Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και δυσλεξία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zwg, στις 21 Οκτωβρίου 2010.

  1. Απάντηση: Bdsm και δυσλεξία

    Κι εμένα η φαντασία μου οργιάζει, αλλά δεν έχω δυσλεξία.
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Bdsm και δυσλεξία

    η δυσλεξία δεν είναι ασθένεια ,απλά χαρακτιριστικό ,όπως κάποιοι είναι ψηλοί ,άλλοι έχουν κόκκινα μαλλιά ... οπότε ούτε λυπάμαι ,ούτε περιφρονώ κάποιον με τέτοια χαρακτηριστικά γιατί απλά είναι ισάξιος με εμένα .

    και ο Αινστάιν για εμένα δεν ήταν παρά ένας πορνόγερος που απλά αντέγραψε κάποιον άλλον ,βέβαια είχε την απαραίτητη ευφΐα για να το κάνει ..!
     
  3. devine_sub

    devine_sub Contributor

    xo xo xo

    Έλα ρε, ήταν πορνόγερος ο Αϊνστάιν;? Για πες!!! Spill the beans!!!
     
  4. tristan

    tristan Guest

    Απάντηση: Re: Bdsm και δυσλεξία

    Aγαπητε zwg
    Εμένα μου άρεσε η απόπειρα να συνδέσεις την δυσλεξια με το bdsm. Αν ενα παράγωγο είναι η αυξημένη ευφυία και κυριως η φαντασία,
    προφανως σε διάφορους τομεις της ζωης σου, δεν βλέπω γιατί να μην ειναι ωφέλιμο και στο bdsm. Συνηθως σε τετοιες περιστασεις
    χρησιμοποιειται το κοινό υποσυνολο της φαντασιας δυο ανθρώπων. Αν κάποιος διαθετει καπως αυξημενη αυτη την ιδιότητα, σίγουρα έχει να προσθέσει ενα κλικ περισσότερο στην περισταση.
    Εχω συνομιλήσει με δυσλεκτικά ατομα, και μου εκανε εντύπωση κυριως η δομη της σκεψης, και η ευκολία στο να συνδυάζουν εννοιες ή να φτανουν σε συμπερασματα.
    Ουσιαστικά, αυτό έκανες κι εσυ στο νημα.
     
  5. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: xo xo xo

    Απο τη μερια μου αυτα που εχω ακουσει ειναι οτι οι αριστερόχειρες ειναι πιο δημιουργικοί (θα τείνω ομως προς την αποψη της ds καθοτι μου ακουγεται λογικότερη), οπως επίσης και οτι οι δυσλεκτικοί ειναι πιο ευστροφοι (οχι μεγαλύτερο IQ). Αυτο διοτι οι ερευνες που εχουν γινει για τη δυσλεξία εχουν γινει σε πληθυσμους που χρησιμοποιούν συμβολιστικες γλώσσες(αγγλικα, κινεζικα, ιαπωνικα κλπ). Αντιθετως οι εννοιολογικές γλώσσες (Ελληνικα, Λατινικα, Αραβικά) τεινουν να διορθώνουν τη δυσλεξία διοτι χρησιμοποιουνται διαφορετικα απο τον εγκεφαλο (οι μεν συμβολιστικες γλωσσες ως συνδιασμος εικονων με λεξεις οι δε σημασιολογικες ως μαθηματικες αναπαραστασεις). Τελος εκεινοι που πραγματικα εχουν μεγαλύτερο IQ ειναι οσοι πασχουν απο αυτισμό.

    Βεβαια μη ξεχναμε οτι εκει που υστερω καποιοι αλλοι υπερεχουν και εγω υπερεχω εκει που καποιοι αλλοι υστερουν. Με αλλα λόγια ειμαστε ολοι ισοι (μηδεν bdsm πνευμα!)

    δηλαδη δεν εχεις ακουσει ποτε το παραμυθι του Λιακουρα οτι ο einstein εκλεψε τη μελετη του Κ.Καραθορωρή;
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2010
  6. devine_sub

    devine_sub Contributor

    xo xo xo

    Όχι, είμαι αλλεργική στον Λιάκουρα.  
    Μόνο από κάτι καλά ιστολόγια παρακολουθώ ότι ζει:
    π.χ. Δρ. Φλάντζας Ο Dr. Φλάντζας συμβουλεύη

     
     
  7. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    κοιτα,κι εγω εχω αλλεργία, αλλα απο την Πάνια προτιμώ το Λιάκουρα. τουλάχιστον αυτος εχει πλακα.

    Χμμμμ... μολις μου ηρθε μια καφριλα στο μυαλο...

