Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM εν κρυπτώ, η στο "φως της ημέρας"?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 8 Απριλίου 2015.

  1. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Αυτο ομως ειναι νομικο ζητημα σωστα? Ας πουμε οτι εισαι γυμνιστης και μια ωραια μερα θελεις να ανοιξεις την πορτα και να κανεις μια βολτα το τετραγωνο.Δεν θα σε συλλαβουν? Δεν θα εχει αυτο και κοινωνικες και ηθικες επιπτωσεις? Αυτο ειναι που λεω.Οτι οι βδσμερς δεν διαφερουν ουσιαστικα απο οποιαδηποτε αλλη ομαδα που επιλεγει κατι διαφορετικο.
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Βρε δεν πήγα ούτε να δαιμονοποιήσω, ούτε να νομιμοποιήσω τίποτε...
    Λέω το απλό και το BDSM δεν είμαστε μόνο εμείς οι δύο ( εγώ δεν είμαι καν...Δεν μου αρέσει καμία ετικέτα, είμαι εγώ e basta ) αφού είμαστε μειονότητα...
    Αφού ίσως και κάποιοι/ες να νιώθουν ότι δεν τους "καταλαβαίνουν"...
    Τους/τις "δυναστεύουν" με τα κοινωνικά πρέπει...
    Γιατί δεν επιλέγουν να μην το κρύψουν και ας λάβουν εκείνα που θα λάβουν?
    Γιατί ο/η οποιοσδήποτε σώνει και καλά να τους/τις δώσει το ΟΚ?

    Θες να βουδουσουμιάσεις Κύριε/Κυρία μου?....
    Μαγκιά σου, κάποιοι/ες αν το μάθουν/το πεις θα σε κοιτάξουν στραβά...
    Θα σε κάνουν στην άκρη...
    Θα θα θα...
    Επιλογή δική σου, επιλογή δική τους...

    Τουτέστιν την όποια "καταπίεση" η καταπίεση μόνοι μας την επιβάλουμε στους εαυτούς μας...
    Τι να κάνουμε δηλαδή, θα γυρίζουμε την υδρόγειο ανάποδα μόνο εκεί που μας βολεύει?
    Δεν γίνεται...
    Έτσι νομίζω εγώ...Μπορεί να κάνω και λάθος...
     
  3. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Εχεις δικιο και για την υποκρια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οποιος θελει να βελτιωθει δεν βελτιωνεται. Αλλωστε, ο χωρος ο ιδιος, και πολλες απο τις κουβεντες που κανουμε εδω βοηθαει προς αυτην την κατευθυνση. Εμενα τουλαχιστον με βοηθησε πολυ. Νομιζα οτι απαντησα στην ερωτηση σου. Αν προκειται για μια συζητηση σε μια οποιαδηποτε κοινωνικη ομαδα , απλα θα εκφερω αποψη χωρις να δηλωσω οτι ασπαζομαι το βδσμ , απλα θα πω αυτο που πιστευω. Οι στενοι μου φιλοι ξερουν τα γουστα μου, και αν με ρωτουσε καποιος ευθεως αναλογα με την περισταση και το ποιος ειναι,μπορει και να του ελεγα. Γιατι αν οι φιλοι μου, σκεφτουν ασχημα για μενα απο το τι κανω στο κρεβατι μου, ή με τον συντροφο μου, για μενα τελικα φιλοι δεν θα ειναι.Ο ευρυτερος κοινωνικος περιγυρος ας ασχολειθει με το δικο του κρεβατι χαχαχα
     
  4. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Αλληλουια!!!!!!!! Συμφωνω και επαυξανω !!
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κατ' εμέ σωστότατη και συγνώμη αν πετάχτηκα και σου έγραψα και αλλού χαχαχα... 
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τελικά όπως για όλα τα πράγματα στην ζωή...
    Έχουμε πάντα, ότι θα ήμασταν διατεθειμένοι/ες, να το "ιδρώσουμε"...
    Και τα "λοιπά" -πάντα κατ' εμέ- είναι απλά, για να δίνουμε αέρα στις "φωνητικές χορδές"...

