Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM vs ΒΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kardy_, στις 22 Μαϊου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: BDSM vs BIA

    Η υποταγή δεν ταυτίζεται με την υπακοή. Όταν υποτάσσομαι ή/και όταν υπακούω δε σημαίνει ότι καταπιέζω αυτό που σκέφτομαι αν αυτό που ζητείται συμφωνεί με αυτό που σκέφτομαι... Φυσικά αν κάθε φορά που υπακούς καταπιέζεσαι τότε πράγματι θα υπα΄ρξει κάποια μέρα ξέσπασμα...

    Έχω την εντύπωση ότι κάθε κίνηση προς την τάξη πειρέχει μια δόση βίας και όχι προς την αταξία...
     
  2. labinnah

    labinnah Regular Member

    το γνωστο οταν μια γυναικα λεει οχι εννοει οχι οταν λεει ισως εννοει ναι και οταν λεει ναι παυει να ειναι γυναικα;

    η δοση ομως εχει και μια ποιοτητα , και βεβαια η κινηση προς τη ταξη εχει αυτη τη δοση και αυτη τη ποιοτητα,κινουμαι προς κατι κρυβει τη ποιοτητα της στοργης.Το θεμα ειναι αν θα σκεφτω ή αν θα μπορω να συμβιβαστω αμεσως , χωρις να προκαλω βια γιατι ακομα και να θελω να το ξεπερασω σημαινει οτι ασκω βια και στον αλλον με το να τον προκαλεσω να το κανει πιο γρηγορα.δεν ασκω βια οταν υπακουω και οδηγαω δεξια , το γεγονος αυτο ειναι νοημοσυνη.Το να ακουω και μετα να κανω δε ταιριαζει, για να μπω στη ταξη χρειαζεται να υπακουω και να κανω αμεσως.

    .

    δεν συσχετιζεται ομως;Μια πραγματικη δοκιμη του πώς υπακουω δεν ειναι ταυτιση αλλα ταση για συνεργασια.Στη δουλεια μου φαινομαι ησυχη , αν μου πουνε ομως κατι αρπαζομαι αυτο δειχνει οτι υπαρχει καταπιεση μεσα μου που εννοειται οτι καποια μερα θα σπασει..
     
    Last edited: 11 Ιουνίου 2009