Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Analyze This

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 4 Απριλίου 2007.

?

Έχεις πάει σε ψυχολόγο;

  1. Ναι, και μετράω πάνω από δέκα επισκέψεις

    12 vote(s)
    12,1%
  2. Ναι, και μετράω λιγότερες από δέκα επισκέψεις

    11 vote(s)
    11,1%
  3. Όχι

    76 vote(s)
    76,8%
  1. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    σε επαγγελματια οχι...
    προσπαθω να αυτοψυχαναλυωμαι
     
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Για να είναι το 77% αυτοί που δεν έχουν πάει, φαντάσου πόσοι ενδεχόμενοι τσαλαφοί κυκλοφορούν (και πρώτος εγώ, φυσικά)  
     
  4. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Re: Απάντηση: Analyze This

    LOL!!!

    Το δύσκολο κομμάτι δεν ειναι να πας,
    το δύσκολο ειναι να πετύχεις κάποιον που δεν έκανε το χόμπυ του -κουτσομπολιό- επάγγελμα -ψυχολόγος-
     
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Είχα πάει 2-3 απανωτές φορές κατά τη διάρκεια της εφηβείας εξαιτείας των υπαρξιακών προβλημάτων που αντιμετώπιζα.Δηλαδή με έστειλαν οι δικοί μου για να ακριβολογώ γιατί μέσα από τους προβληματισμούς μου και με τα αδιέξοδα που συναντούσε ο εγκέφαλός μου γινόμουν πολύ βίαιος.Δε με βοήθησε βέβαια και τελικά όλα αυτά ξεπεράστηκαν σιγά σιγά με το χρόνο.
    Παρόλα αυτά δεν τον αδικώ και καταλαβαίνω εκ των υστέρων ότι το φταίξιμο ήταν δικό μου.Κι αυτό γιατί πήγα εκεί αποφασισμένος να του πω μπούρδες.Οπότε κι αυτός ο έρημος ψαχνόταν σε άσχετο επίπεδο να βρει κάτι να μου πει.Τώρα θα μου πει κανείς ,καλά τι σκατά ψυχολόγος ήταν που δεν κατάλαβε ότι του λες παπαριές.
    Έχω την εντύπωση ότι το καλό του να πάει κανείς σε ψυχολόγο είναι ότι θα μιλήσει με έναν άνθρωπο που δεν τον γνωρίζει κι ακριβώς γι αυτό είναι σε θέση να του πει κάποια πράγματα χωρίς να τελεί κάτω από το βάρος του συναισθηματικού backround που θα είχε αντίστοιχα ένας φίλος ή μια φίλη.
    Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος για τον οποίο κάποια πράγματα προτιμώ πολλές φορές να τα συζητώ με αγνώστους κι όχι με άτομα που με ξέρουν και τους ξέρω κι ως εκ τούτου έχουμε δημιουργήσει ένα συναισθηματικό υπόβαθρο που χρωματίζει όλες τις μεταξύ μας ενέργειες.
    Στην Ελλάδα βέβαια προτιμούμε συνήθως να κρατούμε για τον εαυτό μας τα του οίκου μας κι αυτό νομίζω ότι είναι ένα κατάλειπο από την εποχή που η Ελλάδα ήταν πολύ κλειστή σαν κοινωνία.Άλλωστε δεν πάνε καλά καλά 25 χρόνια από τότε που αποκτήσαμε λεφτά και ανοιχτήκαμε σαν κοινωνία.
    Όλοι είμαστε οι φοβεροί γαμίκουλες , όλες μας θέλουν , ο γάμος μας πηγαίνει υπέροχα , η επικοινωνία μας με τα παιδιά είναι άψογη.Και κάτω από όλα αυτά βρίσκονται πολλές φορές φοβισμένοι άνθρωποι με τόσα αδιέξοδα που στην προσπάθειά τους να κρατήσουν αναλοίωτη την εικόνα της επιτυχίας και του "όλα βαίνουν ομαλώς" , χαλούν και σπαταλούν την ίδια τους τη ζωή αλλά και των γύρω τους.
    Τι παράδειγμα να φέρω..
    Τον επιτυχημένο επαγγελματία που όταν γυρίζει σπίτι του αισθάνεται τελείως μαλάκας γι' αυτά που ανέχεται ενδεχομένως στη δουλειά του και που τρέμει τους συναδέλφους του γιατί θεωρεί ότι όλοι αυτοί καραδοκούν για τη θέση του ?
    Τον άψογο οικογενειάρχη που σε πλήθος περιπτώσεων η ποιότητα της επαφής του με τη γυναίκα του και τα παιδιά του είναι πολύ κατώτερη από αυτή που έχουν αυτά με τη γυναίκα από την Αλβανία που έρχεται να καθαρίσει το σπίτι κάθε βδομάδα ?
    Το φοβερό γαμιά ή το ξέκωλλο που τους έχει και καλά όλους στα πόδια που σαν πέφτουν μόνοι στο κρεββάτι αναθεματίζουν την ώρα και τη στιγμή που γεννήθηκαν?
    Το ονειρικό ζευγάρι που σαν κλείσει η πόρτα πίσω τους πέφτει το ξύλο της αρκούδας.Και καλά να ήταν στα πλαίσια ενός session,Έλα όμως που δεν είναι.
    Για να μην πάω σε ποιό χοντρά...
    Όχι παιδιά , εγώ νομίζω ότι οι ψυχολόγοι είναι απαραίτητοι χωρίς να σημαίνει ότι είναι για κατανάλωση.
    Η αυτοψυχανάλυση είναι πάντα ένας καλός τρόπος να λύσουμε κάποια ζητήματα.Δεν είμαστε θεοί όμως και πολλές φορές χρειαζόμαστε βοήθεια.Όχι τόσο για να πάρουμε λύσεις , αλλά για να λάβουμε υπόψη και την άποψη ενός τρίτου που μάλιστα τυγχάνει να έχει διαβάσει 5 πράγματα παραπάνω και είναι σε θέση αρκετές φορές να μας δώσει μια άποψη που ούτε οι φίλοι , ούτε οι γκόμενες ή γκόμενοι ούτε η οικογένεια θα μπορούσαν ποτέ να δώσουν.
    Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ σκοπεύω να πάω κάποια στιγμή αφού μαζέψω κανένα φράγκο κι η αλήθεια είναι ότι αν δεν ήταν τόσο πανάκριβοι θα πήγαινα τουλάχιστον μία φορά το μήνα ή το δίμηνο.
    Αλλά με 80 και 100 ευρώ..Δεν τα παίρνω τσίχλες καλύτερα ρε παιδί μου ?
     
