Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και βία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 28 Οκτωβρίου 2006.

?

Κάνετε χρήση βίας στα sessions?

  1. Δε νοείται BDSM χωρίς βία..

    23 vote(s)
    56,1%
  2. Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση βίας στο BDSM.Δεν κάνω και ιδιαίτερη χρήση της..

    13 vote(s)
    31,7%
  3. Το ίδιο με το 2,με τη διαφορά πως δεν κάνω καθόλου χρήση της..

    4 vote(s)
    9,8%
  4. Υπάρχει βία στο BDSM ?????

    1 vote(s)
    2,4%
  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Εγώ επιμένω. Η βία δεν έχει την ίδια έννοια, το ίδιο μέγεθος και την ίδια σημασία σε όλους τους ανθρώπους. Π.χ. ένα χαστούκι για κάποιους είναι βία ενώ για άλλους δε σημαίνει τίποτε ή για άλλους είναι ευπρόσδεκτο. Πολύ σωστά απάντησε η SM_Art ότι υπάρχουν υποτακτικοί που επιδιώκουν να τους εξασκηθεί βία. Ο σωστός Κυρίαρχος είναι αυτός που κυριαρχεί και χωρίς βία, παίζοντας με την ψυχολογία. Ένα βλέμα σε σκοτώνει ή σε ανασταίνει. Και το θέμα είναι το εξής: πως μπορεί επιτυχώς ένας Κυρίαρχος να αλλάζει ύφος και να αποτελεσματικός ενώ οι περιστάσεις αλλάζουν;

    Αυτή είναι η μεγαλύτερη μαγκιά. Άρα η βία δεν είναι υποχρεωτική στο bdsm, είναι καλοδεχούμενη πολλές φορές αλλά αν επιδιώκεται από τους slaves τότε αυτή η σχέση Κυρίαρχου-υποτακτικού μετατρέπεται αυτόματα σε vanilla σχέση και ο Κυρίαρχος γίνεται υποτακτικός (μεταστροφή ρόλων, όπως σε ένα thread που είχα ανοίξει παλιότερα).

    Αυτή είναι η αλήθεια νομίζω.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM και βία

    Φίλε johny..εγώ πάλι γιατί θεωρώ πως η σωματική βία οποιασδήποτε έκφρασης είναι αντικειμενικότατη;Φαντάζεσαι μια ωραία μέρα να φάω μια ξαφνική σφαλιάρα και να μου πούνε "σόρρυ,δικέ μου δεν είναι αυτό που νομίζεις;".

    Και για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

    -απλώνεις χέρι;είναι βία

    -απλώνεις πόδι;είναι βία

    -απλώνεις,πετάς,χρησιμοποιείς το οτιδήποτε;είναι βία

    -απλώνεις τραχανά;δεν είναι βία!!!! 
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Για μένα ο τραχανάς είναι βία, πολύ μεγαλύτερη από το κνούτο! Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Άλλοι είναι τρελοί και άλλοι κουζουλοί!!
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM και βία

    Μια χαρά είναι ο τραχανάς...!  

    Παρεπιπτόντως...Αν στον μπουκώνουν με το ζόρι ,είναι βία!  
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Μην επιμένεις. Όλοι οι άνθρωποι δεν αισθάνονται το ίδιο μια πράξη. Και αυτό που κάνεις βία είναι. Το ξέρεις ότι έχω δίκιο και με βασανίζεις απάνθρωπα!! 
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM και βία

    Θα με τρελάνεις εσύ...!Μα σοβαρά μου λες πως η σωματική βία είναι υποκειμενική;;;;Μήπως εσύ δε θεωρείς την μικρής έντασης βία ως αυτή;Χωρίς να σαι δικηγόρος,φαντάζομαι καταλαβαίνεις πότε θα μπορούσε οποιοσδήποτε να σου κάνει μήνυση για χρήση οποιασδήποτε έντασης σωματικής βίας εις βάρος του..Σωστά;
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Ακριβώς! Δε θεωρώ τη μικρή βία ως βία μέγιστε. Αλλά άλλοι θεωρούν βία όταν δεν τους εξασκείται η βία, όπως την επιθυμούν. Να αναφέρουμε παραδείγματα; Θα ξημερώσουμε και δεν το θέλω. Πάντως το γεγονός είναι ότι με έχεις ξεστελειώσει με όλα αυτά  .
     
