Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ATHENS GAY PRIDE 2008..!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 12 Μαϊου 2008.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: ATHENS GAY PRIDE 2008..!

    GAY PRIDES ή παρελάσεις υπερηφάνειας...


    Τα prides ξεκίνησαν ανά τον κόσμο ως παρελάσεις διαμαρτυρίας από τους ομοφυλόφιλους για την κοινονική ανισότητα και αδικία..Πρώτα σε ΗΠΑ (κυρίως μετά το Stonewall) και στο Μόναχο που οι πορείες αυτές κατέληγαν σε οδομαχίες με τους αστυνομικούς..Στις πιο ανεπτυγμένες χώρες,οι ομοφυλόφιλοι-ες διεκδίκησαν (αφού έδειξαν την πολιτική τους δύναμη μέσα από τις πορείες και όχι μόνο) και κέρδισαν τα δικαιώματα τους πιο γρήγορα.Εκεί τα Prides εξελίχτηκαν σε parades που δείχνουν τον όγκο της gay κοινότητας και από κει και πέρα την όποια δύναμη μπορεί να έχει αυτή.Στις υπόλοιπες(όπου επιτρέπεται) έχουμε ακόμα μικρές πορείες διαμαρτυρίας που μπορεί να μην ξεπερνούνε και τα 20 άτομα(όπως στο Περού και στην Τουρκία πχ).Στην Ελλάδα οι πρώτες πορείες έγιναν τέλος της δεκαετίας του 70,αρχές του 80 από το ΑΚΟΕ,πάντα με μικρή συμμετοχή.Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου σε πορείες υπήρξαν και επιθέσεις ακροδεξιών,όπω λίγα χρόνια πριν στη Σερβία,ή σε μικρότερες γερμανικές πόλεις..Για ποιο λόγο γινόντουσαν οι πορείες.Κάποτε κάποιες ομάδες ανθρώπων βαρέθηκαν να δείχνουν ως ανώμαλοι και σπάζοντας το τείχος της ντροπής βγήκαν και το βροντοφώναξαν.Σιγά σιγά άρχισαν να διεκδικούνε,πρώτα να μην τους κυνηγάνε και να μην τους φυλακίζουν(εφόσον πιο παλιά η ομοφυλοφιλία ήταν ποινικά κολάσιμη σχεδόν σε όλες τις χώρες),να τους επιτρέπουν να έχουν τους χώρους συγκέντρωσεις τους (gay bars) κτλ και έπειτα τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους ανθρώπους.Στις πορείες αυτές έπαιρναν και παίρνουν μέρος και άλλες ομάδες ανθρώπων που ήθελαν να σπάσουν το τείχος ρατσισμού,όπως οι περήφανοι γονείς(proud parents),οι hiv φορείς κτλ.. Το να πεις out&proud δεν είναι καπρίτσιο λοιπόν.Είναι η απάντηση στην όποια κοινωνία που σε θέλει κλεισμένο σπίτι σου,είναι το μήνυμα που σε αυτοτοποθετεί ως ισότιμο μέλος του όποιου συνόλου,είναι η ανάγκη να σπάσεις τα σίδερα του αποκλεισμού και να πεις πως αγαπάω τη φύση μου ότι και να λέτε..
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    εδώ θα έλεγα ότι γενικά είναι αγένεια να σαλιαρίζεσε με τη γκομένα σου μπροστά σε άλλους δεν έχει σημασία αν είσαι ομοφυλόφιλος ή όχι ....

    Mistress_Vanda γενικά στην επαρχία κρεμάνε "κουδούνια"...

    επίσης μου έχουν κάνει επίπληξη γιατί φιλιόμουν με την κοπέλα μου στο υπόγειο του "Λάμδα" και δίπλα ήταν τα "dark rooms" που ένας θέος ξέρει τι κάνανε εκεί μέσα ... εντάξει Κυρία μου Ήτανε για να ακριβολογώ ... ο συντηριτισμός υπάρχει παντού .
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ATHENS GAY PRIDE 2008..!

    Και βαράτε βιολιτζήδες!!!!Για να κάνεις υποχωρήσεις πρέπει να έχεις υπερβεί κάποιο όριο!Που την είδες την υπέρβαση αυτή ρε μικρέ!!!!
     