  6. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Re: Analyze This

    80-100 euro?τοσο πολυ εχουν παει? Παντως για οσους δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα (που και εγω δεν τα σκαω με την καμια λεμε, με ενα χαρτινο πρασινο ενα ζευγαρι γοβες το παιρνω) υπαρχουν και τα κεντρα ψυχικης υγιεινης που πληρωνεις καποια μικρη συμμετοχη αλλα αν θυμαμαι καλα δε λειτουργουν ολες τις ωρες, παλια τουλαχιστον ηταν μονο πρωι εκτος Σ/Κ αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε και ολα, δυστυχως.. γκρρρρ....
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Analyze This

    Είχα μια κολλητή ψυχαναλύτρια που όταν σπούδαζε έκανε πολλές εργασίες της σχολής της "πάνω" μου.Μετράει αυτό;Κατα τ΄άλλα πιο πολύ μου μιλούσε αυτή παρά εγώ...
     
  8. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Analyze This

    @Sudden: Είσαι απολαυστικός στον τρόπο που τα γράφεις και τα λες.. Αν είσαι το ίδιο απολαυστικός και στο Domιλίκι σου βλέπω τις subίτσες να κάνουν ουρά έξω απ'το σπίτι σου..    

    @Incomplete: Εσύ -για...αντάλλαγμα- έκανες τίποτα άλλες εργασίες "πάνω της";;  

    @lola:γόβες στιλέττο;    

    Εγώ έχω ασθενή στο ιατρείο μια ψυχαναλύτρια και δεν δίστασα να την συμβουλευτώ -ουκ ολίγες φορές μάλιστα- και να της εμπιστευτώ τα εσώψυχά μου.. για δίαφορα θέματα, όχι μόνο για τις ιδιαιτερότητες και τις διαστροφές μου στα σεξουαλικά θέματα. Ούτως ή άλλως η οδοντιατρική είναι ένα επάγγελμα που χρήζει ψυχολογικής (αν όχι ψυχιατρικής) παρακολούθησης.. Παγκοσμίως και απ'όλα τα επαγγέλματα του κόσμου, οι οδοντίατροι είναι Νο1 σε διαζύγια, αλκοολισμό και αυτοκτονίες..Ασ'τα να πάνε δηλαδή!!
    Βέβαια, μετά από τα τόσο καιρό που την ξέρω (πάνω από 5 χρόνια) -και με τόσα που έχουμε πει-, όποτε έρχεται στο ιατρείο της κάνω προτάσεις του τύπου "να σε πονέσω λιγουλάκι σε κάτι απίθανα σημεία του σώματος (εκτός του στόματος), να δεις τι ωραία που είναι" αλλά δεν μου έχει...κάτσει ακόμα! Σωστή επαγγελματίας!!
     
  9. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    κι εγω που νομιζα οτι ηταν οι αναισθησιολογοι  
     
  10. dentman

    dentman Guest

    Είσαι ωραίος, μάγκα μου!

    Σοβαρά τώρα, δεύτεροι είναι οι γυναικολόγοι και τρίτοι οι ψυχίατροι..ΤΡΕΙΣ δήλαδή ιατρικές ειδικότητες κατέχουν παγκοσμίως τα πρωτεία σε ΤΡΕΙΣ μάστιγες (ή...λυτρώσεις - όπως το πάρει κανείς) της -σύγχρονης,κατά βάση- κοινωνίας.. Φοβερό, εεε; (τουλάχιστον για μας τους γιατρούς!).
     
  11. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: Re: Analyze This


    Και οχι μονο επενδυεις τα χρηματα αλλα νιωθεις κ καλυτερα.......Ουτε ψυ χρειαζεσαι μετα ουτε τπτ......  
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Analyze This

    Nαι..τη βοήθησα στυλιστικά με μεγάλη υπομονή πριν πάει να συναντήσει ραντεβουδάκι μια γκόμενα που της σύστησα