    Σκεψου το Λιακουρα να πουλαει βιβλία στο Γεωργιαδη στην εκπομπή της Ανννιτας Πάνια.... ROFLMAOCOPTER       
     
  8. zwg

    zwg Regular Member

    Το μόνο "αρνητικό" σε όλη την φάση είναι ότι είμαι slave.... Φαντάζεστε πόσο βασανιστικό είναι να σκέφτεσαι τόσες ιδέες, σε επίπεδο που ίσως γίνεσαι και κουραστικός από την κυρία και να πρέπει να υπακούς;; Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο θετικό αυτό το προτέρημα σε κάποιο Κυρίαρχο άτομο  
     
  9. heeler

    heeler Regular Member

    Απάντηση: Bdsm και δυσλεξία

    Γι' αυτο η φαντασία μου τρέχει τόσο που δεν την φτάνω? Πράγματι τρέχει η άτιμη...

    Σου έχω μια λύση για την φύση σου (μας). Γράψε σε ενα τετράδιο αυτά που παράγει η φαντασία σου και δώστα στην Κυρία σου να τα μελετήσει και ότι σου έρχεται κράτα το για την επόμενη φορά! Για την επόμενη σελίδα...  
     
  10. hateme

    hateme Regular Member

    αυτο π εγραψες πιστευο οτι περιλαμβανει κ μενα..
    1on η δυσλεξια ειπαρχει σε παμμπολες μορφες και αποιρα μεγεθη απο λιγο εως να μιν μπορει να συνθεσει μια προταση...
    2ον απο την στιγμη π δεν ξερεις και πολα πραγματα απο οτι λες για την δυσλεξια θα σε παρακαλουσα να μιν εκφραζοσουν ετσι χορις να ξερεις τι και πος ειναι ο καθενας γτ το λιγοτερο ειναι προσβλιτικο και υποτιμιτικο να συνγκρινεις ενα ατομο με ενα αλλο που ιδι ειναι εξερεση του κανονα...
    φιλικα παντα..




    πιστεψεμε ειναι πολυ πιο δυσκολα τα προφορικα λογο του οτι ειναι 3 ατομα μπροστα σου που μπορουν να αλαξουν εκφραση αναλογα του τι λες και εκτος αφτου στα προφορικα δεν ειπαρχουν σαλτσες π ελεγε και ενας φιλολογος μου...


    για να καταλαβει καπιος πος ενας δυσλεκτικος βλεπει την ζοη ειναι σαν ενα κομιξ (να βλεπει μια μια καθε σκηνη ξεχοριστα) αλλα και παζλ ταυτοχρονα που μπορι να το ανακατεψει με εκατομιρια συνδιαζμους αναλογα με το πος εσθανετε νιοθει η θελει να δει κατι,πολες φορες ενας δυσλεκτικος μπορι να επεξεργαστει περισοτερα και πιο σοστα καπια ερεθιζματα και ακομα πιο σπανεια μπορι να τα παει καρε καρε δλδ να τα αναλιει πιο γρυγορα απο οτι γυνοντε...
    πιστευο πος η δυσλεξια εμπλεκετε αμεσα με το bdsm γτ ο δυσλεκτικος λογο της μεγαλης φαντασιας του βλεπει ολα τα σεναρια της ζοης του βαρετα εξου κ τα ποσοστα καταθληψης σε δυσλεκτικους και επινοει καινουρια σεναρια στο μιαλο του οποτε ειναι ιδανικο για να εκφραστει...
    δεν ξερο αν κατλαβατε ακριβος τι θελο να πο παραπανο αλλα ευχαριστο ακομα κ αν προσπαθισατε...













    πσ.zwg τον τομ κρουζ τι μας τον εβαλες μαζι με τα αλλα προσοπα το μονο π εχει προσφερει ειναι κανα 2 καλες ταινιες σε αντιθεση με τους υπολιπους π εχουν προσφερει πολα στην κοινονια,μ φανικε αστιο για αυτο το σχολιαζο δεν στην λεο... 
     
  11. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Έλαβα μέσω email ειδοποίηση που λέει τα εξής:
    Κάνοντας κλικ όμως στην παραπάνω διεύθυνση με έφερε στην κορυφή της σελίδας, και όχι σε κάποια συγκεκριμένη ανάρτηση. Ψάχνοντας δε σε όλο το νήμα, δεν είδα καμία ανάρτηση κανενός hateme, πόσο μάλλον κάποια που να κάνει quote δικά μου λόγια.

    Αφότου έσπασα για λίγη ώρα το κεφάλι μου προσπαθώντας να καταλάβω τι συμβαίνει, συνειδητοποίησα τι έφταιγε: ο hateme είναι στο ignore list μου!

    Έκανα copy-paste τη διεύθυνση σε έναν άλλο browser, με τον οποίο δεν έχω ξανακάνει ποτέ login στο forum, για να δω το μήνυμα, και διάβασα τις εξής πρώτες δύο γραμμές:
    Εκεί το έκλεισα, γιατί δεν μπορούσα να διαβάσω άλλο.

