Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM μονο εν οικω ή και εν δημω ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 3 Νοεμβρίου 2010.

  1. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Προοδος υφισταται οταν μπορουμε να μαθουμε απο το παρελθον, και να ξεχωρισουμε ποιες πρακτικες και αξιες θελουμε να μεταφερουμε και διατηρησουμε στο παρον, και ποιες να διδαξουμε. Τωρα περα απο την φιλοσοφια, οι συγκρισεις δεν εβλαψαν ποτε κανενα. Οι αφομοιωσεις που μας πλασαρει το μαρκετινγκ των πολυεθνικων ομως, δε θα το ελεγα προοδος, ουτε πολιτισμο.

    Το να κανουμε βδσμ δημοσιως και να περιμενουμε, τωρα η σε 30 χρονια, απο τους "βανιλλα" να το αποδεχτουνε/ανεχτουνε ειναι τοσο λογικο οσο ειναι και το να θελουμε να νομιμοποιηθει η συγκεκριμενη πρακτικη. Δεν ειναι το μαυρο η το ασπρο στο οποιο αντιτιθεμαι η υποστηριζω. Αλλα το γκριζο το οποιο και αδυνατω να χειριστω.

    Γιατι ομως και να θελουμε να κανουμε βδσμ στη μεση ενος εμπορικου κεντρου; Για τις καμερες; Επηλθε κορεσμος;
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    @Nesaea, πιστεύω να έχεις ακούσει ότι στο bdsm εκτός από τις εκατοντάδες άλλες ηδονές, υπάρχει και η ηδονή του δημόσιου εξευτελίσματος. Φυσικά είναι εύκολα να την φανταστείς δύσκολα να την ζήσεις στην πραγματικότητα και ειδικά εδώ στην χώρα μας.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μέλη που λένε ότι ανήκουν στο bdsm δεν ξέρουν τις ηδονές του.

    Φλικά,
    MasterPerris
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Χωρίς να διαφωνώ με τον ορισμό που δίνεις στην πρόοδο νομίζω ότι τα πράγματα δεν λειτουργούν έτσι. Οι ιδέες είναι σαν τους ζωντανούς οργανισμούς, αλλάζουν και εξελίσσονται και αυτές που τελικά επικρατούν είναι λόγω ευνοϊκών, γι αυτές, συγκυριών.
    Οι συγκρίσεις πρέπει να έχουν ένα σχετικό context αλλιώς οδηγούν στον κίνδυνο λάθος συμπερασμάτων. Δεν μπορείς να συγκρίνεις πλυντήριο με χοιρινό σούβλας γιατί δεν έχει νόημα. Ομοίως δεν έχει νόημα να συγκρίνεις ποιοτικά τα ήθη και τα έθιμα δύο διαφορετικών εποχών ή δύο διαφορετικών κόσμων λέγοντας "αυτό είναι καλύτερο από το άλλο".
    Πάλι έχει σημασία το context. Τι είναι το δημοσίως; Δημοσίως είναι και σε ένα lifestyle event, εκεί θέλουμε να επιτρέπεται ή όχι;

    Και επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω τι έγινε στο Kinky Cafe οπότε δεν παίρνω θέση αλλά στην περίπτωσή μου στο "Κουκλάκι" υπήρξε υποκρισία και ήταν αυτό που με ενόχλησε.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Ο καθένας μπορεί να επιδιώκει ο,τι έιδους ηδονές γουστάρει η φαντασιώνεται.
    Οταν όμως αυτές απαιτούν γιά την πραγμάτωσή τους δημόσιο χώρο,αυτός ( ο χώρος) θα πρέπει να περιλαμβάνει αποκλειστικά άτομα που γνωρίζουν και αποδέχονται τις δραστηριότητες εκείνες που θα οδηγήσουν σ' αυτές τις ηδονές.
    Πάει να πεί πως κοινόχρηστοι χώροι θα πρέπει να αποκλείονται ,τουλάχιστον απο άτομα που θέλουν να λένε πως σέβονται τους άλλους ( αλλά και τον εαυτό τους) .
     
  5. DexterWantsToPlay

    DexterWantsToPlay Regular Member

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Μια μικρη παρενθεση, δεν υπαρχει λεξη "εξευτέλισμα"...


    Eπισης δεν καταλαβαινω πώς γινεται, MasterPerris, να κατηγορεις τα μελη που δεν συμφωνουν με αυτο, ως ανθρωπους που δεν γνωριζουν τις ηδονες του bdsm... Ο καθενας ειναι ελευθερος να θεωρει ηδονη ο,τι του κανει κεφι. Ειναι τελειως υποκειμενικο.

    Εγω πχ θεωρω ηδονη το να κανω χαρακιες με ξυραφι σε πλατες, μεσα σε αλλα. Θα το εκανα εξω αυτο; Θα με αφηνες να το κανω στη slave σου; Σαφως και οχι... Μην κρινουμε εξ ιδιων, ο καθενας μας λειτουργει διαφορετικα. Εαν δεν καταλαβαινει καποιος γιατι εγω, ο Χ, ο Υ, δεν βρισκουμε ηδονη στο να φερομαστε εξω οπως μας ερθει, τοτε απλως ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και ας μην το παμε παρακατω.
    (disclaimer: τροπος του λεγειν σαφεστατα, δεν εννουσα την slave σου, ηταν απλως παραδειγμα)

    Το να μην φερομαστε σαν μπαμπουινοι χτυπουντας γυναικακια και νεαρουληδες σκλαβους εξω, εγω πιστευω οτι μας τιμαει και δειχνει οτι το αντιμετωπιζουμε ως σοβαρη ηδονη, τοσο σοβαρη ωστε να την περιοριζουμε στο μεσα και οχι στο εξω...
    (Λεγοντας "μπαμπουινοι" δεν αναφερομαι στα συμπαθη πρωτευοντα ουτε ειναι υπαινιγμος για καποιον εδω στο φορουμ, ξεκαθαριζω μην παρεξηγηθουμε...  )
    Και το εξω, ειναι για οσους αρεσκονται (που και αυτοι δεν το κανουν απροκαλυπτα θελω να πιστευω...), δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να βγουν ολοι εξω να δερνουν επειδη "ειναι καλο"

    Ολα αυτα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ χωρις παρεξηγηση, δεν ειναι προσωπικη επιθεση, απλως μου εκανε εντυπωση αυτη η αποψη...

