Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

A Pearl before Swines

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 18 Απριλίου 2009.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: A Pearl before Swines


    Ευχαριστώ όλους όσους τίμησαν το κείμενό μου με τα καλά τους λόγια, εδώ ή σε pm.  



    Ιδιαίτερα με συγκινεί το ότι η ιστορία άρεσε προφανώς και στις πολύ προχωρημένες ηλικίες...  



     
  2. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

     
    Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν το ρήμα "λάτρευα". Δεν απαντάται συχνά, κι αν απαντάται, είναι αμφίβολης ειλικρίνειας.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Σημείωσα τη λέξη "χιονοστιβάδα", ρούφηξα την περιγραφή των συναισθημάτων, ήταν εξαιρετικά καλογραμμένο, με βάρυναν τόσο πολύ οι δικές μου αναστολές!

    Πολύ καλά έκανε που φώναξε η pure_pleasure_seeker, με απάλλαξε από το να εκτεθώ!

     
     
    Last edited by a moderator: 20 Απριλίου 2009
  4. skia

    skia Contributor

    μ΄άρεσε πάρα πολύ. είναι ιδιαίτερα καλογραμμένο κείμενο.  
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Λυπαμαι,αλλα δεν θα προστεθω στον καταλογο των χειροκροτητων.
    Με ενοχλησε βαθυτατα η τοποθετηση της "δρασης σ'ενα δημοσιο χωρο - γκετο παρακμιακων τυπων, που παριστανται θαρρεις μονο και μονο για να τονωσουν το Εγω του ηρωος.Ενας χορος χωρις λογο,χωρις αποψη,ενας εσμος αθλιων λιγουρηδων ,υποταγμενοι ατυπα ,αλλα και τοσο φανερα στον μιστερ γαμαω και δερνω, που τους χρησιμοποιει σαν ντεκορ της παραστασης περιφρονωντας τους ταυτοχρονα.
    Κριμα, γιατι το κυριως θεμα ηταν οντως πολυ ομορφα δοσμενο.
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: A Pearl before Swines


    Σε τίποτε δεν πειράζει που δεν "χειροκροτάς" βεβαίως, φίλε μου. Δεν ήταν αυτό ανάγνωσμα γιά σένα άλλωστε, κακώς μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις. Αυτό που πειράζει, είναι το ότι σχολιάζεις όχι τη μορφή -αυτό θα ήταν απόλυτα αποδεκτό- αλλά το περιεχόμενο κατά τρόπο που δείχνει πως είτε τελικά ουσιαστικά δεν διάβασες, είτε είχες αποφασίσει από πριν το τί ακριβώς δεν θα σου άρεσε. Και το ανακάλυψες αυτό, το εφηύρες, χωρίς -και είμαι απόλυτα αρμόδιος γιά να σε βεβαιώσω- να υπάρχει μέσα στο κείμενο...

    Κανείς δεν έχει τοποθετηθεί λοιπόν στο κείμενο, σε βεβαιώνω, γιά να τονώσει το Εγώ του "ήρωος". Κι αυτό είναι το βασικότατο λάθος που έκανες στο παρελθόν όπως ακριβώς και τώρα. Δυάρα δεν δίνει ο "ήρως" γιά την τόνωση του Εγώ του, που έτσι κι αλλοιώς δεν πάσχει από τίποτε. Ούτε καν του περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο... Όπως και δεν περνάει απ' το μυαλό του γράψαντος είτε να ενθουσιαστεί από τα χειροκροτήματα που ναι μεν είναι ευπρόσδεκτα μα όχι απαραίτητα, είτε να θιγεί από τη γνώμη ανθρώπων που το θέμα του κειμένου τους είναι τόσο ξένο, ώστε να επιμένουν να το στηλιτεύσουν μην έχοντας τη δυνατότητα να διακρίνουν πως δεν πρόκειται παρά γιά την περιγραφή μιάς φαντασίωσης. Και πως ως τέτοια θα έπρεπε να τη διαβάσουν, κι είτε να την ευχαριστηθούν εάν τους ταίριαζε, είτε να την απορρίψουν εάν όχι.

    Εδώ διαπιστώνεται αυτό που έχω ξαναπεί λίγο καιρό πριν σε άλλο νήμα, λίγο διαφορετικά: Γιά μερικούς ανθρώπους είναι τόσο απαραίτητο να κατισχύουν οι απόψεις τους και ν' αναγνωρίζονται ως οι μόνες ορθές, που δεν είναι διατεθειμένοι να επιτρέψουν σε κανέναν άλλο ούτε καν να ονειρεύεται, εάν τολμά να ονειρεύεται διαφορετικά από τον τρόπο που οι ίδιοι εγκρίνουν.

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι το βρίσκω πάντως λογικό, ή τουλάχιστον ερμηνεύσιμο. Τί άλλο θα μπορούσε να περιμένει κανείς από ανθρώπους που προφανώς δεν μπορούν να ονειρεύονται, παρά το να επιδιώκουν τον διασυρμό κι αν είναι δυνατό την απαγόρευση των ονείρων, και δη αυτών που δεν είναι απολύτως ελεγχόμενα;



    Γιά να είμαι απόλυτα δίκαιος, οφείλω να ομολογήσω ότι αν και θεωρώ το πιό πάνω σχόλιο άτοπο ως προς το περιεχόμενό του, μου άρεσε ως προς τη μορφή, είναι πολύ καλογραμμένο...



     
    Last edited: 30 Απριλίου 2009
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    MM,
    Διαβασα προσεκτικα ,καποια σημεια μαλιστα δις (επιτρεψε μου να αποφασιζω εγω τι μου αρμοζει).
    Προφανως φιλε μου αντεληφθην οτι προκειται για φαντασιωση - η εκφραση "με ενοχλησε βαθυτατα η τοποθετηση της δρασης.." ,αυτο εξ αλλου υποδηλωνει.
    Θα μου πεις,σ'ενοχλουν "βαθυτατα" και οι φαντασιωσεις μας τωρα;δραγουμανο θα σε βαλουμε;
    Οχι ασφαλως,επειδη ομως τυγχανει να σε εκτιμω μεσω των αποψεων και των γραπτων σου εδω μεσα,καθ'οτι δεν σε γνωριζω προσωπικα ,με ξενισε ο ρολος που επιφυλαξε στο ποπολο το ασυνειδητο(; )σου..
    Δεν "κολλαει" με το ιδεολογικο υποβαθρο που πιστευω πως εχεις.
    Εισεπραξα λοιπον , διαβαζοντας το κειμενο,. την αναγκη αποθεωσης του Εγω σου ΚΑΙ μεσω της κατισχυσης επι ενος πληθους δευτεραγωνιστων τα χαρακτηριστικα των οποιων περιεγραψα στην τοποθετηση μου και τα οποια νομιζω δεν παρερμηνευσα.ΑΥΤΟ εκπεμπει το κειμενο οσον αφορα το ποιον και τον ρολο των θεατων,ΑΥΤΟ με ενοχλησε και ΑΥΤΟ επεσημανα.
    Αραγε σ'ενα κοσμικο γκουρμε εστιατοριο,η σ'ενα συνηθισμενο συνοικιακο μπαρακι ο ρολος των θαμωνων θα (μπορουσε να ) ηταν ο ιδιος;


    Ονειρα,μπορει ασφαλως να κανει ο καθεις.Καθε ειδους .
    Για δες ομως ,μου'ρθε ξαφνικα στο μυαλο ενα στιχακι:
    "τα ονειρα σου μην τα λες,γιατι μια μερα κρυα
    μπορει και οι φρουδιστες να'ρθουν στην εξουσια"..