Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM, μεταξύ άλλων, θα μπορούσε να είναι και μέθοδος κλοπής "ψυχικής ενέργειας" ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 14 Ιανουαρίου 2015.

  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    για εμένα αυτό είναι φετίχ και ο όρος φετίχ το μειώνει..

    πάντως δεν ομιλώ για το ''απλό'' του θέματος, αλλά για λίγο ''διαφορετικά'' πράγματα στα οποία αναφέρεται το νήμα.
     
  2. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Each of us has an inner psyche that creates healing symbols just as a plant creates blossoms. These symbols, used well, can be our great guide, friend and adviser. Jung.

    Για εμένα όλο το θέμα του Σκοτάδια έρχεται όχι στο τι γίνεται όχι όταν κάποιος μπορεί να πλησιάσει ίσως και ν' αναγνωρίσει αυτά τα σύμβολα του καθενός μας και να παίξει με αυτά, δηλαδή εκεί που γίνεται το καθιερωμένο παιχνίδι εξουσίας και κυριαρχίας που συναντάμε στην καθημερινότητας μας αλλά κι εδώ. Πχ ο κυρίαρχος αναγνωρίζει τα θέλω του σκλάβου, τις αδυναμίες του, τα φετίχ του και πάνω σε αυτά χτίζει την κυριαρχία του. Αυτά είναι τα καθιερωμένα μοντέλα, που πιστεύω ότι δεν είναι αυτά που θέλει να θίξει το παρόν θέμα.

    Αλλά πηγαίνει στο άλλο άκρο, εκεί που τα σύμβολα αυτά του καθενός μας μπορούν να κυριευθούν από τον άλλο, να καταληφθούν και πόσο μάλλον αυτός είναι ικανός να τα πλάσει αυτά και να προσδιορίσει-προγραμματίσει τον κυριευόμενο και αυτό γίνεται ανεξαρτήτως στάτους. Το ξέρω ότι ο ζουρλομανδύας είναι κοντά ή μήπως έχω δίκαιο;
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    To πιο πιθανό είναι να έχω πέσει θύμα βαμπιρισμού. Θρέφονται απο μένα και μου κλέβουν ενέργεια!..oh my gosh..
    Υπάρχει άπλετη ενέργεια γύρω μας, μπόλικη 8α μπορούσα να πω, βέβαια μπορεί να αποβεί εμμέσως πλην σαφώς.. επικίνδυνο για ψυχική κατάχρηση/θρέψιμο και χειραγώγηση.

    Τοxic people, away from me!..
     
  4. Wolverine κοίταξε...
    το topping from the bottom μπορεί να αποφευχθεί (και όχι πάντα) με προσεκτική επιλογή "1ης ύλης" μας και με κατανόηση - ανάλυση του συμπεριφορικού μοντέλου της εκάστοτε (ειδικά αν μας ενδιαφέρει το option μιας σχέσης).
    Επίσης, καλό είναι όταν προσεγγίζουμε κάποια ή μας προσεγγίζει εκείνη, να έχουμε τα αυτιά μας και τα μάτια μας ανοιχτά στα όσα μας λέει / γράφει και να τα αποθηκεύουμε σαν δεδομένα μέσα στο μυαλό μας (για να τα χρησιμοποιούσουμε όποτε χρειαστεί στο "οπλοστάσιό μας"), αναλύοντάς τα αργότερα (συνήθως όχι ενώπιόν της).
    Τι παρελθόν κουβαλάει (σχεσιακό κι εντός χώρου), τι ηλικία είναι, τι παιδεία έχει η 1η ύλη μας?
    Πράγματα μείζονος σημασίας.

    Αυτά που ανέφερα δεν ισχύουν για όλες τις περιπτώσεις, σίγουρα.
    Υπάρχουν και απρόβλεπτες καταστάσεις (ψυχικές περιπτώσεις που ακόμα και ένας ψυχολόγος - ψυχιάτρος θα έσκιζε τα πτυχία του απέναντί τους), που μπορεί να μην τις γνωρίζουμε εξ' αρχής ή να μας αποκρύπονται με διάφορα μέσα.

    Πολλές σχέσεις διαλύονται xάρην του topping from the bottom.
     