    (Αχ τι καλα, εγραψα το πρωτο μου μεγαλουτσικο ποστ... )
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Οι τρίτοι τί φταίνε να πληρώνουν την ηδονή του δημόσιου εξευτελισμού του/της υ? Ερωτήθηκαν και συναίνεσαν? Μπορεί το θέαμα ενός/μιας υ να είναι τόσο δυσάρεστο αισθητικά ούτως ή άλλως, που αντί για ρίγη ηδονής στους τρίτους να δημιουργεί ρίγη απέχθειας. Ερωτήθηκαν αν οί ίδιοι αν συναινούν υποστούν το μαρτύριο του θεάματος του δημόσιου εξευτελισμού της/ου υ και να bdsm-άρουν έστω ηδονοβλεπτικώς? Μεγάλη ιδέα μάλλον έχουμε για την ευμορφάδα μας. 
     
  7. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    RESPECT και επανάληψη για όποιον δεν κατανόησε:

    Μεγάλη ιδέα μάλλον έχουμε για την ευμορφάδα μας.

    Συμπληρώνω: τόσο μεγάλη, που να θεωρούμε **αυτονόητο** πως οι άλλοι οπωσδήποτε αρέσκονται στο θέαμα, αντί να αναγουλιάζουν από αυτό.
     
  8. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Ε, αν το νοιώθεις (αν ΕΙΣΑΙ) δεν είναι θεατρικό δρώμενο... δημόσια έκθεση θα έλεγα τόσο όσο το ζευγάρι να επικοινωνεί σ' αυτό το βαθύτερο επίπεδό...

    ---------- Post added at 18:06 ---------- Previous post was at 18:01 ----------

    Χτύπημα κάτω από τη ζώνη, Πέρρη! Σωστός αλλά δε με συμφέρει! 
     
  9. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    τουτηνής και αυτηνλης πάρα πολυ καλά της τα λές
    Σόδομα και Γόμορα παιδάκι μου
    θα ρίξει φωτιά να την κάψει
    χαχαχα
     
  10. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    απο αυταρεσκεια vs υπολοιπα και υπολοιπους. Παρομοια αισθηση οπως ενας bodybuilder που γινεται τρομπονι.... συλογισου τι τον παρεκινει να γινει τρομπονι...απο αυταρεσκεια. Ο bodybuilder αγαπαει το σωμα του, ο συγκεκριμενος τυπος ανθρωπου που αναφερεις αγαπαει το εαυτο του....κλπ

    Υ.Γ (οπου αγαπαει βαλε αρεσει αν βολευει καλυτερα)
     
    Last edited: 7 Νοεμβρίου 2010
  11. dawn

    dawn Regular Member

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο.

    Δηλαδή:

    Η προσωπική μου ζωή είναι ακριβώς αυτό: προσωπική. Οπότε σε δημόσιο χώρο δεν θα έκανα κάτι που θα με εξέθετε. (Προφανώς όμως το τι θεωρεί ο καθένας ότι τον εκθέτει είναι διαφορετικό. Αλλά ακόμα και ένα φιλί μπορεί να σε βάλει σε πολύ μεγαλύτερους μπελάδες από ένα βλέμα υποταγής   )

    Επίσης δεν θα έκανα κάτι που θα έφερνε τους παρευρισκόμενους σε δύσκολη/άβολη/... θέση. Δεν έχω αυτό το δικαίωμα.

    Όσοι καυλώνουν με αγνώστους να τους παρακολουθούν όσο παίζουν, ας πάνε σε κάποιο dungeon ή αντίστοιχο χώρο.

    Η κοινωνική αποδοχή των σεξουαλικών μου προτιμήσεων με αφορά μόνο ως προς το νομικό κομμάτι (δεν θέλω να πηγαίνω τσιγάρα στον Κ μου στην φυλακή). Αυτή είναι και η μοναδική περίπτωση που θα εξηγούσα/υπερασπιζόμουν σε αγνώστους τις προτιμήσεις μου.

    Αντιλαμβάνομαι ότι είναι ωραίο να μπορείς να βγάλεις βόλτα το σκλάβο σου με το λουράκι, αλλά κάτι τέτοιο προϋποθέτει παιδεία (και όχι επαναλαμβανόμενη έκθεση σε μία τέτοια εικόνα). Η κοινωνία μας απέχει έτη φωτός από κάτι τέτοιο. Έχουμε απόλυτη έλλειψη σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και η διαφορετικότητα ακόμα κατακρίνεται. Κοινώς.. που πας ρε Καραμήτρο? ή Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM ΜΟΝΟ ΕΝ ΟΙΚΩ Ή ΚΑΙ ΕΝ...ΔΗΜΩ?

    Όπως π.χ. το kinky kafe και εδικά όταν καλεί bdsmers άτομα από ανάλογες ιστοσελίδες, σε πάρτυ που μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα!