Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM: Σχέσεις συμβιβασμού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 8 Ιουλίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Α ναι ναι!! Συμφωνώ απόλυτα! Οι κατά συρροήν βραχυ-μεσοπρόθεσμες σχέσεις δεν είναι ποτέ θέμα ατυχίας κατ' εμέ! Υπάρχει κάποιο θέμα με εμάς, όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε. Αυτό το "έχω το μαλακομαγνήτη" είναι πρόβλημα καθενός που το λέει όχι των άλλων, των μαγνητιζόμενων.
    Το ίδιο ισχύει κατά την άποψη μου και για ανθρώπους που επιλέγουν κατά συρροήν σχέσεις εξ αποστάσεως.
    Ναι μια φορά μπορεί να σου τύχει. Αλλά όταν το κάνεις σύστημα, τότε εμένα δεν με πείθεις ότι απλά δεν φοβάσαι τη δέσμευση και ότι αρνείσαι να βάλεις τον άλλο ουσιωδώς στη ζωή σου   Και μαγκιά σου, δική σου είναι η ζωή, όποιον θες βάζεις, απλά μην προσπαθείς να πείσεις ότι "έλα μωρε το ίδιο είναι εδώ ή 1000 χλμ πέρα"...
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Επειδή το διάβασα κάνα δυο φορές..όχι όλοι όσοι Κ ασχολούνται έχουν θέμα με τον έλεγχο. Γιατί τότε όλοι οι Κ θα ήταν... άνεργοι       ή Δ.Υ      
    Υπάρχει και μια μερίδα Κ, που θέλουν τον έλεγχο στον δικό τους κύκλο, γιατί απλώς με το δικό τους τρόπο τα πράγματα γίνονται.. όταν και όπως πρέπει να γίνονται. Και έτσι η ζωή γίνεται καλύτερη.

    Όπως και ο πρόεδρος στην διαφήμιση της WIND λέει, - τις νίκες τις κανονίζει ο πρόεδρος και δεν περιμένει απο κανέναν Αντωνίου....- Πιου πιου πιου  
     
    Last edited: 12 Ιουλίου 2015

  3.  
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Και η αρένα καλά κρατεί...

    Ας προβάλει ο καθένας αυτό που έχει μέσα του στην τελική...

    Ο χειρότερος συμβιβασμός είναι μάλλον αυτός που κάνουμε με τον κατώτερό μας εαυτό...

    Ας τα βρει πρώτα ο καθένας με τον εαυτό του και μετά ας μπει στην διαδικασία να διαπραγματευτεί και με τους άλλους και γιατί όχι;
    Ας συμβιβαστεί...ή ας ακολουθήσει απλά αυτό που του λέει η καρδιά του...είτε το μείνε, είτε το φύγε...

    Μπράβο σε όσους το κατάφεραν, καλό κουράγιο σε όσους το προσπαθούν και καλά κρασιά σε όσους νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα...
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Και βέβαια, τελικά καθένας έχει αυτό όχι αυτό που του αξίζει αλλά αυτό που θέλει
     
    Αυτοί δε που δεν έχουν τίποτα ή είναι ολιγαρκέστατα ή...  
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Το να συμβιβαζομαι και το ανεχομαι προσωπικα παντα, δεν τα ασπαζομαι σαν λεξεις....

    Για να πω οτι συμβιβαζομαι, σημαινει οτι με θεωρω τελεια, μεγαλο κελεπουρι και κανω χαρη στον αλλο που ειμαι μαζι του  . Ποια ειμαι εγω που θα πω οτι συμβιβαζομαι με καποιον-κατι και τελικα αναρωτιεμαι, συμβιβαζομαι εγω ή Αυτος;

    Το να μην σε ενοχλει κατι σε καποιον δεν θεωρω οτι ειναι συμβιβασμος...απλα εχεις πιασει το νοημα και κρατας οτι σου φτιαχνει τη διαθεση και σε γεμιζει. Τα υπολοιπα ειναι περιττα.

    Εκτος εαν ειμαι τελεια και ψαχνω το τελειο    
     
  7. Η εχει εναν καθρεφτη του εαυτου του...
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Καλά τέλειες είμαστε!

    Αλλά δεν ψάχνουμε το τέλειο γιατί είμαστε τόσο τέλειες που είμαστε και μεγάλες καρντιέςςς    


    Σοβαρά τώρα.

    Αν επιτυγχάνεται αυτό "το να μην σε ενοχλει κατι σε καποιον δεν θεωρω οτι ειναι συμβιβασμος...απλα εχεις πιασει το νοημα και κρατας οτι σου φτιαχνει τη διαθεση και σε γαμιζει. Τα υπολοιπα ειναι περιττα" είναι το ιδανικό   Και όλα σούπερ, δεν νομίζω ότι τίθεται συζήτηση επ' αυτού.


    Το συμβιβάζομαι όμως δεν έχει να κάνει κατ' εμέ με κανένα μεγαλείο τελειότητας. Έχει να κάνει με το "παίρνω αυτό που θέλω, που με κάνει να νιώθω καλά, να νιώθω όμορφα, που μου κάνει καλό; Που με κρατά σωματικά και ψυχικά ήρεμη και υγιή;". Αυτό δεν είναι θέμα "είμαι τέλεια, αυτό απαιτώ... προσκυνήστε με... ικανοποιήστε με..."


    Η μόνη μου ένσταση στο "συμβιβασμό" και την αρνητική έννοια που του δίνω εδώ είναι όταν για 1002 λόγους (κάποιους τους ξέρω, τους περισσότερους όχι) κάνουμε πίσω σε πράγματα που δεν υπηρετούν την ψυχική μας υγεία και ισορροπία.

    Και με το νήμα ήθελα να συζητήσω το τι μας οδηγεί στο να το κάνουμε.  


    Προσωπική μου θέση και στάση, ή τουλάχιστον κάτι που προσπαθώ πάντα να έχω κατά νου είναι ένα: no matter what με οδηγεί στο να κάνω έστω και κακό συμβιβασμό (γενικά στη ζωή μου) η απόφαση και η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά και μόνον εμένα. Εκτός από μια περίπτωση: όταν μου αποκρύπτουν τα πραγματικά δεδομένα, είτε με ελλιπείς πληροφορίες είτε με ψέμματα.


    Υ.Γ. Λάτρεψα το εκ παραδρομής "γαμίζει"    
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Γάμιζε το "γαμίζει"!!!   
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @margarita_nikolayevna τα κανω κατι τετοια   

    Εχουν και αυτα τη χαρη τους πιστεψε με....   
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    @Ice and fire
    Tα εκ παραδρομής;;; Εννοείται την έχουν  
    "Αχ εκ παραδρομής σας πήδηξα κι εσάς γλυκειέ μου 50ςςςςς αλλά ήταν ωραία δεν μπορείτε να το αρνηθείτε" χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα      

    Υ.Γ. Τι εννοείτε είστε 65;;; Καλέ φτου φτου δεν σας φαινόταν!!!      
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    @Ice and fire εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! Γιατί άλλαξες το σούπερ εκ παραδρομήηηηηηηης;;;