Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm και ανεργία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος _DaRkNiGhT_, στις 16 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    @gaby αν και το αποσύρατε, χαίρομαι ιδιαιτέρως για το πώς αλλάξατε την άποψή σας τώρα.

    όχι δεν έγραφα σε καμία περίπτωση για το money slavery.
     
  2. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    @Iagos βάστα μόνο να μην είσαι άνεργος και να έχεις να δώσεις γάλα στο 8 μηνών παιδί σου τρείς μέρες...

    Ξέχασα, θα του διαβάσεις παραμύθι και θα ᾽χει να χορτάσει την πείνα του...
     
  3. gaby

    gaby Guest

    @Guruni

    αφού αναφέρεσαι σε αποσυρμένο, το ξαναβγάζω, δεν χάθηκε ο κόσμος.

    Ίδια ήταν πάντα η γνώμη μου, πού έχω πει κάτι διαφορετικό;

    Τι είναι όταν το υ καλύπτει οικονομικά το Κ, money slavery δεν είναι; Εμφανώς δεν αναφερόσουν σε αυτό, αλλά τι είναι;

    ΥΓ. Ποτέ δεν είπα ότι το θέμα σου είναι trolling, λίγο ή πολύ. Δεν είναι όμως ούτε για ευαίσθητα στομάχια, κάνω λάθος;  
     
  4. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp


    Το υ.γ. δεν ξέρω πώς προκύπτει. Υπάρχουν και τα ζαντάκ πάντα.

    όταν ξαναμπούν τα αποσυρμένα θα σας πώ.

    όχι όταν το υ καλύπτει οικονομικά το Κ δεν είναι money slavery. Μπορείτε να διαβάσετε τις απαντήσεις μου στο θέμα για να καταλάβετε ότι δεν είναι money slavery αντιστοίχως όταν το κ καλύπτει οικονομικά το υ, δεν είναι money domination. Το money slavery είναι μία διαφορετική bdsm κατάσταση που δεν είναι μέρος του παρόντος νήματος.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Ή και το ignore thread  

    Άσε, μην κάνεις τον κόπο   Είναι εκεί, αλλά μπορεί να μη βλέπεις καλά και δεν θέλω να σε κουράσω. Διάβασα τα παλιά μου και είδα, πουθενά δεν είχα πει κάτι διαφορετικό.

    Money Domination δεν ξέρω να υπάρχει, ίσως δεν έτυχε να το κοιτάξω. Money slavery ή μια εκδοχή αυτού γνωρίζω ότι είναι όταν το υ παραδίδει στο Κ τα χρήματα που βγάζει και το Κ κανονίζει πώς θα ξοδευτούν. Το ξέρω ότι δεν τέθηκε σε αυτό το νήμα. Αυτό μας ξαναφέρνει στο σχόλιό μου ότι το νήμα σου δεν είναι για ευαίσθητα στομάχια. Μπορείς πάντα να ξαναπείς για το Ζαντάκ. Εγώ βαρέθηκα και αποχωρώ από το νήμα.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πριν γράψω - ξανά - σ' αυτό το νήμα, θέλω να ζητήσω ειλικρινά και προκαταβολικά συγνώμη σ' όποιον/α θιγεί, γιατί αν και ανούσιο, μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι και μάλλον θα γίνω αντιτουριστικός.
    Δεν πειράζει, πείτε ότι είναι οι μπούρδες ενός παπάρα και μην μου δίνετε καμία σημασία. Ώρες ώρες, αν όχι πολύ συχνά, έχω την εντύπωση ότι αρκετοί/ες ζουν στην τέλεια και ξεχωριστή βουδουσουμική κοσμάρα τους εντελώς αποκομμένοι/ες απ' την πραγματικότητα. Λες και με την μεγαλύτερη ή μικρότερη "κατάδυση" τους στην βουδουσουμική λίμνη/θάλασσα/ωκεανό, μεταμορφώνονται σε κάτι τόσο διαφορετικό, που η καθημερινότητα και τα όποια προβλήματα της, δεν τους/τις ακουμπάει καθόλου. Αν για κείνους/ες τους κάποιους/ες λειτουργεί στα σοβαρά μ' αυτό τον τρόπο, τους βγάζω το καπέλο. Δεν είμαι στο κεφάλι κανενός και καμίας, αλλά τόση politically correctίλα, τόσο πρεμούρα για τους άλλους, τόση κατανόηση, μ' εντυπωσιάζει. Μάλλον εγώ είμαι το κυνικό και αναίσθητο πάντα και σίγουρα ο Kinky κρυφοβανίλιας ή γιαλαντζί βουδουσουμιάρης, που θεωρώ ότι τ' οποιοδήποτε Κ/υ είναι - θεωρητικά - και πάν' απ' όλα σχέση ανάμεσα σε δυο άνθρωπες.
    Και ξανά θεωρητικά μια σχέση της προκοπής "προστάζει", ότι αν ο ένας απ' τους δυο βρίσκεται στα τρελά σκατά, αν μη τι άλλο πριν τον/την "κρεμάσουμε", προσπαθούμε τουλάχιστον να σταθούμε δίπλα του/της με όποιον τρόπο εκείνος/η που θα βρισκόταν σε δυσχερή θέση, θα μας ζητούσε. Και τι δεν διάβασα απ' την "ανασκαφή" του παρόντος νήματος. Δεν θέλω καν να τα παραθέσω, γιατί σε μένα τουλάχιστον γίνεται η τρίχα κάγκελο. Anyway, δεν θα πω σε κανέναν/καμία πως να σκέφτεται ή ν' αντιλαμβάνεται τ' οτιδήποτε. Αλλ' αυτό δεν σημαίνει πως δεν αναρωτιέμαι - τ' ομολογώ, ηλιθίως -, τι μας ψεκάζουν τελικά. Σίγουρα παραδέχομαι εκείνους/ες που έχουν τα κότσια, να πουν χύμα ότι για κείνους/ες Κ μ' αδύναμο πορτοφόλι, δεν υφίσταται. Θα είναι η πλειονότητα ή η μειονότητα, αλήθεια δεν το γνωρίζω, ούτε μ' ενδιαφέρει να μάθω τ' ακριβές ποσοστό, σίγουρα είναι περισσότεροι/ες απ' όσους/ες "φαίνονται". Και είναι εκείνο το δεύτερο, που μου "τρυπάει τα ρουθούνια", η υποκρισία.
    Το πρώτο είναι το πόσο έχει χαθεί η μπάλα και που πράγματα που θα μπορούσαν ν' ακουμπήσουν όλους/ες ανεξαιρέτως, πασπαλίζονται με "βουδουσουμοσοφίες" για να γίνουν "κάτι άλλο".