  8. Τα Ματ που βαράνε γερόντια στους Δρόμους ΕΙΝΑΙ βία.
    'Ενας πλακωμός 2 αντίπαλων οπαδών ΕΙΝΑΙ βία (και μάλιστα μαλακισμένη βία),
    ομοίως η τηλέοραση (που πλέον διαμορφώνει ΚΑΙ πρότυπα) και τα σκουπίδια που μας σερβίρει ΕΙΝΑΙ ΒΙΑ (και μάλιστα υπόγεια και προκλητική σε βαθμό ανησυχητικό για όλους)
    Η ερωτική πράξη (σε όποια ένταση) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βία, είναι ευχαρίστηση και πιθανόν δημιουργία. Το ίδιο και τα έντονα games που συναντούμε στο bdsm ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΑ. Ένα μαστίγωμα είναι ζωγραφική στο σώμα απένα ικανό χέρι, ο έντονος διάλογος μιας bdsm συνεδρίας μια ιδιάζουσα μορφή ποιήσης, αλλά όχι βία και πάει λέγοντας...έτσι το βλέπω.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Βιάζω : Χρησιμοποιώ βία , εξαναγκάζω .
    Βία : σωματική δύναμη , ρώμη , οπότε αν μιλάμε για την ψυχολογική βία εννοούμε ψυχική δύναμη που εξασκείται πάνω σε κάποιον .

    Στο συναινετικό Bdsm δεν υπάρχει εξαναγκάζω , παρά μόνο ίσως κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης , μία κάποια μορφή εξαναγκασμού . Οπότε υπό αυτήν την έννοια δεν υπάρχει βία στο Bdsm . Αν όμως βαφτίζετε βία , την άσκηση δύναμης η οποία επιταχύνει τις καταστάσεις , ναι υπάρχει , όπως και παντού αλλού . Ένας όμως Κυρίαρχος δεν είναι απαραίτητο να επιταχύνει τις καταστάσεις με την άσκηση δύναμης , έχω παρατηρήσει αρκετά έμπειρους Κυρίαρχους που με τις επιλογές τους επιταχύνουν τις καταστάσεις προσπερνώντας με ορθούς ελιγμούς οτιδήποτε δεν συνεισφέρει στο ζητούμενο και όλα συμβαίνουν τόσο αβίαστα…
    Οπότε καταλήγω στην άποψη ότι η βία στο Bdsm υπό αυτή την έννοια , ασκείται μόνο λόγω άγαρμπων κινήσεων .
    Αν μιλάμε τώρα για την προσφορά πόνου , με την συναίνεση του δέκτη , όχι δεν την χαρακτηρίζω βίαιη γιατί τότε θα πρέπει το ίδιο να πράξω και για το παθιασμένο σεξ , για την σφιχτή αγκαλιά , για το άγριο φιλί και για πολλά άλλα…
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM και βία

    Μάλλον πρέπει να διαχωρίσουμε τη βία σε ερωτική και σωματική,αλλιώς άκρη δε βγάζουμε..

    Αλλά ότι και να πείτε πάλι βία είναι ..  
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Νομίζω ότι ο Ηλίας με κάλυψε πλήρως.
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    συμφωνω απολυτα με τον Incoplete ως προς τον αντικειμενικο προσδιορισμο της βιας ... επιφυλασσομαι για τον διαχωρισμο ερωτικης-σωματικης ... και προτιμω να ξεχωρισω ως βια με ή χωρις συγκαταθεση , ειναι περισσοτερο ασφαλες να το θεωρησουμε ετσι ..
    Μπορεις λοιπον να σκοτωσεις καποιον στο ξυλο επειδη στο ζητησε? οχι βεβαια ... αρα ... αναμεσα στο απλο "ξυσε μου την πλατη" μεχρι το "βαρατε βιολιτζιδες" καπου υπαρχει και ενα οριο ...
    Φανταστητε το σαν στροφομετρο με πρασσινη , κιτρινη και κοκκινη περιοχη ... οπως ομως και να εχει , αυτο θα μετρα βια ....