  4. latexduck

    latexduck Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ATHENS GAY PRIDE 2008..!

    Από την τηλεόραση μέχρι την "πόρτα" των club σας...
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ATHENS GAY PRIDE 2008..!

    Τόσο σου κόβει,τόσο βλέπεις και άλλο τόσο καταλαβαίνεις.Τελείωσε εδώ ο διάλογος μας μικρέ.Καλημέρα
     
  6. latexduck

    latexduck Contributor

    Καλή σου μέρα μεγάλε...
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Originally Posted by isnogood
    " για μια ακομη φορα ενα σοβαρο θεμα θα γινει ρεντικωλο και θα παει ενα βημα πισω "
    ....

    " Συμφωνώ και όπως ήδη φαίνετε το ισοπεδώσατε και αυτό! "


    δεν θα επιστρεψω σε οσα εχουν ηδη ειπωθει , δεν εχει νοημα εφοσον καθε αποψη εχει δημοσιευτει ...
    ομως δεν νομιζω οτι δικο μου ποστ ισοπεδωσε το νημα , απενατιας εδωσε την ευκαιρια να ειπωθουν σκεψεις που υπαρχουν και να δωθουν οι οποιες καταλληλες απαντησεις ..
    Αν η λογικη ειναι : "δεν καταλαβαινεις εσυ , αστο καλυτερα " ... πιστεψε με .. ειμαστε οι πρωτοι απο τους απ'εξω που εχουμε την διαθεση να καταλαβουμε ...
    Ξεκινατε με ενα πλατυ φιλοξενο χαμογελο για να προσκαλεσετε τον κοσμο σε αυτο που θελετε να πειτε και μολις καποιος εκφρασει την αντιθεση του τοτε αλαζετε αμεσως σταση ... (δεν εννοω εσενα φιλε Incoplete , θεωρω οτι κανουμε πολυ καλη συζητηση .. ουτε και καποιον αλλο συγκεκριμενα) .... απλα ειναι μια δικη μου διαπιστωση πως υπαρχει μια απαιτηση για κατανοηση χωρις ιδιατερη διαθεση για εξηγηση ...
    Τεσπα ... καλα να παει και παρα τις αμφιβολιες μου , ειλικρινα ευχομαι οι στοχοι να επιτευχτουν ...


    θα ηθελα να σας πω για καποιο σχετικο περιστατικο , οχι αμεσα σχετικο με το νημα ...
    Φιλη , ετων 43 , εκανε πριν απο λιγους μηνες σχεση με γνωστο της ιδιας ηλικιας . Προσφατα ομως εμαθε (εγω το ηξερα απο πολυ παλια) οτι ο αντρας αυτος ειχε σχεση/εις και με αντρες ... και τον εδιωξε . Μεσα στην παρεα μου ΟΛΟΙ της εδωσαν δικιο ... ημουν ο μονος που εβλεπα εναν ανευ προηγουμενου παραλογισμο να συμβαινει μπρος στα ματια μου ...
    Την παιρνω κατα μερος ...
    ρε συ .. ειναι οκ απεναντι σου ? ...
    -Ναι ....
    - Σε γαμαει αντρικια ? , σου εβγαλε τιποτα αδερφιστικο ? ....
    -ΟΧΙ , δεν ειχα κανενα παραπανο , απεναντιας ηταν πολυ power , αλλα δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου οτι υπηρξε στημενος στα 4 και τον ετρωγε , με ξενερωνει αυτο και για σκεψου αυριο να μου θελει να τον παρω με δονητη , Παναγια μου .....
    - Με ξενερωνει , με κανει , με δειχνει .... ολο εσενα ... ΕΣΥ το εχεις το προβλημα .. οχι αυτος ... αυτος εχει κανει τις επιλογες του , εσυ εισαι 43 και μαγκουφα και ακομη ψαχνεις να βρεις αναθεμα τι ....
    - Μα δεν ειχα σκεφτει ποτε τον αντρα ετσι ...
    - Ουτε και οτι θα ησουν στα 43 μπακουρι .... δεν τον κρατας λεω εγω , που ειναι καλο παιδι και που ξερεις .. μπορει και να γουσταρεις να τον πηδηξεις με τον δονητη ... για εξελιξου λιγο ... ο χαρος φιλεναδα κοντοζυγωνει , η μιση ζωη εφυγε .. στα 20 θα τον σουταριζα και εγω επειδη θα φορουσε lee και οχι armani , για αστειους λογους δηλαδη ...