    Υ.Γ. "Αμπελοφιλοσοφώ" μονάχος, μην μου δίνεται καμία σημασία... 
     
  7. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Eχουμε οτι αντεχουμε και οτι μπορουμε να διαχειριστουμε. Τα υπολοιπα, ειτε δεν τα θελουμε αρκετα ειτε δεν μπορουμε να τα διαχειριστουμε. ( παρεμβαση αμπελοφιλοσοφιας, στην αμπελοσοφια σου)
     
  8. Ana Steel

    Ana Steel 7.585,145,542...

    Η ώρα της δικής μου αμπελοφιλοσοφίας....
    Δεν είμαι ούτε στην πλευρά αυτών, που κρύβουν τις "ιδιαίτερες σεξουαλικές προτιμήσεις" αλλά ούτε και αυτών που τις κανουν πανό και τις εκθέτουν στην Αττική οδό!!
    Σε μια συζήτηση μεταξύ φίλων,θα μιλήσω για τα προσωπικά μου θέλω. Δεν θα το κάνω όμως σε μια συνάντηση γνωστών και συγγενών...
    Πιστεύω ότι υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή και σε αυτό. Το τι κάνω ή κάνει ο καθένας μας, δεν αφορά ολόκληρη την κοινωνία.

    Από την άλλη δεν θα πάω σε ερημονήσι για να βουδουσουμιαστω ούτε όμως και στην κεντρική πλατεία!!!

    Έχω ζήσει πολλά χρόνια της ζωής μου, σε μικρές κοινωνίες που τα σχόλια είναι πολλά και τα κουτσομπολιά περισσότερα. Έτσι φροντίζω να μην "εκθέτω" τον εαυτό μου στα μάτια τους. Όσοι έχουν εμπειρία από τέτοιες κοινωνίες, δεν θα αναρωτηθούν γιατί το κάνω...
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    To ζήτημα δεν είναι αν θα έχουμε η όχι τα κότσια, να αποκαλύψουμε η όχι πράγματα που δεν θα θέλαμε...
    Είναι επιλογή μας...
    Αλλά να έχουμε τα "μούτρα" να κατακρίνουμε τους άλλους...
    Η να τους χλευάζουμε (και καλά)...Επειδή έχουν τα κότσια να είναι ο εαυτός τους...
    Και μετά να "παραπονούμαστε" ότι δεν μας "καταλαβαίνουν" οι "άλλοι", ότι δεν μας σέβονται...
    Πάει πολύ...Πάρα πολύ...
    Και δεν είναι σπόντα η δική μου, αλλά το λέω ευθέως και εδώ όποιος κατάλαβε, κατάλαβε ( σίγουρα δεν το λέω σε σένα )...
    Για "έξω" είναι ζήτημα του καθενός μας να το διαχειριστεί οπώς γουστάρει...
    Όπως το γουστάρει και "έξω" αλλά και εδώ...
    Εγώ διαλέγω να είμαι η πάρτη μου, με όποιον/α θέλω, όταν το θέλω...
    Και αν μη τι άλλο, όσο μαλθάκας κι αν είμαι...
    Το κάθε είδος ρατσισμού καλώς η κακώς μου γυρίζει τα καρύδια...
    Τα "δαχτυλάκια" που τεντώνονται, πόσο μάλλον για να δείξουν πράγματα που δεν τ' αφορούν, μ' εξαγριώνουν...

    Υ.Γ. Παρέμβαση αμπελοφιλοσοφίας, στην αμπελοφιλοσοφία της αμπελοφιλοσοφίας χαχαχα...  
     
    Last edited: 9 Απριλίου 2015
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μόνο ότι σ' ευχαριστώ για το γεγονός, του ότι άφησες την άποψη σου θα πω...
    Το πως το σκέφτομαι, το γνωρίζεις πολύ καλά...
    Και να μην το γνώριζες, αν διάβασες τις άπειρες επαναλήψεις μου σε αυτό το νήμα, θα το καταλάβαινες...
    Επίσης ξέρεις την γνώμη μου για σένα...
    Δεν χρειάζεται να πω τίποτ' άλλο...  
     
