Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm cafe

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος e_desant, στις 23 Απριλίου 2007.

  1. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Επειδή το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά στο παρελθόν, επετρέψτε μου μερικές απόψεις...

    Πρώτον: νομικός περιορισμός ως προς το να στήσεις ένα τέτοιο κατάστημα και να βγάλεις άδεια δεν υπάρχει. Η νομοθεσία για τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (έτσι λέγονται όλες οι καφετέριες, μπαρ, εστιατόρια κλπ.) δεν θέτουν περιορισμούς σε θέματα διακόσμησης κλπ. ενός καταστήματος, εκτός από ειδικές περιοχές (ιστορικό κέντρο πόλεων), και σε αυτή την περίπτωση οι περιορισμοί αφορούν τον εξωτερικό χώρο του καταστήματος και όχι τον εσωτερικό. Εαν ένα μαγαζί είναι εντάξει σε θέμτα υγιεινής, πυρασφάλειας και τα τοιάυτα δεν υπάρχει πρόβλημα κι ας έχει μέσα τα κανόνια του Ναβαρόνε. Τα προβλήματα αρχίζουν αφού ανοίξει το μαγαζί. Συγκεκριμένα:

    1. Καταγγελίες της γειτονιάς. Από τη στιγμή κατά την οποία, η γειτονιά καταλάβει τι παίζει (που θα το καταλάβει ή μπορεί πολύ απλά στο μυαλό της κάθε γριάς ή του κάθε φιλύσηχου η τρίχα να γίνει τριχιά), είναι σίγουρο ότι θα γίνουν καταγγελίες σε Δήμο, Αστυνομία κλπ. Πράγμα που σημαίνει οτι θα αρχίζουν να μπαίνουν οι διάφορες υπηρεσίες στο μαγαζί σε καθημερινή βάση και είναι σίγουρο ότι πάντα θα βρουν κάτι να γράψουν. Οπότε....καληνύχτα σας.

    2. Ακόμα κι αν δεν υπάρξει αυτό το πρόβλημα (πράγμα απίθανο) θα πρέπει να σκεφτούμε όλοι μας, αν ένα τέτοιο μαγαζί μπορεί να στηριχθεί και να βγάλει τα έξοδα του με βάση τον κόσμο που ενδιαφέρεται για το BDSM. Τα έξοδα αυτά θα είναι τόσο τα πάγια (αέρας, εξοπλισμός), όσο και αυτά που θα ανακυκλώνονται σε μηνιαία βάση (νοίκι, προσωπικό, ασφάλιση, φώτα, νερά, προμήθειες, δημοτικός φόρος και δεν ξέρω εγώ τι άλλο).

    Αυτά προς το παρόν.
     
  2. physio

    physio Regular Member

    Απάντηση: bdsm cafe

    Ισως πράγματι να είναι δύσκολο ένα τέτοιο εγχείρημα όπως και πολλά άλλα...Όμως τελικά κάποια στιγμή θα κάνουμε κάποιο βήμα??
    Είναι χαρακτηριστικό των Ελλήνων να βρίσκουν πολύ εύκολα τα αρνητικα για κάθε πρόταση και να τα προτάσουν αντί εντοπίζοντας τα να προτείνουν λύσεισ για αυτά.
    Η πρόταση είναι πολύ καλή, γνωρίζω πως ένα τέτοιο καφέ ετοιμάζεται ίσως κατα τον Γενάρη να ανοίξει από μία φίλη ξένη η οποία θα το επιχηρήσει.
    Εύχομαι να μην πέσουμε τότε και αν με το καλό γίνει αυτό όμηροι του δεύτερου χαρακτηριστικού μας να μην στηρίζουμε τέτοιεσ προσπάθειες.
    Θα ξαναγράψω προτασεις για το θέμα και πληροφορίεσ γι αυτο που ετοιμάζεται.
    Φιλιά σε όλους
     
  3. your_slave666

    your_slave666 Regular Member

    Με βρίσκει σύμφωνο καθώς εγώ έχω έρθει εδώ για να συζητώ αυτά τα θέματα και δε ψάχνω κάτι.
    Θα ήταν όντως έυκολο σα σκέψη γιατί σ αυτή τη κοινότητα δεν έχουμε κάτι να κρύψουμε.
    Αν γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να πάρουμε σοβαρά υπ' όψιν 2 παράγοντες:

    1) Δεν είναι απαραίτητο να το μάθει ο ιδικτήτης του cafe ή bar (cafe-bar γιατί σ' αυτή τη κωλοχώρα είναι το ίδιο σε πολλές περιπτώσεις!). Απλά θα γίνεται μάζεμα κάτι σαν εκκεντρική παρέα και θα συζητάμε. Ενα μέρος κεντρικό ή με συγκοινωνία, να μας βολεύει όλους, και κυρίως ένα μερος με μεγάλο χώρο και δυνατή, σχετικά, μουσική για να μην ακούνε και τριγύρω τι λέμε

    2) Να πάρουμε σοβαρά υπ' όψιν μας ότι το site έχει πολλά μέλη. Όλοι ασχολούμαστε αρκετά με το internet και σίγουρα έχουμε ακούσει για ένα τμήμα της ελληνικής μπατσαρίας ασχολείται με το internet. Η ιστιοσελίδα αυτή δε βλάπτει κανεναν, ούτε κάνει κάποια "κακια καιυποχθόνια προπαγανδα". Αλλά μπορεί να θεωρηθεί είτε παρανομη, από κάποιο παραθυράκι του νόμου, είτε ο,τιδήποτε. Γι αυτό μια συνάντηση (ελπίζω πως όχι) αλλά ίσως έχει κάποιο ρίσκο για τον κάτοχο του site. Μου φαίνεται βέβαια δύσκολο. Αλλα πριν βρεθούμε ας σκεφτούμε τη πιθανότητα 0,01% έστω κάποιος να ερθει στη συνάντηση με σκοπό να βλάψει. Αυτό το πράγμα. Οπότε να είμαστε σίγουροι οτι είμαστε 100% νομικά καλυμένοι. Επιπλέον σε περίπτωση συνάντησης δε θα ήθελα να υπάρξει φωτογράφιση-βιντεοσκόπιση, εκτός κι αν συμφωνίσουν όλα τα μέλη.

