Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Analyze This

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 4 Απριλίου 2007.

?

Έχεις πάει σε ψυχολόγο;

  1. Ναι, και μετράω πάνω από δέκα επισκέψεις

    12 vote(s)
    12,1%
  2. Ναι, και μετράω λιγότερες από δέκα επισκέψεις

    11 vote(s)
    11,1%
  3. Όχι

    76 vote(s)
    76,8%
  1. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    βρε παιδια δεν μπορω να κανω τη θεια λελα της ψυχαναλυσης  

    και αυτο το σημείο που αναφέρεις perfect_number είναι στο πρόγραμμα. Και είναι δουλειά του να το ξεπεράσει. Θα πρέπει να σε κανει να καταλαβεις πως η σχεση σας είναι επαγγελματική και ορισμένη χρονικα (και τα χρήματα πάντα βοηθάνε σε αυτή τη φάση).

    Φυσικά υπάρχει ένα ζήτημα στο γεγονός ότι δεν μπορεί συνεχώς να είναι ένας εξωτερικός παρατηρητής και αυτό είναι ένα θέμα, αλλά αυτό είναι και ζήτημα ισορροπιων και αποφάσεων των δυο. Και οι αδυναμίες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Κι όταν εννοω αδυναμίες τις επικεντρώνω κυρίως πάνω σε αντίληψεις δικές του για τον κόσμο και πως αυτές συγκρούονται με τις δικές σου. Κανονικα δεν θα επρεπε να σε μολυνει με τις αντιληψεις του αλλα δεν νομιζω πως είναι απόλυτα δυνατό αυτό.
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    πιστευω οτι ο ψυχολογος ειναι κατι σαν τον γυναικολογο ... κατα 99% τον εχουν αναγκη μονο οι γυναικες .... οχι τιποτα απολυτη αναγκη ... ετσι πιο πολυ θελουν να το ακουσουν και απο επισημα χειλη ... το τι φταει .... εμεις οι αντρες ειμαστε ποιο σιγουροι : παντα κατι αλλο φταιει εντελως ασχετο με εμας ... εμεις ειμαστε παντα σωστοι ...  
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Analyze This

    το έσωσες τελευταία στιγμή  
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Analyze This

    γιατι ? .... η πρωτη στιγμη ειναι λαθος ? ....  
     
  5. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Analyze This

    πολύ.

    Οι μηχανισμοί της ψυχολογικής θεραπείας δεν εχουν σχέση με κουβέντες και με εκλογικεύσεις αλλά με δουλειά πάνω στα συναισθήματα.
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    η αναλυση και η εξερευνηση ενος συναισθηματος .. δεν ειναι ταυτοχρονα και προσπαθεια εκλογικευσης του ? ....
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι έχει δίκιο ο Κύριος Γ
     
  8. latexduck

    latexduck Contributor

    {{Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν προκληση....... }}

    Eri έγραψες πάλιι λολ

    Συνηθίζω να μιλάω σε φίλους για τα προβλήματα μου αν και δεν μου χρειάζετε ψυχολόγος πιστεύω γιατί τα περισσότερα βιβλία τους που διαβάζανε στο πανεπηστήμιο για να πάρουν πτυχίο τα έχω διαβάσει  
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Να το πω ανάποδα. Όσες εκλογικεύσεις κι αν κάνει κανείς, αν δεν δουλέψει το ίδιο πράγμα στο συναισθηματικό επίπεδο, δεν πρόκειται να δει σημαντική βελτίωση. Πολλές φορές η εκλογίκευση δρα και ως ασπίδα για να μη δούμε (αισθανθούμε) το πρόβλημα.

    Εν πασει περιπτώσει η ψυχολογική δουλειά είναι οργανωμένο συναισθηματικό ανασκάλεμα σε προστατευμένο περιβάλλον, κάτι το εντελώς διαφορετικό από αυτό που έχει στο μυαλό του κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ή έχει απλώς διαβάσει κάποια πράγματα.
     
  10. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    δεν θα διαφωνισω, αλλά κάποιες φορές -όπως όταν παίζεις σκάκι- τις καλύτερες κινήσεις τις βλέπεις μόνο εάν είσαι έξω απο το παιχνίδι. Κι εσυ αντικειμενικα δεν μπορεις να είσαι έξω αποτ το παιχνίδι σου.

    δεν προσπαθω να πω πως η ψυχανάλυση ειναι για όλους και για όλες τις καταστάσεις. Είναι ένα εργαλείο όμως που κάποιες φορές και σε καποια συγκεκριμένα πράγματα μπορει να μας βοηθησει.
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor


    η προσπαθεια συνδεσης ενος συναισθηματος με την λογικη ... δεν θα ειναι αρκετη εαν δεν γινει με ειλικρινια και αυτογνωσια . Η πραγματικη ταυτοτητα του καθε ανθρωπου ειναι η πηγη των συναισθηματων του , που απορεουν μεσα απο τις πραγματικες του αναγκες και οχι απο τα "θελω" του ... σαν παραδειγμα , ευκολα θα μπορουσε να καταλαβει καποιος οτι για τις αποτυχημενες σχεσεις του , φταινε τα "θελω" (πχ.εξωτερικη ομορφια) που επικρατησαν των αναγκων του (αναγκη ενος "ομορφου" συντροφου) ..... απαραιτητη ομως προυποθεση ειναι η γνωση της ταυτοτητας ή αλλιως η αυτογνωσια .
    Ετσι ταξιδευοντας απο σημειο σε σημειο του χαρακτηρα μας , που μας οδηγει στην απολυτη αποκαλυψη της ταυτοτητας μας , ακολουθουμε (αναγκαστικα) ενα λογικο μονοπατι , ιχνος .... που λεγεται αυτογνωσια .

    οσο για το προστατευμενο περιβαλον .. θα ηθελα να εχω καποιες επιφυλαξεις ... αν και καταλαβαινω οτι ο ρολος του επιστημονα ειναι να στηριξει τα βηματα στην αυτογνωσια και οχι να τα κατευθυνει .. στο μυαλο μου ερχεται ενας μικρος λιλιπουτιος κομπος στην τσοχα του μπιλιαρδου και η επιδραση του στην πορεια της μπαλας .... ισως και για τον λογο αυτο , οι συνεδριες δεν ειναι κατι που γινονται για μια -δυο-πεντε-δεκα φορες και μετα τελειωνουν οριστικα ...
    Σε ακομη ποιο ..."μακρινες θεραπειες" , οπου το παρελθον ... ακομα και πολλων ψυχων πριν , ερχεται να δωσει εξηγησεις ακομα και να γιατρεψει ... το υποκειμενο εκτειθεται σε κινδυνους που φτανουν απο καρκινο στον προστατη ή τον μαστο εως και σε ανεξελεκτα ψυχολογικα παραθυρα που ανοιγουν σε αλλα , περα απο την δυνατοτητα κατανοησης τους ....
     
  12. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Analyze This

    Σε ψυχολογο οχι, σε ψυχιατρο ναι. Και μου αρεσε κιολας! Βεβαια τα χαπια δε μου εκαναν τιποτα, γκρρρρρ... anyway δε ντρεπομαι, αν ενιωθα την αναγκη θα ξαναπηγαινα