  5. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Ενώ μιλάς απολύτως λογικά και κατανοητά, συνηθίζεται οι μονάδες που προβαίνουν στη διαδικασία του topping from bottom, να κρύβουν περίτεχνα τις σκιές τους, κοινώς να προσδίδουν τον 'καλύτερό' τους εαυτό στην αρχή μίας BDSΜικής σχέσης. Στην πορεία αποδεικνύονται 'σκακιστές', δηλαδή υπολογίζουν 4 και 5 και 6 κινήσεις μπροστά για το πως θα κινηθούν μέσα σε μία τέτοια σχέση. Εναπόκειται στην οξυδέρκεια και παρατηρητικότητα - όπως ανέφερες σωστά - του Κυριαρχικού, είτε να διορθώσει τα 'κακώς κείμενα' είτε να αποδεσμεύσει την υποτακτική του. Συνήθως ακολουθείται η δεύτερη επιλογή μιας και τα προαναφερθέντα άτομα (topping from bottom) αποκαλύπτουν στη συνέχεια μία αρτηριοσκλήρωτη συμπεριφορά, αδυνατούν να νοήσουν τις λανθασμένες επιλογές τους και σφάλματά τους και μπαίνουν σε πολεμική διαδικασία με τον Κυριαρχικό τους (το 'ενεργειακό βαμπίρ' εκδηλώνει και την πραγματική του φύση). Δεν είναι απόλυτος ο λόγος μου, ότι δηλαδή όλοι/όλες έτσι κάνουν, ωστόσο τα επιχειρήματά μου βασίζονται καθαρά σε προσωπικές εμπειρίες αλλά και σε ακουστικές από άλλους Κυριαρχικούς/Κυριαρχικές. Being there, done that...
     
  6. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Εγώ λέω να πάρω όντως έναν, τώρα που έχει και εκπτώσεις. Θα μου χρειαστεί προσεχώς σίγουρα.  
    Σε κόκκινο βγαίνει, άραγε;
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Άμα βρεις κόκκινο πες μου και μένα. Γιατί έχω ένα ζευγάρι κόκκινες γόβες και δεν ξέρω με τι να τις συνδυάσω. Με το τουίντ σκωτσέζικο το παντελόνι, δεν πάνε τόσο καλά...Μην πω για το κίλτ...Τα balls μου τις τελευταίες μέρες έχουν ξεπαγιάσει χαχαχα...  
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Luco έκανες διάνα. Αυτό ήθελα να θίξουμε και όχι το καθιερωμένο παιχνίδι εξουσίας-υποταγής όπως σωστά έγραψες.
    Το "παιχνίδι" είναι απλά το εμφανές της κατάστασης...Το "κλασικό" αποτέλεσμα του, η όποια ηδονή/απελευθέρωση/έκφραση...
    Μπορεί όμως κάποιος/α να χρησιμοποιήσει την όλη στρουκτούρα, για να "κλέψει" και κάτι διαφορετικό?

    Ο ζουρλομανδύας κάποιες φορές είναι αόρατος, αλλά υπάρχει και μας τυλίγει και μην τον βλέπουμε

     

    Y.Γ. Μετά θ' απαντήσω ευχαρίστως και στις άλλες σου παρεμβάσεις. Ψιλοέμπλεξα στην δουλειά τώρα...
    Στο είπα, είσαι ωραίο μυαλό βρε...Και πάω τα χίλια τέτοιες κουβεντούλες μαζί σου...Έχει πολλά όμορφα μυαλά εδώ μέσα...Αρκεί να έχει κάποιος/α διάθεση να τα ξεχωρίσει και κάποιες φορές να "διαβάσει" πέρα από ( και μέσα ) στις λέξεις...
    Και κάποιες φορές να φρενάρει και τον μαλάκα μέσα του...Και μ' αυτό το τελευταίο σε μένα αναφέρομαι...

    Υ.Γ. 2 Κράτα το Σκοτάδιας, γουστάρω χαχαχα...Παρά παίρνουμε στα σοβαρά τους εαυτούς μας ώρες ώρες και λίγος αυτοσαρκασμός δεν έβλαψε ποτέ...   
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2015
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    Μη παίρνεις και πολύ θάρρος το μουνόδουλος το 'χω πρόχειρο χαχαχα

    τα λέμε αργότερα.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τα λέμε αργότερα και κράτα και το μουνόδουλος. Έτσι κι αλλιώς όπως πάω ( με τις τρελές που μπλέκω μονίμως ) σε λίγο καιρό θα τον κόψω και θα μου ράψω ένα κι εγώ. Άραγε θα γίνω δούλος του εαυτού μου χαχαχα.
     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    καλά καλά όταν παντρευτείς θα δείς την διαφορά..   μην πηδάμε άλλο το θέμα όμως...