    Άκου να δεις, αγαπητέ: φαντάζομαι πως επικαλείσαι δυσλεξία για το μαύρο χάλι που διακρίνει τη γραφή σου. Αν η δυσλεξία σου έχει πράγματι διαγνωσθεί από παιδίατρο, διάβασε παρακάτω. Αν δεν έχει διαγνωσθεί, τότε κάνε μας τη χάρη και get a life.

    Σε αυτά που θα γράψω παρακάτω θα σου κάνω τη χάρη να αγνοήσω το γεγονός ότι η δυσλεξία επηρεάζει την ανάγνωση και όχι στη γραφή, καθότι δεν διάβασα τα όποια επιχειρήματα εσύ έφερες για να υποστηρίξεις πως η δυσλεξία επηρεάζει και τη γραφή, και δεν δικαιούμαι να απορρίψω τα επιχειρήματά σου χωρίς να τα έχω διαβάσει.

    Αν λοιπόν η δυσλεξία σου έχει πράγματι διαγνωσθεί από παιδίατρο, τότε θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι έχεις μια αναπηρία. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους έχοντες οποιαδήποτε αναπηρία, αρκεί εκείνοι να κάνουν ό,τι περνάει εύκολα από το χέρι τους ώστε να μην φορτώνουν την αναπηρία τους σε εμένα. Για παράδειγμα, ο τετραπληγικός φίλος μου διαθέτει ένα καροτσάκι, έτσι ώστε όταν τον κάνω παρέα να μπορώ απλά να τον τσουλάω, αντί να χρειάζεται να τον κουβαλάω σηκωτό. Έτσι λοιπόν κι εσύ, ως έχοντας μια αναπηρία, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις τα κατάλληλα εργαλεία ώστε η αναπηρία σου να μην επιβαρύνει τους άλλους. Στη δική σου περίπτωση το κατάλληλο εργαλείο είναι ένας αυτόματος διορθωτής κειμένου, και σε αντίθεση με το καροτσάκι του τετραπληγικού, αυτός είναι δωρεάν.

    Ο αυτόματος διορθωτής κειμένου δεν θα σώσει την κατάσταση βέβαια, γιατί η ελληνική γλώσσα έχει πάρα πολλές ομόηχες λέξεις, και επίσης πάρα πολλές ομόηχες κλίσεις, οι οποίες γράφονται διαφορετικά. Έτσι, ακόμα και να χρησιμοποιήσεις έναν αυτόματο διορθωτή κειμένου, το αποτέλεσμα θα εξακολουθεί να πάσχει, αλλά: α) τουλάχιστον θα είναι δυνατόν να το διαβάσει κανείς, και β) οι κατέχοντες την ελληνική ορθογραφία θα μπορούν να διακρίνουν ότι τα λάθη που κάνεις είναι τα είδη των λαθών που αφήνει να περάσουν ο αυτόματος διορθωτής κειμένου, κι έτσι θα δείχνουν κατανόηση, γνωρίζοντας ότι έκανες τουλάχιστον ό,τι περνούσε εύκολα από το χέρι σου.

    Ενόσω δεν κάνεις ό,τι περνάει εύκολα από το χέρι σου, μην περιμένεις κατανόηση.
     
    Last edited: 31 Οκτωβρίου 2010
  12. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Bdsm και δυσλεξία

    Αν θεωρείς ότι δεν έχω περάσει από προφορικές εξετάσεις, απατάσαι. Από σολφέζ μέχρι προγραμματισμό η/υ {για να αποδείξουμε ότι δεν αντιγράφαμε}. Κυριολεκτικά, δεκάδες διαφορετικά αντικείμενα, δεκάδες περιπτώσεις. Με αποκορύφωμα ίσως την υπεράσπιση διπλωματικών εργασιών, ενώπιον κοινού και επιτροπών καθηγητών που είχαν προετοιμάσει στοχευμένα ερωτήματα για να αμφισβητήσουν την έρευνά μου.

    Οι σάλτσες, είτε γραπτές, είτε προφορικές {είτε μαγειρικές} βλάπτουν. Προσβάλλουν τον αποδέκτη, κουράζουν και εκνευρίζουν. Όποιος γνωρίζει το θέμα και έχει ουσία στο λόγο του, απαντά ευθέως και όσο δύναται, λακωνικά.

    Συνεπώς, επανέρχομαι σε όσα διατύπωσα νωρίτερα: ισχύουν.

    Σχετικά με το αν κάποιες κατηγορίες δυσλεκτικών αντιλαμβάνονται τον κόσμο σαν κόμιξ: όσοι έχουν αστιγματισμό αντιλαμβάνονται το περιβάλλον σαν ιμπρεσσιονιστικό πίνακα. Αλλά, στο πνεύμα του Mr_XP, φοράνε γυαλιά / φακούς.