    Υ.Γ.

    Όμορφα τα λόγια, αλλά από μόνα τους δεν φτάνουν. Με τα λόγια χτίζονται κάστρα. Και όπως έλεγαν και οι Πύξι Λάξι "για τις παλιές αγάπες μην μιλάς, στα πιο μεγάλα θέλω, κάνουν πίσω". Καθώς και "ότι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο".
    Απ' τα πρώτα εισαγωγικά αφαιρέστε το "παλιές", ενώ για κείνο που αφορά τα δεύτερα εισαγωγικά, για κάποιους/ες πάν' απ' οτιδήποτε άλλο αξίζει η τσέπη και η όποια "χλίδα", μαγκιά τους λοιπόν.
    Τα περί στιγματισμών λόγω ανεργίας, τα περί κατάθλιψης κλπ κλπ, συνεχίζω να πιστεύω ότι αν κάποιος/α βρεθεί σε κατάσταση παρατεταμένης ανεργίας, τ' όποιο Καππιλίκι ( και το βουδουσουμού γενικότερα ) πιθανότατα και να το έγραφε εκεί που δεν χτυπάει ο ήλιος. Αφού η καύλα ούτε στομάχια γεμίζει, ούτε υποχρεώσεις διευθετεί. Και σ' όποιο Κ επειδή έχασε την δουλειά του, θα έπεφτε ακαριαία στα μάτια της όποιας υ του.
    Θα του έλεγα, ότι μπορεί να έχασε μια υ, αλλά σίγουρα δεν έχασε έν' άδειο σάρκινο τσουβάλι. Και ότι από τρύπες που αναπνέουν - με τα δικά μου κριτήρια, δεν θα μπορούσα να τους δώσω άλλη ονομασία -, βρωμάει ο τόπος.
    Αρκεί να κάνουν λίγη υπομονή, μέχρι να ξαναγεμίσει το πορτοφόλι. Είναι οι άνθρωπες που σπανίζουν και κείνοι στα δύσκολα δεν κιοτεύουν, ούτε κοιτούν τα επουσιώδη. Γιατί μπροστά σε κάποιες καταστάσεις τα Κ, τα υ και τα λοιπά σεχουαλοερωτικά που μας "φτιάχνουν", επουσιώδη είναι.

    Τα σέβη μου και καλή σας συνέχεια.  
     
    Last edited: 13 Ιουνίου 2016
  7. gaby

    gaby Guest

    Στο βαθμό που αφορά τις δικές μου τοποθετήσεις και εφόσον το ποστ αυτό του Tenebra_Silente είναι τοποθέτηση και σε δικά μου ποστ,
    θα πρότεινα να βλέπει κάποιος που χρειάζεται να γενικεύει και πού να εξειδικεύει. Δεν είναι ανάγκη να ισχύει για όλους ότι το BDSM ζορίζει όταν τα πράγματα ζορίζουν και είναι το πρώτο που παρατάμε. Μπορεί να ισχύει για μερικούς αλλά όχι για όλους. Όταν τίθεται θέμα bdsm και ανεργία, μπορεί ο καθένας να γράψει γενικά ορισμένα πράγματα που σχετίζονται με το bdsm και την ανεργία. Δεν μπορεί κανείς να ξέρει τί είναι επουσιώδες και τι δεν είναι για τον άλλο με τον οποίο μόνον ποστ έχει ανταλλάξει.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εχω την εντυπωση πως για καποιους το σαρκικο κομματι του bdsm ειναι και το μονο που υπαρχει.
    Αυτα τα ατομα φανταζομαι οταν περασουν τα 2α ηντα και αρχισουν οι ορμονες να πεφτουν παρεα με την λιμπιντο, παρατουν το βδσμ.
    Αν μη τι άλλο εκει επιτελους θα ξεκαθαρισει ποιος κανει βδσμ και ποιος ειναι βδσμ.