    Last edited: 8 Απριλίου 2015
  11. gaby

    gaby Guest

    Για λόγους προσωπικής αισθητικής προτιμώ BDSM στο φώς της ημέρας που όμως να μη γίνεται αντιληπτό από κανέναν. Μόνον οι πάρα πολύ κοντινοί και στενά συνδεδεμένοι να μπορούν, αν θέλουν - γιατί καμιά φορά δεν θέλουν - να αντιληφθούν ότι εγώ ανήκω.

    Αν και δέχομαι ότι υπάρχουν τα νομικά προβλήματα που αναφέρει ο @Tenebra_Silente και δεν τα βρίσκω διόλου ευκαταφρόνητα, δεν νομίζω ότι το πρόβλημά μας είναι η δυσανεξική κοινωνία. Η ελληνική κοινωνία ανέχεται τα πάντα, χωρίς να το γνωρίζει και χωρίς άποψη για ποιον λόγο τα ανέχεται. Το θέμα είναι αν τυχόν υπάρξει κάποια σύγκρουση συμφερόντων με κάποιον που γνωρίζει αυτό το "ευαίσθητο" δεδομενο της ζωής μου. Εκεί πιστεύω ότι θα χυθεί αίμα - το δικό μου αίμα - όχι επειδή ο άλλος δεν το αντέχει από πουριτανισμό ή άποψη ή "για τα παιδιά του ρε γαμώτο" ή τρέχα γύρευε. Επειδή ο άλλος θα μπορεί να το κάνει και θα τον συμφέρει να το κάνει. Να λείπει.

    Ασφαλώς αυτή η αισθητική προτίμησή μου δεν αποκλείει το βιδιεσέμιον της νύχτας, μεταξύ δύο, τριών, πέντε ή και περισσότερων κάθε άλλο μάλιστα   Αν και η αγαπημένη μου ώρα είναι πάντα η "μπλέ ώρα" πολύ αργά το απόγευμα δηλαδή  
     
  12. Θα ήθελα να κάνω διάκριση στις "διαβαθμίσεις" έκφρασης του δικαιώματος ερωτικής μου αυτοδιάθεσης:
    - Εκφράζω ανοιχτά οτι ασκώ πρακτικές βδσμ σε ιδιωτικές συζητήσεις
    - Εκφράζω ανοιχτά οτι ασκώ πρακτικές βδσμ σε δημόσιες συζητήσεις
    - Το διατυμπανίζω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, ακόμα και στο άσχετο
    - Το προπαγανδίζω ανοιχτά ως τη μόνη ορθή επιλογή
    - Το ασκώ σε δημόσιους χώρους

    Η προσωπική μου ανάγκη καθορίζει σε ποιά από αυτές τις διαβαθμίσεις θέλω να ασκώ το δικαίωμα ερωτικής μου αυτοδιαχείρισης. Κάθε μία από αυτές κουβαλάει τον αντίστοιχο βαθμό ευθύνης απέναντι στον εαυτό μου και στους άλλους. Για μένα, αρκεί να απαντήσω στο ερώτημα: Αναλαμβάνω την ευθύνη της επιλογής μου? Για να την αναλάβω βέβαια, προϋποτίθεται οτι τη γνωρίζω και τη συναισθάνομαι.

    Αν θεωρώ ζωτικής σημασίας για την αυτοεκτίμησή μου να μιλάω ανοιχτά για την ερωτική μου ζωή, το κάνω και αναλαμβάνω την ευθύνη, γνωρίζοντας οτι δε ζω σε μιά ιδανική απροκατάληπτη κοινωνία. Αν η μυστικότητα και η ιδιωτικότητα της ερωτικής μου ζωής συνάδει με τη γενικότερη κοσμοθεωρία μου, το κρατώ για μένα και είμαι εντάξει με αυτό.

    Προσωπικά ανήκω στην άποψη που λέει, αγωνίζομαι και διεκδικώ ότι θεωρώ σημαντικό για μένα, έχοντας το όμως κατακτήσει, δε νιώθω την ανάγκη να το διατυμπανίσω. Οταν όμως κληθώ να υπερασπιστώ τις επιλογές μου, το κάνω με παρρησία.