    τελικα ειναι ακομα μαζι ..... ετσι παει το πραγμα ...
    θα μου πειτε τωρα .. "ναι ρε φιλε ... αλλα απο ελειψη επιλογων ? ... " ... και απαντω ΝΑΙ ... διοτι η ελειψη των επιλογων γεννα την κατανοηση ... ετσι ειναι ... αμα μου ελειπε λιγακι το κρεας δεν θα ειχα την σαπιοκοιλια που εχω τωρα .. θα ετρωγα και κανενα οσπριο   ....
     
  8. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Όπως έλεγε και ο αείμνηστος , ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.   Ότι και να λέει και ότι και να κάνει ο καθένας, τα πράγματα ακολουθούν το δρόμο τους. Και τα δικαιώματά μας απέναντι στο νόμο θα αποκτήσουμε και η στάση της κοινωνίας απέναντί μας θα αλλάξει. Αργά αλλά σίγουρα. Ο λόγος είναι απλός. Είμαστε πολλοί. Και οι πολλοί έχουν ψήφο και τσέπη. Όπως έγινε στις προηγμένες χώρες, έτσι θα γίνει και εδώ. Που να χτυπιέται κάτω ο κάθε Ψωμιάδης, μεγάλος, μικρός ή καουτσουκένιος.
     
  9. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Λοιπον, μεχρι πολυ προσφατα, δεν ειχα ιδεα οτι γινοταν Pride στην Ελλαδα, και το ειχα ντροπη και παραπονο. Χαρηκα αφανταστα οταν εμαθα πως γινεται κι εδω. Παιδια, μπραβο σας, εχετε ολη μου την υποστηριξη (οχι πως σας χρειαζεται).

    Ως proud mother, θα ηθελα να ενημερωσω μερικους οτι το να ειναι κανεις gay δεν τον κανει αυτοματος δυστυχισμενο. Αντιθετα, ποτε μου δεν ειδα το παιδι μου πιο ευτυχισμενο απο τον καιρο που βγηκε out, και αισθανομαι περιφανη που ειμουν η πρωτη στη οποια το ανακοινοσε.

    Μην φανταστητε οτι δεν περασα απο ολα τα συνηθισμενα σταδια : στεναχωρια για το μελλον του, τυψεις (τι εκανα λαθος?) κτλ, αλλα ποτε δεν του εξεφρασα αυτα τα συναισθηματα, γιατι αναγνωρισα οτι αυτα ηταν δικα μου προβληματα, και τα ξεπερασα ευκολα βλεποντας το παιδι μου ευτυχισμενο και ολοκληρομενο.

    Θα ειμαι εκει, με χαρα και με καμαρι.

    Θα ηθελα να προσθεσω και ενα απο τα αγαπημενα μου συνθηματα, απο Pride Days του Τοροντο : "We're Gay, We're Proud, Get Used To It!"
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: ATHENS GAY PRIDE 2008..!

    Έδωσες πιο πολλές απαντήσεις,από όσα (ουσιαστικά)ερωτήματα θα μπορούσαν να υπάρξουν..Ειλικρινά σε ευχαριστώ ...
     
  11. Eri

    Eri


    Χαιρομαι να βλεπω τετοιους γονεις αλλα δυστυχως οι Ελληνες ειναι μακρυα ακομα απο αυτο....Ισως επειδη εχουν συνδεσει την ευτυχια με γαμο, παιδια κ εγγονια, κατι που δε γινεται με ομοφυλοφυλλα ζευγαρια (με φυσικο τροπο τουλαχιστον)......
    Για μενα ενα πραγμα μετραει, να εισαι ευτυχισμενος με τον ανθρωπο που διαλεγεις να στεκεται διπλα σου, το αν αυτος ειναι του ιδιου φυλλου η οχι δεν εχει σημασια........
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: ATHENS GAY PRIDE 2008..!


    +1

    ..... μπας και σταματήσουμε κάποια στιγμή να σκεφτομαστε κ να γράφουμε βλακείες και μπούμε στην … ουσία !
     
    Last edited by a moderator: 20 Μαϊου 2008