Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Ελλαδάρα και ημιμάθεια (τι στο διάολο συμβαίνει σ' αυτόν το γαμώτοπο)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seirios_79, στις 19 Απριλίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Tο πρόβλημα μ' εσάς ( που ν ο μ ι ζ ε τ ε ) που τα ξέρετε όλα, είναι πως εκνευρίζετε εμάς που τα ξέρουμε.
     
  2. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Φυσικά! Παραλειψη μου!
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Δεν μου κάνει εντύπωση το φαινόμενο να πω τη (μαύρη) αλήθεια. Σε μια εποχή που έχουμε μάθει να μη μαθαίνουμε, να μη θυμόμαστε, να μη συνδυάζουμε γιατί ό,τι χρειαστούμε, εκείνη τη στιγμή, ε... θα google it... δυστυχώς τα πράγματα για να είναι αλλιώς απαιτείται ένας κάποιος αναστοχασμός, που δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να κάνουν...
     
  4. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Κι οχι μόνο.
    Υπαρχουν σκοπιμότητες που εξυπηρετούνται απο καποιες πλευρές.
    Παει πιο βαθιά το πράγμα απο όσο φαίνεται.
    Αυτό το κρούσμα είναι ενα μέσα στα πολλά που γνωρίζω εγώ και άλλα παλιά μέλη του φόρουμ
     
  5. η προσπαθεια για την αποκτηση την τελειας και ολοκληρωτηκης γνωσης οδηγει στην κατανοηση της απολυτης ημιμαθειας που λιγο πολυ μας διακατεχει ολους.....  
     
  6. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Ωπα και οι σκοπιμοτητες στο bdsm community..! Δηλαδή ?
     
  7. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Δε θα το εθετα έτσι ακριβώς.
    Πλέον έχουν χωριστεί τα "τσανάκια".
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Από πάντα ήταν χωρισμένα, απλά τώρα είναι πιο ξεκάθαρο και πιο έντονο το σκηνικό. :- )
     
  9. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Το πες καλυτερα, ναι.
     
  10. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Η ημιμάθεια χειρότερη από την αμάθεια. Μικρές χιλιοειπωμένες σοφίες.


    Κάποια στιγμή είχα πιάσει μια δουλειά, όπου στο τέλος εμπεριεχόταν το κλείσιμο του γενικού ταμείου της επιχείρησης.

    Έρχεται το αφεντικό να με ρωτήσει πόσα βγάλαμε, δεν του άρεσε το νούμερο, με ρώτησε πώς το κλείνω το ταμείο, του εξηγώ, τα ημι-μαθαίνει αυτά που του λέω, προσπαθεί να μου τα εξηγήσει, του λέω πως δεν καταλαβαίνει και του ξαναεξηγώ..... μην μπορώντας να καταλάβει γρι, απλές προσθέσεις και αφαιρέσεις..
    ...αγανακτεί και μου λέει: Δεν τα πας πολύ καλά με τα μαθηματικά ε;

    (Παρενθετικά να πω, πως εκείνον τον καιρό είχα ολοκληρώσει τη μαθητεία μου πάνω στα Παίγνια του Νας.)
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Όταν δεν μας κάνει η βασική αντίληψη και η αισθητική ενός χώρου, ένας δρόμος υπάρχει. Μερικές φορές είναι σκληρό να το αντιληφθεί κάποιος και ακόμα πιο σκληρό να το διαπράξει, αλλά άλλος τρόπος δεν έχει βρεθεί.

    ______________________

    … αλλά ως τότε ας το ξανασκεφτούν όσοι είναι βέβαιοι ότι είναι οι κάτοχοι του σωστου τρόπου, σε όλα τα πράγματα, από το Ιαπωνικό bondage π.χ. μέχρι το πως γίνεται μια συγκέντρωση π.χ. και ας μην έχουν τόσο πάρα πολύ άποψη για τις προσπάθειες των άλλων και τη βεβαιότητα ότι αυτοί θα τα έκαναν όλα καλύτερα κάτι που έχει διαπιστωθεί κατ' επανάληψη ότι δεν είναι έτσι, ας έχουν περισσότερη άποψη για τα ίχνη που αφήνουν οι ίδιοι και αν πραγματικά τους ικανοποιούν…
     
  12. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude


    Προσπάθησα επί ματαίω να καταλάβω το κουοτ στο ποστ μου...
    (Στη δική μου περίπτωση φυσικά και παραιτήθηκα, όταν δεν υπάρχει συνεννόηση σε έναν τέτοιο χώρο, ο εργαζόμενος πρέπει να αποχωρήσει. )

    Αναφέρεσαι όμως σε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που πιστεύω ότι είπε ο Σείριος.
    Όταν εγώ είμαι πχ. γεωπόνος και έρθεις εσύ ο οικοδόμος στο χωράφι μου όταν κλαδεύω τα δέντρα μου και αρχίζεις να μου δίνεις συμβουλές πώς να κλαδέψω επειδή παρακολούθησες 2-3 σεμινάρια της @ούτσας στο γεωπονικό πέρυσι το καλοκαίρι, συγγνώμη, αλλά δε θα φύγω εγώ. Εσύ θα φύγεις.

    Όλοι έχουμε ραμ (ώστε να παραθέσουμε βιβλιογραφίες), όλοι έχουμε ρομ (ώστε να τις διαβάσουμε), το να τις επεξεργαστούμε ώστε να κατέχουμε τον τρόπο -τον σωστό κατ' εμάς ή κατά περίπτωση- είναι το δύσκολο. Εκεί είναι που βγαίνουν οι κατηγοριοποιήσεις, οι ταμπέλες, και ο φασισμός της ημιμαθούς πλειοψηφίας.