Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM: Κυρίαρχος ή πειθήνιος στο sex...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasteR_PieR, στις 29 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor


    zinnia μήπως μπορείς να διαβάσεις πάλι τον διάλογο που είχα με τον Kits και να Μου πεις που διαφωνούμε Εγώ και αυτός και πως έχουμε εισπράξει από την ίδια εικόνα διαφορετικά πράγματα?
    Γιατί αυτό που Εγώ βλέπω είναι ότι με τον Κits εκτός από την ίδια εικόνα, έχουμε και το ίδια άποψη… Ότι δηλαδή φταίει ο υποτακτικός.

    Μήπως κάνω τόσο λάθος?

     
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    Εντάξει SM Art Lady . Eχεις δίκιο. Εχετε ίδια άποψη.   Εγώ πιστεύω πως φταίει κι ο Κυρίαρχος που δεν τον /την - δεν ξερω τι ήταν , τον προστάτεψε απο τον ίδιο του τον εαυτό..
     
  3. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Απάντηση: BDSM: Κυρίαρχος ή πειθήνιος στο sex...

    Σύμφωνα με Τον Αφέντη μου, την ευθύνη την έχει ο Κυρίαρχος για ότι συμβαίνει στον υποτακτικό. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι και Θεός όμως ή ότι και ο υποτακτικός δεν έχει μερίδιο. Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι το ανωτέρω παράδειγμα ήταν μια κακή στιγμή που ο Κυρίαρχος δεν είχε δείγματα για να προβλέψει και ο υποτακτικός δεν εκτίμησε σωστά τις αντοχές του τη δεδομένη στιγμή. Ευτυχώς η τύχη βοήθησε και δεν ήταν τίποτα σοβαρό τελικά από ότι κατάλαβα. Προσοχή χρειάζεται κι από τους 2, αλλά ρίσκα πάντα υπάρχουν στη ζωή μας.
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Ο άνθρωπος που είναι ανίκανος να προστατεύσει τον εαυτό του καλό θα ήταν να μην ασχολείται με το σαδομαζοχισμό. Ομοίως κι αυτός που δυσκολεύεται να ελένξει το σαδισμό του.
    Η ευθύνη βαραίνει και τους δύο.
     
  5. MiB

    MiB Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM: Κυρίαρχος ή πειθήνιος στο sex...

    Πάντως αν και δεν είμαι του χώρου, έτυχε να βρεθώ 2 φορές στη ζωή μου σε απίστευτα οργανωμένα group sessions, όπου και στα 2 υπήρχε παρόν γιατρός - μέλος του group. Κι αυτό δεν ήταν τυχαίο. Παίχτηκαν πολύ "χοντρά παιχνίδια" που δε θα ξεχάσω ποτέ μου. Ειδικά σε κάποιους σκλάβους/ες το γκουαντάναμο θα τους φαινόταν παιδική χαρά. Εγώ πάντως κατ' επιλογήν μου, συμμετείχα μόνο στα πιο.. normal παιχνίδια..  

    Ευτυχώς δεν έγινε κάτι ανεπανόρθωτο σε κάποιον σκλάβο ή σκλάβα, αλλά παρόλα αυτά ο γιατρός και στις 2 περιπτώσεις είχε κάμποση δουλεία μετά το τέλος των session..  
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πράγματι, θα υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις, όπως αυτή που περιγράφεις με την χρήση της μάσκας. Απορία: Αν έπαιζαν χοντρό παιχνίδι, τί την θέλανε την μάσκα; Αχ, αχόρταγοι... 

    Όλα μπορούν να πάνε στραβά, ακόμη και αν πάρουμε όλες τις προφυλάξεις. Φαντάσου Εύα, έναν μεσήλικα υποτακτικό, που παθαίνει έμφραγμα σε κατάσταση υπέρμετρης καύλας. Ποιος φταίει τότε; Αν είχε κάνει τεστ κοπώσεως πριν παίξει με μαστίγια, βελόνες και στραπ ον, θα το είχε αποφύγει άραγε το έμφραγμα;

    Ή φαντάσου μία σκλάβα που τραβάει τα πάνδεινα από ψυχολογικές εντάσεις, εναλλαγές πόνου (ψυχικού ας πούμε) και απόλαυσης και σου κάνει έναν καρκίνο ξεγυρισμένο.

    Η ζωή είναι ένα ρίσκο έτσι κι αλλιώς. Οι έντονες καταστάσεις έχουν τους ιδιαίτερους κινδύνους τους. Προσωπικά αναφέρθηκα μόνο στην ευθύνη του Κυρίαρχου να διαγνώσει το πολύ γνωστό μας subspace και να λάβει τις προφυλάξεις του. Ακόμη κι εκεί, μπορεί να γίνει η στραβή. Είναι δύσκολο πράγματι να επιρρίψεις ευθύνες στον έναν ή στον άλλον. Μήπως δεν υπάρχει και η αντίστοιχη προς το subspace κατάσταση, το domspace; Θα παρομοίαζα επομένως την κατάσταση με την λήψη ναρκωτικών. Αυτός που είναι πιο νηφάλιος έχει την υποχρέωση να φροντίσει ώστε να αποφευχθεί κάποια ζημιά, όσο αυτό είναι εφικτό.

    Από εκεί και πέρα, μάλλον η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται χωριστά, σύμφωνα με τις ειδικές συνθήκες και τα πραγματικά γεγονότα.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM: Κυρίαρχος ή πειθήνιος στο sex...

    Δεν έχω ιδέα τί είναι αυτά τα subspace και domspace. Γνωρίζω μόνον τί σημαίνει 'έκσταση'. Αν λάβει μορφή παραληρηματική κανείς δεν είναι υπεύθυνος (ηθική έννοια) και γι' αυτό όλοι είναι εξίσου ένοχοι (νομική έννοια).
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor



    καλο μηνα! 
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Kρατάω αυτό…γιατί είναι έτσι όπως ακριβώς τα λέει ο Αφέντης Pier, της little slut!

    Επίσης καλό μήνα και καλό χειμώνα.



     
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014