    Θα ήταν καλό να γίνει κατι τέτοιο. Χαίρομαι που το ειδα τόσο νωρις.
     
  4. χαχας

    χαχας New Member

    Απάντηση: bdsm cafe

    εγω πρωτη φορα ψαχνω
     
  5. sw

    sw

    Θα συμφωνησω και εγω με pysio και your slave666
     
  6. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: bdsm cafe

    Γενικά έχω παρατηρήσει ότι ποτέ σε κανένα μαγαζί σε όλες αυτές τις συναντήσεις δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα (και γιατί άλλωστε).
    Βέβαια συνήθως δεν τίθεται θέμα γιατί δεν συμβαίνει και τίποτα για το οποίο να δυσαρεστηθεί η να του φανεί παραξενο κάποιου υπεύθυνου.

    Επίσης έχει τύχει κάποιες φορές να είμαστε με κάποια άτομα σε απλές καφετέριες και να παίζουμε (όχι τίποτα πολύ hard core φυσικά) και πάλι να μην υπάρχει η παραμικρή ένδειξη δυσαρέσκειας.

    Από την άλλη υπάρχουν και club αλλά και ειδικές θεματικές βραδιές στις οποίες όχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά ίσα ίσα ενθαρρύνεται το φετιχιστικό ντύσιμο και η bdsm συμπεριφορά.

    Αυτό που πιστεύω λοιπόν είναι ότι δεν χρειάζεται να ψάξουμε εξ αρχής για κάποιο μέρος όπου να μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα η να κάνουμε συναντήσεις, καθώς μαγαζιά ήδη υπάρχουν και δοκιμασμένα μάλιστα.

    Απλά πιστεύω ότι σε ορισμένα μέρη αν ανακοινώσουμε ως "κοινότητα" τις προθέσεις μας να κάνουμε συναντήσεις η πάρτυ η να είναι απλά το στέκι μας είναι λίγο ποιό εύκολο και πιο κατανοητό απο ότι σε άλλα με διαφορετικό ύφος.

    ________________________________________________________________

    Μα... απορώ γιατί δεν μας διώχνουν.
    - Αστιεύεσαι, έχουν και πιο ζωντανή παρέα απο μας;
     
  7. secret38

    secret38 New Member

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Male slave
    Join Date: 30-05-2007
    Location: athens, greece
    Age: 28
    Posts: 5
    Status: Offline
    Last Online:
    03-12-07 17:39


    Default Re: bdsm cafe
    ωραιά ιδέα αλλά δύσκολο...ο ιδιοκτήτης αρχικά και φυσικά οι περισσότεροι εδώ μέσα..γιατί στην ελλάδα είμαστε ακόμη στη φάση κάνουμε τρελλά πράγματα στο κρεβάτι αλλά κανείς αν μην ξέρει τίποτε..ντρέπεται ο έλληνας για την κρυφή του σεξουαλική του ταυτότητα..εμένα θα μου άρεσε ένα κλάμπ.....
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Συμφωνώ!!
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα σκεπτομενος στο παρελθον να μετατρεψω το ιντερνετ καφε που ειχα σε bdsm καφε να σας ενημερωσω οτι νομικο προβλημα δεν υπαρχει.Οι χωροι συναθροισης κοινου που εντασσεται το συγκεκριμενο ειδος καταστηματος χρηζει 2 αδειων.Ετσι λοιπον χρειαζεται μια αδεια χωρου συναθροισης κοινου,και μια αδεια απο το υγειονομικο για τα wc και απο κει και περα εφοσον δεν συμβαινει κατι παρανομο οσο και αν γκρινιαζουν απο τη γειτονια δεν μπορει να το κλισει κανεις.
     
  9. ilny

    ilny Guest

    kali idea alla diskolo, poios 8a diethete ena magazi gi auto?
     
    Last edited by a moderator: 12 Ιανουαρίου 2008
  10. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Μπορει να ανοιξει σαν goth cafe...
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θα συμφωνησω απολυτα!
    Ειναι απαραιτητο να ανοιξει σαν bdsm cafe'?
    Απο την αλλη παλι σκεφτομαι μην αρχισουν να πλακωνουν μεσα καθε λογης ασχετοι, και ξερετε, ατομα που ειτε απο περιεργεια, ειτε γιατι το βρισκουν πολυ cool, φερνουν μαζι τους και καθε καρυδιας καρυδι.
    Διοτι στομα με στομα θα κυκλοφορησει, αλλα και παλι γιατι να το κλεισουν????????????????
    Αλλωστε φανταζομαι πως θα ειναι ενας χωρος οπου ατομα που ανηκουν σε αυτον τον χωρο, θα ερχονται για να πιουν το ποτο τους, να συζητησουν και να γνωριστουν.
    Δεν νομιζω πως θα λαμβανουν χωρα μεσα bdsm οργια! 
     
  12. latexduck

    latexduck Contributor

    Θα σε βάλουμε εσένα στην πόρτα να ελέγχεις ποιος μπαίνει και ποιός βγαίνει