ψυχολογία 24/7. Όταν έχει επιτευχθεί, τότε τα πάντα μπορούν να προσαρμοστούν στην καθημερινότητά μας, όπως σωστά επισήμανε ο Master_Pier και επισφράγισε ο Afentis_Epi8ymiwn.


    ΥΓ. κατάφερα να γράψω ένα post με περισσότερες από 3 γραμμές... wow!
     
  3. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Re: Απάντηση: 24/7

    Αν θέλεις μπορείς να αναπτύξεις λίγο παραπάνω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας
    "24 ώρες την ημέρα, 7 μέρες την εβδομάδα μαζί".
    Σε ρωτώ γιατί λές παρακάτω πως συμφωνείς με 24/7 ψυχολογία και απο προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως ειδικά λόγω ψυχολογίας όπου κι αν είσαι ότι κι αν κάνεις.... βιώνεις αυτό το μαζί 24/7 εντονότατα.
    Εκτός αν ως 24/7 μη εφικτό μοντέλο, εννοείς πως δεν έχουμε δουλειά και υποχρεώσεις και είμαστε συνεχώς μαζί. Που ας μην γίνουμε απόλυτοι, ίσως να υπάρχουν και τέτοια ζευγάρια και να το καταχαίρονται. Δεν ξέρεις. Μπορεί να είναι ένα ή δυο όλα κι όλα αλλά να υπάρχουν.
    Ποτέ μη λες ποτέ...... 
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: 24/7

    pleasing,
    το μοντέλο που θεωρώ ουτοπικό αναφέρεται σε φυσική παρουσία  

    όσο για την πιθανή ύπαρξη τέτοιων ζευγαριών... αν υπάρχουν θα είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα
     
  5. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Ευχαριστώ sapfw 
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Αχ βρε κορίτσια. Αφήστε το 24/7 να πάει στα διάλα. Μετά από λίγο καιρό σχέσης κάτω από καθεστώς 24/7 είτε τον κώλο σας πιάνει είτε τον δικό του το ίδιο είναι.

    Λίγο λίγο για να χει και νοστιμάδα.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: 24/7

    Το πλαίσιο του bdsm ποιος το καθορίζει αν όχι ο Κύριος έχοντας υπόψη τους μετέχοντες στη σχέση?

    Καταλαβαίνω πραγματικά βέβαια τι εννοείς, παλιά είχα τις ίδιες σκέψεις. Πήγαιναν και πάραπέρα οι σκέψεις. Θα μπορέσω να ζήσω μαζί Του και νάμαι συνεχώς στη τσίτα και να πρέπει να σκέφτομαι την κάθε μου λέξη και κίνηση χωρίς κανένα διάλειμα να χαλαρώσω? Και όταν Είναι στις μαύρες Του ή Βγάζει το σαδισμό Του πως θα αντέξω να μην αντιδράσω αν δεν έχω την πολυτέλεια του διαλείματος?
    Δεν ξέρω για άλλες σχέσεις, μπορώ μόνο να μιλήσω για μένα. Και στη δική μας σχέση τίποτα δεν ήταν ρόδινο και πανεύκολο. Χρειάστηκα εκπαίδευση. Και χρειάζομαι εκπαίδευση. Δεν μπορούσα αυθόρμητα να νιώθω και να συμπεριφέρομαι σαν σκλάβα πριν την εκπαίδευση. Κάπου έσπαγα, κάπου αντιδρούσα, είχα πέρα από αντιδράσεις και αντιστάσεις.
    Θεωρώ πως είναι φυσιολογικό, θεωρώ αδύνατο μια γυναίκα που έζησε αλλιώς όλη της τη ζωή από τη μια μέρα στην άλλη να δέχεται κάθε στέρηση της όποιας ελευθερίας της χωρίς να υπάρξουν εσωτερικές διεργασίες του ψυχισμού της που εκφράζονται σαν αντιδράσεις/αντιστάσεις ή που μπορεί να συμπεριφέται σαν απόλυτη σκλάβα από τη μια μέρα στην άλλη.

    Όλα όσα περιγράφει η pleasing είναι δυνατά, αλλά κατά την άποψη μου χρειάζονται χρόνο, για κάποιους λιγότερο για κάποιους περισσότερο. Και χρειάζεται να μπορείς να εκφράσεις όλα όσα έχεις στο μυαλό σου και όχι να συμπειφέρεσαι όπως Εκείνος επιθυμεί και μέσα σου να είσαι γεμάτη συγκρούσεις.
    Πάντοτε ήμουν υπέρμαχος του 24/7. Αλλά ας μην γελιόμαστε θεωρόντας πως είναι εύκολο να επιτευχθεί και να διατηρηθεί.
    Όπως δεν είναι εύκολο να εκπαιδευτεί μια σκλάβα. Δεν είναι εύκολο να κατορθώσεις να ξεπεράσεις χρόνια διαφορετικής ζωής και συμπεριφορών και στάσεων ζωής από τη μια μέρα στην άλλη και όποια πει πως χτες ήταν βανιλλα και στη βδομάδα πάνω που έγινε ιδιοκτησία Κάποιου, μετατράπηκε σε σκλάβα που όλα τα κάνει έυκολα και όλα της βγαίνουν αυθόρμητα μάλλον πρόκειται περί ιδιοφυίας ή Εκείνος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.
    Οπότε αυτό που σήμερα σου μοιάζει ακατόρθωτο ίσως αλλάξει μετά από εκπαίδευση, ίσως και όχι αλλά σίγουρα τα πράγματα πριν και μετά είναι πολύ διαφορετικά.

    Υ.Γ. μήνες τώρα προσπαθώ να ανεβάσω ένα μεταφρασμένο κείμενο για το θέμα αντιστάσεων - αντιδράσεων γιατί είχα κατά καιρούς ακούσει τα κουφά πως αν μια γυναίκα έχει οποιεσδήποτε αντιδράσεις σημαίνει δεν είναι σκλάβα, αλλά ποτέ δεν μου μοιάζει το κείμενο έτοιμο αρκετά λόγω πολλών ψυχολογικών όρων που δεν είμαι βέβαιη αν μεταφράστηκαν σωστά. Θα προσπαθήσω να είμαι λιγότερο τελειομανής και να το αναρτήσω  
     
  8. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    24/7; χμ..προτιμω 2 με 3/2 με 3