    Γιατι όσοι ειναι, κτιζουν σχεσεις ζωης και οχι παρατεταμενα σεσσιον και η Κυριαρχια/υποταγη δεν φοριεται σαν κοστουμι για οσο εχουμε καυλες το οποίο πετάμε στα σκουπίδια, όταν αυτές μπουν σε 2η ή και 3η μοίρα.
    Και δεν διαγραφονται ολα οσα ζεις και εισαι μέσα σε μια σχέση ζωής, απο τις δυσκολιες που αναποφευκτα θα εμφανιστουν στον δρομο σου. Αντιθετα οι δυσκολιες αυτες σε κανουν δυνατοτερο να αντιμετωπισεις οτι κι αν έρθει Μ/μαζι.
    Και μετά ανατωτιόμαστε γιατι ειναι σπανια τα Ms ζευγαρια.

    Ομολογω πως το συγκεκριμενο νημα με εχει στενοχωρησει. Πολυ ομως.
     
  9. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    @lara[E-p] το νήμα ή οι απόψεις;

    @gaby το δικό μου domain δεν έχει επιλογές όπως το δικό σας. Μπορείτε να επεξεργάζεστε, αποσύρετε τα δικά σας και να τα τοποθετείτε όπως θέλετε, όπου θέλετε. Δεν μπορώ όμως εγώ να γνωρίζω που και πότε το κάνετε. Το μόνο που παρατηρώ, από την αρχή του φόρουμ είστε η μόνη διαχειρίστρια που το κάνετε, τουλάχιστον έτσι παρατηρώ και αυτό είναι λυπηρό γιατί έτσι επηρεάζεται η ροή της συζήτησης, από την άλλη είναι και ωραίο προσωπικά για μένα γιατί είναι αυτό που σας ευχαριστεί κι έτσι εκπληρούνται οι femdom ανησυχίες μου.

    Δεν ξέρω αν θα πατήσετε το ignore όπως λέτε, παράξενο πάντως γιατί στα παρακάτω γράψατε και like πατήσατε. Εμένα αυτά με διασκεδάζουν πάντως ελπίζω κι εσάς.

    Στο δια τ᾽ αὐτα τώρα, ανέφερα ότι άλλαξε η άποψη σας και αυτή είναι η κριτική μου στην δική σας άποψη, δεν καταλαβαίνω αυτό γιατί μπορεί να σας προκαλεί αμηχανία, θυμό, στεναχώρια ή οτιδήποτε, κριτική είναι, πάντως ευχαριστώ που λαβαίνετε υπόψη σας την κριτική μου.

    Στο θέμα του money slavery που θίγετε, αυτή είναι μία bdsm πρακτική η οποία συμφωνείται από τα μέλη της Κ/υ σχέσης, δεν συζητάμε αυτή την πρακτική εδώ. Τώρα να μου πείτε ότι μπορεί να υπάρξουν και μαλακισμένα κ που να δανειστούν χρήματα από τα υ τους και να μην τα δίνουν πίσω ή αντίστροφρα υ που να δανειστούν από τα κ και να μην επιστρέφουν; Ναι, θα υπάρχουν και τέτοια, ο καθένας πρέπει να προφυλάσσεται.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @Guruni ορθοτατος, ευχαριστω και διορθωνω.
    Οι απόψεις και όχι το νήμα, το νήμα εξαιρετικο. Προτιμώ να στενοχωριέμαι βεβαια απο το να ζω με ψευδαισθησεις αναφορικα με τον κοσμο που με περιτριγυριζει.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Για λόγους τάξης και μόνο @Guruni οποιοσδήποτε μπορεί να αποσύρει ποστ του μέχρι τρεις μέρες μετά που το έγραψε και οποιοσδήποτε μπορεί να ζητήσει από mod να του το επαναφέρει ή να το έχει κρατήσει και να το επαναφέρει και να το ξανά διαγράψει όσες φορές θέλει. Απέσυρα το δικό μου πέντε λεπτά μετά που το ανέβασα και όταν έκανες χρήση το επανέφερα.

    Παιδί του δημοτικού γίνεσαι ώρες ώρες  
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μετα το "βδσμ και ανεργία" θα πρότεινα να αλλάξουμε πίστα: "βδσμ και προσφυγιά"...